Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερωτηση: Όλα τα vdsl routers κάνουν για όλους τους παρόχους? Γιατί διάβασα διάφορα..Εγώ πχ είμαι (και θα είμαι για διάφορους λόγους) στον οτε..

Δουλεύει σε vdsl οτε?

Δεν έχει voip όμως που σε λίγο καιρό θα είναι υποχρεωτικό..ή δεν έχω καταλάβει κάτι?

Θεωρητικα ολα τα vdsl router παιζουν σε ολους τους παροχους απλα αλλαζοντας το vlan id με το σωστο αλλιως δεν θα παρει Ip

ολα δουλευουν παντου.προσοχη στο vlan id.

το υποχρεωτικο ειναι σχετικο.αλλα ναι εκει θελουν να πανε.το βασικο ειναι αν θα δινουν τους κωδικους για voip.

Καλημέρα μάλλον πάω πως wind μεριά για vdsl router και απ' ότι ξέρω το δίνουν με ενοικίαση. Έτσι σκέφτομαι να αγοράσω ένα ώστε να μην μπλέκω με τα δικά τους.

Τι προτείνετε σε λογικές τιμές? Μέχρι 70€. Υπάρχει κάτι αξιόλογο? 

Μου είπανε από τη forthnet ότι η γραμμή μου δεν υποστηρίζει VDSL, αλλά πέρα του ADSL υποστηρίζει και ADSL+ (νομίζω έτσι μου το είπαν). Ρωτάω ποια η διαφορά με το απλό ADLS και μου λέει, υψηλότερες ταχύτητες ADLS. 

Γι αυτό ρώτησα αν υποστηρίζει το εν λόγω ρούτερ ADSL+. 

Τι ακριβώς είναι το "Vectoring" και πόσο σύντομα θα έρθει? Εδώ στην περιοχή μου δεν έχουν βάλει ακόμη VDSL... 

Βέβαια πριν λίγο που βγήκα έξω, είδα στα 30 μέτρα από το σπίτι μου νέο ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ σαν της εικόνας παρακάτω. Λογικά θα είναι και για VDSL? 

Η φωτό είναι τυχαία από το ιντερνέτ. Αλλά και σε μένα κάπως έτσι είναι.

Όπως και να χει η αγορά VDSL router είναι μονόδρομος. Που θα πάει κάποια στιγμή θα το ενεργοποιήσουν.

Οπότε από router με αυτό είμαι οκ?

Βέβαια δεν ξέρω γι αυτό που ανέφερε ο jkoukos με το Vectoring τι παίζει. Ποια ρούτερ το υποστηρίζουν και τι τιμές παίζουν?

Το μόνο που με κρατάει είναι ότι εχει ανάμεικτες κριτικές και φοβάμαι μην είναι μέτριο. Πάντα λαμβάνοντας υπόψη τιμή/απόδοση.

konstantin79 εσύ που το έχεις πες μας περισσότερα. Το wifi τους πως είναι; Είναι ισχυρό; Διάβασα κι από άλλον ότι του κλείδωσε σε χαμηλότερη ταχύτητα από το απλό ρούτερ της εταιρίας.

Υπαρχει και το tp link 9980 επισης

adsl = g.dmt  = 8 mbit.

adsl2 = g.992.3 = 12 mbit

adsl2+ = g.992.5 = 24 mbit.

κανεις δεν παιζει πλεον adsl απλο.

VDSL2 Vectoring

Vectoring is a transmission method that employs the coordination of line signals for reduction of crosstalk levels and improvement of performance. It is based on the concept of noise cancellation, much like noise-cancelling headphones. The ITU-T G.993.5 standard, "Self-FEXT cancellation (vectoring) for use with VDSL2 transceivers" (2010), also known as G.vector, describes vectoring for VDSL2. The scope of Recommendation ITU-T G.993.5 is specifically limited to the self-FEXT (far-end crosstalk) cancellation in the downstream and upstream directions. The far end crosstalk (FEXT) generated by a group of near-end transceivers and interfering with the far-end transceivers of that same group is cancelled. This cancellation takes place between VDSL2 transceivers, not necessarily of the same profile.[11][12]

υπάρχει και το Vr600 σαν πιο καλο αλλα και πιο ακριβο

το θεμα sync ειναι παντα αναλογως του chipset οπως και firmware.επισης αν καποιος εχει vdsl θα πρεπει να εχει και σωστη καλωδιωση.

 

 

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

 

Επειδη με εχει κουρασει το asus με συνεχεις αποσυνδεσεις στο wifi, μπορειτε να μου προτεινετε ενα ρουτερ που να ειναι και vdsl ready (μιας και αλλαχτηκε η καμπινα προσφατα) οριο εκει στα 200-250€.

 

https://en.avm.de/products/fritzbox/fritzbox-7490/technical-data/

 

Κανεις γνωμη για αυτο?

μπορεις αν εχεις κανα παλιο adsl router να το βαλεις να κανει το ασυρματο κομματι.για το asus δοκιμασε firmware update.σε τετοια λεφτα δες Draytek ή fritz.

Although technically feasible, at the moment vectoring is incompatible with local-loop unbundling but future standard amendments could bring a solution
Ναι ειναι για vdsl

μαζι με τα Draytek απλα αριστα.

 

 

Καλησπέρα σε όλους . έχω αγοράσει το 

TP-LINK Archer VR600v v1 και δεν συγχρονίζει με την γραμμή της HOL . Τι μπορεί να συμβαίνει? Επισεις  θα ήθελα την γνώμη σας για το TP-LINK Archer VR600 v1 από κάποιον που το έχει.

 Ευχαριστώ. :-)

Σε ευχαριστω χρισταρα12 που απαντησες. Εχω κανει ολες τις ρυθμισεις και δεν συνχρονιζαι καθολου με την γραμμη μου. Εχω ολες τις ρυθμισεις του παροχου. Θα μπορουσε καποιο μοντελο της Tp-link να μην ειναι με τις ελληνικες προδιαγραφες?

μηπως ειναι ρυθμισμενο μεσα μονο για vdsl γιατι νομιζω το 9980 το ρυθμιζες εσυ αν θα ειναι adsl ή vdsl

θεωρητικα ολα πρεπει να παιζουν παντου.firmware update ειχες τσεκαρει?

 

έχεις βάλει τις σωστές ρυθμισείς;

η γραμμή σου είναι vdsl η adsl;

επίσης γιατί πηρες το v μοντέλο που είναι για voip; ελπίζω να έχεις συνδέσει τη γραμμή στο dsl και οχι στις άλλες 2 υποδοχες.

στην περίπτωση του adsl τα vci/vpi τα εχεις ορίσει σωστά;

στην περίπτωση του vdsl το vlan id το εχεις βάλει σωστα αναλόγως απο που παίρνεις vdsl(καμπίνα η ΑΚ) ;

δυστυχώς παρέχεις ελάχιστες πληροφορίες για κάτι παραπάνω και γι αυτό δεν συμμετέχει κανείς.

Υπάρχουν αναφορές πάντως για modems που δεν λειτουργούν με ελληνικές γραμμές πχ μερικά Netgear,για το συγκεκριμενο VR600(το σκέτο όμως οχι το voip edition)ξέρω οτι σίγουρα παίζει σε γραμμές οτε/φορθνετ.

και vpi/vci Να μην βαλει οπως και στο vdsl vlan id να μην βαλει θα πρεπει να συγχρονισει

στην Hol συνηθως παραπονιουνται οτι δεν παιρνουν ip παρα οτι δεν εχουν sync.αλλα παλι και χωρις ρυθμισεις (εκτος απο το να ειναι σε adsl ή vdsl) θα πρεπε να συγχρονιζει.

 

 

 

Καλήμερα χρισταρα12.

Έχεις δίκιο για τις πληροφορίες , άλλα για να τις περιγράψω χρειάζομαι βιβλίο. Και ξεκινάω.....

Έχω σύνδεση HOL (ADSL/PSDN) . Ε δω  και 5 χρόνια χρησιμοποιώ ένα modem router της Linksys(X1000) χωρίς κανένα πρόβλημα, από τα Χριστούγεννα και μετά άρχισε να κάνει διάφορα (να κολλάει, να πέφτει η σύνδεση) . Το έψαξα και διάβασα ότι το συγκεκριμένο μοντέλο είχε πρόβλημα από το εργοστάσιο σε θέμα (Hardware). 

Το έψαξα και είπα να κάνω μια αγορά ενός καινούργιου μηχανήματος και έτσι κατέληξα στο (Tp-Link VR600V ) , γιατί το βρήκα στην ίδια τιμή στο skroutz με το αδελφάκι του (Tp-Link VR600) , χωρίς (VOIP) το πήρα. [ είχα απαίτηση να μπορεί να υποστηρίξει  ADSL/VDSL λόγο του ότι όλοι σε λίγους μήνες θα έχουμε VDSL].

 Όσον άφορα το Tp-Link VR600V .

1.Το ρύθμισα σωστά , βάση των ρυθμίσεων παρόχου .[ vci/vpi ]

    Και όσο για την συνδεσμολογία είναι απόλυτα σωστή [καλώδιο RJ11 στην υποδοχή DSL και όχι στις άλλες δυο για Phone 1, Phone2]

2. Δεν συγχρονιζόταν καθόλου με την γραμμή μου (DSL)

3. Για να πάρει πύλη IP από τον πάροχο τπτ,λόγο του βήματος 2 που δεν γινόταν.

4. Το έστειλα πίσω και μου έδωσαν πιστωτικό.

 

Θέλω να μάθω ποια μοντέλα της Tp-Link  κάνουν για γραμμές (PSDN) και μπορούν να υποστηρίξουν (ADSL/VDSL) ?

Ευχαριστώ! :-)

γενικως ολα πρεπει να μπορουν να σου παιξουν χωρις θεμα.

δεν υπάρχει πάροχος που να δίνει τους κωδικούς για voip όμως.

το σε λίγο καιρό εξαρτάται και απο τον εκάστοτε πάροχο.Αν είσαι σε ΟΤΕ σίγουρα κάποια στιγμή θα γυρίσεις σε voip.Για τους άλλους έχουμε χρόνια ακόμα.

 

υπο κανονικές συνθήκες έπρεπε να παίξει,μπορεί να μην είχες κάνει και κάποια άλλη ρύθμιση,γι αυτό είπα δεν έχεις ανεβάσει στατιστικά.

προσωπικά θα σου έλεγα να πας σε asus,αλλα δεν ξέρω τι chip έχει η κάρτα σου στο DSLAM οπότε δεν μπορώ να προτείνω modem ώστε να γίνει ο μέγιστος συγχρονισμός(ναι παίζει ρόλο γιατι αν πχ εχεις alcatel dslam,άρα broadcom chip,και πάρεις το asus θα χάσεις σε συγχονισμό απ οτι ενα modem που έχει broadcom chip,όπως πχ είχε το VR600)

επίσης δεν αναφέρεις την χρήση που θα κάνεις,αν θες δυνατό ασύρματο,η σε απασχολούν τα τορρεντς μεσω wifi,τα 5GHz κλπ.

 

Στην περίπτωση του VDSL αν θα έχεις και voip στην γραμμή μετά θα πρέπει να έχεις και τα 2 modem επάνω για να μπορείς να χρησιμοποιείς το σταθερό τηλέφωνο μέσω του modem που δίνει ο πάροχος.

γιατι ειχαν πει οτι ο οτε δινει τους κωδικους?

αν ειναι ηδη σε vdsl τοτε μπορει να ρωτησει το Chipset.αν ειναι να παει σε vdsl μπορει ο παροχος να μην εχει μονο μια μαρκα dslam οποτε εκει ναι δεν θα ξερει το chipset.

Σωστά. Βασικά για ΟΤΕ μιλώ. Διάβασα πως κάποια στιγμή θα περάσουν αναγκαστικά σε voip. Που θέλω να καταλήξω: Το μοντεμ που όλοι θα πάρουμε κάποια στιγμη (αν δεν μεινουμε στου παρόχου) θα πρέπει να ειναι futureproof δλδ και καλό, να χει και voip κ να ναι και vdsl. Άρα πάμε σε ακριβές λύσεις.

 

Υπάρχει άλλη λύση στο voip αν το montem σου δεν έχει εισόδους/εξοδους voip? Πχ να κοτσάρεις (μεσω ethernet υποθέτω) κανα μαραφέτι που να δίνει voip? Κάτι είχε παρει το μάτι μου γι αυτό..Στην τελευταία σου γραμμή το αναφέρεις για κάντο πιο λιανά..

 

Υποθέτω μέσω ethernet συνδέεις το μοντεμ του παρόχου. Άρα θέλουμε και μοντεμ με 4 υποδοχές ethernet και όχι 3 (που έχω εγώ)  :P

a.η μια λυση που κανουν τωρα ειναι να παραμενει το ρουτερ του οτε για να σηκωνει την τηλεφωνια και να βαζουν ειτε δικο τους vdsl router είτε δικο τους ρουτερ.

β.ειναι να σου δωσει ο παροχος τους κωδικους του voip αν τους δωσει και να το σεταρεις στο δικο σου ρουτερ.

γ.ναι μπορει να μπει συσκευη spa και να δωσει ενα ενα απλο vdsl router δυνατοτητα για voip.

και να μην εχεις αλλες Ports βαζεις ενα switch.επισης πολλες φορες η 4η ειναι για Iptv αρα παει χαμενη εκτος αν αλλαξεις την χρηση της μεσα απο το ρουτερ που μπορει να θελει στοιχεια admin

υπάρχει μόντεμ με 3 υποδοχές; :-D

ναι θα χρειαστείς να "χάσεις" μια θύρα απο το μόντεμ που θα αγοράσεις ώστε να μπει το μόντεμ του παρόχου για voip.

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι αλλο δυστυχώς,μιας και όπως έγραψα παραπάνω δεν δίνουν τους κωδικους για το voip και νομίζω ουτε και τις ρυθμίσεις που χρειάζονται(αν και κάπου πρέπει να έχει πάρει το μάτι μου σε διπλανό φόρουμ τις ρυθμίσεις και ποια ports χρειάζεσαι κλπ).

Απο εκει και πέρα δυστυχώς,παντρεύεσαι το μόντεμ που δίνει ο πάροχος.

επίσης,για το vdsl πρέπει να γίνει και σωστή συνδεσμολογία για να μην υπάρχουν απώλειες,δεν λειτουργεί όπως το adsl που σε ποια πριζα το βάλεις παίζει.

Γι αυτό τον λόγο έγραψα και πιο πριν για μπετόστοκους ηλεκτρολόγους,κάνουν συνδέσεις 30+χρόνια πριν και όπως να ναι,αρκεί να λειτουργεί.

η 4η που ειναι Lan/wan μια χαρα μπορεί να λειτουργήσει οπότε δεν σκας.

 

ειδική πρίζα οχι,σωστη καλωδιωση χρειάζεται για να μην έχει απώλειες.

το καλώδιο που έρχεται απο τον κατανεμητη στο σπίτι σου πρέπει να τερματίζει στην πρώτη πρίζα(master)και απο εκει να συνδέονται ολες οι υπόλοιπες.

 

δες εδώ να καταλάβεις

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

η μια θυρα μπορει να παει ηδη χαμενη λογω iptv(stb).

τωρα για την σωστη καλωδιωση vdsl το να πω οτι το προβλημα ειναι ο ηλεκτρολογος θα ειναι το λιγοτερο.ο ηλεκτρολογος δεν γνωριζει σωστη καλωδιωση vdsl γιατι δεν ειναι η δουλεια του εκτος αν ειναι ψαγμενος.ομως αν του πεις τι πρεπει να κανει θα στο κανει(μου εχει τυχει για αυτο το λεω).απο εκει και περα το κακο ξεκιναει οτι στον ιδιο τον παροχο και στα support δεν ξερουν για την σωστη καλωδιωση και επισης λογω ευκολιας επειδη οι περισσοτεροι δεν θελουν το ρουτερ στην κεντρικη πριζα για αυτο κανουν επιστροφη την γραμμη πισω στις υπολοιπες πριζες παραλληλα με το vdsl.οποτε αυτος στο support ενδεχεται να μην ξερει καν για την σωστη καλωδιωση για να στο πει αλλο τοσο για bridge taps και τετοια.

και επισης αυτο βοηθαει να καταλαβει ο κοσμος γιατι δεν θελουμε bridge taps

https://en.wikipedia.org/wiki/Bridge_tap

3 ενεργές εννοώ. Εγώ έχω 3 και η 4η ειναι lan4/wan. Άρα άχρηστη. Ή μηπως δεν έχω καταλάβει καλά?

 

Αυτό ότι θέλει ειδική πρίζα με ανησυχεί..1η φορά τ ακούω..

Πάντως εγώ που συνέδεσα ένα laptop στην lan4 δεν πήρε ip και δεν είχα ιντερνετ..Δεν ξέρω μήπως χρειάζεται κάποια ρύθμιση μέσω του μόντεμ όμως, δεν το χω ψάξει. Συνεπώς 3 χρησιμοποιώ. Τώρα αν για voip σαν θύρα κάνει, δεν το ξέρω..

 

Για τα άλλα που λες ναι, τα ξέρω

 

To μόντεμ που δινει ο ΟΤΕ (speedport entry 2i) θα κάνει για vectoring (όταν και ..αν)?

εδω ειναι το κειμενο για σωστη εγκατασταση vdsl.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

η Lan./wan απο default Παιζει σαν lan εκτος αν την ρυθμισεις να παιξει σαν wan.

αλλο να ειναι Wan/lan και αλλο stb.σε ολες τις περιπτωσεις μπορει να ρυθμιστει τι θα παιζει η Port αν απο Default δεν παιζει οπως λες.αν ειναι wan την βαζεις σαν Lan αν ειναι stb πρεπει να την βαλεις στο group που ειναι οι αλλες Lan

αν δεν υποστηριζε θα ειχε μεγαλο θεμα ο οτε

 

Χρισταρα12 τα θέλω μου είναι τα εξής από το μηχανηματάκι.

1. ethernet 1000,γιατί κάποια στιγμή θα έχω powerline

2. κάλλη κάλυψη wifi λόγο συσκευών 

3. πήγα σε λύση των 120 ευρώ για να πάρω κάτι κάλο και να το έχω.

 

Πως μπορώ να μάθω για το chip του dslam της hol (παρόχου) ?

 

Θα παρακαλέσω όποιος φίλος έχει Tp link να μου πει την γμώμη του .

καλησπέρα σε όλους. 

θα ήθελα να ρωτήσω ,αν πάρω ένα ρουτεράκι που υποστηρίζει ADSL/VDSL θα μπορώ να μπω σε γραμμή PSDN (ADSLυπάρχει είδη)και κάποια στιγμή στο μέλλον αν αλλάξω σε VDSL να παίξει και εκεί ,χωρίς κανένα πρόβλημα. 

τα powerline θα πρεπει να εχουν 1000αρα θυρα και σιγουρα δεν θα πιασεις τα 1000.

το καλο wifi εξαρτατε απο αποσταση και εμποδια.αν ειναι μεγαλο το σπιτι και 802.11ac Να παρεις δεν θα παιξεις.

για το chipset Παροχου μιλας με τον παροχο να στο πει εκτος αν εχεις καποιο ρουτερ πχ technicolor/thomson που σου το λεει.Ναι θα παιζει μια χαρα.προσοχη να ειναι annex a σε adsl διοτι αμα το παρεις annex b δεν θα παιξει σε adsl αν η γραμμη σου ειναι pstn

 

 

 

ο φίλος μου θέλει για ρούτερ. Έχετε καμία πρόταση για κάτι καλό σε τιμή γύρω στα 50€;

router?adsl router?vdsl router?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα, επανερχομαι στο θεμα ψαχνω για VDSL router για Forthnet . Με γνωμονα την ευκολη εγκατασταση, την εμβελεια του wifi, την συνδεση 5-6 συσκευων παραλληλα και τις υψηλες ταχυτητες ποια θα ηταν η πιο σιγουρη λυση? Υπαρχουν αλλες επιλογες?

https://www.skroutz.gr/s/10864924/TP-LINK-TD-W9977-v1.html 

https://www.skroutz.gr/s/7827007/TP-LINK-Archer-VR200-v1.html 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Είμαι στη Wind (έως 24 MB, κοντά στα 10 πιάνω)και σκέφτομαι να αλλάξω και ρουτερακι μιας και θα μετακομίσω και το ρούτερ που έχω είναι και παλιό είναι και της hol, αφού όταν πήγα στη Wind δεν έδιναν ρούτερ. Είμαι μεταξύ των 2. Αλλά δεν ξέρω. Εάν κάποιος τα έχει ή μπορεί να προτείνει κάτι άλλο θα με βοηθούσε. Ευχαριστώ!!!

 

http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w9977-n300-wireless-gigabit-vdsl-adsl-modem-router-p-PER.612838

 

http://www.e-shop.gr/asus-dsl-n14u-pstn-isdn-modem-router-adsl2-wireless-n-300mbps-p-PER.617275

καλο ειναι να παρεις κατι vdsl για μελλοντικη χρηση.σε vdsl υπαρχει αυτο υπαρχει το 9980 υπαρχουν και τα vr200 ,vr600 σε tp link οπως και σε asus  Asus DSL-N17U

to asus στο link σου δεν ειναι vdsl

της Hol υπαρχει περιπτωση να στο ζητησουν πισω καποια στιγμη,

 

 

καλησπερα, ξερετε καποιο router για Forthnet VDSL με πολυ ευκολη εγκατασταση (δεν ξερω τιποτα απο δικτυα) επιθυμητη τιμη 50-70ε γιατι το technicolor (της Forthnet) εχει παρα πολυ κακες ταχυτητες σε wifi ακομα και διπλα απο αυτο.

Ευχαριστω!

αν εχεις καποιο παλιο adsl router με καλο wireless μπορεις να το κανεις access point αμα θες και να το βαλεις πανω στο 788,589.για vdsl αναλογως τα χρηματα.δες το αποπανω post.

στο technicolor δοκιμασες να αλλαξεις καναλι στο ασυρματο ή να το βαλεις πχ μονο g να δεις αν θα αλλαξει κατι?

 

VDsL2 Πρότυπα: ITU G.993.2, Up to 17a profile(POTS), ITU-T G.993.5(G.vector), ITU-T G.998.4(G.INP)

 

Αυτό δεν είναι το Vectoring? Ή καταλαβαίνω κάτι λάθος;

 

σωστα καταλαβες:)

Θέλω να αλλάξω το παλιό μοντεμ,-ρουτερ που μου είχε δώσει η hol και σκέφτομαι με ένα από τα 2. Εκτός και αν υπάρχει καμία καλύτερη ιδέα. Έχω σύνδεση wind έως 24.

 

http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w9977-n300-wireless-gigabit-vdsl-adsl-modem-router-p-PER.612838

 

http://www.e-shop.gr/asus-dsl-n14u-pstn-isdn-modem-router-adsl2-wireless-n-300mbps-p-PER.617275

σου απαντησα πιο πανω.

 

Τελικα χτυπησα αυτό

 

Πηγα το asus ac68 στο eshop πισω αφου ειχε εγγυηση.

Λογικα θα μου το αντικαταστησουν με καινουριο ειπαν εφόσον δουν το πρόβλημα...Δεν θα παιξει πιστωτικο ή επιστροφή χρηματων...

Οποτε παιζει να βρεθω με 2 ρουτερ γμτ.

με 2 router και τα 2 πολυ καλα και ακριβα.αν το ειχες παρει απο εκει το fritz ισως να μπορουσες να πεις οτι το πηρα απο εσας λογω οτι το βιαζομαι οποτε κοψτε ενα πιστωτικο.μια χαρα αγορα παντως.

 

Mια ερωτηση . Εχω το μοντεμακι tp-lin archer d20 και δεν μπορω να καταλαβω γιατι η ο κατασκευαστης μου δινει δυο διαφοτικες σελιδες για αναβθμιση firmwire. Θελω να το αναβθμισω αλλα δισταζω μηπως δεν βαλω το σωστο .

 

http://www.tp-link.gr/download/Archer-D20.html#Firmware

 

http://www.tp-link.com/en/download/Archer-D20.html#Firmware

επισης προσοχη οχι για το δικο σου αλλα γενικα και για το version.μπορει αργοτερα να βγει Hardware version 2 οποτε εσυ δεν θα κατεβαζεις του 2 αλλα του 1.

 

Γεια σας φίλοι ψάχνω για να αγοράσω routerάκι κατάλληλο για Infineon DSLAM και θα ήθελα τς γνώσεις σας πάνω στο θέμα...αυτή την στιγμή παίζω με ένα TP LINK archer VR600 (πολύ κάλο και σταθερό αλλά έχει Broadcom chipset και δεν συγχρονίζει πολύ καλά πάνω στην γραμμή ακόμη και με margin 6.0 αναφορικά με την max ταχύτητα που πιάνει η περιοχή)

Οπότε αυτό που ψάχνω είναι αν γίνεται ένα καλό router με καλό wifi με infineon chip...

οτι η περιοχη σου πιανει πχ 15 Mbit και εσυ 10 δεν σημαινει οτι φταιει υποχρεωτικα το ρουτερ.μπορει να φταιει το ζευγαρι σου μπορει η εσωτερικη σου καλωδιωση μπορει 1002 .οποτε το να πας να παρεις ενα ρουτερακι καινουριο χωρις να εχεις κανει δοκιμες με κατι αλλο ισως να μην ειναι η καλυτερη ιδεα.εκτος αν φορας κανα παραξενο Profile οποτε αυτο το βλεπει ο παροχος.

 

στην TP LINK το VR200 παίζει με infineon και ακριβώς ίδιο layout. το κακό που εχω διαπιστώσει είναι πως δεν θα δεις πιθανότατα κάποια διαφορά στην ταχύτητα σου(και αν ναι θα είναι ελαχιστη).

Μάλλον δεν εχουν ασχοληθεί πολύ με τους dsl drivers. στην δικιά μου γραμμή συγχρονίζει το ίδιο με το 585 και ενα technicolor που είχα, ΑΛΛΑ πολύ πιο σταθερά(uptime 20-30 μερες minimum).

Αν εισαι ευχαριστημένος θα έλεγα κρατα τα χρήματα σου και αξιοποιησε τα αλλιώς. Δεν είναι σίγουρο οτι θα πάρεις καλύτερες ταχύτητες με αλλαγή ρουτερ, μόνο μεγαλύτερη σταθερότητα που οπως λες την εχεις.

ps αν μπορείς βαλες ενα σκριν με τα στοιχεια της γραμμής

για αυτο ας κανει δοκιμη πρωτα με καποιο αλλο ρουτερ και μετα βλεπει αν αξιζει να αγορασει.μπορει η διαφορα να ειναι τιποτα μπορει και ελαχιστη

Καλησπερα, επανερχομαι στο θεμα ψαχνω για VDSL router για Forthnet . Με γνωμονα την ευκολη εγκατασταση, την εμβελεια του wifi, την συνδεση 5-6 συσκευων παραλληλα και τις υψηλες ταχυτητες ποια θα ηταν η πιο σιγουρη λυση? Υπαρχουν αλλες επιλογες?

https://www.skroutz.gr/s/10864924/TP-LINK-TD-W9977-v1.html 

https://www.skroutz.gr/s/7827007/TP-LINK-Archer-VR200-v1.html 

Ευχαριστω

το vr200 μια χαρα επιλογη.μετα υπαρχει και το vr600 .αλλιως πας σε asus μετα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Lan./wan απο default Παιζει σαν lan εκτος αν την ρυθμισεις να παιξει σαν wan.

αλλο να ειναι Wan/lan και αλλο stb.σε ολες τις περιπτωσεις μπορει να ρυθμιστει τι θα παιζει η Port αν απο Default δεν παιζει οπως λες.αν ειναι wan την βαζεις σαν Lan αν ειναι stb πρεπει να την βαλεις στο group που ειναι οι αλλες Lan

αν δεν υποστηριζε θα ειχε μεγαλο θεμα ο οτε

 

 

 

 

@Poulinos εγώ στο δικό μου router (tplink archer D20) συνέδεσα την lan4/wan port μ ενα laptop νομιζοντας πως θα δινε ip και το λαπτοπ απλά δεν δούλεψε. Υποθέτω υπάρχει κάποια ρυθμιση στην σελιδα του router που αλλάζω την wan σε lan? Ξέρει κανεις πως γινεται? Stb δεν έχω (έχω πιάτο για τον οτεtv και οχι μεσω ρουτερ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναδοκιμασε το γιατι απο default Πρεπει να ειναι Lan.wan θα παιξει μονο αν τρεξεις το wizard και αντι για vdsl/adsl διαλεξεις ewan/wan


@Poulinos εγώ στο δικό μου router (tplink archer D20) συνέδεσα την lan4/wan port μ ενα laptop νομιζοντας πως θα δινε ip και το λαπτοπ απλά δεν δούλεψε. Υποθέτω υπάρχει κάποια ρυθμιση στην σελιδα του router που αλλάζω την wan σε lan? Ξέρει κανεις πως γινεται? Stb δεν έχω (έχω πιάτο για τον οτεtv και οχι μεσω ρουτερ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναδοκιμασε το γιατι απο default Πρεπει να ειναι Lan.wan θα παιξει μονο αν τρεξεις το wizard και αντι για vdsl/adsl διαλεξεις ewan/wan

 

Το δοκίμασα δεν δουλεύει. P.s το μονο που βλεπω ειναι ενα tab με ονομα "interface grouping" με enable vlan στο on ενώ στο lan4 έχει wan_interface br_8_35_0, ενω στα αλλα lan τπτ..Μηπως να κανω disable το vlan?

 

Aκυρο: Δούλεψε κανονικά.. :-D :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την Lan 4 θα την βαλεις στο ιδιο Interface που ειναι η 1,2,3 και θα πρεπει να εισαι ενταξει.αλλιως ναι καντο disable.δεν βλεπω την εικονα για να σου πω απεξω. ισως και με Disable Μονο να παιξει.αν το vlan αναφερεται στο Interface br_8-35 ναι τοτε το κανεις απλα disable το vlan


Το δοκίμασα δεν δουλεύει. P.s το μονο που βλεπω ειναι ενα tab με ονομα "interface grouping" με enable vlan στο on ενώ στο lan4 έχει wan_interface br_8_35_0, ενω στα αλλα lan τπτ..Μηπως να κανω disable το vlan?

 

Aκυρο: Δούλεψε κανονικά.. :-D :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειραξα τπτ και πήρε ip κανονικά αυτη τη φορά. Δεν ξέρω τι έπαιξε αλλά..δούλεψε :-D  Θενκς!

αν θες βγαλτο το vlan ετσι και αλλιως και δοκιμασε παλι τυπικα οτι παλι παιζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλευει κανονικά ναι. Τι ακριβώς κάνει το vlan ομως? Πρακτικά εννοώ..το χρειάζεται ένας μέσος χρήστης ή οχι? Πότε τελος παντων το χρειαζόμαστε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα κατοχος tip link vr600!! το τελευταιο διαστημα ειχα προβλημα με το συγκεκριμενο μοντελο διοτι εχανε τους  dns της γραμμης μου .Μου εκανε ντισκονεκτ για μερικα λεπτα και μετα επανερχοτανε.Απο την φορθνετ μου ειπαν οτι η γραμμη ειναι μια χαρα και οτι μπορει να εχει προβλημα το ρουτερ μου.Αναγκαστηκα να βαλω καρφωτους μεσα στο ρουτερ τους dns της φορθνετ αλλα και παλι ειχα παρομοια περιστατικα.Εψαξα γενικως το προβλημα στο ιντερνετ και ενας προτεινε σε εναν που ειχε παρομοιο προβλημα να περασει τους  dns της google αντι του παροχου του .Δεν θα πω ψεματα υπαρχει μια σημαντικη βελτιωση και οι αποσυνδεσεις ειναι λιγοτερες εως ελαχιστες μεχρι στιγμη.Καμια  αλλη  συμβουλη που θα με βοηθουσε πανω σε αυτο το θεμα εχουμε απο κατοχους του συγκεκριμενου μοντελου?Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Να βαλεις DNS στο pc σου.

 

2) Κοιτας για καινουργιο firmware στο router σου μιας και φαινεται να μη δουλευει το peer dns του pppoe client

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το vr200 μια χαρα επιλογη.μετα υπαρχει και το vr600 .αλλιως πας σε asus μετα

Καλησπερα, σε ευχαριστω για την απαντηση σου θα ηθελα να σε ρωτησω για το vr 200, στο emulator του στο quick setup δεν εχει σαν επιλογη παροχου την Forthnet ενω αλλα την εχουν (http://www.tp-link.gr/resources/simulator/Archer-VR200_V1_Emulator/index.htm) τι διαδικασια προυποθετει για να το συνδεσω? Τελος, εχει διαφορα απο το v200v ? https://www.skroutz.gr/s/7318536/TP-LINK-Archer-VR200v-v1.html 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, σε ευχαριστω για την απαντηση σου θα ηθελα να σε ρωτησω για το vr 200, στο emulator του στο quick setup δεν εχει σαν επιλογη παροχου την Forthnet ενω αλλα την εχουν (http://www.tp-link.gr/resources/simulator/Archer-VR200_V1_Emulator/index.htm) τι διαδικασια προυποθετει για να το συνδεσω? Τελος, εχει διαφορα απο το v200v ? https://www.skroutz.gr/s/7318536/TP-LINK-Archer-VR200v-v1.html 

 

 στο κανονικό μενου η forthnet υπάρχει κανονικά   http://prntscr.com/f44r8t

Το VR200v εχει υποδοχή και για voip τηλεφωνια σε σχεση με το αλλο.

δεν νομίζω οτι εχει αλλη διαφορά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...