Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθησε να βρεις καποιο modem/router που να υποστηριζει stability adjustment (δηλαδή επιτρέπει να παίξεις με το SNR Margin και να ανεβάσεις την ταχύτητα download)  πχ Asus DSL-N55U ADSL2+ modem-router , εξετασε την εσωτερικη καλωδιωση του σπιτιου / πολυκατικοιας με καποιο ηλεκτρολογο αν δεν μπορεις εσυ , σε περιπωση αναβαθμισης θα πρεπει να δεις προς vdsl modem/router  οπου ξεφευγει το κοστος αν δεν θελεις modem/router του παροχου internet που εχεις , επισης δεν διευκρινιζεις αν η τηλεφωνια σου ειναι voip η οχι το οποιο παιζει ρολο


Καλησπέρα παιδιά, νομίζω πως χρειάζομαι τη βοήθειά σας γιατί  επιθυμώ να αγοράσω  ένα καινούργιο ρούτερ - μοντεμ.

Καταρχάς πληρώνω adsl γραμμη εως 24mbps στη wind αλλά μετα βίας πιάνω 5.50 Μbps download και 0.80 upload. http://beta.speedtest.net/result/6438271087.png

Μένω περίπου στο κέντρο της Πάτρας  σε πολυκατοικία η οποία δεν είναι αρκετα παλαιά (25 χρόνια) αλλα η περιοχή μου δεν υποστηρίζει ακόμα vdsl.

 

To ρουτερ που έχω είναι το cellpipe 7130 το οποίο μου είχε δώσει η hol  είναι αρκετών χρόνων και αντιμετωπίζω αρκετά προβλήματα στην σύνδεση. Επομένως σκεφτομαι να το αλλάξω μηπως και καταφέρω να πιάσω μεγαλύτερες ταχύτητες. Το ερώτηματά μου  είναι τα εξής:

1. εαν όντως η αγορά νέου ρούτερ έχει αποτελέσματα.

2. ποια ρουτερ είναι  αυτή τη στιγμη διαθέσιμα στην αγορα, ειναι αξιοπιστα και στη τιμη των 50-70 το πολυ ευρώ 

3. Τί αλλο μπορώ να κάνω ωστε να βελιτώσω τη ταχύτητα μου

Επιπλεόν είμαι κατι παραπανω απο ενας απλος χρηστης στο διαδικτυο δλδ παιζω online games κτλ, οπότε θα επιθυμουσα να μου προτείνετε κατι αναλογο το οποίο θα είναι καταλληλο για τη χρηση μου. επισης και για τη περιπτωση που επιλεξω να αναβαθμισω την ταχυτητα στο μελλον μιας και απο τον Οκτώβρη διαβασα οτι θα αναβαθμιστει το δικτυο γενικως στην ελλαδα.

 

 

ευχαριστώ πολύ για για το χρόνο και τον κόπο σας που θα καταβάλετε στην απάντηση αυτού το σχολίου. Είμαι ευγνώμων!

 

Προσπαθησε να βρεις καποιο modem/router που να υποστηριζει stability adjustment (δηλαδή επιτρέπει να παίξεις με το SNR Margin και να ανεβάσεις την ταχύτητα download)  πχ Asus DSL-N55U ADSL2+ modem-router , εξετασε την εσωτερικη καλωδιωση του σπιτιου / πολυκατικοιας με καποιο ηλεκτρολογο αν δεν μπορεις εσυ , σε περιπωση αναβαθμισης θα πρεπει να δεις προς vdsl modem/router  οπου ξεφευγει το κοστος αν δεν θελεις modem/router του παροχου internet που εχεις , επισης δεν διευκρινιζεις αν η τηλεφωνια σου ειναι voip η οχι το οποιο παιζει ρολο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ειμαι ν αλλαξω παροχο στο ιντερνετ..Επειδη πλεον οι περισσοτεροι παροχοι τα πουλανε router,θα ηθελα να μου προτεινετε ενα καλο router για να παρω..

Γιατι αυτα που δινουν δεν θα ειναι κ πολυ καλα..

Δεν ξερω τιποτα απο router/modem οποτε θελω εναν γνωστη..Budget εως 40 ευρω..

Κ αν με την αγορα του,πρεπει να κανω αλλες ρυθμισεις κ οχι την απλη συνδεση που κανεις με αυτα που παιρνεις απο τις τηλ.εταιρειες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα το vr200 γιατί δεν μπορούσα να πάω πιο ψηλά με τίποτα και με άφησε ξαφνικά
κι αυτό που είχα.Μου έριξε λίγο την ταχύτητα αλλά μου φαίνεται πολύ πιο σταθερό στο κατέβασμα
μεγάλων αρχείων.Δεν κάνει σκαμπανεβάσματα δηλαδή όπως πριν και μένει καρφωμένο στο 1.82.
Πριν έπαιζε από 1.65 έως 2.02.Αν έχετε καμιά πρόταση για ρυθμίσεις του θα ήταν ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες χρειάζομαι βοήθεια γιατί με ένα ADSL2+ modem/router είμαι ψιλοάσχετος.

 

Να σας δώσω να καταλάβετε διαβάζοντας μερικά καλά review πήρα το TP-Link TL-WR1043ND νομίζοντας ότι είναι και modem. :-D

 

 

Έχω στην κατοχή μου μια σειρά από isp free modem routers εκ των οποίων καλύτερη απόδοση είδα από ένα TG 788vn (thomson) (Ping 60-70 στο BF1) το οποίο όμως παρουσιάζει lock-ups οπότε αποσύρθηκε. Αμέσως καλύτερο ένα ΖΤΕ ZXV10 w300 του ΟΤΕ (Ping 70-85 στο BF1) το οποίο έχω τώρα πάνω.

 

Από του εμπορίου το οποίο έχω δοκιμάσει ήταν το tplink 8960 το οποίο όμως είχε χειρότερο ping και από το ΖΤΕ.

 

Αυτό που θέλω ένα οικονομικό (έως 40-50Ε) modem /router με έμφαση στο modem, και συγκεκριμένα το ping ( για online gaming.).

 

Έχετε κάτι να μου προτείνετε; (έχω δει διάφορα tp-link π.χ. 8968, 9970 κλπ)

 

Επίσης αν υπάρχει κάτι πραγματικά αξιόπιστο  και οικονομικό σε σκέτο modem θα μπορούσα να το συνδυάσω με το TP-Link TL-WR1043ND (αντί να το στείλω πίσω στο amazon) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινα να αγοραζεις modem router και οποιο σου κατσει καλυτερο στο Ping, πεσ το και σε μας να το ξερουμε.  

 

Περα απο τη πλακα αυτο ειναι εντελως λαχειο να ξερεις φιλε.  Σε εναν που παιζει καλα, σε καποιον αλλο μπορει να μη παιζει. 

 

Σα κανονα πρεπει να ξερεις σε τι dslam εισαι και να παρεις καποιο αναλογο, αλλα και αυτο δεν ειναι σιγουρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινα να αγοραζεις modem router και οποιο σου κατσει καλυτερο στο Ping, πεσ το και σε μας να το ξερουμε.  

 

Περα απο τη πλακα αυτο ειναι εντελως λαχειο να ξερεις φιλε.  Σε εναν που παιζει καλα, σε καποιον αλλο μπορει να μη παιζει. 

 

Σα κανονα πρεπει να ξερεις σε τι dslam εισαι και να παρεις καποιο αναλογο, αλλα και αυτο δεν ειναι σιγουρο.

 

αυτό μπορεί να το ρωτήσω στον ISP φαντάζομαι.

 

Χοντρικά ποια modem-router θεωρούνται αξιόπιστα-γρήγορα στην sub 50 E κατηγορία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι να αγορασω κ γω ενα ρουτερ για Adsl γραμμη..πιανω γυρω στα 13800mbps..κ γενικα η γραμμη μου εχει καλα στοιχεια..αυτή τηνστιγμή χρησιμοποιω το http://www.e-shop.gr/linksys-wag200g-e1-wireless-g-adsl-home-gateway-adsl-over-isdn-p-PER.615103 με το οποιο δεν εχω παραπονο αλλα υστερεί σε wifi εμβελεια

 

είμαι ανάμεσα σε αυτά:

 

http://www.public.gr/product/perifereiaka/networking/adsl-modem-router/asus-dsl-n55u-wireless-adsl-modem-router-asyrmato-modem-router-600-mpbs/prod7253657pp/

 

http://www.e-shop.gr/netgear-dgn2200-adsl2-pstn-modem-router-annex-a-p-PER.613566

 

και το κλασικο:

http://www.e-shop.gr/avm-fritz-box-fon-wlan-7140-annex-a-pstn-p-PER.912225

 

ποιο από τα τρία προτείνεται ή κάποιο άλλο?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στο φόρουμ ..

είμαι σε αναζήτηση ρουτερ γιατι αυτο που μου έδωσε η εταιρία ( forthnet , ένα ZTE απο τα αζήτητα προφανώς ) πραγματικά δεν κάνει για τίποτα.

Προσπαθώ να παίξω online , LoL / CS:Go κτλ και πραγματικά δεν ειναι εφικτό απο την καθυστέρηση που εχω.

 

Επειδή δεν εχω αλλάξει ποτε ξανα χρειάζομαι την βοήθεια σας.

Η ταχύτητα μου ειναι 24αρα και καλά αλλά μελλοντικά ίσως παίξω και σε VDSL οποτε λέω να πάρω ένα ρουτερ που να υποστηρίζει και VDSL.

 

Budget δεν εχω κάποιο στάνταρ αλλά όχι και μια περιουσία σίγουρα.

Εχω δει ότι "καλά" ρουτερ κάνουν καμία 50€ αλλά φτάνουν κ μεχρι τον θεό οποτε δώστε μου κάποιες προτάσεις στα 50+ ξέρω γω.

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων και περιμένω τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Archer D20 V1 το εχει κανεις? Γνωμες?

Το έχω εγώ σαν βασικό modem router. Μια χαρά είναι (σταθερότατο και καλό wifi) αλλά σε μένα κλείδωσε 1 και κάτι mbit χαμηλότερα χωρίς αποσυνδέσεις όμως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://m.gearbest.com/wireless-routers/pp_497233.html

 

Καλησπέρα, για να μην ανοίγω νέο θέμα, έπεσε στα χέρια μου αυτό το ρουτερ αλλά έχει μόνο είσοδο για wan και lan.

 

Και ρωτάω αν φτιάξω καλώδιο rj11 σε rj45 θα μπορώ να παίρνω data και αν ναι πως;

 

Με απλά λόγια μπορώ να το συνδέσω στη πρίζα τηλεφώνου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονολεκτικά και κατηγορηματικά, όχι!  Άλλο modem/router (ή DSL router) και άλλο σκέτο router.

Η λειτουργία modem είναι αυτή που κάνει τον συγχρονισμό σε DSL, συνδεόμενη στην τηλεφωνική γραμμή.

Η λειτουργία router κάνει την κλήση ΡΡΡ, μέσω της οποίας παίρνουμε δημόσια ΙΡ από τον πάροχο και κατ' επέκταση πρόσβαση στο διαδίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...