Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα. Έχω το κλασικό speedport entry 2i και λόγω του ότι μένω σε 3όροφο σπίτι πιάνει μόνο στο ισόγειο που είναι το ρούτερ και στους άλλους δύο ορόφους πρέπει να κάνεις λιτανείες για να συνδεθεί κάποια συσκευή. Πήρα ένα repeater της πλάκας από το πλαίσιο αλλά έπεφτε συνέχεια και το πέταξα. Ξέρετε κάποιο καλό ρούτερ ή ριπίτερ να κάνω τη δουλειά μου; Κοίταγα για google wifi αλλά είναι πανάκριβο... Υπάρχει κάτι σε αυτό το σκεπτικό αλλά το ίδιο καλό και οικονομικό; Ευχαριστώ πολύ.

 

Αν μπορείς να τραβήξεις καλώδιο ethernet μπορείς να κάνεις ένα οποιοδήποτε router wifi hotspot. Το χω κάνει στο σπίτι μου απ τον 7ο στον 6ο χωρίς κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά σκεφτομαι να αλλάξω το zte τις wind έχω βαρεθεί αποσυνδέσεις και όλα ποιο είναι το καλύτερο adsl+vdsl (για μελλοντική χρήση) που θα μου κρατήσει ανενόχλητο χωρίς αποσυνδέσεις χωρίς τίποτα?? είχα στην κατοχή μου ένα tp link w9980 αλλα τα έφτυσε και έχει σταματήσει η υποστήριξη του από ότι βλέπω και θέλω να πάω σε κάτι καινούριο και αξιόπιστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω για router adsl/vdsl(σε λίγο καιρό θα χει η περιοχή μου) στο οποίο θα κουμπώσω 2 pc/xbox/ps4 ίσως και smart tv,να έχει καλή κάλυψη wifi στο ισόγειο για να χρησιμοποιούν οι δικοί μου ένα laptop κανά 2 κινητά και ote tv και να μην έχει πολλές απώλειες στην ταχύτητα.Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα χτυπησα αυτό

 

c362a8125fcbd7969977af3d376eecf1.jpg

 

Πηγα το asus ac68 στο eshop πισω αφου ειχε εγγυηση. 

 

Λογικα θα μου το αντικαταστησουν με καινουριο ειπαν εφόσον δουν το πρόβλημα...Δεν θα παιξει πιστωτικο ή επιστροφή χρηματων...

 

Οποτε παιζει να βρεθω με 2 ρουτερ γμτ.

Εγινε αυτο που εγραφα αρχες του μηνα. Το ασους ειχε προβλημα τελικα και το eshop σημερα μου παρεδωσε ενα ολοκαινουριο...

 

396e9f0525e537dedaf7c2533ac1de08.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα.

Έχω HoL VDSL 50Mbit και Modem Router το ZXHN H168N.

Έχω επίσης και Repeater και συγκεκριμένα τον  TL-WA730RE.

Χρησιμοποιώ επίσης ένα 100άρι Ethernet Hub το οποίο έχει πάνω του τις κονσόλες μου. Είναι πιο μακριά από το Router και γι' αυτό έχω χρησιμοποιήσει μακρύ Ethernet καλώδιο μέχρι το Hub.

 

Τα στατιστικά της γραμμής μου είναι τα παρακάτω.

post-115429-0-94163700-1495762077_thumb.jpg

 

Το θέμα μου είναι ότι το Internet δεν είναι αρκετά σβέλτο. Δεν έχει σπιρτάδα το άνοιγμα των σελίδων. Παρόλα αυτά κατεβάζω, αλλά και ανεβάζω με Full Speed και συγκεκριμένα μέχρι και 5.6Mbyte/sec download.

 

Θα ήθελα έναν καλύτερο Modem Router μήπως και βελτιωθεί ο τομέας αυτός και γενικά να πάρω κάτι καλύτερο από αυτόν που δίνει η HoL.

 

Budget που διαθέτω δεν μπορώ να πω συγκεκριμένα, αλλά θα ήθελα κάτι ας πούμε μέχρι 100€.

Δεν ξέρω ποια έχουν καλές RAM, CPU, κλπ. Αν έχετε να προτείνετε κάτι, ευπρόσδεκτο.

Ευχαριστώ. :)

Επεξ/σία από Heatspreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Όπως φαίνεται οι ανάγκες τρέχουν και το αγαπημένο μου Asus dsl-n55u δεν επαρκεί πια.

Δεδομένα: VDSL nova από καφαο 50/5

Ps4 pro για online gaming και Netflix

Kodi android box για streaming

3-4 ασύρματες συσκευές, κινητά tablet

Σταθερός Η/Υ για τα λοιπά

 

Το ασύρματο τώρα με καλύπτει οριακά οπότε μπαίνει στην εξίσωση ως ζητουμενο πιο δυνατό.

 

Χρήματα βάζω σαν άνω όριο τα 250€, για να ξεπεραστεί πρέπει να είναι πολυυυυυυυυ καλή περίπτωση.

Μελλοντική αναβάθμιση σε vector μιας και το καφαο είναι σχεδόν έτοιμο.

 

Τωρα παιζω με H168n γέφυρα με το Asus.

Μερικά που έχω δει εγώ είναι το αναμενόμενο dsl-ac88u και το tp-link vr2800 βέβαια ακόμα Ελλάδα δεν τα βλέπω.

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα  είμαι έτοιμος για να αλλάξω το ρουτερ του παροχου (ΟΤΕ) , με ένα της αγοράς, είμαι ανάμεσα σε δυο,

 

1) ASUS DSL-AC68U DUAL-BAND WIRELESS AC1900 GIGABIT ADSL/VDSL PSTN/ISDN MODEM ROUTER.

2) NETGEAR D7000 AC1900 WIFI NIGHTHAWK VDSL/ADSL MODEM ROUTER.

 

Παρακαλώ θέλω γνώμες για την καλύτερη δυνατή επιλογή, έχω σύνδεση ΟΤΕ ADSL 24  ΚΑΙ OTETV, σε λίγο καιρό θα είναι διαθέσιμο και VDSL το οποίο και θα βάλω.

 

και μια δεύτερη ερώτηση, είναι εύκολη η εγκατάσταση τους η θα μπλεξω, καθώς δεν σκαμπάζω και πολλή.

 

Transmission mode ADSL_2plus
Downstream 12027 kbps
Upstream 1017 kbps
SNR(Down/Up) 9.5/10.1 dB
Attenuation(Down/Up) 35.5/21.9 dB
CRC Errors(Down/Up) 5407/1
FEC Errors(Down/Up) 55/801257
Software Version V1.0.0_OTET10P2A
Μερικά στοιχειά της γραμμής μου , γνώμες και για αυτά . Περιοχή Καισαριανή.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

καλυσπερα σε ολους. Ειμαι κατοχος του tp-link vr600 .

Ενω το σεταρισα μια χαρα και εχω προσβαση στο ιντερνετ, δεν εχω ταχυτητα.Η ταχυτητα που ποιανει ειναι 1,6Mbps. Απο την hol μου ειπαν πως η γραμμη τους ειναι μια χαρα .

Τι μπορω να κανω για την βελτιωσω?

Με το παλιο ρουτερακι της Linksys εποιανα περιπου 5Mbps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα. εχω το ρουτερ(οτε ευρυζωνικο) στην εισοδο του σπιτιου και εχω τραβηξει ενα καλωδιο cat6 μεχρι το δωματιο με τους υπολογιστες για το desktop μου. θελω τωρα ομως να βαλω κ αλλο pc στο δικτυο, τι switch θα χρειαστω? με τι επιλογες? θελω 4 θεσεις τουλαχιστον μηπως χρειαστω κ για ακομα ενα pc και να ειναι gigabit

 

επισης απο e-shop μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω ένα modem draytek Vigor 2760 και δεν είμαι ευχαριστημένος με το wifi του. Θέλω να το κρατήσω σαν modem και να βάλω ένα router μόνο για το wifi. Θέλω να είναι σχετικά καλό γιατί θέλω να καλύπτει 2 ορόφους. Έχετε κάποιο να προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σε όλους

Τελευταία κοιτάω το VR400 της TP-link. Θα ήθελα να μου πείτε αν είναι καλή περίπτωση ή αν υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα. Κοίταζα το κλασικό 9980 αλλά έχει αυξηθεί αρκετά η τιμή του για κάποιον λόγο το τελευταίο 6μηνο (ίσως λόγο διαθεσημότητας, δεν γνωρίζω).

Σε γενικές γραμμές αυτό που θέλω είναι γρήγορες συνδέσεις για μεταφορά δεδομένων σε NAS και δυνατότητα VDSL ώστε να μπορώ να κάνω streaming στο άμεσο μέλλον.

Γενικά τα χρήματα δεν είναι πρόβλημα αλλά θέλω κάτι value for moeny

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα ,Παιδιά χρειάζομαι την βοήθειά σας,είμαι στην Forthnet , Forthnet μου είπε οτι κλειδώνω στα -9- & οτι είμαι 2 χιλιόμετρα από το καφαο,εδω & 6 με 7 μηνες    έχω πολλά προβλήματα με αποσυνδέσεις,

Λοιπόν έχω το ρουτερ ΖΧΗΝ Η108L μου έκανε και αυτό το ρουτερ αποσυνδέσεις άλλα όχι καθε ήμερα και όταν το έβγαζα απο την πρίζα ερχόταν κανονικά το ίντερνετ..

Και Μέτα από μεγάλη πίεση & φωνές μου έδωσαν καινούριο ρουτερ το ΖΧΗΝ Η10Ν με αυτό έχω χειρότερα προβλήματα & καθημερινά 

Χάνεται τελείως το ίντερνετ  μόνο το Power μένει ανοιχτό & αναβοσβήνει & το dls Για μερικά δευτερόλεπτα & μετά είναι νεκρό..& πρέπει να το βγάλω απο την πρίζα 2 με 3 φόρες για να ξανα συνδεθώ ,έχω ενα κουτί 

tv box android  για live streaming  άλλα κολλάει  συνεχεία & δεν μπορείς να δεις τίποτα,ps-4 κάποιες φορές με πετάει έξω τελείωςστο online ,& εχω & την smart tv

 αν αγοράσω καλύτερο ρουτερ θα 

αλλάξει κατι προς το καλύτερο..? 

μου εστηλε το plaisio αυτο το ρουτερ ,για βοηθηστε βρε παιδια..

TP-Link WiFi Modem /Router AC1600 VR600 VDSL,VDSL Δεν εχω ,άλλα αν μπορείτε προτείνετε μου εσείς κάποιο αξιόλογο 

Εχω 16 μηνες ακόμα συμβόλαιό & δεν μπορώ άλλο,θέλω να φύγω.

η γραμμή μου ειναι καθαρή ,δεν ακούω θορύβους..

Ευχαριστω

Εκ

Των

Προτέρων!!  

ZXHN H108N V2.5.html

Επεξ/σία από serafeim71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Serafeim... Λογικά έχει καποιο πρόβλημα η γραμμή σου. Ειχα και εγω τα ίδια προβληματα πριν βαλω vdsl. Το μοναδικο modem που βοηθαει σε αυτη την περιπτωση ηταν ενα FRITZ!Box 7140 που ειχα απο παλια. Αξιολογο και δυνατο modem... αλλα το μοναδικο του μειονεκτημα ειναι οτι ριχνει πολυ την ταχύτητα. δηλαδη εαν επιανα με ενα zte 9 mbps με το FRITZ!Box επιανα 5,5 με 6 mbps. Αυτο επειδη κραταει απο μονο του σε χαμηλα επιπεδα το INR. Το ιδανικο βεβαια θα ητανε να δηλωσεις βλαβη στον παροχο σου και αυτοι στον ΟΤΕ μπας και σου αλλαξουν κανενα ζευγαρι. Κατι που το ελεγα για χρονια εγω στους δικους μου αλλα δεν καταφερα κατι. Πανω απο 10 ραντεβου με τεχνικους εχουν ερθει... εχουν μετρησει... εχουν ελενξει τις μπριζες... αλλα @@. Καλη τύχη λοιπον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...