Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, DonSage είπε

τι είναι το deco;

Χρησιμοποιείς το router του ΟΤΕ για την τηλεφωνία και για το wifi:

https://www.skroutz.gr/c/125/access_points/m/5702/TP-LINK.html?from=autocomplete&keyphrase=deco&o=tp+link+deco

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, achilles_g_ είπε

Χρησιμοποιείς το router του ΟΤΕ για την τηλεφωνία και για το wifi:

https://www.skroutz.gr/c/125/access_points/m/5702/TP-LINK.html?from=autocomplete&keyphrase=deco&o=tp+link+deco

καταρχάς ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις, αν και για τα μόντεμ δε βγήκε άκρη μέχρι στιγμής 😅 

δε θα ήθελα να πάω σε κάτι τέτοιο γιατί κύριο μέλημα μου είναι η ενσύρματη σύνδεση σε σταθερούς υπολογιστές και επίσης, όπως ανέφερα, με τη συσκευή του ΟΤΕ έχω θεματακια με τη σταθερότητα της γραμμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/10/2022 στις 11:06 ΠΜ, DonSage είπε

καταρχάς ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις, αν και για τα μόντεμ δε βγήκε άκρη μέχρι στιγμής 😅 

δε θα ήθελα να πάω σε κάτι τέτοιο γιατί κύριο μέλημα μου είναι η ενσύρματη σύνδεση σε σταθερούς υπολογιστές και επίσης, όπως ανέφερα, με τη συσκευή του ΟΤΕ έχω θεματακια με τη σταθερότητα της γραμμής.

Προσπέρνα τα...καγκουρίστικα (τύπου παίζω με το κινητό) αγόρασε αυτό που σου είπα και καθάρισες, σε κάτι ποιό φθηνό πας εδώ:

https://www.amazon.it/Tenda-V12-Wireless-Beamforming-Technology/dp/B096TTM9PT

https://www.tendacn.com/product/V12.html

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DonSage είπε

καταρχάς ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις, αν και για τα μόντεμ δε βγήκε άκρη μέχρι στιγμής 😅 

δε θα ήθελα να πάω σε κάτι τέτοιο γιατί κύριο μέλημα μου είναι η ενσύρματη σύνδεση σε σταθερούς υπολογιστές και επίσης, όπως ανέφερα, με τη συσκευή του ΟΤΕ έχω θεματακια με τη σταθερότητα της γραμμής.

Bγαζουν gigabit Ethernet  και έχουν qos. Αν είναι θέμα δικτύου θα λύσεις το πρόβλημα σου. Αλλά για τις αποσυνδέσεις περισσότερο πρόβλημα της γραμμής μου φαίνεται. Είτε ΟΤΕ είτε στη δική σου καλωδίωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτά που δίνει η Wind την σήμερον, ποιό είναι το καλύτερο και με εφάμιλλες δυνατότητες με το ξεκλείδωτο TG789vac V2;

 

Να μπορούμε δηλαδή να ανοίξουμε πόρτες, να βάλουμε bind ips κτλ.

Μετά από τρία χρόνια το καημένο το 789 άρχισε να χάνει που και που το Ethernet κτλ.

 

Έχω και ένα DGA 4130 και η Wind αρνείται να μου το ενεργοποιήσει στον αριθμό μου, αφού δικό της είναι. Τέλος πάντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, DonSage είπε

καταρχάς ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις, αν και για τα μόντεμ δε βγήκε άκρη μέχρι στιγμής 😅 

δε θα ήθελα να πάω σε κάτι τέτοιο γιατί κύριο μέλημα μου είναι η ενσύρματη σύνδεση σε σταθερούς υπολογιστές και επίσης, όπως ανέφερα, με τη συσκευή του ΟΤΕ έχω θεματακια με τη σταθερότητα της γραμμής.

Δηλώνεις βλάβη και ελέγχεις την γραμμή. Μετά η καλύτερη επιλογή σου είναι ένα Fritz 7530/7590.

Θα σου δουλέψει αμέσως η τηλεφωνία, έχεις βάση για τα dect σου και πολλά άλλα που routers της σειράς δεν κάνουν. Εκτός εάν θες να πετάξεις λεφτά χωρίς λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν αλλα ρουτερ/μοντεμ σαν το AVM fritzbox που παιρνουν αυτοματα ρυθμισεις τηλεφωνιας κλπ? Γενικα κανενα αλλο proven modem/router σαν το AVM που ειναι σταθερο και εχει wifi6/voip κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαχνω προτασεις για τρεχοντα μοντελα modem / router που να εχουν υποχρεωτικα θυρα usb με NAS

οι γενικες προδιαγραφες NAS ειναι
- τουλαχιστουν 10ΜΒ read + write
- fat32 + NTFS
- να υποστηριζει ενσυρματα και ασυρματα (wifi), προσβαση στα data απο προτοκολλα ftp client sw + lan web page

modem/router
- να υπαρχει σταθεροτητα στην συνδεση του ADSL
- τουλαχιστον 2 θυρες LAN

θελω να δω ποιες μαρκες/μοντελα καλυπτουν αυτες τις ελαχιστες προδιαγραφες, για απλη συνδεση ενος χρηστη και οχι καταστασεις extreme χρησης σε πολλους ανθρωπους ταυτοχρονα. Θελω προτασεις απο κατοχους συσκευων που τα εχουν δοκιμασει τουλαχιστον 1 μηνα και οχι απο ανθρωπους που βρηκαν πιθανες λυσεις στο skroutz / best price. Ποιες ειναι οι ελαχιστες τιμες προιοντων ?

εαν καποιος δωσει και λινκ σελιδας στο ιντερνετ με μετρησεις, ακομα καλυτερα. Προφανος γνωριζω για ακριβα μοντελα και εχω βρει review, ομως θελω να βρω συσκευες κατω απο τα 100€. κατι που δεν το εχω καταφερει με αποδειξεις πριν το αγορασω. Μετα θα ειναι αργα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pogchamp είπε

Υπαρχουν αλλα ρουτερ/μοντεμ σαν το AVM fritzbox που παιρνουν αυτοματα ρυθμισεις τηλεφωνιας κλπ? Γενικα κανενα αλλο proven modem/router σαν το AVM που ειναι σταθερο και εχει wifi6/voip κλπ?

https://novamera.gr/ypologistes/dyktiaka/dsl-modems-routers/asus-dsl-ac68vg-wireless-router-dual-band-2.4-ghz-5-ghz-gigabit-ethernet-black-90ig04l0-bm3g10/ WiFi 5

https://www.asus.com/Networking-IoT-Servers/Modem-Routers/All-series/DSL-AC68VG/

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

thanks, αυτο εδω παιρνει αυτοματα voip ρυθμίσεις ή παρακαλάς τον οτε στο τηλ να σου δώσει τους κωδικούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, pogchamp είπε

thanks, αυτο εδω παιρνει αυτοματα voip ρυθμίσεις ή παρακαλάς τον οτε στο τηλ να σου δώσει τους κωδικούς;

Πάροχος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Έχω NOVA 100αρα😂 την οποία αναβάθμισα εδώ και ένα χρόνο, από NOVA 50άρα (όπου δεν είχα κανένα πρόβλημα για 2 χρόνια) και η εικόνα της γραμμής μου είναι αυτή στην παρακάτω εικόνα.  Το μόντεμ που έχω είναι αυτό που έδινε η NOVA το ZTE ZXHN H168N. Το μόντεμ κλειδώνει μερικές μέρες στα 70-75 και άλλες στα 50-60. Έχω συνδέσει πάνω του, με enthernet, το pc, ένα ρούτερ που διαχειρίζεται το wifi και ένα powerline.  Εκτός από το χαμηλό συγχρονισμό έχω συχνά αστάθεια στην γραμμή. Σκέφτομαι να δοκιμάσω τη λύση κάποιου άλλου μόντεμ με το TP-LINK Archer VR400 v2 να φαίνεται ενδιαφέρουσα επιλογή. Τί λέτε; Θα δω διαφορά ως προς την σταθερότητα, κατά κύριο λόγο, και στην ταχύτητα κατά δεύτερο, ή πεταμένα λεφτά;

Edit: Ξέχασα να αναφέρω ότι το μόντεμ είναι συνδεδεμένο κατευθείαν με το καλώδιο που έρχεται απ έξω.

 

Untitled.png

Επεξ/σία από Nnoutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Καλησπέρα. Έχω NOVA 100αρα😂 την οποία αναβάθμισα εδώ και ένα χρόνο, από NOVA 50άρα (όπου δεν είχα κανένα πρόβλημα για 2 χρόνια) και η εικόνα της γραμμής μου είναι αυτή στην παρακάτω εικόνα.  Το μόντεμ που έχω είναι αυτό που έδινε η NOVA το ZTE ZXHN H168N. Το μόντεμ κλειδώνει μερικές μέρες στα 70-75 και άλλες στα 50-60. Έχω συνδέσει πάνω του, με enthernet, το pc, ένα ρούτερ που διαχειρίζεται το wifi και ένα powerline.  Εκτός από το χαμηλό συγχρονισμό έχω συχνά αστάθεια στην γραμμή. Σκέφτομαι να δοκιμάσω τη λύση κάποιου άλλου μόντεμ με το TP-LINK Archer VR400 v2 να φαίνεται ενδιαφέρουσα επιλογή. Τί λέτε; Θα δω διαφορά ως προς την σταθερότητα, κατά κύριο λόγο, και στην ταχύτητα κατά δεύτερο, ή πεταμένα λεφτά;

Edit: Ξέχασα να αναφέρω ότι το μόντεμ είναι συνδεδεμένο κατευθείαν με το καλώδιο που έρχεται απ έξω.

Σου έδωσαν Nova 50άρα χωρίς VoIP τηλεφωνία, με την οποία δίνουν το ZXHN H288A;
Θα έλεγα κρίμα, σε εμένα αυτό έδωσαν και φαίνεται στα χαρτιά απείρως καλύτερο, με 4 1000Mbps RJ45 LAN θύρες αντί για 100στάρες, και WiFi 802.11a/n/ac @ 5GHz(2x2) + 802.11b/g/n @ 2.4GHz(2x2) αντί για απλό 802.11b/g/n @ 2.4GHz

Άποψη χρήσης δεν έχω, εγώ το έβαλα πίσω από το AVM FRITZ!Box 7590 που είχα, για την VoIP τηλεφωνία μόνο.
Σταθερότητα γραμμής πάντως με το FRITZ!Box, δεν έχει πέσει η σύνδεση 3 μήνες τώρα, και κλειδώνω στα ονομαστικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, winlink είπε

Σου έδωσαν Nova 50άρα χωρίς VoIP τηλεφωνία, με την οποία δίνουν το ZXHN H288A;
Θα έλεγα κρίμα, σε εμένα αυτό έδωσαν και φαίνεται στα χαρτιά απείρως καλύτερο, με 4 1000Mbps RJ45 LAN θύρες αντί για 100στάρες, και WiFi 802.11a/n/ac @ 5GHz(2x2) + 802.11b/g/n @ 2.4GHz(2x2) αντί για απλό 802.11b/g/n @ 2.4GHz

Άποψη χρήσης δεν έχω, εγώ το έβαλα πίσω από το AVM FRITZ!Box 7590 που είχα, για την VoIP τηλεφωνία μόνο.
Σταθερότητα γραμμής πάντως με το FRITZ!Box, δεν έχει πέσει η σύνδεση 3 μήνες τώρα, και κλειδώνω στα ονομαστικά

Το μοντέλο του zte είναι αυτό που έγραψα παραπάνω. Το έχω εδώ και τέσσερα χρόνια περίπου. Δεν έχω voip τηλεφωνία. 

Επεξ/σία από Nnoutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...