Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Yi Sports Cam 64.28€


Anekselektos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις γύρισα από επαγγελματικό ταξίδι στη Ρουμανία και καθόλη τη διάρκεια του ταξιδιού ~1500χλμ την είχα με βεντούζα στο παρπρίζ. Ομολογώ ήταν παίδεμα ενω οδηγώ και μάλιστα σε πολύ κακό οδόστρωμα να ανοίγω κλείνω κινητό για να ξεκινάω-σταματάω την εγγραφή. Επίσης η μπαταρία από το 100% έπεφτε στο 20% σε χρόνο dt. Φταίει οτι τη δούλευα με το wifi-κινητό; φταίει όντως το πρόβλημα "διαρροής"...δε ξέρω. Το κακό είναι οτι όταν το απενεργοποίησα το wifi και δοκίμασα να τη δουλέψω στο χειροκίνητο..από το θόρυβο και τους κραδασμούς δεν μπορούσα να αντιληφθώ αν άνοιγε-έκλεινε η κάμερα και αν έγραφε γιατί δεν είχα οπτική επαφή με τα λαμπάκια ούτε μπορούσα να ακούσω τα μπιμπ μπιμπ.

Σήμερα θα προχωρήσω στην εγχείρηση που προτείνει 4-5 αλλαγές, μήπως και καλυτερεύσει το battery drain..που είναι για μένα το πιο σημαντικό. 

 

υ.γ τώρα διάβασα στις πρώτες σελίδες του νήματος από άλλο χρήστη ότι όντως με το wifi κρατάει 10λεπτά...άρα τζάμπα μην την "ξεκοιλιάσω"..θέλει χρήση μόνο με τα κουμπιά της και να μάθω χρώματα και μπίπ.

 

Εσείς γενικά τι ρυθμίσεις προτείνετε;; έχετε καταλήξει σε κάποιες βέλτιστες; (απόδοση,εικόνα,μπαταρία,ανάλυση)

Επεξ/σία από FISHERMAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 487
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

με 1080p Και wifi , εμενα μου κρατησε 45 λεπτά.

Σε 1080i,  1ω20λεπτα χωρίς wifi.

Βασικα το wifi το έχω μονο για ρυθμίσεις.

Στο ΜΤΒ είναι σπαστικό να πρέπει να κατεβάσεις κρανος για να βαλεις να γραφει.

Ευτυχώς τα 2 μπιπ που κανει οταν την βαζεις ακουγωνται και μέσα απο την KINGMA θηκη.

Δεν την εχω δοκιμασει με το τελευταίο firmware αλλά το ΣΚ πλησιάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση ο χρόνος με wifi...μήπως να κάνουμε ενα θέμα μόνο για το χειρισμό και τα προβλήματα....οι τιμές και οι προσφορές κάθε μέρα αλλάζουν και λέμε τα ίδια και τα ίδια...πάμε ενα βήμα παρακάτω. Μήπως μπορείς να δες πως ξεκινάει το serial σου; σε πιο revision είσαι; Ζ23L το δικό μου. Μην την ανοίγω τζάμπα για να κάνω τις modες χωρίς λόγο. Καμιά πρόταση για custom fw. Πάντως κατέβασα το app 1.17 από το επίσημο site και είναι μια χαρά σε σχέση με το μεταφρασμένο 1.15 που είχα. Επίσης μου δίνει και την επιλογή για αυτόματο κλείσιμο μετά από μερικά λεπτά. Τέλος ασχολήθηκα 2 λεπτά να δω μπιπ μπιμπ και χρώματα και δεν είναι και δα επιστήμη. Απλά δεν είχα χρόνο καν να το δω πριν φύγω ταξίδι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση ο χρόνος με wifi...μήπως να κάνουμε ενα θέμα μόνο για το χειρισμό και τα προβλήματα....οι τιμές και οι προσφορές κάθε μέρα αλλάζουν και λέμε τα ίδια και τα ίδια...πάμε ενα βήμα παρακάτω. Μήπως μπορείς να δες πως ξεκινάει το serial σου; σε πιο revision είσαι; Ζ23L το δικό μου. Μην την ανοίγω τζάμπα για να κάνω τις modες χωρίς λόγο. Καμιά πρόταση για custom fw. Πάντως κατέβασα το app 1.17 από το επίσημο site και είναι μια χαρά σε σχέση με το μεταφρασμένο 1.15 που είχα. Επίσης μου δίνει και την επιλογή για αυτόματο κλείσιμο μετά από μερικά λεπτά. Τέλος ασχολήθηκα 2 λεπτά να δω μπιπ μπιμπ και χρώματα και δεν είναι και δα επιστήμη. Απλά δεν είχα χρόνο καν να το δω πριν φύγω ταξίδι. 

 

απο που την κατεβασες την 1.17 εκδοση? και ειναι μεταφρασμενο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για να μην λέμε ο καθένας τα δικά του..ας γράψουμε ο καθένας σειριακό..οχι όλο εννοείται..έκδοση fw και εφαρμογής στο κινητό.Μαζί με τις ρυθμίσεις μας ...μπας και βγάλουμε επιτέλους μια άκρη.

 

Μου είναι πάντως αδιανόητο 45λεπτά με wifi ανοικτό. Μήπως εννοείς χωρίς να είναι ΚΑΙ συνδεδεμένο με το κινητό; Απλά μόνο ενεργοποιημένο στην κάμερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Serial : Z23L516SXXX

Firmware : 1.1.0

App : 1.17

 

Video

Quality : High

Time Stamp : OFF

Resolution : 1280x720 50P 16:9

PAL

Metering : Center

 

Photo

13M

Burst

Time stamp : OFF

 

Preview : ON

Auto low light : OFF

Loop Recording : OFF      ????

Lens Rectification : OFF

Auto turn WIFI : ON

 

Av Output : OFF

Video Rotate : OFF

Emergency Backup : OFF  ????

.....

..........

Auto Power : 3 minutes

 

- Όντως δοκίμασα με κλειστό το wifi και με γεμάτη μπαταρία και την άφησα να γράφει με τις παραπάνω ρυθμίσεις, ενεργοποιώντας την μόνο από τα κουμπάκια της και κράτησε 1 ωρα και 22 λεπτά περίπου. Η κάρτα ήταν διαμορφωμένη σε FAT32 οπότε δημιουργήθηκαν 4 βίντεο των 20+ λεπτών γύρω στα 1.8gb. Τώρα έκανα την καρτούλα EXFAT οπότε ελπίζω θα πάρω μονοκόμματα βίντεο.

 

To loop recording και το emergency backup τι κάνουν ; ξέρει κάποιος; Επίσης γιατί μέσα στη κάρτα δημιουργούνται και τα thm. αρχεία με τα βίντεο σε πολύ μικρότερο μέγεθος; πως μπορώ να το αποτρέψω;

 

Τελικά με χρήση μόνο μέσω των κουμπιών η αυτονομία είναι καλή, με το wifi και το κινητό...απλά ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα το πρωί παρέλαβα την αυθεντική αδιάβροχη θήκη της Xiaomi από banggood στα 28,99$ , και όπως σας είχα υποσχεθεί σας παραθέτω το πρώτο βιντεάκι που τράβηξα σε μόλις 1 μέτρο βάθοςγια να πάρετε μια ιδέα...δεν θέλω κριτική για το τι τράβηξα..  :-D

Να σημειώσω 2 πράγματα, είχε πολύ αέρα σήμερα και πολύ ήλιο, οπότε δεν έβλεπα τίποτα από τα led και δεν άκουγα τίποτα από τα beep και έτσι δεν μπορούσα να αντιληφθώ αν το έχω στην κάμερα ή στη φωτογραφική, οπότε το ρύθμισα μόλις ανοίγει να ανοίγει αυτόματα στο βίντεο.

11287386_10153031904847648_1905655044_n.

 

Επίσης μέσα σε μόλις 3 λεπτά το σημείο της αδιάβροχης θήκης που περιβάλει τον φακό είχε θαμπώσει (φαίνεται και στο βίντεο από το 1:10 περίπου και μετά), αλλά για αυτό είδα που προτείνουν κάποια σφουγγαράκια και τα παρήγγειλα...

 

https://www.youtube.com/watch?v=xPHEk5R83Lk&feature=youtu.be

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλός dimis_pj !!! Εγώ έχω την kingfisher, αλλά ακόμα δεν την έχω χρησιμοποιήσει.

 

Σ/Κ κατεβαίνω Μαλακάσα για τη συναυλία του Robbie Williams, οπότε θα κάνω ένα τέστ εκεί πρώτα και μετά κανένα μπάνιο Χαλκίδα...οπότε ελπίζω να έχω και εγώ νεότερα.

 

Πάντως σε άλλη συναυλία που την είχα Andre Rieu πρίν καμιά βδομάδα και καθόμουν και 5 μέτρα από την εξέδρα..εικόνα και ήχος ήταν τέλεια! Κανένα μπούκωμα καμιά ατέλεια. Μάλιστα και σε βραδυνές ώρες η εικόνα είναι άψογη. Δεν το περίμενα αλλά το χάρηκα.

 

Όντως αν δεν βλέπεις λαμπάκια και δεν ακούς μπιπ μπιπ είναι πολύ ζόρικα τα πράματα...αλλά τι να κάνουμε.

 

υ.γ. Άσχετο αλλά και καλά στη σελίδα του terravibe λέει οτι απαγορεύονται οπτικοακουστικά μέσα...λέτε να έχω θέμα με την xiaomi;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μολις παρελαβα και την δικια μου απο ελλαδα  (safesales) γιατι την ηθελα συντομα (ναι μ@λακια εκανα) και πηρα την θηκη της kingma μαζι , πρωτον μου φαινεται οτι σαν να εχει ραγισει (παρακτω θα βαλω και φωτογραφιες αλλα αυτο που με ενοχλει ειναι οτι θηκη φαινεται σαν να μην κλεινει/ασφαλιζει σωστα εχει δοκιμασει κανεις αυτη τη θηκη?

 

http://imgur.com/hYE2xf0,nNxUC9C#1

 

http://imgur.com/hYE2xf0,nNxUC9C#0

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια προειδοποιηση σε οποιον προκειται να παρει Kingma θηκη η δικια μου βαζει νερο απο το πανω κουμπι

και μαλλον θα βαλω κολλα να το κλεισω τελειως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.gearbest.com/action-cameras-sport-dv-accessories/pp_170859.html

αυτην την εχει δοκιμασει κανεις? Σημερα εφτασε η δικια μου ..

 

παιδια προειδοποιηση σε οποιον προκειται να παρει Kingma θηκη η δικια μου βαζει νερο απο το πανω κουμπι

και μαλλον θα βαλω κολλα να το κλεισω τελειως

 

 

ωχχ την ίδια έχω...ακόμα δεν την έχω ανοίξει καν..έκανε και 20ευρω...θα κάνω και εγω το τέστ.

 

να ζητησετε τα λεφτα πισω ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...