Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Yi Sports Cam 64.28€


Anekselektos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισης ολες αυτες εχουν πολυ μεγαλη γωνια ληψης.... Οποτε θα πρεπει να εισαι πολυ ατυχος για να μην βγαλεις αυτο που θες!

 

Εδώ νομιζω κρύβεται όλο το νόημα. Λόγω ευρυγωνίων, είναι πολύ δύσκολο να χάσεις την στιγμή. Από εκεί και πέρα η οθόνη βοηθάει στις περιπτώσεις που η κάμερα δεν είναι δεμένη πάνω σε κάποιο mount. Δεν νομίζω ότι θα με πειράξει που δεν υπάρχει οθόνη στην πίσω πλευρά. Εννοείται πως θα ήταν ένα plus στη συσκευή αλλά μέχρι εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 487
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

οσα βιντεο εχω δει, σε ολα ειναι πολυ καλυτερη η xiaomi.. απο που κι ως που εσυ τα βλεπεις αλλιως δν μπορω να καταλαβω.

 

Επισης το μεγαλυτερο αρνητικο στις SJ ειναι το αθλιο stabilizer που εχουν! Και οσο να ναι αυτο σε μια action camera ειναι το Α και τ Ω! Κατι που η xiaomi συναγωνιζεται σχεδον στα ισια με την gopro.. με την διαφορα οτι η μια κανει 400 και η αλλη 60 ευρω

 

 

...

Που ακριβως εγραψα οτι ειναι καλυτερη η sj απο την xiaomi? Εγραψα οτι η sj εχει πολυ καλη εικονα, αξιοπρεπεστατη για τα λεφτα της. Για το σταθεροποιητη οσα video ειδα normal μου φανηκε. Και η xiaomi εχει αθλιο ηχο για sportscam. Βεβαια για τα λεφτα της δεν μπορεις να εχεις τρελες απαιτησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sigh...παραβρωμιζει το Topic και ας πεταξω ενα Ibtl και 2 cents.

Υπαρχουν σε αυτο το Forum γυρω στα 50 θεματα με τις SJ4000 5000 με ολες τις παραλλαγες τους (S+♠@▼♠) μπορειτε να περασετε μια βολτα απο εκει και να δειτε την γνωμη καποιου που εχει και τις 2 καμερες (αν δεν φοβαται να παραδεχτει τα υπερ της Xiaomi σε θεμα εικονας).

Οτι μα οτι βιντεο και αν δεις στο Youtube εχει φαει ηδη Compression και τα συμπερασματα των Reviewers ειναι biased αναλογα με το πως εχει συνηθησει το ματι τους αλλα και τι γραμμη εχουν παρει απο τον προμηθευτη τους.

Εγω δεν γουσταρω ας πουμε Oversaturated χρωματα,γκρι ουρανους,μια κιτρινη μαργαριτα να μοιαζει λες και της εχω περασει ενα χερι μπογια,ουτε αλλα τεχνητα κολπακια Contrast,Sharpness κλπ

 

Σε αλλον πεφτουν τα σαλια με τετοια κολπακια οποτε περι ορεξεως...

 

Αθλιο ηχο;

Μεχρι και με την θηκη και κατω απο το νερο ο ηχος σε ολα μου τα βιντεο ειναι αψογος.

 

Αν δεν την εχεις πιασει στα χερια σου λυπαμαι αλλα οτι συγκριση και αν κανεις βασισμενος σε βιντεακια του youtube εδω σε ενα θεμα με ατομα που την εχουν αγορασει και την χρησιμοποιουν καθημερινα ειναι τουλαχιστον γελοιο.

 

Εχω δει και εγω βιντεο της Xiaomi (ειδικα απο κινεζομαγαζα) που πραγματικα γελουσα με την ποιοτητα του σε βαθμο που ειπα να βαλω το TinFoil hat μου και να σκεφτομαι μηπως και εγιναν επιτηδες για να ξεστοκαρουν τις εκατονταδες SJ που εχουν σε stock.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Sotosgl επειδή ψάχνομαι για ποια κάμερα θα αγοράσω είδα κάποια video και διάβασα κάποια σχόλια. Προσωπική εμπειρία δεν έχω. Σχετικά με τον ήχο, επειδή άκουσα video από την xiaomi πάνω σε αυτοκίνητο (για τη χρήση που με ενδιαφέρει πιο πολύ δηλαδή) απογοητεύτηκα. Αν έχεις κάποιο sample δικό σου (από ποδήλατο, μηχανή κτλ) ή κάποιο καλό από youtube είναι ευπρόσδεκτο. 

 

Τα χρώματα όντως είναι καλύτερα στην xiaomi (πιο φυσικά). Οθονούλα θα προτιμούσα να έχει οπότε ίσως περιμένω για τη 2η έκδοση της κάμερας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν ειπωθει πολλα σχετικα σε αυτο το νημα αλλα ειναι λογικο να χαθουν μετα απο τοσες σελιδες ριξε μια ματια καμια 10αρια σελιδες και οι περισσοτερες απορειες σου εχουν απαντηθει.

Και εμενα η οθονη ηταν ο μονος λογος που με κρατουσε απο το να κανω την αγορα αλλα στην τελικη Action Cam ειναι και το πρωτο που κοιταξα ηταν η ποιοτητα εικονας και ηχου. (Η μονη φορα που μου χρειαστηκε η οθονη ηταν με μια GoPro4 κρατωντας την με το ματσουκι κατα την καλυψη μιας γεννας επειδη δεν ειχαμε καλυτερη καμερα εκεινη την στιγμη).

 

Τα περισσοτερα βιντεο που ειχαν κυκλοφορησει στην αρχη ηταν με την καμερα ξερα πανω σε ενα mount μιας και δεν υπηρχε καποια θηκη οπου διορθωνει το προβλημα με την απευθειας εισαγωγη αερα στο μικροφωνο.

 

Δεν εχω κοιταξει για βιντεο τελευταια προτιμω να κοιταω τα δικα μου :)

 

Ενας συνForumιτης ανεβασε υποβρυχιο βιντεο πως σου φανηκε ο ηχος;

 

Εχω σε βιντεο μια διαδρομη 20 λεπτων στο αμαξι και η μουσικη ακουγεται τελεια χωρις μπουκωματα κλπ,οταν την εβαλα στην μηχανη χωρις θηκη (δεν ειχε ερθει η γνησια ακομα) φυσικα και το μονο που ακουγα ηταν φσσσσσσσσσσσ.

 

Γνωμη μου;

Αν δεν μπορεις να συμβιβαστεις με την απουσια οθονης περιμενε την νεα εκδοση παρα να συμβιβαστεις με χειροτερη ποιοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Sotosgl επειδή ψάχνομαι για ποια κάμερα θα αγοράσω είδα κάποια video και διάβασα κάποια σχόλια. Προσωπική εμπειρία δεν έχω. Σχετικά με τον ήχο, επειδή άκουσα video από την xiaomi πάνω σε αυτοκίνητο (για τη χρήση που με ενδιαφέρει πιο πολύ δηλαδή) απογοητεύτηκα. Αν έχεις κάποιο sample δικό σου (από ποδήλατο, μηχανή κτλ) ή κάποιο καλό από youtube είναι ευπρόσδεκτο. 

 

Τα χρώματα όντως είναι καλύτερα στην xiaomi (πιο φυσικά). Οθονούλα θα προτιμούσα να έχει οπότε ίσως περιμένω για τη 2η έκδοση της κάμερας

Θα προσπαθησω να ανεβασω βιντεο με τη αδιαβροχη θηκη πανω στο αμαξι μου διοτι απο δοκιμη χωρις θηκη δεν ακουγετε τπτ απο τον αερα (λογικοτατο), ισως δοκιμασω και με τη silicon case που της πηρα να δω μπας και κοβει και αυτη λιγο τον αερα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για το πρόβλημα με τον ήχο από τον αέρα λέω. Όπως εδώ. Είδα ότι βγει και "fix".

 

EDIT: Και εδώ αυτός λέει στα σχόλια ότι το διόρθωσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για το πρόβλημα με τον ήχο από τον αέρα λέω. Όπως εδώ. Είδα ότι βγει και "fix".

 

EDIT: Και εδώ αυτός λέει στα σχόλια ότι το διόρθωσε

Testing new Xiaomi Yi camera, set quality to High, 1080p 60FPS, no waterproof case

Ηταν ενα απο τα πρωτα βιντεακια που ειχα δει καθως και του κουτσοδοντι ρωσου που κανει Fix στα παντα.

 

Ουσιαστικα εφτιαξε ενα Muffler για να μειωσει τον αερα που πεφτει στο μικροφωνο (κατι που κανει η θηκη απο μονη της).

 

Και ο ηχος στο συγκεκριμενο βιντεο δεν μου ακουγεται αθλιος σε καμια περιπτωση.

 

Ακομα και σε πιο καινουργια βιντεο με μουσικη απο πανω ακους καθαρα περιφερειακους ηχους (πχ τις αλλες μηχανες που περνουν απο επανω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προσπαθησω να ανεβασω βιντεο με τη αδιαβροχη θηκη πανω στο αμαξι μου διοτι απο δοκιμη χωρις θηκη δεν ακουγετε τπτ απο τον αερα (λογικοτατο), ισως δοκιμασω και με τη silicon case που της πηρα να δω μπας και κοβει και αυτη λιγο τον αερα!!!

Σε ευχαριστώ πολύ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, μιας και υπάρχει συζήτηση για το θέμα του ήχου έκανα ένα βιντεάκι λίγων λεπτών. Πρόκειται για την ίδια ακριβώς διαδρομή με σχεδόν τις ίδιες συνθήκες, η ανώτατη ταχύτητα που πήγα ήταν περίπου 70 χιλιόμετρα. Είναι λήψεις με την κάμερα απλά, με θήκη σιλικόνης και με την αδιάβροχη θήκη.

 

https://www.youtube.com/watch?v=h3dIPyOYG_M&feature=youtu.be

 

Σαν bonus :-D σας παρουσιάζω και το πρώτο video timelapse που σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις με το firmware 1.2

https://www.youtube.com/watch?v=I0ZSWy2LpeI&feature=youtu.be

Επεξ/σία από dimis_pj
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχετε να προτείνετε κάποια βάση για κράνος μηχανής και για μάσκα θαλάσσης;

Με τον αέρα όντως κάνει πολύ θόρυβο χωρίς θήκη. Θα δοκιμασω κάποιες τεχνικές που έχω σκεφτεί και θα επανέλθω.

 

Edit: Δοκιμάστε να κολλήσετε ένα κομμάτι από σφουγγαράκι ακουστικών στην τρύπα του μικροφώνου ή να την κλείσετε τελείως με μονωτική ταινία. Θα βελτιωθεί λίγο η κατάσταση.

Επεξ/σία από Tsints
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει μηχανη κατω απο 200 ευρω που να την εχεις εκτεθειμενη στον αερα και να μην κανει θορυβο???

 

το ζητουμενο νομιζω σε οσους τι θελουμε για action sports ...σκι,snowboard,mountain bike,motocross,windsurf και αλλα να γραφει καλα

 

και να μην εχει παραμορφωσεις απο ταχυτητα η κραδασμους.

 

Τον ηχο ετσι και αλλιως οι περισσοτεροι τον ριχνουμε κατα ενα ποσοστο στο τελικο βιντεο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να τρολλάρω τελικά το πραγματικό κόστος μαζι με θηκες βάσεις κ.λ.π θα το πίανει το 100αρι...Μήπως η SJ με τον εξοπλισμό είναι πιό πλήρης...? Επίδη το έψαχνα και εγώ ακρετά  τελικά κατέλιξα σε sony HDR-AS20 στα 120€ πριν λιγο καιρο.. και με σταθεροποιητη εικόνας... Απλός το αναφέρω σαν σκέψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...