Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Yi Sports Cam 64.28€


Anekselektos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

την αποδειξη απο το paypal δινεις... και πλερωνεις 23% + τα χρηματα της DHL... 

 

καλα βρε δεν εχεις δει που ολοι αγοραζουν με απλο ταχυδρομιο... ελπιζω να μην ειναι μεγαλη η παραγελια

 

Έχει extra $$ η dhl για τον εκτελωνισμό ή εννοείς αυτό που ούτως η άλλως πλήρωσα για να έρθει σε 3-4 μέρες;

Να σου πω την αλήθεια δεν είδα καθόλου αν και τι παίζει με τα ταχυδρομεία. Είπα να δώσω το 15ρι παραπάνω στο expeddited shipping για να προλάβω να την έχω στις διακοπές αλλα τώρα έτσι όπως το βλέπω θα βγεί δίπλή τιμή.

-.-

 

Btw τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις; Μπορώ να ζητήσω επιστροφή και refund απο το gearbest ή απλά τον ήπια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 487
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχει extra $$ η dhl για τον εκτελωνισμό ή εννοείς αυτό που ούτως η άλλως πλήρωσα για να έρθει σε 3-4 μέρες;

Να σου πω την αλήθεια δεν είδα καθόλου αν και τι παίζει με τα ταχυδρομεία. Είπα να δώσω το 15ρι παραπάνω στο expeddited shipping για να προλάβω να την έχω στις διακοπές αλλα τώρα έτσι όπως το βλέπω θα βγεί δίπλή τιμή.

-.-

 

Btw τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις; Μπορώ να ζητήσω επιστροφή και refund απο το gearbest ή απλά τον ήπια;

 

είναι έξτρα λεφτά ο εκτελωνισμός και μάλιστα αρκετά γιατί πέρα από το ελληνικό φπα θα πληρώσεις και έξοδα εκτελωνιστή και κάτι παράβολα νομίζω. Μπορείς να πας να το εκτελωνίσεις μόνο σου για να γλυτώσεις κάποια έξοδα αλλά η βενζίνη μέχρι το αεροδρόμιο και τα διόδια είναι και αυτά αρκετά

 

τώρα είναι στο χέρι του gearbest αν θα δεχτεί την επιστροφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι έξτρα λεφτά ο εκτελωνισμός και μάλιστα αρκετά γιατί πέρα από το ελληνικό φπα θα πληρώσεις και έξοδα εκτελωνιστή και κάτι παράβολα νομίζω. Μπορείς να πας να το εκτελωνίσεις μόνο σου για να γλυτώσεις κάποια έξοδα αλλά η βενζίνη μέχρι το αεροδρόμιο και τα διόδια είναι και αυτά αρκετά

 

τώρα είναι στο χέρι του gearbest αν θα δεχτεί την επιστροφή.

 

Μακάρι να ήμουν Αθήνα. Θα πήγαινα να το κάνω να πληρώσω παράβολη και ΦΠΑ και να τελειώνω. Τώρα βλέποντας τον τιμοκατάλογο της dhl, οι άνθρωποι είναι τρελοί πάει πολύ πάνω απο το αρχικό κόστος της κάμερας όλο αυτό. Υπάρχουν τίποτα τύποι που τα κάνουν αυτά με λογικότερες τιμές. Το google δε βοηθάει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να ήμουν Αθήνα. Θα πήγαινα να το κάνω να πληρώσω παράβολη και ΦΠΑ και να τελειώνω. Τώρα βλέποντας τον τιμοκατάλογο της dhl, οι άνθρωποι είναι τρελοί πάει πολύ πάνω απο το αρχικό κόστος της κάμερας όλο αυτό. Υπάρχουν τίποτα τύποι που τα κάνουν αυτά με λογικότερες τιμές. Το google δε βοηθάει πολύ.

 

λογικά το αντικείμενο θα εκτελωνιστεί στην περιοχή σου. δεν έχει μόνο η Αθήνα τελωνείο.

 

δεν γνωρίζω να απαντήσω στην ερώτηση σου. πάντως δεν θα εμπιστευόμουν να πάει άλλος στη θέση μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικά το αντικείμενο θα εκτελωνιστεί στην περιοχή σου. δεν έχει μόνο η Αθήνα τελωνείο.

 

 

Στο tracking φαίνεται οτι το δέμα είναι αθήνα στα customs. Τελικός προορισμός ήταν θεσ/νικη (για τον οποίο είχα πληρώσει και έξτρα για ταχύτητα στην παράδοση). Μπορώ άραγε να απαιτήσω να έρθει στο εδώ τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έκανες την αγορά μέσω Paypal δικαιούσαι κάποια δωρεάν Returning fees χωρίς μα μου.

Οποτε ξεκίνησε τις διαδικασίες μέσω Paypal και Gearbest γιατί οι τύποι είναι απατεώνες.

Και να βρεις κανέναν τυπακο εκτελωνιστη δεν γλυτωνεις έξοδα αποθήκευσης και κάτι αλλες μπούρδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο tracking φαίνεται οτι το δέμα είναι αθήνα στα customs. Τελικός προορισμός ήταν θεσ/νικη (για τον οποίο είχα πληρώσει και έξτρα για ταχύτητα στην παράδοση). Μπορώ άραγε να απαιτήσω να έρθει στο εδώ τελωνείο;

δεν το γνωρίζω αυτό. πάρε ένα τηλέφωνο στο τελωνείο να ρωτήσεις για να σιγουρευτείς

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έκανες την αγορά μέσω Paypal δικαιούσαι κάποια δωρεάν Returning fees χωρίς μα μου.

Οποτε ξεκίνησε τις διαδικασίες μέσω Paypal και Gearbest γιατί οι τύποι είναι απατεώνες.

Και να βρεις κανέναν τυπακο εκτελωνιστη δεν γλυτωνεις έξοδα αποθήκευσης και κάτι αλλες μπούρδες.

 

Τι εννοείς κάποια δωρεάν returning fees. Να το γυρίσω πίσω για πλήρες refund ή να απαιτήσω κάποια απο τα έξοδα εκτελωνισμού (66€ μόλις με ενημέρωσαν - υπέροχα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτόντως,

και απλό ταχυδρομείο να βάλει κάποιος δεν είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα το σταματήσουν?

 

Λογικά η κίνηση έχει πέσει πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω απάντηση απο τον κινέζο (όχι οτι περιμένω κάτι σοβαρό) και μετά λέω για refund μέσω paypal. Έχει failάρει και την παραγγελία γενικά οπότε έχω πολλούς λόγους να πατήσω. Αντι να στείλει ένα πακέτο με exp shipping που πληρώθηκε extra, έστειλε δύο. Το ένα με DHL (αν έχεις το θεό σου) και το άλλο με μια sweden post που θέλει 30 μέρες. Αυτό και μόνο φαντάζομαι αρκεί για να ξεμπερδεύω με το dispute χωρίς πολλά πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλήρες Refund θα αιτηθεις.Τα έξοδα του τελωνείου δεν στα πληρώνει κανένας απο τους 2 εμπλεκόμενους. Είναι ταλαιπωρία αλλά δεν είναι τόσο απλα όσο φαίνονται τα πραγματα για αγορες απέξω γιαυτό και έχουμε φτιαξει οδηγούς κλπ.

Κουράγιο και υπομονή και μακάρι όλα να πάνε καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πάλι καλά να λες που σου ζητάνε μόνο 66ευρώ οι νόμιμοι κλέφτες της DHL.

θα μπορούσαν να ζητάνε πολύ περισσότερα με βάση τη προϊστορία τους.

παίζει να σου ζητήσουν έξτρα μετα τον εκτελωνισμο, για να στο στείλουν θεσ/νικη.

κλέφτες λέμε, μακρυαααααααααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτόντως,

και απλό ταχυδρομείο να βάλει κάποιος δεν είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα το σταματήσουν?

 

Λογικά η κίνηση έχει πέσει πάρα πολύ.

 

 

σημερα μου ηρθαν 2 δεματα με china post και singampore post και τα δυο αρκετα πανω απο 20$.... ολα καλα...

 

 

και μην χρησιμοποιητε την Deutstche HL ετσι και αλλιως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτόντως,

και απλό ταχυδρομείο να βάλει κάποιος δεν είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα το σταματήσουν?

 

Λογικά η κίνηση έχει πέσει πάρα πολύ.

Και να το σταματούσαν, στα βαριά  βαριά θα τρώγε 10 ευρώ ΦΑΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω απάντηση απο τον κινέζο (όχι οτι περιμένω κάτι σοβαρό) και μετά λέω για refund μέσω paypal. Έχει failάρει και την παραγγελία γενικά οπότε έχω πολλούς λόγους να πατήσω. Αντι να στείλει ένα πακέτο με exp shipping που πληρώθηκε extra, έστειλε δύο. Το ένα με DHL (αν έχεις το θεό σου) και το άλλο με μια sweden post που θέλει 30 μέρες. Αυτό και μόνο φαντάζομαι αρκεί για να ξεμπερδεύω με το dispute χωρίς πολλά πολλά.

 

Refund το paypal δεν πρόκειται να σου δώσει με αιτιολογία ότι μου το σταμάτησαν στο τελωνείο, αυτός είναι ο νόμιμος και σωστός δρόμος για να φτάσει κανονικά σε σένα.

 

Τώρα το άλλο που λες με τα δύο πακέτα το ένα είναι η κάμερα και σου την έστειλαν με dhl, το άλλο λογικά είναι τα αξεσουάρ που είχε μαζί η κάμερα και επειδή έρχονται από άλλη περιοχή για αυτό και στο έστειλαν με άλλο τρόπο, οπότε ούτε με αυτό θα πάρεις refund.

 

Η συμβουλή μου είναι και αν θες την ακολουθείς, να μιλήσεις με το κατάστημα πρώτα και να αφήσεις το Paypal απ'έξω προς στιγμή, γιατί αυτοί μια χαρά έκαναν την δουλειά τους και λογικά το paypal θα πάρει το μέρος τους. το ότι σταμάτησε τελωνείο δεν είναι δικό τους λάθος αλλά δικό σου. ζήτησε τους να αρνηθείς τον εκτελωνισμό ώστε να γυρίσει πίσω και να σου επιστρέψουν τα χρήματα.

 

φιλικά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...