Προς το περιεχόμενο

Πόσο ευχαριστημένοι είστε με την δουλειά σας


Gkostas2007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 308
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

με απελυσαν σημερα.

δουλευα παραλαβη στην λαχαναγορα αθηνων.

ο καυγας ξεκινησε χτες επειδη ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΧΕΡΙ. οταν εξηγησα λοιπον οτι δεν το κανω επειδη μου ηρθε χτες αλλα ειμαι αριστεροχειρας απο τοτε που επιασα στερεο αντικειμενο μου ειπε οτι ειναι λαθος επειδη το συστημα εργασιας που αυτος σοφα εχει σκεφτει λειτουργει ετσι. και δεν γινεται να βαζω τα χαρτια στο μπλοκ αναποδα γιατι ετσι ειναι το συστημα....σημερα ξεκινησε να με βριζει μεσα σε κοσμο γιατι ειχα παλι το χαρτι οπως με βολευει για να μπορω να γραφω, τον σταματησα και του ειπα (στον πληθυντικο) να σταματισει να με βριζει γιατι δεν εχει κανενα δικαιωμα μου ειπε απολυεσαι. και μετα του τα εχωσα στο κυριλε αλλα χωρις να βρισω παλι.

εβαλε αλλον να με παρει τηλεφωνο και να παω να υπογραψω την απολυση μου....

Εδώ μου μυρίζει παράνομη απόλυση, τρεχα στην επιθεώρηση εργασίας. Να καταλάβω οτι σε απέλυσε επειδή έκανες χοντρή μαλακία, αλλά να σε απολύσει επειδή είσαι αριστερόχειρας, και να στο χτυπήσει μποστά σε κόσμο λες και είναι κουσουρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πραγματικά , εάν ένας εργοδότης είναι λαμόγιο , που υπάρχουνε πολλοι , το καταλαβαίνω.

 

 

Απο την άλλη , όντας εγώ εργοδότης , σας λέω παιδιά ότι σήμερα , η μικρή-μικρομεσαία επιχείρηση ΔΕΝ βγαίνει. Πραγματικά δηλαδή , προσπαθώ να είμαι εντάξει με τους εργαζομένους μου , αλλά δεν γίνεται.

Πάντα κάτι θα τους χρωστάω , πάντα κάτι θα γίνεται , γιατί πολύ απλά έχουμε γονατίσει.

 

Παρόλα αυτά οι δικοί μου εργαζόμενοι , έχουν κατανόηση και βλέπουν την κατάσταση , και φυσικά τους εξηγούμε στα ίσια. Τους δείχνω δηλαδή τα νούμερα όπως είναι.

 

Σίγουρα δεν φταίνε σε τίποτε , αλλά απο την άλλη , δυστυχώς , υπάρχει μια πραγματικότητα την οποία δύσκολα αντιπαλεύεσαι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πραγματικά , εάν ένας εργοδότης είναι λαμόγιο , που υπάρχουνε πολλοι , το καταλαβαίνω.

 

 

Απο την άλλη , όντας εγώ εργοδότης , σας λέω παιδιά ότι σήμερα , η μικρή-μικρομεσαία επιχείρηση ΔΕΝ βγαίνει. Πραγματικά δηλαδή , προσπαθώ να είμαι εντάξει με τους εργαζομένους μου , αλλά δεν γίνεται.

Πάντα κάτι θα τους χρωστάω , πάντα κάτι θα γίνεται , γιατί πολύ απλά έχουμε γονατίσει.

 

Παρόλα αυτά οι δικοί μου εργαζόμενοι , έχουν κατανόηση και βλέπουν την κατάσταση , και φυσικά τους εξηγούμε στα ίσια. Τους δείχνω δηλαδή τα νούμερα όπως είναι.

 

Σίγουρα δεν φταίνε σε τίποτε , αλλά απο την άλλη , δυστυχώς , υπάρχει μια πραγματικότητα την οποία δύσκολα αντιπαλεύεσαι.

Κι εγω σαν εργοδοτης αν και ειμαι ενταξει με τους υπαλληλους μου και γενικα δοξα τον θεο ολα πανε καλα παντα υπαρχουνε παραπονα και γκρινιες...και πιστευω οτι ενας υπαλληλος οσα λεφτα και να παρει αν δεν ειναι καλα στον εργασιακο του περιβαλλον δεν προκειται να κατσει..η πληοψηφια τουλαχιστον ετσι ειναι...πλεον πιστευω δεν υπαρχουν αφεντικα και υπαλληλοι...ολοι συνεργατες ειμαστε για το καλο της επιχειρησης..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλεον πιστευω δεν υπαρχουν αφεντικα και υπαλληλοι...ολοι συνεργατες ειμαστε για το καλο της επιχειρησης..

 

Για το καλό της επιχείρησης του αφεντικού. Τον υπάλληλο τι τον ενδιαφέρει πως πάει η ξένη επιχείρηση; Τον υπάλληλο τον ενδιαφέρει να δουλεύει αξιοπρεπώς για τα λεφτά που θεωρεί ο ίδιος καλά. Και αυτό θα πρέπει να ενδιαφέρει και το αφεντικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το καλό της επιχείρησης του αφεντικού. Τον υπάλληλο τι τον ενδιαφέρει πως πάει η ξένη επιχείρηση; Τον υπάλληλο τον ενδιαφέρει να δουλεύει αξιοπρεπώς για τα λεφτά που θεωρεί ο ίδιος καλά. Και αυτό θα πρέπει να ενδιαφέρει και το αφεντικό.

Άμα δεν πάει καλά η επιχείρηση πως θα πληρωθεί ο υπάλληλος?τον ενδιαφέρει να πηγαίνει καλά για να πληρώνεται όσα κι αν ειναι αυτά στην ώρα του.αν τον έχεις στο κράξιμο και στην πίεση συνέχεια πως θα δουλέψει σωστά ένας υπάλληλος?μπορει να κάνω και λάθος αλλά αύτο βλέπω στην δικιά μ επιχείρηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δεν πάει καλά η επιχείρηση πως θα πληρωθεί ο υπάλληλος?τον ενδιαφέρει να πηγαίνει καλά για να πληρώνεται όσα κι αν ειναι αυτά στην ώρα του.αν τον έχεις στο κράξιμο και στην πίεση συνέχεια πως θα δουλέψει σωστά ένας υπάλληλος?μπορει να κάνω και λάθος αλλά αύτο βλέπω στην δικιά μ επιχείρηση...

 

Αν δεν υπάρχουν λειτουργικά προβλήματα στην επιχείρηση και σαν αφεντικό δεν είσαι συνέχεια στη μίρλα και το μυαλό σου να είναι πως να την πεις στον υπάλληλο σου τότε ο υπάλληλος από μόνος του θα αποδώσει καλύτερα. Πρέπει να εκτιμάς ορισμένα πράγματα, εγώ έχω δική μου οικογενειακή μικρή επιχείρηση αλλά δούλευα πάντα υπάλληλος συνδυαστικά και μπορώ να δω και τις δυο πλευρές. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι το τεράστιο βάρος της ευθύνης για το πως "πάει" μια επιχείρηση είναι στον ιδιοκτήτη (όπως είπαμε όμως δεδομένου ότι όλα βαίνουν καλώς). Επίσης πρέπει να τα ξεχωρίσετε, ή θα είστε μαζί σε όλα ή χώρια σε όλα. Πάει καλά η επιχείρηση; Τότε δώσε κάτι παραπάνω. Δεν πάει καλά; Κόψε από κάπου. Αν απλά χώνεις όταν έχει "δουλειά" και διώχνεις όταν δεν έχει δουλειά τότε συντομεύεις την πισώπλατη μαχαιριά που θα φας που εσύ ο ίδιος έφερες πάνω σου. 

 

Προσοχή, δεν τη λέω σε εσένα. Απλά γενικότερη παρατήρηση κάνω ταυτόχρονα ως ιδιοκτήτης και υπάλληλος. Τα λάθη, τις συμπεριφορές, τις λαμογιές κτλ κτλ. Επίσης αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι οι εργαζόμενοι δεν είναι και τόσο ηλίθιοι όσο θα νόμιζαν ορισμένοι "αφεντικάδες" που δεν ξέρουν ποιο είναι το καλό τους. Ως παράδειγμα θα πω για ένα first class μαγαζί που έχω πάει στο οποίο το σέρβις είναι χάλια μαύρα. Εμαθα μετά ότι το "αφεντικό" έκλεβε τα μπουρμπουαρ των σερβιτόρων ή ακόμα και το ίδιο του το ταμείο και απλά τα γκαρσόνια τα γράψανε όλα στα @@ τους. Αν θέλει....ας τους διώξει....μέχρι να συμβεί αυτό αυτοί θα είναι στα @@ τους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πραγματικά , εάν ένας εργοδότης είναι λαμόγιο , που υπάρχουνε πολλοι , το καταλαβαίνω.

 

 

Απο την άλλη , όντας εγώ εργοδότης , σας λέω παιδιά ότι σήμερα , η μικρή-μικρομεσαία επιχείρηση ΔΕΝ βγαίνει. Πραγματικά δηλαδή , προσπαθώ να είμαι εντάξει με τους εργαζομένους μου , αλλά δεν γίνεται.

Πάντα κάτι θα τους χρωστάω , πάντα κάτι θα γίνεται , γιατί πολύ απλά έχουμε γονατίσει.

 

Παρόλα αυτά οι δικοί μου εργαζόμενοι , έχουν κατανόηση και βλέπουν την κατάσταση , και φυσικά τους εξηγούμε στα ίσια. Τους δείχνω δηλαδή τα νούμερα όπως είναι.

 

Σίγουρα δεν φταίνε σε τίποτε , αλλά απο την άλλη , δυστυχώς , υπάρχει μια πραγματικότητα την οποία δύσκολα αντιπαλεύεσαι.

Δείχνουν κατανόηση μέχρι να φας καμιά καταγγελία...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οικογενειακό κλίμα δεν γίνεται απο την μία μέρα στην άλλη.

 

Πρώτα απο όλα , θα πρέπει να ταιριάζουν τα χνώτα σας με τους υπαλλήλους.

 

Γιατί , μην το γελάτε , έχω γνωρίσει άνθρωπο που έκανε τυπικά το 8ωρό του και δεν έλεγε ούτε καλημέρα που λεει ο λόγος , αλλά στην δουλειά του ήτανε άψογος. Και φυσικά , ήθελε όλα τα λεφτά του και στην ώρα τους , ούτε μέρα παραπάνω.

 Αυτός ήτανε στιγνός επαγγελματίας , και για αυτό και απολύθηκε , γιατί προσωπικά για μένα με ενδιαφέρει πάνω απο όλα να νιώθω όμορφα με τους δίπλα μου , και να μπορώ να συννενοηθώ.

 

Αυτός έκανε για καμια πολυεθνική , θα ήτανε τέλειος εκεί. Οχι όμως για μια μικρή-μικρομεσαία επιχείρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δεν πάει καλά η επιχείρηση πως θα πληρωθεί ο υπάλληλος?τον ενδιαφέρει να πηγαίνει καλά για να πληρώνεται όσα κι αν ειναι αυτά στην ώρα του.αν τον έχεις στο κράξιμο και στην πίεση συνέχεια πως θα δουλέψει σωστά ένας υπάλληλος?μπορει να κάνω και λάθος αλλά αύτο βλέπω στην δικιά μ επιχείρηση...

 

Αν δεν πηγαίνει καλά η επιχείρηση τότε θα φταίει ο ιδιοκτήτης που είτε έκανε λάθος κινήσεις είτε προσέλαβε τα λάθος άτομα. Σε αυτή την περίπτωση (σε μια υγιή οικονομία) πας αλλού και ούτε που ξανα-ασχολείσαι με την επιχείρηση αυτή. Δεν είσαι στη δουλειά για να σώσεις την εταιρία από τη χρεοκοπία, αλλά για να κάνεις καλά τη συγκεκριμένη δουλειά για την οποία πληρώνεσαι - για αυτό άλλωστε δεν πρόκειται να πάρεις δεκάρα παραπάνω σε περίπτωση ανάκαμψης της επιχείρησης, σωστά; Δεν διαφωνώ σε τίποτα από όσα λες, ούτε μιλάω αποκλειστικά για τη δική σου δουλειά. Αλλά κάτι 'δεν την πονάς την εταιρία' τα άκουσα κ εγώ και δάκρυσα από τα γέλια.

 

* Αν οι υπάλληλοι μπορούν να αγοράσουν ποσοστά της εταιρίας αλλάζει το θέμα φυσικά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν πηγαίνει καλά η επιχείρηση τότε θα φταίει ο ιδιοκτήτης που είτε έκανε λάθος κινήσεις είτε προσέλαβε τα λάθος άτομα. Σε αυτή την περίπτωση (σε μια υγιή οικονομία) πας αλλού και ούτε που ξανα-ασχολείσαι με την επιχείρηση αυτή. Δεν είσαι στη δουλειά για να σώσεις την εταιρία από τη χρεοκοπία, αλλά για να κάνεις καλά τη συγκεκριμένη δουλειά για την οποία πληρώνεσαι - για αυτό άλλωστε δεν πρόκειται να πάρεις δεκάρα παραπάνω σε περίπτωση ανάκαμψης της επιχείρησης, σωστά; Δεν διαφωνώ σε τίποτα από όσα λες, ούτε μιλάω αποκλειστικά για τη δική σου δουλειά. Αλλά κάτι 'δεν την πονάς την εταιρία' τα άκουσα κ εγώ και δάκρυσα από τα γέλια.

 

* Αν οι υπάλληλοι μπορούν να αγοράσουν ποσοστά της εταιρίας αλλάζει το θέμα φυσικά.

Κι όμως, κατά κάποιο τρόπο πρέπει να την πονάς την εταιρεία που δουλεύεις και να ενδιαφέρεσαι...:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλεον πιστευω δεν υπαρχουν αφεντικα και υπαλληλοι...ολοι συνεργατες ειμαστε για το καλο της επιχειρησης..

Αυτά τα "παραγνωρίσματα" είναι κακά έως επικίνδυνα μιας και την έχω ήδη πάθει (σαν υπάλληλος)

 

είμαι υπάλληλος, είσαι το αφεντικό, δεν είμαστε φίλοι, τέλος.

 

Δεν εχω θέμα με τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις, με τέτοιες μόνο εχω δουλέψει ουσιαστικά, αλλά το να υπάρχει απόσταση και επίπεδο για μένα είναι επιβεβλημένο.

 

Προσωπικά αποφεύγω τις προσωπικές σχέσεις εκτός από τα τυπικά. Δε νομίζω ότι είμαι ξινός,ίσα ίσα, αλλά δε θέλω να δώσω θάρρος και λαβή σε κανένα. Ειδικά αν είναι από πάνω μου.

 

Αυτή τη στιγμή πάντως που έχω απαιτήσεις χιλιαρίκων από προηγούμενη εργοδότρια μου που μου το έπαιζε και καλά "μητέρα" προσπαθώ μεν να αντιμετωπίσω το θέμα πολιτισμένα ώστε να βγει μια άκρη όσο ήρεμα γίνεται, από την άλλη άμα συνεχίσει η γελοιοτητα θα έχει πολύ άσχημα ξεμπερδέματα από μένα.

 

Εγώ τη δουλειά μου μέχρι και τη τελευταία μέρα την έκανα όσο πιο καλά μπορούσα και θέλω τα λεφτά μου.

Και ευτυχώς αυτή τη στιγμή που έχω άλλη δουλειά μπορώ να βρεθώ περισσότερο σε θέση ισχύος και να διεκδικήσω τα δεδουλευμένα μου όπως πρέπει.

Κι όμως, κατά κάποιο τρόπο πρέπει να την πονάς την εταιρεία που δουλεύεις και να ενδιαφέρεσαι...:)

Άλλο κάνεις καλά τη δουλειά σου, άλλο πονάς την επιχείρηση

 

Αυτό το το βρίσκω σχεδόν ψευτομελό και συγγνώμη που εκφραζομαι έτσι, αλλά δε μπορώ να καταλάβω όσους "πονούν" τη δουλειά τους, μου φαίνεται ότι κάτι δε πάει καλά ή στη καλύτερη υποκρίνονται

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν πηγαίνει καλά η επιχείρηση τότε θα φταίει ο ιδιοκτήτης που είτε έκανε λάθος κινήσεις είτε προσέλαβε τα λάθος άτομα. Σε αυτή την περίπτωση (σε μια υγιή οικονομία) πας αλλού και ούτε που ξανα-ασχολείσαι με την επιχείρηση αυτή. Δεν είσαι στη δουλειά για να σώσεις την εταιρία από τη χρεοκοπία, αλλά για να κάνεις καλά τη συγκεκριμένη δουλειά για την οποία πληρώνεσαι - για αυτό άλλωστε δεν πρόκειται να πάρεις δεκάρα παραπάνω σε περίπτωση ανάκαμψης της επιχείρησης, σωστά; Δεν διαφωνώ σε τίποτα από όσα λες, ούτε μιλάω αποκλειστικά για τη δική σου δουλειά. Αλλά κάτι 'δεν την πονάς την εταιρία' τα άκουσα κ εγώ και δάκρυσα από τα γέλια.

 

* Αν οι υπάλληλοι μπορούν να αγοράσουν ποσοστά της εταιρίας αλλάζει το θέμα φυσικά.

Συμφωνώ σε όλα...αλλά υπάρχουν και υπάλληλοι(μετρημένοι στην παλάμη του ενός χεριού)που δουλεύουν και για τα αφεντικά τους.ε ίσως είμαι από τους λίγους που το έχω αυτό.οχι από όλους βέβαια αλλά το έχω αυτό στην δουλειά μου.και μη νομίζεις ότι δίνω εξωπραγματικούς μισθούς.απλα ήμουν από την αρχή ξεκάθαρος κι ότι έταξα είτε σε οικονομικό είτε σε προσωπικό επίπεδο το έκανα έχω παραδεχτεί τα λάθη μουκαι δεν τους εκμεταλλεύομαι για να βάλω κάποια παραπάνω ευρώ στην τσέπη μου.οσο κι αν σου φαίνεται περίεργο και απίθανο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα "παραγνωρίσματα" είναι κακά έως επικίνδυνα μιας και την έχω ήδη πάθει (σαν υπάλληλος)

 

είμαι υπάλληλος, είσαι το αφεντικό, δεν είμαστε φίλοι, τέλος.

 

Δεν εχω θέμα με τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις, με τέτοιες μόνο εχω δουλέψει ουσιαστικά, αλλά το να υπάρχει απόσταση και επίπεδο για μένα είναι επιβεβλημένο.

 

Προσωπικά αποφεύγω τις προσωπικές σχέσεις εκτός από τα τυπικά. Δε νομίζω ότι είμαι ξινός,ίσα ίσα, αλλά δε θέλω να δώσω θάρρος και λαβή σε κανένα. Ειδικά αν είναι από πάνω μου.

 

Αυτή τη στιγμή πάντως που έχω απαιτήσεις χιλιαρίκων από προηγούμενη εργοδότρια μου που μου το έπαιζε και καλά "μητέρα" προσπαθώ μεν να αντιμετωπίσω το θέμα πολιτισμένα ώστε να βγει μια άκρη όσο ήρεμα γίνεται, από την άλλη άμα συνεχίσει η γελοιοτητα θα έχει πολύ άσχημα ξεμπερδέματα από μένα.

 

Εγώ τη δουλειά μου μέχρι και τη τελευταία μέρα την έκανα όσο πιο καλά μπορούσα και θέλω τα λεφτά μου.

Και ευτυχώς αυτή τη στιγμή που έχω άλλη δουλειά μπορώ να βρεθώ περισσότερο σε θέση ισχύος και να διεκδικήσω τα δεδουλευμένα μου όπως πρέπει.

Άλλο κάνεις καλά τη δουλειά σου, άλλο πονάς την επιχείρηση

 

Αυτό το το βρίσκω σχεδόν ψευτομελό και συγγνώμη που εκφραζομαι έτσι, αλλά δε μπορώ να καταλάβω όσους "πονούν" τη δουλειά τους, μου φαίνεται ότι κάτι δε πάει καλά ή στη καλύτερη υποκρίνονται

 

 

εξαρτάται τι δουλειά κάνεις, αν ειναι δουλειά ρουτινα κάθε μέρα τα ίδια, με τι να δεθείς, με την βαρεμάρα;

Αν ειναι δημιουργική δουλειά πχ. έχεις δικο σου project, ακόμα και αν δεν σε ενδιαφέρει η εταιρία δενεσαι με το έργο σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο η δουλειά σου, άλλο η όποια επιχείρηση.

Εγώ είμαι περήφανος για τη δουλειά που κάνω και ας μην είναι "δημιουργική".

 

Μου αρέσει και μου αρέσει να την κάνω καλά.

 

Θέλω και προσπαθώ να έχει λεφτά η επιχείρηση στην οποία δουλεύω και κάνω ο,τι περνάει από το χέρι μου για αυτό όπου μπορώ να συμβάλλω.

 

Αλλά αυτό το κάνω για το δικό μου καλό όχι για την επιχείρηση, θέλω να παίζουν λεφτά για να παίρνω κι εγώ λεφτά.

 

Κατά τα άλλα όμως νιώθω απλά μισθοφόρος, όσο δε παίζει φράγκο υπάρχει θέμα.

Όπως και αν δε δουλεύω όπως πρέπει άρα δε φέρνω χρήμα υπάρχει επίσης (δικαίως) θέμα.

 

Δε βρίσκω λόγους για συναισθηματισμούς στο χώρο εργασίας. Ο καθένας κρίνεται για αυτά που ΚΑΝΕΙ, όχι αυτά που νιώθει.

 

Αυτά κράτα τα για τους φίλους σου και την οικογένεια σου.

 

Κατά τα άλλα και το συνάδελφο όσο μπορώ θα τον εξυπηρετήσω και τον εργοδότη, εννοείται ότι είμαστε και άνθρωποι πάνω από όλα, αλλά όλα αυτά μέχρι ένα σημείο που δε θα είσαι θύμα, γιατί το πιο εύκολο πράγμα στη σημερινή εργασιακή πραγματικότητα είναι να πιαστείς μαλάκας.

 

Οι συνθήκες εργασίας μου φαίνονται αδιάφορες το θέμα είναι τι κερδίζεις από αυτό που κάνεις και πόσο είσαι διατεθημένος να φας σκατό για να πας μπροστά.

Όλα αυτά γίνονται για να ευχαριστηθούμε τη πραγματική ζωή, δε ζούμε για να δουλεύουμε, δουλεύουμε για να ζούμε όσο μπορούμε καλύτερα. Οπότε αυτή η διαδικασία (της δουλειάς) δεν είναι παρά μια διαδικασία από την οποία περνάς για να κερδίσεις άλλα πιο ουσιαστικά πράγματα στη ζωή σου.

Δεν υπάρχει λόγος να επηρεαζεσαι υπερβολικά συναισθηματικά από αυτό.

 

Απλά το ζυγίζεις κάθε φορά και προσπαθείς να κάνεις τη καλύτερη συναλλαγή που θα σε ωφελήσει μακροπρόθεσμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...