Προς το περιεχόμενο

Πόσο ευχαριστημένοι είστε με την δουλειά σας


Gkostas2007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1)Οταν αποφασισες να φυγεις απο την προηγουμενη δουλεια δεν εψαξες πως ειναι οι συνθηκες στην αλλη?Δεν ρωτησες καποιον που εργαζεται εκει?Οποτε γιατι το ρισκαρες?

 

2)Αν τωρα φυγεις απο την καινουρια δουλεια τι θα κανεις,θα πας στην προηγουμενη να σε προσλαβουν παλι?Τι θα τους πεις?

 

780€ καθαρα που επαιρνες στην προηγουμενη δουλεια ειναι γενικα καλος μισθος για τα σημερινα δεδομενα.Πιθανον να ειναι ομως λιγα για αυτα που προσφερεις,συνθηκες εργασιας,ωραριο κλπ οπως οι περισσοτερες δουλειες.

 

Γραφεις οτι σε αυτην την δουλεια που εισαι τωρα παιρνεις παραπανω αλλα δεν πληρωνεσαι τις εξτρα ωρες.Οποτε υπολογισε ποσα χρηματα τον μηνα χανεις απο τις απληρωτες ωρες και ισως τα χρηματα να ειναι τα ιδια με την προηγουμενη δουλεια,εκτος και αν στην προηγουμενη δουλευες και εκει απληρωτες ωρες.

Όπως λέει και ο φίλος δεν μπορείς να ξέρεις τι παίζει σε μια εταιρεία αν δεν εργάζεται εκεί κάποιος πολύ καλός σου φίλος που να σου πει ακριβώς τις συνθήκες. Εγώ είχα μια προσφορά εργασίας με μισθό 780 καθαρά απο μεγάλη πολυεθνική και απλά την δέχτηκα γιατί θεώρησα ότι είναι καλή για την καριέρα μου, χωρίς να ξέρω τις άθλιες συνθήκες που επικρατούν ή ότι η δουλειά που τελικά κάνω θα είναι εντελώς ανούσια και αδιάφορη για μένα (αν ξέρατε το όνομα της εταιρείας θα εκπλαγείτε με τις συνθήκες που επικρατούν, γιατί πολλοί παρακαλάνε να πάνε εκεί χωρίς να ξέρουν τελικά τι περιβάλλον είναι).

 

780 είναι ο μισθός που παίρνω τώρα και τον θεωρώ πολύ χαμηλό για το πόσο ψυχοφθόρα και γεμάτη στρες είναι η θέση. Έχω πιάσει τον εαυτό μου να πονάει το στομάχι μου απο το στρες τις τελευταίες μέρες. Γενικά δεν έχω σκοπό να πάθω κάτι για την κάθε κωλοεταιρεία που επειδή έχει ένα καλό όνομα προς τα έξω εκμεταλλεύεται εργαζομένους και τους βάζει όγκο εργασίας που κανονικά πρέπει να κάνουν 2 άτομα και όχι 1. Το πρόβλημά μου είναι ότι αν βγω τώρα έξω ή που θα αρχίσουν τις ερωτήσεις γιατί έφυγα απο την προηγούμενη εταιρεία μου ξαφνικά (και εκεί όπως είπε και ο φίλος αν πω ψέμματα είναι εύκολο να διαπιστωθεί) ή που θα με ρωτάνε γιατί έκατσα μόνο 2 ή 3 μήνες στην σημερινή και εκεί η απάντηση "λόγω του περιβάλλοντος εργασίας" δεν ξέρω αν θα είναι ικανοποιητική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 308
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα λεφτά στο ξεκινημα ειναι κακος σύμβουλος καριέρας ! Οι γνώσεις που αποκτάς εχουν σημασία . Αν μια εταιρία σου έδινε 1000 ευρώ και η άλλη 700 αλλα το added value στην δευτερη ήταν πολύ καλύτερο εννοείται πως θα πήγαινες στην δευτερη .

 

 

Τωρα όσον αφορά το θέμα σου κανεις την δουλεια σου , είσαι τυπικός στις υποχρεώσεις σου , μαθαίνεις ότι μπορείς να μάθεις και σε καμια περίπτωση δεν παραιτείσαι . Απλα ψάχνεις την επόμενη δουλεια και φευγεις κύριος .

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεφτά στο ξεκινημα ειναι κακος σύμβουλος καριέρας ! Οι γνώσεις που αποκτάς εχουν σημασία . Αν μια εταιρία σου έδινε 1000 ευρώ και η άλλη 700 αλλα το added value στην δευτερη ήταν πολύ καλύτερο εννοείται πως θα πήγαινες στην δευτερη .

 

Πραγματικά εδώ έχει απίστευτο δίκιο. Όσο για το αν παραιτηθώ ή όχι, είναι κ θέμα ψυχολογίας. Αν αντέξω εννοείται ότι θα παραμείνω μέχρι να βρω κάτι καλύτερο, αλλά αν όχι με βλέπω να φεύγω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά εδώ έχει απίστευτο δίκιο. Όσο για το αν παραιτηθώ ή όχι, είναι κ θέμα ψυχολογίας. Αν αντέξω εννοείται ότι θα παραμείνω μέχρι να βρω κάτι καλύτερο, αλλά αν όχι με βλέπω να φεύγω...

Πάντως δεν ξέρω σε ποιο τομέα είσαι αλλα ... δεκα ώρες στον τομέα του ΙΤ ειναι σύνηθες .

Επίσης να θυμάσαι οτι αλλιως διαπραγματεύεσαι άνεργος και αλλιώς εργαζόμενος .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά εδώ έχει απίστευτο δίκιο. Όσο για το αν παραιτηθώ ή όχι, είναι κ θέμα ψυχολογίας. Αν αντέξω εννοείται ότι θα παραμείνω μέχρι να βρω κάτι καλύτερο, αλλά αν όχι με βλέπω να φεύγω...

Διαφωνω εκτός και αν κάποιος έχει συμπληρωματικο εισόδημα απο ενοίκια, αμοιβαία κεφάλαια κλπ. Για έξτρα γνώσεις υπάρχουν τα επιδοτούμενα σεμινάρια. Αν ηταν να κρατώ ταμπελακι στο αεροδρόμιο περιμένοντας τους τουρίστες για 1000 ευρώ ή να εργάζομαι σε γραφείο με 5 crm ταυτόχρονα για 700 ευρώ, θα προτιμούσα την πρώτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν ξέρω σε ποιο τομέα είσαι αλλα ... δεκα ώρες στον τομέα του ΙΤ ειναι σύνηθες .

Επίσης να θυμάσαι οτι αλλιως διαπραγματεύεσαι άνεργος και αλλιώς εργαζόμενος .

10ωρα έχω δουλέψει κ γω, αλλά 10ωρα ανθρώπινα. Οπου έχεις χρόνο να φας το μεσημέρι, να σηκώσεις λίγο το κεφάλι απο τον υπολογιστή και να στρεσάρεσε σε επίπεδα φυσιολογικά. Αυτό το 10ωρο είναι 10 ώρες non stop δουλειά. Στο μάρκετινγκ ήμουν κ έκανα την βλακεία και πήγα σε διαφημιστικό agency γιατί νόμιζα ότι ήταν πιο δημιουργικό... τελικά έχω καταντήσει ένας ζωντανός υπολογιστής....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνω εκτός και αν κάποιος έχει συμπληρωματικο εισόδημα απο ενοίκια, αμοιβαία κεφάλαια κλπ. Για έξτρα γνώσεις υπάρχουν τα επιδοτούμενα σεμινάρια. Αν ηταν να κρατώ ταμπελακι στο αεροδρόμιο περιμένοντας τους τουρίστες για 1000 ευρώ ή να εργάζομαι σε γραφείο με 5 crm ταυτόχρονα για 700 ευρώ, θα προτιμούσα την πρώτη.

Μην μασάς μετά απο κάποια χρόνια θα περιμένεις στο αεροδρόμιο κάποιον που θα έπαιζε με κάτι συστηματακια τύπου SAP και θα τσιμπάει 400 την ημέρα .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Προσωπικα θα σου ελεγα να μεινεις αφου η εταιρεια ειναι καλη και ταυτοχρονα να ψαχνεις για κατι καλυτερο. Φυσικα υπαρχει μια λεπτη γραμμη οριων/στρες που κατα τη γνωμη μου δεν πρεπει να περναμε αν βεβαια μας παιρνει οικονομικα. Απλως επειδη απ'ο,τι βλεπω ειναι πολυ μικρο το χρονικο διαστημα στο οποιο εργαζεσαι για τη συγκεκριμενη εταιρεια, δεν ξερω αν εχεις καταφερει να υπολογισεις σωστα τις παραμετρους και τα δεδομενα. 

Πχ. σε ενα εξαμηνο μπορει να εχεις ανεβει στην ιεραρχια αν εχεις αποδειξει αξια κλπ ή/και να παιζεις με αλλους ορους (δεν εχω ιδεα τι συμβαινει στη δικη σου εταιρεια ε, γενικα μιλαω) ή τελος παντων να εχεις δει αν μπορεις να κανεις πιο μακροπροθεσμα σχεδια κλπ. 

Γενικα μην παρεις βιαστικες αποφασεις.

Τον μισθο δεν τον σχολιαζω, μπορει να ειναι πολυ καλος μπορει και χειριστος, εχει να κανει καθαρα με το εργο που παραγεις και τον μεσο ορο μισθου του τομεα σου νομιζω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω να προσθεσω οτι καθε αρχη και δυσκολη. Μπορει ολο αυτο που βιωνεις να ειναι ενας συνδυασμος αργης προσαρμογης στο νεο σου περιβαλλον με ενα οντως δυσκολο εργασιακο περιβαλλον κι ενα δεδομενο στρεςς που κυνηγα καθε νεοπροσληφθεντα σε μια επιχειρηση (ποσο μαλλον με ζορικες καταστασεις, τυπου πολλη δουλεια, τσακωμοι κλπ).

Ομως σε καποια φαση ισως χαλαρωσουν τα πραγματα, ισως βγαζεις τη δουλεια πιο ανετα και ισως φυγει απο μεσα σου και το "στρεςς του νεου", ουτως ωστε να περασεις στη φαση της ρουτινας στην οποια η μερα σου θα περνα πιο ανετα.

Στοχος να μαζεψεις προυπηρεσια , εφοσον η εταιρεια εχει ονομα και θεωρειται αξιολογη στο "παζαρι".

Σημασια εχει οτι πληρωνεσαι αξιοπρεπως (για δεδομενα Ελλαδας) και τον αξιοπρεπη μισθο τον συνδυαζεις με ακομα αξιοπρεπεστερη γνωση και προυπηρεσια. Εκμεταλλευσου το, οσο δυσκολο κι αν σου φαινεται.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να σου σε εταιρια που οι ανεδεικευτοι παιρνανε περισσοτερα λεφτα απο σενα, με λιγοτερες ευθυνες και ζορι...

 

Εκει να δεις ψυχολογια...

Να ξερεις ολα.ξεκινανε απο τους ανωτερους σου αν.αυτοι ειναι χαλια μαυρα, τετοια ατμοσφαιρα θα δημιουργουν στην δουλεια απλα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μασάς μετά απο κάποια χρόνια θα περιμένεις στο αεροδρόμιο κάποιον που θα έπαιζε με κάτι συστηματακια τύπου SAP και θα τσιμπάει 400 την ημέρα .

Να είμαστε προσγειωμενοι όσον αφορά τη χώρα που ζούμε και τις οικονομικές δυνατότητες που μας παρέχει το παρόν. Να πατάμε γερά και με τα δυο πόδια στη γη. Τα Public πχ εδώ και 10 χρόνια οι υπάλληλοι, μάνατζερ κλπ παιζουν αποκλειστικά με SAP αλλά κανείς δεν τσιμπάει 400 ευρώ την ημέρα αλλά το μήνα. 400 ευρώ την ημέρα ίσως τσιμπάει ο κορυφαίος καρδιοχειρουργός στο GSH στο Seattle. Κανείς δεν παίρνει 400 ευρώ την ημέρα επειδή έχει προϋπηρεσία σε μια ΑΕ σε ενα λογισμικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθενας εχει διαφορετικο τροπο σκεψης, φιλε ts.

Αν εχεις αναγκη τα λεφτα και νομιζεις οτι η εταιρεια αυτη θα σε αναδειξει, παρα το κακο περιβαλλον της, κατσε και φαε το στρες.

Αν εισια λιιιιγο πιο λασκα και δεν αντεχεις φασαριες/τρικλοποδιες/κλπ, γιατι οπως ειπε και ο παρακατω

Μακροχρόνια, η κατάσταση αυτή θα σε φθείρει ψυχολογικά. Δεν αξίζει για κανένα μισθό ή καριέρα.

αστο, παραιτησου και κοιτα για αλλού.

 

Κατ'εμε, το εργασιακο περιβαλλον παιζει πιο πολυ ρολο αποτι η ιδια η δουλεια, γιατι 2/2 μακροχρονιες που χω κανει, ειχα να κανω με ατομα κομπλεξικα, κακοπροαίρετα που στηναν σχεδια και πλεκτανες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες παντού έτσι ειναι, βασικά αν ξεπεράσεις αυτο το βασικό στάδιο ανακάλυψης των καλών συναδέλφων και εδραιωθείς στη δουλειά, μετά καθαρίζεις εσύ το περιβάλλον.

 

Προσωπικά, πια μπορώ και διαλέγω δουλειές και επειδή αυτό δεν ειναι πάντα δυνατόν προτίμησα να έχω το άγχος να βρίσκω νέα συμβόλαια για πρότζεκτς παρά να είμαι μισθωτός και να με τρώνε τα μικρά του γραφείου και της καθημερινότητας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι 2/2 μακροχρονιες που χω κανει, ειχα να κανω με ατομα κομπλεξικα, κακοπροαίρετα που στηναν σχεδια και πλεκτανες.

Παντου ετσι ειναι.

Η προσαρμοζεσαι και αντιμετωπιζεις αυτες τις καταστασεις οπως αρμοζει κατα περιπτωση η απλα δεν επιτυγχανεις επαγγελματικα ως μισθωτος σε επιχειρηση με αρκετα ατομα.

Ητοι η το πας για δικη σου δουλεια, η για ελευθερος επαγγελματιας η για μισθωτος σε θεση που δεν υπαρχει συναναστροφη με πανω απο 1-2 συναδελφους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...