Προς το περιεχόμενο

Πόσο ευχαριστημένοι είστε με την δουλειά σας


Gkostas2007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

btw και 5δις να εχει τζιρο δε σημαινει οτι βαζει λεφτα στο ταμειο η επιχειρηση. Μπορει τα εξοδα και τα χρεη να ειναι περισσοτερα απτο τζιρο. Αρα προφανως και δε θα δωσει αυξηση σε κανεναν γιατι παει για φουντο και η εταιρεια και ο τζιρος της.

Εδώ υπάρχει η έννοια του υπερκέρδους φίλε μου. Όταν έχω 2 άτομα που δεν διαμαρτύρονται ή και που να φύγουν θα πάρω άλλους και βγάζουν δουλειά τριών ατόμων γιατί να πάρω επιπλέον άτομο; Έτσι λειτουργούν δυστυχώς οι σύγχρονες επιχειρήσεις. Λίγες είναι αυτές (πχ Παπαστράτος, Σκλαβενίτης κλπ) που θα βάλουν τον υπάλληλο πάνω απο τα επιπλέον κέρδη που μπορούν να έχουν. Και στο λέω απο την δική μου θέση... όταν ο πελάτης πληρώνει σχεδόν 20,000€ την ημέρα στην εταιρεία μου είναι δυνατόν να μην μπορούν να πάρουν ένα επιπλέον άτομο με μισθό 9,000€ τον χρόνο; Απλά θέλουν να συμπιέσουν όσο πιο πολύ μπορούν τα έξοδα οι GM για να δείξουν στους μετόχους ότι φέρνουν αποτελέσματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 308
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το πώς λειτουργει η καθε επιχειρηση δεν μπορεις να το ξερεις.

Αλλες κανουν αυτο που λες, κι αλλες προσπαθουν να δειχνουν παραπανω εξοδα απο εσοδα , για να γλυτωνουν φορους κλπ.

 

Επισης, για τη δικη σου εταιρεια οπως ειπα πριν και 1 εκατομυριο την μερα να εχει εσοδα, δεν σημαινει οτι εχει κερδος, γιατι υπαρχει περιπτωση οι υποχρεωσεις της να ειναι περισσοτερες (μισθοι, φοροι, τοκοι, δανεια κλπ κλπ).

 

Αν η εταιρεια σου ειναι εισηγμενη στο χρηματιστηριο (που ειναι αποτι καταλαβαινω) μπορεις σχετικα ευκολα να δεις τους ισολογισμους της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@TS…..

 

Ελα εξω να δεις τι κανουν οι GM για να δειχνουν στο board….. και μπορει να αλλαξεις γνωμη για το τι ειναι ικανοι να κανουν….  :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Προσωπικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος με τη φυση της δουλειας μου και μπορω να πω πως αμοιβομαι σχεδον οσο θα επρεπε και σιγουρα παρα πολυ παραπανω απο τα δεδομενα του χωρου. Το κακο της υποθεσης ειναι πως τα ωραρια ειναι δυσκολα (αλλα τα εχω συνηθισει) και δεν υπαρχει περιθωριο για εξελιξη δηλαδη ειμαι εκει που ειμαι και that's it. Ευτυχως στην παρουσα φαση δε με ενδιαφερει κατι τετοιο.

 

Παντως μην υποτιματε τον ψυχολογικο παραγοντα. Θελω να πω, προφανως αν δεν εχεις να φας τον αγνοεις ως παραγοντα και σαφως το να εισαι ανεργος ειναι πολυ ασχημο (εξαρταται βεβαια και ποσο ανταγωνιστικος εισαι στην αγορα), αλλα καποιες φορες ενδεχεται να εχεις να διαλεξεις αναμεσα στην ψυχικη σου ισορροπια και τα χρηματα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα καποιες φορες ενδεχεται να εχεις να διαλεξεις αναμεσα στην ψυχικη σου ισορροπια και τα χρηματα. 

 

Στα λόγια μου έρχεσαι μάστορα... Διαλέγω το πρώτο φυσικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να συγκρίνεις ανόμια πράγματα. (αναφέρεται στο θέμα το Αμστερνταμ πχ... μα είναι δυνατόν να συγκρίνεις Ολλανδία με Ελλάδα σε εργασιακούς χώρους; τα θέλετε και τα λετε ;)

 

Δεν συγκρίνουμε τους εργασιακούς χώρους. Μιλάμε για την τήρηση των νόμων του εργατικού δικαίου. Υπάρχει φυσικά και σχετική Ευρωπαική νομοθεσία. Αν σήμερα λέει το συμβόλαιο σου 40 ώρες και εσύ αναγκάζεσαι να μείνεις 50, ίσως αύριο μην πάρεις ούτε τα λεφτά που λέει. Φυσικά οι μισθοί Ολλανδίας και Ελλάδας δεν είναι ίδιοι αν εκεί σκαλώνεις, αλλά ευτυχώς ούτε και το κόστος ζωής είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παντως μην υποτιματε τον ψυχολογικο παραγοντα. Θελω να πω, προφανως αν δεν εχεις να φας τον αγνοεις ως παραγοντα και σαφως το να εισαι ανεργος ειναι πολυ ασχημο (εξαρταται βεβαια και ποσο ανταγωνιστικος εισαι στην αγορα), αλλα καποιες φορες ενδεχεται να εχεις να διαλεξεις αναμεσα στην ψυχικη σου ισορροπια και τα χρηματα. 

Eίναι ακριβώς αυτό που ρωτάω φίλε μου. Κατά πόσο αξίζει να κάνεις κάτι όταν δεν σου αρέσει, δεν σου ταιριάζει το περιβάλλον που είσαι και εν τέλη ξυπνάς το πρωί και είσαι χάλια που ξεκινάς για δουλειά ή γυρίζεις σπίτι κ σκέφτεσαι πως θα ξαναπάς εκεί...

 

Εγώ οκ, είμαι σχεδόν 2 μήνες μόνο. Εδώ όμως βλέπω που λόγω κρίσης κλπ υπάρχουν παιδιά που τα ανέχονται όλα αυτά για χρόνια. και εν τέλη σκέφτομαι αν τελικά είμαι εγώ πιο ευαίσθητος ή τελικά διεκδικώ αυτό που πιστεύω ότι μου αξίζει και μέχρι να έρθει πληρώνω τις λάθος επιλογές που έκανα (γιατί οι βλακείες και οι βιαστικές αποφάσεις πληρώνονται εν τέλη).

 

Επίσης, κάτι άλλο... Πας σε μια άλλη εταιρεία κλπ... ποιος σου εξασφαλίζει ότι υπάρχουν οι συνθήκες και οι αρμοδιότητες που σου ταιριάζουν; Μήπως τελικά η σωστή δουλειά είναι θέμα τζόγου, τύχης κλπ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μας το αφεντικο ερχεται με αμαξι 150κ και μας εχει απληρωτα τα σαββατα, μια αδεια θα τα παρετε μια δεν ξερω ..

 

Το ακουσα κι αυτο, να λες δοξα το θεο που δουλευεις...

 

Παντα θα στριμωχνονται καποιοι για να φαινεται ο ενας καλος.

 

Οταν πας με ενδιαφερον στην δουλεια, αλλα σε κανουν αλλοι να τα αφησεις πισω, καλυτερα να φυγεις

 

Εγω ταχα πηγα σαν βοηθως προισταμενου, αλλα ο προισταμενος με ριχνει γιατι φοβαται... συνεχεια...

 

Ποτε μην βασιζεστε σε γνωστο, τα κους μετα κιολας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συγκρίνουμε τους εργασιακούς χώρους. Μιλάμε για την τήρηση των νόμων του εργατικού δικαίου. Υπάρχει φυσικά και σχετική Ευρωπαική νομοθεσία. Αν σήμερα λέει το συμβόλαιο σου 40 ώρες και εσύ αναγκάζεσαι να μείνεις 50, ίσως αύριο μην πάρεις ούτε τα λεφτά που λέει. Φυσικά οι μισθοί Ολλανδίας και Ελλάδας δεν είναι ίδιοι αν εκεί σκαλώνεις, αλλά ευτυχώς ούτε και το κόστος ζωής είναι.

 

 δεν κολάω στο χρηματικό. Στην Ελλάδα έχει αλλους 1000 να παρακαλάνε για την δικιά σου θέση. 

Και οι μισθοι στην Ολλάνδία δεν ειναι κάτι εξωπραγματικό ούτε το κόστος ζωης τεράστιο. Για την Ελλάδα οι αριθμοί φαίνονται τρελοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 δεν κολάω στο χρηματικό. Στην Ελλάδα έχει αλλους 1000 να παρακαλάνε για την δικιά σου θέση. 

 

Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω πως αυτό επιτρέπει στους εργοδότες να μην τηρούν τα συμβόλαια που οι ίδιοι προτείνουν, πάσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ότι προσπαθούν μέσω τον μισθών κ των υπαλλήλων πολλές εταιρειες να μειώσουν τα αυξημένα κόστη τους, πολλές φορές είναι κ μύθος. Ειδικά όταν μια εταιρεία δίνει λίμο εταιρικά αμάξια ή το iphone 6 στα στελεχη της....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

btw και 5δις να εχει τζιρο δε σημαινει οτι βαζει λεφτα στο ταμειο η επιχειρηση. Μπορει τα εξοδα και τα χρεη να ειναι περισσοτερα απτο τζιρο. Αρα προφανως και δε θα δωσει αυξηση σε κανεναν γιατι παει για φουντο και η εταιρεια και ο τζιρος της.

 

Δεν έχει κανένα δάνειο. Ενοίκιο για τα γραφεία έχει τον ΟΑΕΕ και μερικά πάγια έξοδα, τα 5000 μπορεί άνετα να τα πληρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρκετα χρονια στην ελλαδα στον επισιτισμο καλα χρηματα μεν περι 1400 αλλα παντα τριβη με συνηθως ανιδεους ιδιοκτητες και παραλογες απαιτησεις,νευρα,υπερωριες απληρωτες συνηθως που στη τελικη δεν αξιζε το ποσο για τοση φθορα,πλεον στη γερμανια σε ιταλικο μαγαζι πας και φευγεις με ορεξη γιατι και οι συνθηκες ειναι ανθρωπινες παρολο που εχει υπερωρια και φόρτο και τα χρηματα δειχνουν να αντικατοπτριζουν την εργασια.

αλλες συνθηκες βεβαια οικονομικες και αλλη εργασιακη νοοτροπια.

 

δεν γνωριζω για τις εταιρειες αλλα σε επισιτισμο το παν ειναι να ειναι γνωστης ο ιδιοκτητης (αν ειναι εστιατοριο).αλλιως οτι ειδε στη τηλεοραση η το ειδε η γυναικα του,το θελει στην καρτα του να κανει "κρα".

 

αν ειναι ξενοδοχειο αλυσιδα κτλ ελεγχεις πολυ προσεκτικα αν πληρώνει πως πληρωνει τι συνθηκες εχει ποσους εχει να εργαζοντε και ολες τις πιθανες λεπτομερειες αλλιως κανεις τη λαθος επιλογη τρως μια σεζον αγγουρι και δεν μπορείς να φυγεις ευκολα γιατι που θα βρεις εν μεσω σεζον κατι αλλο.

αυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...