Προς το περιεχόμενο

Πόσο ευχαριστημένοι είστε με την δουλειά σας


Gkostas2007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω καλο μισθο δεν παιρνω και μαιο και ιουνιο στανταρ καθε χρονο δουλευω 56 ωρες την εβδομαδα περαν του οτι οταν ειμαι εκτος εδρας 2 φορες τον μηνα φευγω ξημερωματα γυριζω βραδυ και εννοειται οτι δεν παιρνω τιποτα εξτρα αλλα μονο τις βενζινες για να παω. Μονο οι πολυεθνικες και οι εταιρεις με πολυ προσωπικο τηρουν τα νομιμα και αυτο μονο επειδη εχουν μεγαλες πιθανοτητες να φανε καταγγελια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 308
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μονο οι πολυεθνικες και οι εταιρεις με πολυ προσωπικο τηρουν τα νομιμα και αυτο μονο επειδη εχουν μεγαλες πιθανοτητες να φανε καταγγελια.

ναι πώς το θες :lol:

 

πολύ ελάχιστοι τηρούν τα νόμιμα (κυριολεκτώντας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με απελυσαν σημερα.

δουλευα παραλαβη στην λαχαναγορα αθηνων.

ο καυγας ξεκινησε χτες επειδη ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΧΕΡΙ. οταν εξηγησα λοιπον οτι δεν το κανω επειδη μου ηρθε χτες αλλα ειμαι αριστεροχειρας απο τοτε που επιασα στερεο αντικειμενο μου ειπε οτι ειναι λαθος επειδη το συστημα εργασιας που αυτος σοφα εχει σκεφτει λειτουργει ετσι. και δεν γινεται να βαζω τα χαρτια στο μπλοκ αναποδα γιατι ετσι ειναι το συστημα....σημερα ξεκινησε να με βριζει μεσα σε κοσμο γιατι ειχα παλι το χαρτι οπως με βολευει για να μπορω να γραφω, τον σταματησα και του ειπα (στον πληθυντικο) να σταματισει να με βριζει γιατι δεν εχει κανενα δικαιωμα μου ειπε απολυεσαι. και μετα του τα εχωσα στο κυριλε αλλα χωρις να βρισω παλι.

εβαλε αλλον να με παρει τηλεφωνο και να παω να υπογραψω την απολυση μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά αυτά που λες, αλλά δεν είναι δυνατό πάντοτε να μένει ο εργαζόμενος όσο λέει η σύμβαση, γιατί σε ορισμένες εργασίες αν το κάνεις αυτό και δεν βγει η δουλειά σε προκαθορισμένο χρόνο μπορεί να υπάρχουν συνέπειες.

 

Αν αυτό συμβαίνει σε συγκεκριμένες περιπτώσεις τότε υπάρχουν οι υπερωρίες. Αν συμβαίνει σε καθημερινή βάση τότε θα πρέπει να προσβληθεί και άλλο προσωπικό.

Επειδή οι γύφτοι εργοδότες φορτώνουν σε ένα εργαζόμενο δουλεία που κανόνικα θα έκαναν δυο, για να βάλουν δυο φράγκα παραπάνω στην τσέπη τους, δεν σημαίνει οτι είναι και οκ.

 

εβαλε αλλον να με παρει τηλεφωνο και να παω να υπογραψω την απολυση μου....

 

Ερώτηση: η απόλυση μπορεί να γίνει νόμιμα χωρίς να υπάρχει επίσημα κάποιος λόγος; Δικαιούσαι αποζημίωση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτό συμβαίνει σε συγκεκριμένες περιπτώσεις τότε υπάρχουν οι υπερωρίες. Αν συμβαίνει σε καθημερινή βάση τότε θα πρέπει να προσβληθεί και άλλο προσωπικό.

Επειδή οι γύφτοι εργοδότες φορτώνουν σε ένα εργαζόμενο δουλεία που κανόνικα θα έκαναν δυο, για να βάλουν δυο φράγκα παραπάνω στην τσέπη τους, δεν σημαίνει οτι είναι και οκ.

 

 

Ερώτηση: η απόλυση μπορεί να γίνει νόμιμα χωρίς να υπάρχει επίσημα κάποιος λόγος; Δικαιούσαι αποζημίωση;

 

Ναι καλά τα λες αλλά δεν πρόκειται να προσλάβει κανένας επιπλέον άτομα ειδικά για 2 ώρες παραπάνω. Να μην πω για εταιρεία που δουλεύει συγγενικό μου πρόσωπο που εισπράττει πολύ καλό μισθό για τα δεδομένα αλλά κάθεται μέχρι και 14ώρες εκεί μαζί με έναν άλλον υπάλληλο και τα έχουν παίξει, η εταιρεία έχει ετήσιο τζίρο 250000 ευρώ, μια φορά ζήτησαν από τον εργοδότη να προσλάβει έναν άλλον υπάλληλο έστω part time με 400ευρώ για να ελαφρύνει ο εργασιακός φόρτος που έχουν και ο παπάρας ο εργοδότης λέει οκ αλλά θα σας κόψω από τον δικό σας μισθό 200 ευρώ για να πληρωθεί ο άλλος. Μετά του λένε άστο αν είναι έτσι δεν θέλουμε. Και οι 2 υπάλληλοι προσανατολίζονται κάποια στιγμή να φύγουν από εκεί και να κάνουν κάτι δικό τους, σημειωτέον οτι υπάρχει ψωμί σε εκείνη την δουλειά και πέραν τούτου αν φύγουν θα πάρουν μαζί τους και το μισό πελατολόγιο της εταιρείας διότι οι πελάτες μόνο με αυτούς συναλλάσσονται και μόνο τα δικά τους ονόματα ξέρουν και τα ζητάνε στα τηλέφωνα, το αφεντικό απλά κρατάει ανοιχτή την επιχείρηση κάθεται πίσω από μια καρέκλα καρπώνοντας τα κέρδη και βαριέται να ασχοληθεί. Οι μαλακίες κάποια στιγμή πληρώνονται.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτό συμβαίνει σε συγκεκριμένες περιπτώσεις τότε υπάρχουν οι υπερωρίες. Αν συμβαίνει σε καθημερινή βάση τότε θα πρέπει να προσβληθεί και άλλο προσωπικό.

Επειδή οι γύφτοι εργοδότες φορτώνουν σε ένα εργαζόμενο δουλεία που κανόνικα θα έκαναν δυο, για να βάλουν δυο φράγκα παραπάνω στην τσέπη τους, δεν σημαίνει οτι είναι και οκ.

 

Εχεις δίκιο, χρειαζόμαστε και άλλο προσωπικό για να του ρίξουμε μερικά μπινελίκια :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να είμαι ευχαριστημένος με κάτι που δεν έχω.....

και να ειχες η ιστορια δειχνει οτι παλι δεν θα ησουν ευχαριστημενος.Οποτε δυο ειναι τα τινα ή ειμαστε αχαριστος λαος ή συνθηκες εργασιας στην ελλαδα(η τουλαχιστον στην μεγαλη πλειοψηφια ) ειναι απαραδεκτος για να μην πω για τον φουτσο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης ειναι αναλογα και πως το βλεπεις το θεμα δουλεια. απο ποια οπτικη.....

 

πχ, καποιος μπορει να μην γουσταρει την δουλεια που κανει αλλα την κανει απο αναγκη.....  (οτι χειροτερο πιστευω ειναι αυτο)

 

Εμενα μπορει να μην μου αρεσει η δουλεια που κανει ο ταδε, αλλα τον ιδιο να τον γεμιζει.

 

Γενικα ο κοσμος ειναι μυστηριος.... :ph34r: (με την καλη εννοια)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι 33 και έχω δικιά μου δουλεια.

 

Δεν έχει υπάρξει εργασιακός χώρος , βάζω μέσα και τον στρατό που δούλευα στο 1ο γραφείο, στο οποίο να μην υπάρχουν μαχαιρώματα και ρουφιανιές.

 

Απλά , στο οικογενειακό μέρος που λέτε μερικοί , δεν έχει υπάρξει ακόμα το γεγονός που θα βγάλει τον πραγματικό κακό εαυτό του καθενός (απο εμάς).

Αν για παράδειγμα ημασταν 3 άτομα , και ξέραμε ότι υπάρχει μια διευθυντική θέση , που πρέπει να αποδείξεις την αξία σου για να την πάρεις , εκτός ότι θα δούλευες διπλά , θα έριχνες/έχωνες μαχαιρώματα.

Όχι ακριβώς πουστιές , απλά πχ. αν σε ρώταγα εγώ "Μητσο, εδώ πως το κάνουμε ξέρεις?" Είτε θα έκανες τον μαλάκα , είτε παίζει να μου έδινες και λάθος απάντηση (ναι , μου έχει τύχει)

 

Άλλο παράδειγμα , εαν πχ. το αφεντικό είπε :" Απο τους 3 σας  , θα κρατήσω τον έναν , ή τους 2 ξερω γω..." . Εκτός ότι θα έπεφτε το γλύψιμο της αρκούδας , θα έπεφτε και η προβοκάτσια της αρκουδας , προσπαθώντας να βγάλεις τους άλλους μαλάκες.

 

Έτσι είναι η φύση του ανθρώπου. Εάν οι συνεργάτες ΔΕΝ είναι δικοί σο άνθρωποι , εννοώ να τους γνωρίζεις πολύ καλά , ο συνάδελφός σου ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ , ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ ΣΥΜΜΑΧΟΣ ΣΟΥ ! Είναι κάποιος που επιβιώνει σε έναν πολύ σκληρό κόσμο.

 

 

Η λύση ? ΤΥΠΙΚΟΤΗΤΑ. Να κάνεις την δουλειά σου πολύ σωστά , να είσαι υπερβολικά ψείρας(για να μην σου καταλογίσουνε τίποτε) , και πολύ τυπικος. Με την καλημέρα σου , αλλά να πατάς στα πόδια σου σωστά.

Ότι πρόβλημα έχεις , να το ρωτάς στον μάνατζερ , ουτως ώστε να σου δίνει κατευθυντήριες (και να έχεις και τον κώλο σου καλλυμένο σε περίπτωση μαλακίας).

 

Με τους συναδέλφους τυπικά , όχι πολλά πολλά , μην τους δείχνεις ούτε καν τα συναισθήματά σου. ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟΣ στο φουλ.

 

Ξέρω , είναι ψυχοφθόρο , θες να πεις και μια μαλακία , αλλά αυτή η μαλακία που θα πεις , θα χρησιμοποιηθεί εναντίον σου.

 

Σε τέτοιες περιπτώσεις , ότι κάνεις και ότι πεις , χρησιμοποιείται εναντίον σου , ειδικά αν είσαι και νέος στην εταιρία.

 

Ελπίζω να βοήθησα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ο παπάρας ο εργοδότης λέει οκ αλλά θα σας κόψω από τον δικό σας μισθό 200 ευρώ για να πληρωθεί ο άλλος

 

Τι είπε ο γύφτουλας ρε; Θα πληρώνουν οι εργαζόμενοι υπάλληλο για τη δική τους εταιρία; Καράφλιασα! Έτσι πρέπει, αν κάνουν καλά τη δουλειά με τους πελάτες, να αρχίζουν να τους προετοιμαζουν από τώρα, και να φύγουν και οι δυο μαζί την ίδια μέρα. Και μετά μέχρι να βρει ο παπάρας αντικαταστάτες και μέχρι να μάθουν τη δουλειά.. ολη την πελατεία θα την έχουν πάρει οι δικοί σου..

 

Έτσι έγινε και σε μια προηγούμενη εταιρία που δουλεύα. Ο καρμίρης ο ιδιοκτήτης δεν έδινε αυξήσεις, και τελικά έφυγαν πάνω από τους μισούς developers μέσα στην ίδιο μήνα. Ακόμα κλαίει ο μαλάκας. Μέχρι και οι managers κόντεψαν να φύγουν γιατί δεν άντεχαν την πίεση. Έτσι είναι παιδιά, κάνεις καλά τη δουλειά σου -> σε έχουν ανάγκη -> το εκμεταλλεύεσαι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω καλο μισθο δεν παιρνω και μαιο και ιουνιο στανταρ καθε χρονο δουλευω 56 ωρες την εβδομαδα περαν του οτι οταν ειμαι εκτος εδρας 2 φορες τον μηνα φευγω ξημερωματα γυριζω βραδυ και εννοειται οτι δεν παιρνω τιποτα εξτρα αλλα μονο τις βενζινες για να παω. Μονο οι πολυεθνικες και οι εταιρεις με πολυ προσωπικο τηρουν τα νομιμα και αυτο μονο επειδη εχουν μεγαλες πιθανοτητες να φανε καταγγελια.

Σε πολυεθνική δουλεύω, έχω υπογράψει 8ωρο, δουλεύω 10ωρο και με πληρώνουν 8ωρο... και όλα αυτά γιατί όπως είπε ο φίλος παραπάνω αντί να πάρουν ένα άτομο παραπάνω με βάζουν και κάνω δουλειά 2 ατόμων, για να δείχνει ο GM στα κεντρικά ότι έχει μεγάλα κέρδη σε σχεση με τις δαπάνες που κάνει... Γιατί δεν μιλάμε ότι θα δουλέψω 1-2 φορές την βδομάδα λίγο παραπάνω, αλλά πάντα, οπότε υπάρχει ανάγκη για άτομο επιπλέον, έστω και part time.

 

Βέβαια το χειρότερο με μένα είναι ότι δεν μου αρέσει καθόλου τελικά αυτό που κάνω... Θα μου πείτε γιατί άφησα την προηγούμενη δουλειά μου και ήρθα εδώ; Γιατί γλυκάθηκα απο τα λεφτά (όσο μπορείς να γλυκαθείς απο 780 καθαρά) και γιατί δεν ήξερα καθόλου τι παίζει στον χώρο... Τελικά οι βλακείες πληρώνονται. Θα κάτσω όσο αντέξω μέχρι να βρω κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είπε ο γύφτουλας ρε; Θα πληρώνουν οι εργαζόμενοι υπάλληλο για τη δική τους εταιρία; Καράφλιασα! Έτσι πρέπει, αν κάνουν καλά τη δουλειά με τους πελάτες, να αρχίζουν να τους προετοιμαζουν από τώρα, και να φύγουν και οι δυο μαζί την ίδια μέρα. Και μετά μέχρι να βρει ο παπάρας αντικαταστάτες και μέχρι να μάθουν τη δουλειά.. ολη την πελατεία θα την έχουν πάρει οι δικοί σου..

 

Έτσι έγινε και σε μια προηγούμενη εταιρία που δουλεύα. Ο καρμίρης ο ιδιοκτήτης δεν έδινε αυξήσεις, και τελικά έφυγαν πάνω από τους μισούς developers μέσα στην ίδιο μήνα. Ακόμα κλαίει ο μαλάκας. Μέχρι και οι managers κόντεψαν να φύγουν γιατί δεν άντεχαν την πίεση. Έτσι είναι παιδιά, κάνεις καλά τη δουλειά σου -> σε έχουν ανάγκη -> το εκμεταλλεύεσαι.

 

Το θέμα είναι οτι η εταιρεια εκείνη δεν έχει οικονομικά προβλήματα, να τσιγκουνεύεται ο εργοδότης για 5000ευρώ/έτος με τζίρο 250000 είναι τραγικό. Έπρεπε να τους δώσει αύξηση γιατί τα έχουν παίξει από την δουλειά. Προς το παρόν από οτι έμαθα οι 2 εργαζόμενοι κοιτάνε να βάλουν λεφτά στην άκρη και αν γίνει μαλακία ή δεν αντέξουν άλλο εκεί θα φύγουν και θα κάνουν δική τους εταιρεία από κοινού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα περιλιπτηκά το θρεντ. 

 

ο ΤΣ μου φαίνεται νεαρός και με την πλάτη καλλυμένη. Στην Ελλάδα του 2015 δεν κοιτάς να φύγεις αν σε πληρώνουν. Είναι αυτοκτονικό. 

 

όσο για τον χειρούργο στοο Σηατλ, μάλλον δεν θέλετε να ξέρετε τι καθαρίζει, όταν ένας παθολόγος στον Καναδά ξεκινάει με 250κ το έτος, μέσες άκρες (οι ΗΠΑ πληρόνουνε καλύτερα στον τομέα αλλά και έχουν και τεράστια φοιτητικά δάνεια). 400 δολλάρια/μέρα καθαρίζει ένας Senior IT μισθωτός για πλάκα. (8ωρο) όχι ενας γιατρός

 

Ελάχιστους βλέπω να έχουν ρεαλισμό στο τι επικρατεί στην αγορά εργασίας της χώρας μας. Αν και λείπω 4 χρόνια δεν νομίζω να άλλαξε κάτι στο καλύτερο.

 

Για εμάς που είμαστε στο εξωτερικό μην ρωτάτε. Δεν μπορείς να συγκρίνεις ανόμια πράγματα. (αναφέρεται στο θέμα το Αμστερνταμ πχ... μα είναι δυνατόν να συγκρίνεις Ολλανδία με Ελλάδα σε εργασιακούς χώρους; τα θέλετε και τα λετε;)

 

Σαν συμβουλή στο ΤΣ, man up και άσε τα κλάμματα. Εκτός και αν έχεις καμιά βρύση να την ανοίγεις και να ρέει στον τραπεζικό σου λογαριασμό. τότε πάσο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι οτι η εταιρεια εκείνη δεν έχει οικονομικά προβλήματα, να τσιγκουνεύεται ο εργοδότης για 5000ευρώ/έτος με τζίρο 250000 είναι τραγικό. Έπρεπε να τους δώσει αύξηση γιατί τα έχουν παίξει από την δουλειά. Προς το παρόν από οτι έμαθα οι 2 εργαζόμενοι κοιτάνε να βάλουν λεφτά στην άκρη και αν γίνει μαλακία ή δεν αντέξουν άλλο εκεί θα φύγουν και θα κάνουν δική τους εταιρεία από κοινού.

btw και 5δις να εχει τζιρο δε σημαινει οτι βαζει λεφτα στο ταμειο η επιχειρηση. Μπορει τα εξοδα και τα χρεη να ειναι περισσοτερα απτο τζιρο. Αρα προφανως και δε θα δωσει αυξηση σε κανεναν γιατι παει για φουντο και η εταιρεια και ο τζιρος της.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...