Προς το περιεχόμενο

Πόσο ευχαριστημένοι είστε με την δουλειά σας


Gkostas2007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή άλλαξα κι εγώ σχετικά πρόσφατα δουλειά, αρχίζω και καταλαβαίνω ότι σπάνια θα είμαστε 100% ευχαριστημένοι από τη δουλειά μας. Στην παλιά είχα ρουτινιάσει πολύ άσχημα, κατέληγα να δουλεύω 4 ώρες τη μέρα και να κωλοβαράω όλη την υπόλοιπη αν και πάντα υπήρχε δουλειά.

 

Άλλαξα πηγαίνοντας σε πιο απαιτητική δουλειά σε μια από τις μεγαλύτερες εταιρίες παγκοσμίως κι ενώ τα λεφτά είναι πολύ καλύτερα, μπορώ να δουλεύω όποτε θέλω στο τωρινό μου πρότζεκτ από το σπίτι, υπάρχουν άπειρα πράγματα που μπορείς να ασχοληθείς, κλπ, πάντα υπάρχουν πράγματα που πρτιμούσα στην παλιά μου δουλειά. Τώρα υπάρχει άπειρη γραφειοκρατία, παραπάνω ώρες δουλειάς + έξτρα (διαλέξεις, εθελοντισμοί, κλπ) που πρέπει να παρακολουθείς αν θες να προχωρήσεις και άλλα που με χαλάνε.

 

Στην τελική τα βάζεις κάτω και τα ζυγίσεις και ψάχνεις να βρεις όσες περισσότερες πληροφορίες γίνεται πριν δεχτείς μια προσφορά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 308
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ό,τι είπε ο παραπάνω ακριβώς. Έχω την τύχη να είμαι σε μια εταιρεία που πληρώνει καλά, κάθε μήνα και σε συγκεκριμένη μέρα, και με κλίμα εργασίας ευχάριστο. Το μόνο κακό είναι πως χτυπάμε 12ωρα και το Σ/Κ είμαστε στα τηλέφωνα.

 

Λόγω εξειδικευμένου αντικειμένου εργασίας, μου έκαναν πρόταση από άλλη εταιρεία (με βρήκαν αυτοί) με σχεδόν διπλάσιο μισθό και λιγότερο όγκο εργασίας. Nope, δεν πάω τους είπα, επειδή στην τρέχουσα εργασία νιώθω ασφαλής και θα συνεχίσω να νιώθω για 10ετίες ακόμα, ενώ εσείς αύριο μπορεί να μην υπάρχετε καν.

 

Φτιάχτε λίστα με τα υπέρ και τα κατά της δουλειάς σας, και αν τα υπέρ έχουν συνολικά μεγαλύτερη βαρύτητα καθίστε εκεί που είστε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα θεωρούσες downgrade το να πας σε μικρότερη εταιρεία μαζί σου, αλλά το να νιώθεις ασφαλής για 10ετιες εκεί που είσαι μου φαίνεται πολύ τολμηρή δήλωση, χωρίς βέβαια να αμφισβητώ ότι υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις

 

στο κάτω κάτω και οι άλλοι από ότι φαίνεται είναι διατεθημένοι να τα σκάσουν για να επενδύσουν σε στελέχη και εσύ από τη μεριά σου πηγαίνοντας σε μικρότερη εταιρεία που αναπτύσσεται να αποκτήσεις μεγαλύτερη αξία σαν επαγγελματίας.

 

Η σιγουριά και το βόλεμα καλά είναι, αλλά μπορεί να σε κρατήσουν και πίσω ή να μη σου επιτρέψουν να έχεις όσα θα μπορούσες

 

καμιά φορά αξίζει να ρισκάρεις πιστεύω

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο η φιλοδοξία, άλλο η απληστία. Το να φύγω από μία από τις μεγαλύτερες εταιρείες του χώρου στην Ελλάδα και να πάω σε μια μικρή, σχετικά άγνωστη εταιρεία, που το αντικείμενό μου αποτελεί μόνο ένα μέρος των δραστηριοτήτων της, μόνο και μόνο για τις απολαβές έχει περισσότερο ρίσκο από το αποδεκτό για να παρθεί η απόφαση.

 

Το μυστικό για τον καθένα είναι η τελευταία πρόταση του προηγούμενου post μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο η φιλοδοξία, άλλο η απληστία. Το να φύγω από μία από τις μεγαλύτερες εταιρείες του χώρου στην Ελλάδα και να πάω σε μια μικρή, σχετικά άγνωστη εταιρεία, που το αντικείμενό μου αποτελεί μόνο ένα μέρος των δραστηριοτήτων της, μόνο και μόνο για τις απολαβές έχει περισσότερο ρίσκο από το αποδεκτό για να παρθεί η απόφαση.

 

Το μυστικό για τον καθένα είναι η τελευταία πρόταση του προηγούμενου post μου.

Το θέμα ειναι να μην το μετανιώσεις ποτέ αυτό που έκανες και έρθει η στιγμή να πεις τι λαλακια έκανα που δεν πήγα..βέβαια ο χρόνος θα το δείξει αυτό αλλά τα ρίσκα αυτή την εποχή ειναι λίγο επίφοβα..εγώ θα ρίσκαρα και θα πήγαινα...γιατί μου έχει βγει τις λίγες φορές που το έκανα...βέβαια όλοι έξω απ τον χορό καλά τα λέμε αλλά αν είσαι εντάξει με την επιλογή σου πολύ καλά έκανες..η σιγουριά αυτή την εποχή ειναι πολύ σημαντική πλέον!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι είπε ο παραπάνω ακριβώς. Έχω την τύχη να είμαι σε μια εταιρεία που πληρώνει καλά, κάθε μήνα και σε συγκεκριμένη μέρα, και με κλίμα εργασίας ευχάριστο. Το μόνο κακό είναι πως χτυπάμε 12ωρα και το Σ/Κ είμαστε στα τηλέφωνα.

 

Λόγω εξειδικευμένου αντικειμένου εργασίας, μου έκαναν πρόταση από άλλη εταιρεία (με βρήκαν αυτοί) με σχεδόν διπλάσιο μισθό και λιγότερο όγκο εργασίας. Nope, δεν πάω τους είπα, επειδή στην τρέχουσα εργασία νιώθω ασφαλής και θα συνεχίσω να νιώθω για 10ετίες ακόμα, ενώ εσείς αύριο μπορεί να μην υπάρχετε καν.

 

Φτιάχτε λίστα με τα υπέρ και τα κατά της δουλειάς σας, και αν τα υπέρ έχουν συνολικά μεγαλύτερη βαρύτητα καθίστε εκεί που είστε.

Με τα 10ωρα κλπ πως την παλευεις; επισης σου αρεσει αυτο που κανεις; εγω πχ δουλευω 10ωρα κ δεν μου αρεσει καν αυτο που κανω, απλα μου δινουν σχετικα καλα λεφτα. Εχω φτασει ομως στο σημειο να λεω χιλιες φορες στην παλια μου δουλεια με χαμηλοτερο μισθο, αλλα με πιο χαλαρους ρυθμους κ κυριως να κανω κατι που μου αρεσει, παρα αυτο που ζω τωρα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα 10ωρα κλπ πως την παλευεις; επισης σου αρεσει αυτο που κανεις; εγω πχ δουλευω 10ωρα κ δεν μου αρεσει καν αυτο που κανω, απλα μου δινουν σχετικα καλα λεφτα. Εχω φτασει ομως στο σημειο να λεω χιλιες φορες στην παλια μου δουλεια με χαμηλοτερο μισθο, αλλα με πιο χαλαρους ρυθμους κ κυριως να κανω κατι που μου αρεσει, παρα αυτο που ζω τωρα.

 

Πριν 1.5 χρονο χτυπουσα 15-18ωρα  για 3μηνες  για να βγει το project....

 

Αν δεν σου αρεσει η δουλεια που κανεις, και 4ωρο να δουλευεις παλι χαλια θα ειναι..... (γενικα το λεω, οχι για τον ts)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα 10ωρα κλπ πως την παλευεις; επισης σου αρεσει αυτο που κανεις; εγω πχ δουλευω 10ωρα κ δεν μου αρεσει καν αυτο που κανω, απλα μου δινουν σχετικα καλα λεφτα. Εχω φτασει ομως στο σημειο να λεω χιλιες φορες στην παλια μου δουλεια με χαμηλοτερο μισθο, αλλα με πιο χαλαρους ρυθμους κ κυριως να κανω κατι που μου αρεσει, παρα αυτο που ζω τωρα.

 

Όπως έγραψα, είναι ευχάριστο το περιβάλλον εργασίας, υπάρχει και καλή συνεργασία ανάμεσά μας οπότε παρά τον όγκο της δουλειάς περνάει η ώρα. Έτσι όπως περιγράφεις τη δουλειά σου μου θυμίζεις μια προηγούμενη δουλειά γραφείου που είχα, τουλάχιστον με τους συνάδελφους τα πας καλά; Θα πρέπει να τα ζυγίζεις τα υπέρ και τα κατά και να πάρεις μια απόφαση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα, είναι ευχάριστο το περιβάλλον εργασίας, υπάρχει και καλή συνεργασία ανάμεσά μας οπότε παρά τον όγκο της δουλειάς περνάει η ώρα. Έτσι όπως περιγράφεις τη δουλειά σου μου θυμίζεις μια προηγούμενη δουλειά γραφείου που είχα, τουλάχιστον με τους συνάδελφους τα πας καλά; Θα πρέπει να τα ζυγίζεις τα υπέρ και τα κατά και να πάρεις μια απόφαση.

Δεν εχω προλαβει ακομα να τους γνωρισω μιας κ λογω ογκου δουλειας δεν μπορω να σηκωσω κεφαλι. Απλα οπως ειπα κ στην αρχη μεταξυ των συναδελφων υπαρχουν κ τσακωμοι κλπ κλπ. Εσυ τι εκανες στην προηγουμενη δουλεια;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο η φιλοδοξία, άλλο η απληστία. Το να φύγω από μία από τις μεγαλύτερες εταιρείες του χώρου στην Ελλάδα και να πάω σε μια μικρή, σχετικά άγνωστη εταιρεία, που το αντικείμενό μου αποτελεί μόνο ένα μέρος των δραστηριοτήτων της, μόνο και μόνο για τις απολαβές έχει περισσότερο ρίσκο από το αποδεκτό για να παρθεί η απόφαση.

 

Το μυστικό για τον καθένα είναι η τελευταία πρόταση του προηγούμενου post μου.

 

Καλά έκανες και δεν πήγες, αφού κατ' αρχήν δεν γνώριζες τι έσοδα και δυνατότητες έχει εκείνη η εταιρεία, αρκετά σοφή κίνηση. Είναι σαν κάτι Ουκρανικές τράπεζες π.χ που προσφέρουν επιτόκια προθεσμιακών καταθέσεων 9-10% για να μπορέσουν να μαζέψουν κεφάλαια ενώ στην Ελβετία είναι πολύ χαμηλότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω προλαβει ακομα να τους γνωρισω μιας κ λογω ογκου δουλειας δεν μπορω να σηκωσω κεφαλι. Απλα οπως ειπα κ στην αρχη μεταξυ των συναδελφων υπαρχουν κ τσακωμοι κλπ κλπ. Εσυ τι εκανες στην προηγουμενη δουλεια;

 

Περίπου το ίδιο πράγμα και επάνω στο ίδιο αντικείμενο με αυτό που κάνω τώρα, πάλι 12ωρα αλλά με προϊστάμενο λαλάκα με τον οποίον τσακωνόμασταν συνέχεια.

 

Μιας και δεν τους ξέρεις όλους ακόμα να περιμένεις, μπορεί να βλέπεις μόνο τσακωμούς επειδή είναι οι συνάδελφοι που ακούγονται περισσότερο στο γραφείο ενώ οι υπόλοιποι είναι σαν κι εσένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπου το ίδιο πράγμα και επάνω στο ίδιο αντικείμενο με αυτό που κάνω τώρα, πάλι 12ωρα αλλά με προϊστάμενο λαλάκα με τον οποίον τσακωνόμασταν συνέχεια.

 

Μιας και δεν τους ξέρεις όλους ακόμα να περιμένεις, μπορεί να βλέπεις μόνο τσακωμούς επειδή είναι οι συνάδελφοι που ακούγονται περισσότερο στο γραφείο ενώ οι υπόλοιποι είναι σαν κι εσένα.

Καλά, άλλο μεγάλο θέμα... ο μαλάκας προϊστάμενος ή ο άσχετος προϊστάμενος ή ο κομπλεξικός προϊστάμενος! Απλά ήθελα να δω πως κατάφερες και την πάλεψες παρά το περιβάλλον εργασίας. Δλδ πόση υπομονή; Οι ψυχικές αντοχές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν ειμαι ευχαριστημενος με την δουλεια που κανω γιατι:

 

1)Ο πελατης που συνεργαζεται με την εταιρια που ειμαι εχει καποιες συγκεκριμενες απαιτησεις απο εμενα και τους υπολοιπους υπαλληλους,αλλα σε αντικειμενο το οποιο δεν ειναι υποχρεωση μας,κανονικα δεν ειναι δουλεια μας.Ο καθε πελατης διαφορετικης εταιριας εχει και διαφορετικες απαιτησεις.

 

 

2)Οταν μου εκαναν προσληψη δεν μου ειπαν οτι θα εργαζομαι διπλοβαρδιες 16ωρες το 24ωρο.Με αρκετες συνεχομενες ημερες υπερβαινοντας τις 40 ωρες εβδομαδιαιως και χωρις να πληρωνουν ως υπερεργασια τις εξτρα ωρες αλλα ως κανονικες.

 

 

3)Δεν μου δινουν την μιση αδεια σε καλοκαιρινη σεζον οπως οριζει ο νομος αλλα χειμωνα ολοκληρη η μιση μιση.

 

4)Επειδη ειναι πολυεθνικη δεν υπαρχει ουσιαστικη επικοινωνια αναμεσα στην εταιρια και τους υπαλληλους της.Μονο με τους γνωστους και τους συγγενεις τους.Η επικοινωνια με τον πελατη που εχω ειναι τυπικη.Αυτος εχει την απαιτηση να γινεται η δουλεια του(η οποια δεν ειναι υποχρεωση μας) και αν δεν γινεται δυσανασχετει.Κανονικα θα επρεπε να πληρωσει συγκεκριμενο ατομο για αυτη την δουλεια.

 

5)Η φυση της δουλειας ειναι εντελως ανουσια και υπερβολικα βαρετη.Το ωραριο ηταν απαραδεκτο και πολυ δυσκολο(ευτυχως αυτο αλλαξε).Δουλευω πολλες απο τις αργιες βασει προγραμματος και ολα τα ΣΚ.Το 8ωρο περναει απο δυσκολα εως πολυ δυσκολα,μοιαζει σαν 12ωρο.

 

 

6)Τα χρηματα ειναι λιγα.

 

 

Ομως υπαρχουν και τα θετικα:

 

1)Πληρωνομαι παντα οταν πρεπει

 

2)Μου "κολλανε" ολα τα ενσημα,παιρνω τα προβλεπομενα επιδοματα,δωρα και προσαυξησεις αργιων τα οποια ειναι μικρα λογω του χαμηλου μισθου.Στον ιδιο κλαδο οι υπολοιπες εταιριες δεν τα πληρωνουν και καθυστερουν την πληρωμη εως και 3 μηνες.Επισης παιρνουν στο 12 ωρο οσα εγω στο 8ωρο.

 

3)Ειμαι μονος χωρις να εχω κανεναν πανω απο το κεφαλι μου.Οποτε δεν εχω αγχος.Απλα ειμαι υποχρεωμενος να κανω καποια απλα πραγματα.

 

Σε αυτο που ρισκαρα ειναι στο οτι δεν εκανα την χαρη στον πελατη να κανω την δουλεια που ηθελε.Την κανω μεχρι 1 σημειο,μετα αρνηθηκα να κανω τα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εφυγα απο τον ιδιωτικο τομεα αν και επερνα περισοτερα απο το δημοσιο λογω στρες ,ναι μεν το χρημα ηταν καλο αλλα τα ωραρια και η πιεση να τελειωσω κατι στην ωρα του ηταν υπερβολικη ,το παν ειναι να εχει κανεις ενα ανθρωπινο εργασιακο περιβαλλον και οχι συνεχομενη πιεση ,ειχε μερες που εφευγα απο την δουλεια και ειχα εγνοια μην εγινε καμια στραβη κλπ ενα ανθρωπινο σαβατοκυριακο ποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πω οτι ο συλλογισμος του απο πανω δεν μου προκαλει τα γνωστα αισθηματα περι δημοσιων υπαλληλων θα ειναι ψεματα.

Παρατησες δουλεια με καλυτερα λεφτα (και σιγουρα μεγαλυτερες προοπτικες ανελιξης) απλα επειδη πιεζοσουν και ειχες στρες, για να το γυρισεις στο κλασσικο δημοσιουπαλληλικο ονειρο: Αραχτος και λαιτ.

 

Τουλαχιστον ετσι οπως το γραφεις αυτο το συμπερασμα βγαζει κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...