Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θεμα ειναι οτι ετσι οπως τρεχουν οι εξελιξεις,ειναι σχεδον αδυνατο το NX να ειναι δυνατοτερο απο το Ps4pro.

 

Επισης εχουν πεσει τοσο πολυ οι τιμες στις αλλες κονσολες που εδω και καιρο η MS πουλαγε refubrished Xbox στα 199ευρω και πλεον τρεχει προσφορα Xbox One S με 2controller και Fifa 17 στα 299ευρω,αρα η αξια της κονσολας πεφτει κατω κοντα στα 180ευρω.

 

Γιαυτο και υπαρχει πολυ ενδιαφερον .Αρχικα για το τι specs θα εχει μεσα(λιγο απιθανο να εχει χειροτερα απο ps4 και XboxOne)και μετα για το κοστος αγορας κυριως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι θεωρω σιγουρη την επιλογη σε Amd λογω χαμηλοτερου κοστους.Τα ιδια εγιναν και απο Sony μερια που εριξε ακυρο στην Nvidia λογω υψηλοτερου κοστους.

 

Τωρα αν η Nvidia θελησε να κανει καμια καλυτερη τιμη στην Nintendo για να χωθει και αυτη στο παιχνιδι των κονσολων αυτο δεν το ξερω.

 

Πέραν του κόστους, η AMD έχει το όλο πακέτο (x86-64 CPU & GCN GPU).

 

Η nVidia δεν έχει x86 CPUs... επίσης τα mobile SoCs της είναι γνωστές ρευματορουφήχτρες (άπατα έχουν πάει σε tablets).

 

Έχει αναφερθεί και η DMP (τέτοια GPU έχει το 3DS)...

 

 

Απο το NGC με AMD/ATi έχει συνεργασίες. Κι εμένα μου φαίνεται αδύνατο να έχει nVidia.

Εξάλλου η nVidia τρόλλαρε την AMD για τις κονσόλες. Βέβαια λεφτά είναι αυτά..

 

Εγώ βλέπω την AMD να τρολάρει την nVidia λόγω GCN domination/optimization. :)

 

Στις κονσόλες μπήκε σφήνα όχι τόσο για να βγάλει λεφτά (το PC hardware έχει μεγαλύτερα περιθώρια κέρδους), αλλά για να εδραιώσει την μικροαρχιτεκτονική της και να εξοικειωθούν οι devs με αυτήν (πράγμα που ήδη γίνεται). #MasterPlan

H AMD όμως δεν είναι αυτή που υποστηρίζει HSA;

Θα καθόταν πιο καλά νομίζω με AMD + DMP.

 

Ω ναί, είναι μεγάλη bitch..

 

http://www.hsafoundation.com/members/

 

ARM/DMP είναι πιθανό για mobile και x64/GCN για home.

 

ΥΓ: Αντίστοιχες φήμες για nVidia Tegra υπήρχαν και για το 3DS πριν βγει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bedazzled συμφώνω (πάλι :-D ) με όσα λες αλλά θα πω μία λέξη μόνο. ARM(Dena, DMP)  και τα rumors για NVidia αρχιτεκτονική. Σίγουρα δεν έχει χ86 cpu η Ngreedia αλλά ARM(Denver) έχει και οι GPUs της είναι μακράν πιο power efficient από την amd. Πχ δεν ξέρουμε τι θα πίνει ένα υποθετικό pascal tegra. Τώρα θα μου πεις ARM σε home console τι νόημα βγάζει - θα σου πω - Νιntendo (wiiu 35~40 watt). Αυτό που πρέπει να δούμε είναι πως θα είναι πιο εύκολο - συμβατό το developing μεταξύ console - handheld - κινητά(!).

 

To compiling από χ86 σε ARM άλλωστε ένα απλό checkbox είναι στις περισσότερες game engines πια.

1. AMD-DMP (Χ86/ΑRM)

2. AMD-ARM (ARM/ARM) ??? μπααα

3. NVidia - Nvidia (PASCAL-TEGRA) (Χ86/ARM)

4. AMD --= AMD ​ (με τίποτα προς το παρόν βλέπε ν.2)

 

???

Μεγάλο Puzzle.

 

PS: κάπου διάβασα ΠΑΛΙ για ΙΒΜ.... (άλλωστε συνεργάζεται με amd στο OPENCL)

Εγώ θέλω να δω τι ιδιαίτερο - πρωτοποριακό χαρακτηριστικό θα έχει κυρίως.

 

Το "interact" on the go με κινητά.

 

 

1 ΩΡΑ ΕΜΕΙΝΕ!!!! ^^^^^^


3.5TF ξέχασέ τα σε mobile SoC. AMD APU σιγουράκι εφόσον μιλάμε για home console.

 

Εκτός και αν εννοούν FP-16 ή είναι NVidia soc (APU)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο efficient σε PC (αν και άκουσα βγάλανε revised Polaris με μειωμένη κατανάλωση), αλλά σε mobile δεν έχει την ίδια φήμη.

 

Όσο για τους compilers, ναι μεν βγάζουν ό,τι machine code θες, αλλά σε hand-tuned assembly* υπερέχει η x86 λόγω οικονομίας κλίμακας (PS4/XB1/PC).

 

* Σχετικό-άσχετο, αλλά αντίστοιχη δυνατότητα προσφέρει πλέον και η GCN: http://www.gamersnexus.net/guides/2646-shader-intrinsic-functions-bypass-abstraction-layers

 

ΥΓ: Λες να βγάλει πάλι home console των 35W; Ε τότε τα ξεχνάμε τα 3.5TF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά μην ξεχνάς ότι Pascal (και Kepler ως ένα σημείο) ξεκινήσαν ως MOBILE GPUS και κάνουν scale προς τα πάνω όχι προς τα κάτω όπως παλιά! Τώρα αν κρίνεις από το tegra k1 και χ1 εντάξει -το φταίξιμο είναι μάλλον στην cpu τους και την λιθογραφία πιστεύω. - όχι ότι τα mobile socs της AMD είναι καλύτερα - μάλλον πολύ χειρότερα είναι και ας μην κρίνουμε από τα drive-px κτλ σχεδιασμένα για μπαταρίες αυτοκινήτου χαχα!

 

Θα το ξαναπώ - rumor 3~4 χρόνων(από τα πρώτα για το NX) μίλαγε για ibm και 2048 shader gpu (AMD) αλά 7970 (κάντο Polaris πλεον) και cartridges κτλ.

Για το δε handheld για ARM κτλ..

Θα κλαίω αν είναι αυτή η περίπτωση - όλοι τότε το κοροϊδεύαν και μιλούσαν για wishful thinking.... 

 

 

Εδώ είναι

 

NINTENDO NX HANDHELD

 

CPU: ARMv8-A Cortex-A53 GPU: Custom Adreno 420-based AMD GPU COM MEMORY: 3 GB LPDDR3 (2 GB Games, 1 GB OS) 2 130 mm DVGA (960 x 640) Capacitive Touchscreen Slide Out Design with Custom Swivel Tilt Hinge Upper Screen made of Gorilla Glass, Comes with Magnetic Cover Low End Vibration for Gameplay and App Alerts, phone and txt messages 2 Motorized Circle Pads for Haptic Feedback Thumbprint Security Scanner with Pulse Sensing Feedback 2 1mp Stereoptic Cameras Multi-Array Microphone A, B, X, Y, D-Pad, L, R, 1, 2 Buttons 3 Axis Tuning Fork Gyroscope, 3 Axis Accelerometer, Magnetometer NFC Reader 3G Chip with GPS Location Bluetooth v4.0 BLE Command Node used to Interface with Bluetooth Devices such as Cell Phones, Tablets 16 Gigabytes of Internal Flash Storage (Possible Future Unit With 32 Gigbytes) Nintendo 3DS Cart Slot (to play old games) SDHC “Holographic Enhanced” Card Slot up to 128 Gigabyte Limit Mini USB I/O 3300 mAh Li-Ion battery

 

NINTENDO NX TERMINAL (HOME CONSOLE)

 

GPGPU: Custom Radeon HD RX 200 GPU CODENAME LADY (2816 shaders @ 960 MHz, 4.60 TFLOP/s, Fillrates: 60.6 Gpixel/s, 170 Gtexel/s) CPU: IBM 64-Bit Custom POWER 8-Based IBM 8-Core Processor CODENAME JUMPMAN (2.2 GHz, Shared 6 MB L4 cache) Co-CPU: IBM PowerPC 750-based 1.24 GHz Tri-Core Co-Processor CODENAME HAMMER MEMORY: 4 Gigabytes of Unified DDR4 SDRAM CODENAME KONG, 2 GB DDR3 RAM @ 1600 MHz (12.8 GB/s) On Die CODENAMED BARREL 802.11 b/g/n Wireless Bluetooth v4.0 BLE 2 USB 3.0 1 Coaxial Cable Input 1 CableCARD Slot 4 Custom Stream-Interface Nodes up to 4 Wii U GamePads or 4 DSc Versions with Disk Drive play Wii U Optical Disk (4 Layers Maximum), NX Holographic Versatile Disc (HVD) and Nintendo 3DS Card Slot. 1 HDMI 2.0 1080p/4K Port Dolby TrueHD 5.1 or 7.1 Surround Sound Inductive Charging Surface for up to 4 NX (NX Handheld) or IC-Wii Remote Plus Controllers Two versions: Disk Slot Version with 60 Gigs of Internal Flash Storage and Diskless Version with 300 Gigs of Internal Flash Storage

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός και αν εννοούν FP-16 ή είναι NVidia soc (APU)

 

Και με FP16 πάλι δύσκολο μου φαίνεται, δεν υπάρχει τόσο ισχυρή mobile GPU... χώρια ότι σε FP32 (1.75TF) θα ήταν λίγο πιο κάτω από PS4.

 

O APU όρος δεν νομίζω ότι κολλάει σε nVidia ή ακόμα και Intel (iGPU)... αν δεν υποστηρίζει HSA & hUMA, τότε δεν είναι APU. Το ίδιο ισχύει και για την XCGPU του XBOX 360 Slim.

 

Με την CPU είμαι περίεργος τι θα κάνουν, γιατί μιλάνε για ελαφρώς ισχυρότερη του Jaguar (Puma?) και για "1080p60 box"... έλα όμως που ο Puma δεν υποστηρίζει HSA (εκτός αν παίξει καμία semi-custom εκδοχή).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με FP16 πάλι δύσκολο μου φαίνεται, δεν υπάρχει τόσο ισχυρή mobile GPU... χώρια ότι σε FP32 (1.75TF) θα ήταν λίγο πιο κάτω από PS4.

 

O APU όρος δεν νομίζω ότι κολλάει σε nVidia ή ακόμα και Intel (iGPU)... αν δεν υποστηρίζει HSA & hUMA, τότε δεν είναι APU. Το ίδιο ισχύει και για την XCGPU του XBOX 360 Slim.

 

Με την CPU είμαι περίεργος τι θα κάνουν, γιατί μιλάνε για ελαφρώς ισχυρότερη του Jaguar (Puma?) και για "1080p60 box"... έλα όμως που ο Puma δεν υποστηρίζει HSA (εκτός αν παίξει καμία semi-custom εκδοχή).

 

1. Τα PUMA SOCS είναι απλά πιο energy efficient JAGUAR SOCS και απλώς τρέχουν μέχρι και 2.4/5 GHz με turbo ή χωρίς ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ υποστηρίζουν σε custom σχεδίαση HSA -άλλωστε τι cpu νομίζεις θα έχει το SCORPIO? Κάτι από kabini/kaveri/excavator σε HSA customια! αν όχι ZEN

2. HSA έχει και η NVidia.(PTX ISA - NVLINK)...και η κάπως η Intel με τα broadwell κτλ (iris pro 128mb edram) τουλάχιστον όσον αφορά την μνήμη. Ξέρω HSA είναι και άλλα πολλά εκτός του sharing της μνήμης.

3. Οποιοδήποτε high end arm soc είναι πιο γρήγορο από τους jaguar πλέον σε IPC. Στο Bandwidth της μνήμης χάνουν με τα 64 bit low power interfaces τους.

 

(Μην με βάλεις να βάλω sources τώρα - με εμπιστεύεσαι ε?? κρατάω τα παιδιά αυτήν την ώρα χαχα!!) :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι και 5 GHz ο Puma, είπαμε! :D Low-power CPU με μικρά pipelines είναι, όχι AMD FX που καίει τα κέρατά του.

 

Στο HSA foundation δεν βλέπω ούτε nVidia, ούτε Intel... και ναι, είναι διάφορα πέραν της μνήμης.

 

Για high-end ARM φαντάζομαι εννοείς της Apple, αλλά αυτά δεν βγαίνουν αλλού.

 

ΥΓ: Zen σε semi-custom APU νομίζω η AMD είπε όχι πριν το 2018... άρα μάλλον το ξεχνάμε (και σε Σκορπιό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πολύ αισιόδοξους σας βρίσκω, δεν νομίζω να γίνει το θαύμα και να αλλάξει πολιτική η nintendo. Ότι είδους κονσόλα και να είναι, θα είναι λιγότερο ισχυρή σε σχέση με το απλό ps4 και xbox one και θα είναι λίγο ή πολύ ακριβότερο από αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι και 5 GHz ο Puma, είπαμε! :D Low-power CPU με μικρά pipelines είναι, όχι AMD FX που καίει τα κέρατά του.

 

Στο HSA foundation δεν βλέπω ούτε nVidia, ούτε Intel... και ναι, είναι διάφορα πέραν της μνήμης.

 

Για high-end ARM φαντάζομαι εννοείς της Apple, αλλά αυτά δεν βγαίνουν αλλού.

 

ΥΓ: Zen σε semi-custom APU νομίζω η AMD είπε όχι πριν το 2018... άρα μάλλον το ξεχνάμε (και σε Σκορπιό).

 

1.PUMA/PUMA+ = JAGUAR απλά με βελτιώσεις στο power efficiency και όχι μέχρι 2.5 πάνε στην desktop έκδοση.

2. http://wccftech.com/intel-amd-nvidia-future-industry-hsa/2/

   http://arstechnica.com/gadgets/2015/10/another-loss-for-amd-as-hsa-and-radeon-veteran-phil-rogers-joins-nvidia/

3. Μέχρι και οι μη custom (apple) A73,53 κτλ. έχουν καλύτερο ​IPC ​από τους JAGUAR

4. Ναι όχι ΖΕΝ σε scorpio όντως - για αυτό λέω για κάτι σαν Bristol/raven ridge σε αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...