Προς το περιεχόμενο

Doom [2016]


Alithinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι προς το τέλος και νομίζω ότι έχω αρχίσει να το βαριέμαι λίγο. Πολύ επαναλαμβανόμενο και λίγο εκνευριστικό από ένα σημείο και μετά...

 

Ο λογος που το παιχνιδι ειναι καλο ειναι επειδη εχει και το exploration element να αντισταθμισει το mindless σφαξιμο. Αν πηγαινεις συνεχεια απο το point A στο point B χωρις να ψαξεις καθολου τα μυστικα τοτε σιγουρα θα το βαρεθεις το game. Αν ομως εξερευνας καθε φορα το χαρτη και προσπαθεις να βρεις οσα πιο πολλα secrets μπορεις τοτε αλλαζει το πραγμα.

 

Και κατι αλλο, εσας που σας φαινεται βαρετο αντεχεται να παιζεται παιχνιδια οπως Assasin's Creed, Far Cry, Shadow of Mordor κτλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο λογος που το παιχνιδι ειναι καλο ειναι επειδη εχει και το exploration element να αντισταθμισει το mindless σφαξιμο. Αν πηγαινεις συνεχεια απο το point A στο point B χωρις να ψαξεις καθολου τα μυστικα τοτε σιγουρα θα το βαρεθεις το game. Αν ομως εξερευνας καθε φορα το χαρτη και προσπαθεις να βρεις οσα πιο πολλα secrets μπορεις τοτε αλλαζει το πραγμα.

 

Και κατι αλλο, εσας που σας φαινεται βαρετο αντεχεται να παιζεται παιχνιδια οπως Assasin's Creed, Far Cry, Shadow of Mordor κτλ?

Assasin's Creed όχι, δεν αντέχω.

Τα άλλα τα γούσταρα πάρα πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Secrets κτλ δεν εψαχνα καθολου.

Εγω απλα περναγα τις πιστες  :P

Ναι προς το τελος με κουρασε λιγο,αλλα δε το βαρεθηκα κιολας.

Παντως μας μαθανε ολα τα τελευταια fps που ειναι 5-6 ωρες και ξεμαθαμε απο εποχες crysis που το 10ωρο ηταν minimum.

Με μιας μερας μετριο καψιμο πλεον τερματιζεις οποιοδηποτε fps(δε μιλαω για τα open world που περπατας ανευ λογου και αιτιας σαν την αδικη καταρα.να τα βρασω αυτα τα 30ωρα που θα φας εκει)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dude είναι repetitive for sure από φύση του το game συμφωνώ, αλλα σοβαρά τώρα ψάχνεις σενάριο σε DOOM?! :D Παίζει να μην διάβασα ούτε ένα memo :D Πάντως το game χρειαζόταν περισσότερα random encounters, ήταν πολύ λίγα.

 

Κακώς!! Τα memo τα σπάνε. Και εγώ τα βαριέμαι αλλά αν βάλεις τον κώλο σου κάτω και διαβάσεις μερικά, σε ανταμείβει. Έχουν ωραίο doom-χιούμορ. π.χ. αυτό, όταν μαθαίνεις σιγά σιγά κάποια πράγματα για τον Vega μέσω του παιχνιδιού, και βρίσκεις αυτό το codex:

 

 

Ο λογος που το παιχνιδι ειναι καλο ειναι επειδη εχει και το exploration element να αντισταθμισει το mindless σφαξιμο. Αν πηγαινεις συνεχεια απο το point A στο point B χωρις να ψαξεις καθολου τα μυστικα τοτε σιγουρα θα το βαρεθεις το game. Αν ομως εξερευνας καθε φορα το χαρτη και προσπαθεις να βρεις οσα πιο πολλα secrets μπορεις τοτε αλλαζει το πραγμα.

 

Και κατι αλλο, εσας που σας φαινεται βαρετο αντεχεται να παιζεται παιχνιδια οπως Assasin's Creed, Far Cry, Shadow of Mordor κτλ?

Εγώ παρότι ψάχνω και μερικά secrets και collectibles, και πάλι με κούρασε. Δεν παραπονιέμαι. Χάρηκα πολύ το 90% του παιχνιδιού, και λογικό πλέον που δεν είμαι και 15 να βαριέμαι πιο εύκολα ένα παιχνίδι.

 

Περί Assasin's Creed κτλ... καλά τα λες... Εγώ τις τελευταίες μέρες έχω κράξει αρκετά αυτή την κατάσταση με τα openworld sandbox games. Έχει καταντήσει κουραστικό.

 

Εγώ παρόλα αυτά τα παίζω, γιατί μου αρέσει το fps/3rd person στυλ παιχνιδιού, και δυστυχώς αυτή είναι η αφρόκρεμα πλέον. Έχει πέσει πολύ το επίπεδο...

 

Απλά, παρότι έχουν flat και βαρετό κατ'εμέ gameplay, που και που έχουν κάποιες καλές στιγμές. Ίσως η ιστορία, ίσως κάποια encounters, σε κρατάνε ώστε να μην το παρατήσεις. Π.χ. στο Far Cry μου άρεσε η ψυχεδέλεια του Shangri La.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει να κάνει με τον τερματισμό.

 

 

Ρε παιδιά! Δεν θα έπρεπε να κάνω μάχη με τον διάβολο στο τέλος; Όταν σκότωσα τον τελευταίο αρχηγό, ωραία λέω, θα εμφανιστεί και ο διάβολος τώρα. Τίποτα. Απλά σου λέει ότι θα βγει και Doom 2.

Από την άλλη και τα παλιότερα Doom, νομίζω πως είχαν το ίδιο Boss.

 

 

 
Δεν μπορώ να πω ότι δεν μου άρεσε. Ολντσκουλιά το παιχνίδι, μου θύμισε τα παιδικά μου χρόνια. Εντάξει το σημείο που με έκανε λίγο να το βαρεθώ ήταν το σημείο που με δυσκόλεψε περισσότερο απ' όλα αλλά γενικά το παιχνίδι στο Normal δεν ήταν δύσκολο. Απλά έπρεπε να συγκεντρωθώ. Ήταν το σημείο που έπρεπε να ελευθερώσω την τελευταία ψυχή.
 
Σχετικά με τα Collectibles παρόλο που τα ψάχνω στα παιχνίδια δεν το έκανα. Αφενός δεν το έχω αγοράσει αυθεντικό (θα το κάνω όμως όταν πέσει στο δεκάρικο), αφετέρου δεν με τράβηξε για να το ψάξω. 
Μουσικάρες, ωμή δράση και βία. Εκτόνωση με λίγα λόγια.

Ένα 8άρι θα του έβαζα.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο boss ήταν ναι απλά νομίζω στο expansion του 3 ήταν πιο demon looking άμα θυμάμαι καλά. Βασικά δεν θυμάμαι Satan/Lucifer στο lore, μπορεί να κάνω και λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελείωσα και εγώ. Παρότι είπα ότι με κούρασε προς το τέλος.... το πρώτο πράγμα που ήθελα να κάνω όταν τελείωσε, ήταν να ξαναπαίξω!!

 

Θα πάρω τις πίστες από την αρχή μου φαίνεται... θέλω να ξεκλειδώσω όλα τα όπλα και τα extras τους... και να κάνω τα 3 challenges που έχει σε κάθε πίστα. Για τα υπόλοιπα, όπως codex και secrets, δεν καίγομαι και τόσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έτσι. Στην αρχή πήγαινα να βγάλω το παιχνίδι. Όταν ξαναπαιζεις τις πίστες έχεις όλα τα όπλα και μπορείς να επικεντρωθείς στα μυστικά πχ. Την επόμενη φορά επικεντρώνεται στα challenges κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογος που το παιχνιδι ειναι καλο ειναι επειδη εχει και το exploration element να αντισταθμισει το mindless σφαξιμο. Αν πηγαινεις συνεχεια απο το point A στο point B χωρις να ψαξεις καθολου τα μυστικα τοτε σιγουρα θα το βαρεθεις το game. Αν ομως εξερευνας καθε φορα το χαρτη και προσπαθεις να βρεις οσα πιο πολλα secrets μπορεις τοτε αλλαζει το πραγμα.

 

Και κατι αλλο, εσας που σας φαινεται βαρετο αντεχεται να παιζεται παιχνιδια οπως Assasin's Creed, Far Cry, Shadow of Mordor κτλ?

 

τα μυστικα και η εξερευνηση αφορουν το replayability του παιχνιδιου, και οχι καθαυτη την διαρκεια του. οι περισσοτεροι παικτες δεν ειναι completionists και οταν παιζουν ενα brainless shooter οπως το Doom, το παιζουν για την ασταματητη δραση του, και οχι για να ψαχνουν μυστικα.

το Doom ειναι πραγματι σχετικα μικρο σε διαρκεια, οποτε ειναι δικαιολογημενο το παραπονο μερικων πανω σε αυτο το θεμα.

Το ίδιο boss ήταν ναι απλά νομίζω στο expansion του 3 ήταν πιο demon looking άμα θυμάμαι καλά. Βασικά δεν θυμάμαι Satan/Lucifer στο lore, μπορεί να κάνω και λάθος.

 

το Doom 1 ειχε για final boss τον Spiderdemon.

το Doom 2 ειχε το Icon of Sin.

το Doom 3 ειχε τον Cyberdemon και το expansion του τον Μaledict.

το Doom ειχε τον Spiderdemon.

 

ελπιζω το Doom 2 να εχει παλι το Icon of Sin, αλλα η μαχη να ειναι στο στυλ των boss fights του Painkiller: ενα monstrous behemoth που περπαταει και προσπαθεις να το σκοτωσεις, αποφευγοντας τις επιθεσεις του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι παιχνίδι πάντως έχει Bosses παίρνει αυτόματα +1 από εμένα.
:)

Θυμόμουν τον Cyberdemon για κάποιον λόγο.

Το Final Doom ήταν το πρώτο παιχνίδι που έβαλα μέσα στο Playstation την πρώτη μέρα που το πήρα. Συγκινούμαι πραγματικά. Σαν τώρα θυμάμαι τον ενθουσιασμό μου.

Δεν το τερμάτισα ποτέ, τουλάχιστον έτσι θυμάμαι. Παίζαμε με τις ώρες, αλλά μας φαινόταν δύσκολο και δεν είχαμε memory card.

 

Φοβερές στιγμές πραγματικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα μυστικα και η εξερευνηση αφορουν το replayability του παιχνιδιου, και οχι καθαυτη την διαρκεια του. οι περισσοτεροι παικτες δεν ειναι completionists και οταν παιζουν ενα brainless shooter οπως το Doom, το παιζουν για την ασταματητη δραση του, και οχι για να ψαχνουν μυστικα.

το Doom ειναι πραγματι σχετικα μικρο σε διαρκεια, οποτε ειναι δικαιολογημενο το παραπονο μερικων πανω σε αυτο το θεμα.

 

Διαφωνω. Δεν ειμαι καθολου completionist (μα καθολου ομως) και δεν ξαναπαιζω ποτε παιχνιδια αφου τα τερματισω αλλα τα μυστικα του Doom τα βρηκα γιατι 1ον: ηταν πολυ καλα σχεδιασμενος ο χαρτης και ηταν απολαυση να τον εξερευνεις και να ανακαλυπτεις νεες τοποθεσιες και 2ον: λειτουργουσαν πολυ καλα σαν διαλλειμα μεταξυ του σφαξιματος ετσι ωστε να μη βαρεθεις.

 

Ακολουθουν σποιλερς:

 

 

Γενικα το μονο μου σοβαρο σχετικα παραπονο απο το παιχνιδι ηταν οτι το τελευταιο boss ηταν παρα πολυ ευκολο, θα ηθελα να ηταν αρκετα πιο επικο και δυσκολο. Παραδειγμα εκει που τρως τον πρωτο knight και σου βγαινει η ψυχη και αφου τον φας σου βγαινουν αλλοι 2, ναι η φαση ηταν τρομερη σ' αυτο το σημειο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθουν σποιλερς:

 

 

Γενικα το μονο μου σοβαρο σχετικα παραπονο απο το παιχνιδι ηταν οτι το τελευταιο boss ηταν παρα πολυ ευκολο, θα ηθελα να ηταν αρκετα πιο επικο και δυσκολο. Παραδειγμα εκει που τρως τον πρωτο knight και σου βγαινει η ψυχη και αφου τον φας σου βγαινουν αλλοι 2, ναι η φαση ηταν τρομερη σ' αυτο το σημειο!

 

Πολύ σωστό!

Και εγώ απογοητεύτηκα γιατί πέθανα τις 2 πρώτες φορές, και λέω πάει... θα πεθάνω άλλες 100 μέχρι να το βγάλω, όπως έγινε τόσες φορές σε μάχες, ή σε προηγούμενα boss που με δυσκολέψανε περισσότερο. Τελικά την 3η... απλά την κατέβασα κάτω, και χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. 4 bfg, λίγες ρουκέτες, και gauss canon, και τέλος. Η φάση που λες με τους knights... ήταν όντως επική!

 

 

Ερώτηση περί όπλων και στρατηγικής:

 

Ποιά ήταν η στρατηγική σας στις μάχες; Εγώ χρησιμοποιούσα 90% Combat Shotgun με explosive shells, frag grenades, και κάποιες φορές micro missiles του Heavy Assault Rifle, Rocket Launcher με Lock-on Burst που ρίχνει 3 rockets μαζί, και τέλος, Gauss Canon με το zoom mode του. Αλλά τα HAR, RL, GC, τα χρησιμοποιούσα ελάχιστα. Σκότωνα 100 τερατάκια με Shotgun, 10 με τα άλλα.

 

Εσείς; Ρωτάω ιδέες.. για να δω πως θα κινηθώ τώρα που θα ξαναπαίξω κάποιες πίστες. Επίσης, δεν έμαθα ποτέ καλά την αλλαγή με το Q, που μάλλον βολεύει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δουλεια αρκετα το Gauss και rocket launcher.Σε μεγαλους αντιπαλους εβγαζα το chaingun.

Shotgun οταν ξεμενα απο ammo (αρκετα συχνα) και το χρησιμοποιουσα με τη 3πλη που εχει μιας και πας κοντα την αδειαζεις και μοιραζει πονο.

Ναι το Q βολευει παρα πολυ μιας και εχει γρηγορες μαχες και βλεπεις αμεσα και τι πυρομαχικα εχεις και δε καθεσαι να ψαχνεις με τη ροδελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστό!

Και εγώ απογοητεύτηκα γιατί πέθανα τις 2 πρώτες φορές, και λέω πάει... θα πεθάνω άλλες 100 μέχρι να το βγάλω, όπως έγινε τόσες φορές σε μάχες, ή σε προηγούμενα boss που με δυσκολέψανε περισσότερο. Τελικά την 3η... απλά την κατέβασα κάτω, και χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. 4 bfg, λίγες ρουκέτες, και gauss canon, και τέλος. Η φάση που λες με τους knights... ήταν όντως επική!

 

 

Ερώτηση περί όπλων και στρατηγικής:

 

Ποιά ήταν η στρατηγική σας στις μάχες; Εγώ χρησιμοποιούσα 90% Combat Shotgun με explosive shells, frag grenades, και κάποιες φορές micro missiles του Heavy Assault Rifle, Rocket Launcher με Lock-on Burst που ρίχνει 3 rockets μαζί, και τέλος, Gauss Canon με το zoom mode του. Αλλά τα HAR, RL, GC, τα χρησιμοποιούσα ελάχιστα. Σκότωνα 100 τερατάκια με Shotgun, 10 με τα άλλα.

 

Εσείς; Ρωτάω ιδέες.. για να δω πως θα κινηθώ τώρα που θα ξαναπαίξω κάποιες πίστες. Επίσης, δεν έμαθα ποτέ καλά την αλλαγή με το Q, που μάλλον βολεύει...

Μαλλον παιξαμε με ακριβως τον ιδιο τροπο! Πολυ overpowered το shotgun με explosive shells.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...