Προς το περιεχόμενο

Horizon: Zero Dawn [PS4]


Alastor192

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Και αμα χασεις και μερικες λεξεις απο αυτα που λενε τρεχα γυρευε γιατι δεν εχουμε βγαλει ολοι πτυχιο αγγλικων.

 

 

 

 

 

 

προς δημοτικό γυμνάσιο (μέσα προς τέλη 90's τώρα) σκάει στα αγγλικά τύπος που πετούσε, ήξερε φοβερά αγγλικά πολύ καλές εκθέσεις γενικά έκανε περίπατο μέχρι το proficiency

 

τον ρωτάω μια μέρα πού έμαθες ρε μεγάλε τόσο καλά αγγλικά, τόσο καλό ήταν το προηγούμενο φροντιστήριο σου;

 

και μου λέει ότι από τα video games έμαθε παίζοντας rpg και προσπαθώντας (με λεξικό κανονικό όχι σε smartphone) να καταλάβει τι λένε  ;)

 

βέβαια είχαμε και περιπτώσεις αγγλικών "die monster you don't belong in this world.." αλλά εντάξει και αυτό φάση είχε 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Κάτι ακόμα, όσο και να ασχοληθείς με shield weaver, ουστιαστικά το τελευταίο power cell το παίρνεις κάπως αργά, στην περιπτωσή μου, είχα κάνει όλα τα side/grounds/collectibles/etc και είχε μείνει μόνο ενα κομμάτι απο το main. Επομένως μόνο στην τελευταια αποστολή μου φάνηκε "χρήσιμο" (δεν κουνιέμαι δεν με νοιάζει :P )

Ισχυει αυτο που λες απλα εγω το πηρα στα 46 lvl μιας και μου αρεσει να εξερευνω το χαρτη αρα ειχα ασχοληθει με πολλα side quests, camps κλπ.

Καποιος ομως που ειναι πιο πολυ στην αρχη, μπορει να δωσει λιγο πιο πολυ βαση στο main story ωστε να παρει το τελευταιο power cell και μετα να εχει το armor για το καθαρισμα του χαρτη. Εγω το εκανα αναποδα :P

 

Εναντιον δυο thunderjaws παντως, χωρις να χρησιμοποιω ουτε μια φορα το medicine pouch, το λες και OP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αμα χασεις και μερικες λεξεις απο αυτα που λενε τρεχα γυρευε γιατι δεν εχουμε βγαλει ολοι πτυχιο αγγλικων.

Εννοειται οτι τετοια παιχνιδια απευθυνονται σε ατομα που εχουν advanced και proficiency.... Ε ρε τι αλλο θα διαβασουμε πια σε αυτο το forum...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

b6y9vb.jpg

 

Οταν ελαβα αυτο το μυνημα η αληθεια να λεγεται ξενερωσα λιγο. Καλα δεν ειναι παραπονο συνολικα απλα πιστευω οτι θα μπορουσαν να κανουν τα ακρα του χαρτη μη προσπελασιμα, η να ειχαν αορατα ορια.

 

Με εβγαλε λιγο εκτος immersion ειναι αληθεια.

 

ΞΑΝΑΛΕΩ δεν μου χαλαει την θετικοτατη αποψη που εχω για το παιχνιδι.. :P

 

On another note.. Τελικα εχει και μερικες εμφανησιμες τσουπρες!

post-195653-0-38571000-1490179133_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται οτι τετοια παιχνιδια απευθυνονται σε ατομα που εχουν advanced και proficiency.... Ε ρε τι αλλο θα διαβασουμε πια σε αυτο το forum...

 

Για proficiency δεν ξερω αλλα σιγουρα για καποιον που ξερει μονο τα βασικα δεν ειναι και οτι πιο ευκολο να πιασει οσα λενε σε rpg games,οταν μερικα cutscene κρατανε αρκετα λεπτα συν τις απαντησεις του παιχτη σου.

 

Φιλος με ενα απλο lower που ειχα διπλα μου στο witcher 3 και καποιες λεξεις δεν τις καταλαβαινε ποσο μαλλον για καποιον που οπως ειπα ξερει μονο τα βασικα.

 

Προσεξε,μιλαω για τα καταλαβεις τα παντα στις ομιλιες οχι να καταλαβεις το στορι.Το στορι το καταλαβαινει καποιος

αν πιασει 2 λεξεις δει και 5 σκηνες και να υποθεσει και αλλα 5 πραγματα οπως καναμε καποιοι μικροι με τα κομιψ πριν μαθουμε να διαβαζουμε.

 

Αλλο το ενα αλλο το αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται θέλει αγγλικά, χωρίς μου φαίνεται δύσκολο κάποιος να ακολουθήσει την ιστορία κ αυτό ισχύει για το οποιοδήποτε παιχνίδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει και εγω που γνωριζω αρκετα καλα θα χασω λεξεις.. ολοι μας πιστευω, εκει που απογοητευτηκα με τα αγγλικα μου ηταν στο ffxiii στο ps3... ηθελα να κλαψω αληθεια. Μου φανηκαν τρομερά δύσκολα. Το horizon νομιζω ειναι σχετικά οκ ακομα και με βασικά τουλαχιστον να πιανεις το νοημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για proficiency δεν ξερω αλλα σιγουρα για καποιον που ξερει μονο τα βασικα δεν ειναι και οτι πιο ευκολο να πιασει οσα λενε,οταν μερικα cutscene κρατανε αρκετα λεπτα συν τις απαντησεις του παιχτη σου.

 

Φιλος με ενα απλο lower που ειχα διπλα μου στο witcher 3 και καποιες λεξεις δεν τις καταλαβαινε ποσο μαλλον για καποιον που οπως ειπα ξερει μονο τα βασικα.

 

Προσεξε,μιλαω για τα καταλαβεις τα παντα στις ομιλιες οχι να καταλαβεις το στορι.Το στορι το καταλαβαινει καποιος

αν πιασει 2 λεξεις δει και 5 σκηνες και υποθεσει και αλλα 5 πραγματα οπως καναμε καποιοι μικροι με τα κομιψ πριν μαθουμε να διαβαζουμε.

Ενταξυ δεν ειναι δα και πυρηνικη φυσικη ή ουτε χρειαζεται να μεταφραζεις την καθε λεξη οπως την εχει στο λεξικο.

 

Ειδικα για οποιον ασχολειται χρονια με τα video παιχνιδια(εστω και 2-3 ξερω γω)μπαινει στο κλιμα να καταλαβαινει τα περισσοτερα. Στην χειροτερη εχεις και pause ή μπορεις να ξαναπαιξεις το παιχνιδι αν δεν καταλαβες καποια πραγματα.

 

Δεν ειναι δα τοσο τραγικα τα πραγματα,ειδικα οταν το 99% των παιχνιδιων ουτως ή αλλως ειναι στα αγγλικα ή ακομα και τα windows που εχουν αρκετοι ή τα smartphone(οσα δεν εχουν Ελληνικη γλωσσα).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τελείωσα χτές επιτέλους, στο very hard και overall ήταν ένα καταπληκτικό παιχνίδι, με σπουδαία παρακαταθήκη για το μέλλον...

 

στα +

 

Gameplay-χειρισμός: τρομερά εθιστικό και εύχρηστο + έχεις τόσες, ΜΑ ΤΟΣΕΣ διαφορετικές επιλογές στο να αντιμετωπίσεις τους εχθρούς σου, που νιώθω λες και έχω ουσιαστικά παίξει ένα 30% του παιχνιδιού (πχ traps δε χρησιμοποίησα σχεδόν πουθενά, ή το όπλο με το ηλεκτρικό καλώδιο, την σφεντόνα κτλ) ενώ το υπόλοιπο με περιμένει να το ανακαλύψω-εξελίξω... πραγματικά τρομερή δουλειά στο gameplay! και η ολη διαδικασια, βρες weak spots, φτιαξε αναλογα βελη, κανε κανα Mod, ολο το πακετο ήταν άψογο για μένα

 

robot AI: έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος καθώς ναι μεν από ένα σημείο και μετά πάνω κάτω ήξερα τις τακτικές όλων τους, ήταν τόσες πολλές που και πάλι δε μπορούσα να βαρεθώ...

 

ιστορία-world built: έχω κάποιες ενστάσεις στο story -που θα αναφέρω μετά- όχι όμως overall στην ιστορια -πιο πολυ λιγο με εχασαν συγκεκριμενα σημεια- η οποία ήταν ένα αξιόλογο και καλοδουλεμένο sci-fi που μου έφερε πολύ στο νού ταινίες του Miyiazaki οπως η Mononoke ή η Nausicaa...επίσης ο κόσμος είχε και διάρκεια και μέγενθος και ωραίες κλιματικές αλλαγές και συνδίασε άψογα κάθε διαφορετικό τερεν, είτε ήταν χιόνι είτε έρημος είτε βουνό, είτε ζούγκλα -καλα εκεί ήταν ΕΠΟΣ- κτλ κτλ κτλ... επίσης παραδόξως τα side missions κτλ στην συντριπτικη τους πλειοψηφια δε με κουρασαν αλλα αντιθετως με ενθαρυναν να τα ολοκληρωσω...

 

γραφικά: δεν εχει μείνει κάτι που δεν έχει ειπωθεί...πανέμορφο, χωρίς frame drops, μοναδική αίσθηση...

 

στα -

 

story pt2: λίγο έμεινα στο τέλος στο meh, επειδή περίμενα κάτι πιο climactic, πιο epic, πιο μεγάλο γνκ...οχι οτι δεν μου αρεσε -εδεσε ωραια την ιστορια- αλλα σε σχεση με σκηνικα που προηγηθηκαν ε, δε τα ξεπερασε -που περιμενα να κανει... γενικα, θα ηθελα ενα ιδιο στορυ, απλα πιο σφικτα δεμενο, πιο εντονο, με περισσοτερη ενταση σε σημεια και πιο κινηματογραφικα δοσμενο...οχι τπτ αλλο, το σηκωνε η ιστορια δλδ...

 

Οp-level up: παροτι και νουμπας γνκ :P και οχι τοσο εξοικειωμενος με open world rpgs τα τελευταια χρονια -μονο witcher 3 νομιζω ενω εχω με το ειδος να ασχοληθω απο εποχες balthur's gate 2 :P - νομιζω οτι σχετικα γρηγορα, και στο very hard, γαμουσα και εδερνα :P... 

 

Human AI: μετριοτατο προς κακο, ευτυχως δεν ειχε και πολυ παρεδωσε μαζι τους το παιχνιδι αλλα και παλι, οχι...

 

Μουσική: Παρότι το main theme ok, γαμαει, η υπολοιποι μουσικη πλην των ηλετρονικων up tempo κομματιων ηταν λιγο αδιαφορη...

 

melee attack: nothing special to see there

 

 

 

Overall, εξαιρετικος τιτλος που δικαιολογει μεχρι τελευταιας δραχμης και φαιας ουσιας :P oτι επενδυσα πανω του... και πανω απολα, το μελλον προδιαγραφεται λαμπρο, αν διορθωθουν μερικα πραματακια και το ολο κονσεπτ, τωρα που πετυχε εμπορικα, απαγκιστρωθει απο μερικα πραματα που το κρατανε πισω και παει στο επομενο σταδιο....

 

μαλλον για μενα, μαζι με το bloodborne οι 2 καλυτεροι exclusive τιτλοι για ps4 -και θα ηταν και νο1 αν ελειπαν μερικα απο τα παραπανω αρνητικα, αλλα δεν ειναι και 2ο γτ τα θετικα του νομιζω καλυπτουν το παραμικρο πτεσμα σε πολυ μεγαλο βαθμο-...

 

μπραβο στα κοπελια της γκεριλα παντως, αναπαντεχη και τρομερα ευχαριστη εκπληξη!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τερμάτισα και εγώ εδώ και σχεδόν μια εβδομάδα και πήρα το plat αλλα δεν έχω χρόνο να κάτσω να γράψω τι πιστεύω τώρα οποτε μάλλον από εβδομάδα. Υπέροχο game πάντως και ξεπέρασε τις προσδοκίες που είχα. Αυτό που κρατάω είναι ότι έχει απίστευτα γερές βάσεις στο gameplay του και μπορούν να χτίσουν πάνω στο Η:ZD μια εξαιρετική τριλογία αν θέλουν. A, και hype για Death Stranding γιατί Decima :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α ναι, ξεχασα να το αναφερω και αυτο

 

σαν φαν του Hideo, ανυπομονω πλεον να δω τι μπορει να καταφερει με αυτη τη μηχανη γραφικων στο death stranding... ισως γινει και ο λογος που θα πουλησω το ps4 μου για να παρω το pro δλδ :P οταν ελθει η ωρα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...