Προς το περιεχόμενο

Horizon: Zero Dawn [PS4]


Alastor192

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν είδα το αρχικό τρέιλερ είχα εντυπωσιάστει όπως όλοι. Τα πρόσφατα βίντεο που βγήκαν όμως είναι καταθλιπτικα.

 

Περίεργο gameplay και διάλογοι ρηχοι όσο πάει.

 

Εντάξει δεν περιμένω και ένα επίπεδο του witcher αλλά να στέκεται με αξιοπρέπεια.

 

Είμαι πολύ επιφυλάκτικος με το συγκεκριμένο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η guerilla δεν εχει παρει ενα team απο τα side mission του witcher ??? και γω παραμενω επιφυλακτικος για το παιχνιδι, αλλα η guerilla δειχνει οτι θελει να πετυχει... Απο γραφικα κλπ ειμαστε καλυμενοι...Το χει αποδειξει το στουντιο..απο σεναριο κλπ θα δουμε. Εκει επιφυλλασομαι καθως μιλαμε για ενα open-world action rpg και νομιζω οτι ειναι στο συνολο δυσκολο επιτευγμα για το στουντιο που φημιζεται κυριως για fps eye shore ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά μα το Θεό δεν καταλαβαίνω αυτό το απίστευτο Hype που έχει δημιουργηθεί γύρο από τον συγκεκριμένο τίτλο!!!

 

Πραγματικά τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζεται σαν το επόμενο διαμάντι της SOny και εγώ αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω εκτός αν μιλάμε για τυφλά Fanboys.

Θέλεις μήπως να σου θυμίσω το No Man's Sky; :P
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά μυρίζει από χιλιόμετρα ότι θα είναι ένα επαναλαμβανόμενο παιχνίδι μέτριο όπως όλα τα παιχνίδια της Guerrilla games ένα προς ένα.

killzone 70%

Killzone 2  91%

Killzone 3 84%

Killzone shadowfall 73%

 

(2 μετρια και 2 πολυ καλα παιχνιδια).

 

Πηγη: metacritic

 

Πηγαινεις στο αλλο ακρο απο αυτο που κατηγορεις φιλε jonh. Απο την μια τα fanboys(οπως λες) που δημιουργουν εξωπραγματικο hype και απο την αλλη το hating (καλη ωρα). Παντως ειναι προτιμοτερο να υπαρχει το πρωτο. Ο ενθουσιασμος και το hype δλδ και ας βγει πατατα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι hype ακριβως εχει δημιουργηθει για να καταλαβω?Ως τωρα εχουμε δει ενα παιχνιδι που δειχνει ομορφο οπτικα με γυναικα κεντρικο χαρακτηρα να κυνηγαει ρομποτ.

 

Αυτο εχουμε δει ως τωρα αυτο σχολιαζουμε. Ουτε θυμαμαι να εχω διαβασει τιποτα περι αριστουργηματος,ουτε τιποτα.

Αυτονοητα πραγματα ειναι να περιμενουμε πρωτα να βγει το παιχνιδι να δουμε τι ρολο βαραει και μετα να γινουν τα οποια σχολια/κριτικες,κατι που θα επρεπε να κανανε τουλαχιστον αυτοι που κατηγορουν τους αλλους για fanboys αλλα εδω βλεπουμε το αντιθετο να γινεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο εχουμε δει ως τωρα αυτο σχολιαζουμε. Ουτε θυμαμαι να εχω διαβασει τιποτα περι αριστουργηματος,ουτε τιποτα.

Ελα ντε ειναι και αυτο... :P

 

Δειχνει υποσχομενο σε πρωτη φαση. Μεχρι εκει.

Η Guerrilla εχει καλες και μετριες δουλειες, οποτε περιμενουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ντε ειναι και αυτο... :P

 

Δειχνει υποσχομενο σε πρωτη φαση. Μεχρι εκει.

Η Guerrilla εχει καλες και μετριες δουλειες, οποτε περιμενουμε.

Για μενα τα μονα μετρια παιχνιδια(και παλι το δευτερο δεν το θεωρω και τοσο μετριο αλλα τεσπα)ηταν το αρχικο Killzone(ειχε τα θεματακια του,ειδικα σε splitscreen ηταν ψιλο κακη εμπειρια),και το Shadowfall που για launch τιτλος του ps4 υπηρχαν καποιες προσδοκιες,γιαυτο και με το story ξενερωσε ο κοσμος. 

Παρολα αυτα το multiplayer του ηταν αξιολογο,αλλα κλασσικα οι περισσοτεροι το προσπερασαν μιας και δεν ηταν τοσο ευκολο ή mainstream οπως το δημοφιλες call of duty.

Βεβαια και στο Nioh που ειναι νεο Ip και exclusive και πολυ καλο,υπαρχει πολυ λιγοτερο ενδιαφερον απο οτι ως τωρα στο Horizon.

Εγω νομιζω οτι το οποιο hype εχει δημιουργηθει ειναι γυρω απο τον οπτικο τομεα που κυριως οι κατοχοι Ps4 pro και 4κ οθονων θελουν να δουν κατι ωραιο και να αξιοποιειται κλασσικα το συστημα,παρα για το αν το παιχνιδι θα ειναι το επομενο Witcher 3 ή οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τα killzones μονο το 2 μετραει, απο κει κ υστερα το χαος, το 3 αν και μου αρεσε αρκετα κατανταει γρηγορα βαρετο, πολυ λιγα maps, βεβαια οπτικα τα παιχνιδια ειναι υπεροχα καμια σχεση με COD που παιζω, αλλα δεν εχει αυτο το κατι παραπανω, ελπιζω να ειναι καλο το συγκεκριμενο, δεν εχουμε τι να πρωτοπαιξουμε πλεον  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να εξαιρέσω το Killzone 2 το οποίο ήταν κάπως καλούτσικο.

 

Τα άλλα μια φορά ήταν ο ορισμός του μέτριου Game.

 

Πάντα το Killzone προσπαθούσε και είναι ένας Halo killer τίτλος ο οποίος πέρασε και δεν ακούμπησε και κυρίως ήταν ένας τίτλος που ήθελε να δείξει τις δυνατότητες των μηχανημάτων της Sony.

 

Επίσης πέσανε και τα πρώτα σχόλια ότι είμαι Hater.

 

Μάλλον την δεύτερη πρόταση δεν την διάβασε κανείς

 

"Εγώ δεν λέω ότι θα είναι κακό παιχνίδι"

 

Και σχετικά με το Hype δεν μιλάω αποκλειστικά για το Insomnia.gr

 

Σε όποιο Youtube video έχω δει πάντα αποθεώνουν το Horizon zero dawn.

 

Μακάρι να είναι καλό και να το τιμήσω αλλά κρατάω τις αμφιβολίες μου γιατί μιλάμε για τίτλο της Guerrilla.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Νέο IP? Check

- PS4 Exclusive? Check

- Έντονη προβολή - marketing? Check (καλώς ή κακώς)

- ΑΑΑ τίτλος? Check

- Οπτικά όμορφο (μόνο αυτό μπορείς να δεις για την ώρα στα video)? Check

 

Δηλαδή τι άλλο να έχει ένα παιχνίδι για να hypeαριστεί? Δε λέμε να είναι το παιχνίδι της 20ετίας αλλά τα παραπάνω χαρακτηριστικά το καθιστούν τουλάχιστον ενδιαφέρον. Το μόνο που του λείπει και είναι και ο λόγος που δεν είναι για προπαραγγελία είναι όλα αυτά που αναφέρετε που σε απλά λόγια σημαίνουν ότι από πίσω του δεν είναι η Rockstar ή η Naughty Dog. 

 

Μπορεί να είναι καλό, μπορεί να είναι κακό αλλά αν μη τι άλλο είναι ένα ενδιαφέρον εγχείρημα προς τη σωστή κατεύθυνση. Νομίζω όλοι θέλουμε φιλόδοξα νέα IP ακόμη και αν στο τέλος αποτύχουν. 1000 φορές να βλέπω πιο συχνά The Division παρά Assasin's Creed 57.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποια λογική θεωρείτε/προωθήθηκε το KZ ως "Halo killer" ποτέ δεν κατάλαβα. Εντελώς διαφορετικά παιχνίδια.

Ίσως στην αρχή να προσπάθησαν, αλλά έχει αλλάξει τραγικά πολύ (ευτυχώς για δικό τους καλό).

Το Haze θυμάμαι που έλεγαν πάρα πολύ οτι θα είναι Halo killer (γελάνε και οι πέτρες).

 

υγ : το Halo πάντως δεν χρειάζεται killer πλέον, το αυτοκτόνησαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποια λογική θεωρείτε/προωθήθηκε το KZ ως "Halo killer" ποτέ δεν κατάλαβα

fanboy wars αγαπητε. Οπως υπηρχε η κλασσικη κοντρα GT vs Forza Motorsport,ετσι επρεπε να βρεθει ενα παιχνιδι να κοντραρει το αλλο μεγαλο παιχνιδι της MS και αρκετα fanboys το γυρισαν σε halo killer απο το πουθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μονη παγιδα που μπορει να πεσει το Horizon ειναι να βγαλουν ενα κονσερβοποιημενο open world αλα ubisoft με απειρα χαζα side activities και points of interest απλα και μονο για προωθησουν το "over X hours to complete everything" ,"Over X side activities" κλπ.

 

Μεχρι και το Metal Gear επεσε στην παγιδα αφου τα open world ειναι το trend της εποχης.

 

Παντως απο γραφικα σκιζει,απο concept art σκιζει επισης,απο καινοτομη κεντρικη ιδεα(mech dinosaurs σε post apocalyptic περιβαλλον) σκιζει.

 

Εχουν εξαιρετικης ποιοτητας πρωτη υλη,το θεμα ειναι να δουμε πως θα την διαμορφωσουν στο τελικο προιον.Ειδικα αν πετυχουν στο combat loop με τους δεινοσαυρους,πιστευω θα μιλαμε για τα κορυφαια παιχνιδια φετος

 

Επισης νομιζω κανει μπαμ οτι θα βγαλουν και DLC,το λεω γιατι  καποιοι μπορει να θελουν να περιμενουν την ολοκληρωμενη εκδοση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...