Προς το περιεχόμενο

samsung galaxy s4 mini 129€ vodafone [ΕΞΑΝΤΛΗΜΕΝΟ] [ΤΕΛΟΣ]


Chrisl7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eχει λιγο μεν, αλλα προφανως καλυτερη δε, το G2 Mini.

 

Όπως και στο video (και σε low light είναι πιο εμφανες), υπερεχει το G2 Mini. http://www.gsmarena.com/vidcmp.php3?idType=2&idPhone1=5375&idPhone2=6077

Εμένα γιατί μου φαίνεται παντού καλύτερο το S4 Mini (καλά σε Good Light δεν το συζητώ);

Πολύς θόρυβος, ίσως από το υπερβολικότατο sharpening που κάνει. Έβαλα και άλλα κινητά για σύγκριση με, κοινώς αποδεκτά, καλή κάμερα και κανένα δεν έκανε τόσο υπερβολικό sharpening όσο το G2 Mini.

 

Εδώ τα βίντεο του gsmarena των δύο κινητών:

 

Πολύ sharpening το G2 Mini και στην άκρη του φακού, μακριά στα δέντρα, χάνει σε λεπτομέρεια.

Το S4 Mini δεν έχει τέτοια προβλήματα αλλά φαίνεται να είναι κάπως over-saturated η εικόνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εμένα γιατί μου φαίνεται παντού καλύτερο το S4 Mini (καλά σε Good Light δεν το συζητώ);

Πολύς θόρυβος, ίσως από το υπερβολικότατο sharpening που κάνει.

 

Δεν ξερω γιατι σου φαινεται καλυτερο. Πολλες φορες καποιοι κρινουν biased κατι, επειδή το εχουν πχ. Εγω ποτε δεν κρινω ετσι, και εν πασει περιπτωσει δεν εχω ουτε θελω κανενα από τα δυο, οποτε είμαι πιο αντικειμενικος.

 

Ποιο αντικειμενικες ακομα είναι οι εικονες (που παντα πρεπει να είναι με ιδιες συνθηκες και ιδιο αντικειμενο):

 

post-83099-0-10455400-1434882948_thumb.png

(Δεν βλεπω "πολυ θορυβο" στου g2 που λες, αλλα περισσοτερο στο s4 σε ολο το σετ. Παροτι είναι συγκριτικα και εντελως θαμπες του s4 και δεν εχουν τις λεπτομέρειες του g2)

 

post-83099-0-42724300-1434882956_thumb.png

 

post-83099-0-52761200-1434882964_thumb.png

(προσοχη σε οποιον δεν γνωριζει το sample αυτό του gsmarena, αυτό πισω από το σπιτακι, δεν είναι κοκκος, είναι η λεπτομερεια του background (σαν σχεδιο "σιτας") η οποια δεν υπαρχει καθολου στο s4)

 

Στα βιντεο του youtube που εδωσες, 2-3 παρατηρήσεις:

 

1. H εικονα του g2 εχει σαφως καλυτερες λεπτομέρειες και ευκρινεια παντου (θαμνοι, ασφαλτος, τζαμια κτιριων κλπ).

2. ... εξ αυτου του λογου όταν εχεις με ιδιο (χαμηλο σχετικα) bitrate ανεβασμένα τα δυο βιντεο (όπως κανει το youtube) τοτε αυτό με τις περισσοτερες λεπτομέρειες θα εχει εμφανεστερο blocking/digital noise/artifacts. Τα βιντεο επρεπε να τα ειχε ανεβασμένα αυτουσια και όχι σε youtubes κλπ.

3. Το s4 Mini βλεπω ότι οποτε περνα αυτοκινητο σχετικα κοντα του, προσπαθει να εστιασει πανω του με αποτέλεσμα να χανεται/διαταρασσεται το φοκους σε ολη την εικονα! Ασχημο πολύ. Το g2 επισης εχει ένα θεματακι παρομοιο, αλλα λιγοτερο ενοχλητικο. Ενω το φοκους δεν μασαει και είναι αψογο,  αλλαζει όταν εχουμε κοντα αυτοκινητο η εκθεση στιγμιαια.

 

Το τελικο συμπερασμα μου, είναι ότι εχει σαφως καλυτερα οπτικα το g2, πολύ καλυτερη ευκρινεια δηλαδή. Σε καποιες περιπτώσεις υπαρχει ένα oversharpening, το οποιο όμως φανταζομαι (είμαι σιγουρος αν κρινω από τα δικα μου κινητα) ότι ρυθμιζει. Eτσι θα εβαζα σε καποιες περιπτώσεις στο -1 το sharpness μεσα στα settings. To s4 εχει μειωμενη ευκρινεια σε σχεση με το άλλο λογω οπτικών, δεν μπορεις να βελτιώσεις κατι ανεβάζοντας sharpness, αφου ακομα και με την μειωμενη ευκρινεια εχει ανεβασμενο κοκκο σε σχεση με το g2 (φαινεται ευκολοτερα στα low light που ανεβαζει iso). Αν ανεβασεις και άλλο sharpness θα ανεβει ο κοκκος ακομα περισσοτερο και σιγουρα θα είναι προφανες το oversharpening χωρις να δινει λεπτομέρειες οι οποιες αν δεν υπαρχουν δεν μπορουν να "εμφανιστουν" απλα με ένα sharpening, αλλα μονο να τονιστουν οσες υπαρχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σε real time χρηση του g2 η καμερα

ειναι σε σκοτεινες συνθηκες απλα

απαραδεκτη.

 

σε κανονικες συνθηκες δεν ειχα παραπονο,αλλα

σε λιγο σκοταδι σα να χα κινεζικο με 5mp

καμερα ηταν..τοση ατελεια απορουσα πως

χωραγε σε 1 φωτο!!!

 

το s4mini ηταν απλα αποδεκτο σα να ειχα το s2 μου ξανα ενιωθα!

 

χμμ ωραιες συγκρισεις κανει το gsmarena,

παω να δω κανα κινητακι!! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Matrix

 

Δεν μπορώ να δω αυτά που βλέπεις.

1) Το περισσότερο sharpening συχνά συγχέεται με το "περισσότερη ευκρίνεια". Στο G2 Mini βλέπω ακριβώς αυτό.

2) Εδώ είναι τα original videos του G2 Mini και του S4 Mini. Εδώ φαίνεται ακόμα εντονότερο το oversharpening του G2.

3) Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι λιγότερο ανεπιθυμητή είναι είναι η συνεχής αλλαγή exposure από την συνεχή αλλαγή focus;

Εδώ σε κάποια φάση που περνάει ένα SUV το G2 mini ρίχνει τη φωτεινότητα κυριολεκτικά στο μισό...

 

Και δύο κομματάκια από το original video (από καλο-ζουμαρισμένα και καλο-exposed σημεία και στα δύο βίντεο). Στο G2 Mini μου χτύπησε αμέσως, το ότι ενώ είναι υπερβολικά sharp χάνει λεπτομέρειες. Π.χ Στις φυλλωσιές.:

 

post-216698-0-27088700-1434890790_thumb.png

 

post-216698-0-22785000-1434890797_thumb.png

 

 

Ας μας πει και κανένας άλλος τη γνώμη του, γιατί μπορεί εγώ ή ο Matrix να είμαιστε biased.  :shock:

 

 

 

Το Moto G 2014 εχει χειροτερη καμερα απο το LG G2 mini και το S4 mini?

Το Lumia 640 ειναι καλυτερο και απο τα 3 στην καμερα?

 

To Lumia 640 δεν ξέρω αλλά το Moto G, άσε το. Ούτε 1080p video δεν τραβάει, συσκευή των 150+ € εν έτει 2015...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν βλέπεις στις παραπανω 3 συγκριτικες φωτογραφιες τις διαφορες; Δεν βλέπεις το μαυρο-χρυσο καγκελακι ποσο καθαρο με ευκρινεια είναι στο G2 και ποσο θαμπο πεθαμενο είναι στο s4; Ακριβως το ιδιο και στα σκαλακια της δεύτερης. Όπως επισης και στο κειμενο "THE STARBURST" οπου στο s4 χανεται σχεδόν εντελως η μαυρη λεπτομερεια γυρω απο τα γραμματα. Δεν εχει καμια σχεση το sharpness σε αυτά τα 3 σημεια που είναι προφανη και εντονα, είναι καθαρα θεμα ευκρινειας.  Αν δεν τις βλέπεις μην χαλασω άλλο χρονο για να βαζω συγκριτικες εικονες και από τα videos στα οποια υπαρχουν παρομοιες διαφορες σε ενταση, όπως στα παραπανω.

 

Νομιζω ότι εχει παραγινει αναλυση ομως. Οποιος δεν βλεπει τις διαφορες δεν υπαρχει και λογος να του τις τονιζουμε επιμενοντας. Ο καθενας το παιρνει το "χ" προιον για τα δικα του ματια και κριτηρια. Λες κατι μια φορα ώστε να το επισημανεις, από εκει και περα δεν εχει νοημα.  ;)

 

Μεγειες σε ολους ο,τι και αν παρουν, να το χαρουν! Αυτό εχει σημασια περισσοτερη από τα υπολοιπα. Να εχουν να τραβουν ωραιες και ευχαριστες στιγμες! Τιποτ' άλλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη διαφορά τη βλέπω, σε κάποια σημεία που επέλεξες εσύ. Σε κάποια άλλα, τα οποία δεν πρόκειτα να μπω στον κόπο να φέρω εδώ, φαίνεται το S4 μια χαρά και το G2 υπερβολικά sharp. Όπως και να έχει, δε μου γεμίζει το μάτι η συγκεκριμένη δοκιμή. Κάνει ακόμα και κάτι κορυφαία σε camera κινητά (Note 4, iphone 6) να φαίνονται ψιλοχάλια.

Άσε λοιπόν τις παραπάνω φώτο, που δε γνωρίζουμε το source video και τις συνθήκες (π.χ. Κακό ζουμ εκείνη τη στιγμή).

 

To άλλο με τα αυτοκίνητα το έχουμε σε original μορφή. Εσύ δεν μπορείς να δεις τη διαφορά ανάμεσα στα δύο βίντεο;

 

Τώρα παρατήρησα την επιστημονικού επιπέδου μεθοδολογία του gsmarena: "The Good light and Low light frames are taken from a single video - we just dim the lights a bit.". Α χα χα. Ο παρατηρητικός θα δεί: άλλο επίπεδο φωτισμού και άλλη φορά του φωτισμού (σε άλλο σημείο και με άλλη ένταση εμφανίζονται οι σκιές). Επίσης από διαφορετική απόσταση γίνεται το shooting. Α χα χα. Ότι να'ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 φορα εψαχνα σε βιντεο στο You Tube συγκριση της καμερας(Κυριως βιντεο αλλα και φωτογραφιες)LG G2 mini VS LG G3 mini και φαινοταν οτι το 1ο ειχε καθαροτερη καμερα.Υπαρχει τετοια περιπτωση,το παλιοτερο μοντελο να εχει καλυτερη καμερα?

 

Σχετικα με το S4 mini χωρις να το εχω ψαξει νομιζω οτι ειναι καλυτερο απο ολα στην καμερα που αναφερονται στο θεμα εκτος απο το Lumia 640.Γενικα τα Samsung εχουν απο τις καλυτερες καμερες.

 

Οντως ειναι Fail για το Moto G που δεν τραβαει βιντεο 1080p.Μεχρι και το LG L90 το κανει.Πρεπει να υπαρχει διαφορα ομως αναμεσα σε καποιο παλιο μοντελο με καποιο καινουριο,και ας τραβανε και τα 2 στην ιδια αναλυση.Επισης και στην μαρκα του κινητου.Πχ το βιντεο του S4 mini ειναι ανωτερο απο του LG L90.(Θορυβος,Frames κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν με το καλό παραλάβουμε ποια είναι τα πρώτα βήματα που πρέπει να κάνει κάποιος; 

Πρώτη φορά android και ελπίζω να μην είναι androidή παρένθεση.

 

Απο ότι είδα οτι δεν υποστηρίζεται η 5 επίσημα αλλα υπάρχει port απο s5 mini. Το θέλουμε η θα τρώει σκαλώματα λόγω port ή λίγης μνήμης που είδα παραπάνω;

 

H σειρά των πραγμάτων είναι root -> cm(ή κάποια custom τέλος πάντων)? Φαντάζομαι οτι με τη cm φεύγει και όλο το bloatware;

Ακόμα και την ίδια 4.?.? έκδοση την προτιμάμε καθαρή για να μην έχει τα σκουπίδια της samsung μέσα ή υπάρχει πιο εύκολος τρόπος να τα ξεφορτωθούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά δεν το θεωρώ προσφορά.. Πριν 1.5 χρόνο ίσως.. Το έχω δουλέψει αρκετά λόγω οτι το είχε ο ξάδερφος μου.. Διπύρηνο,1.5gb ram,TouchWiz και απώλεια εγγύησης σε περίπτωση που κάποιος αποφασίσει να το ξεκλειδώσει λόγω Knoxx.. Επίσης η κάμερα ειδικά σε φωτο εσωτερικού χώρου έχει παρα πολύ κόκο.. Μόνο η οθόνη του μου άρεσε (amoled γαρ) που δεν της φαίνεται η χαμηλή ανάλυση.. Θεωρώ πώς είναι καλύτερη επιλογή ένα Lumia 640 (στα 131 3g+dual sim kai στα 142 4g) και εξαιρετική επιλογή λίγο παραπάνω στα 152 το 735 που έχει κ αυτό amoled και φακούς Carl Zeiss στην κάμερα.. Και τα δύο Lumia είναι 4πυρηνα με 1gb ram που σημαίνει πως τρέχουν νεράκι κατι που δεν το λες για το s4 mini συν οτι θα αναβαθμιστούν σε win10. .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά δεν το θεωρώ προσφορά.. Πριν 1.5 χρόνο ίσως.. Το έχω δουλέψει αρκετά λόγω οτι το είχε ο ξάδερφος μου.. Διπύρηνο,1.5gb ram,TouchWiz και απώλεια εγγύησης σε περίπτωση που κάποιος αποφασίσει να το ξεκλειδώσει λόγω Knoxx.. Επίσης η κάμερα ειδικά σε φωτο εσωτερικού χώρου έχει παρα πολύ κόκο.. Μόνο η οθόνη του μου άρεσε (amoled γαρ) που δεν της φαίνεται η χαμηλή ανάλυση.. Θεωρώ πώς είναι καλύτερη επιλογή ένα Lumia 640 (στα 131 3g+dual sim kai στα 142 4g) και εξαιρετική επιλογή λίγο παραπάνω στα 152 το 735 που έχει κ αυτό amoled και φακούς Carl Zeiss στην κάμερα.. Και τα δύο Lumia είναι 4πυρηνα με 1gb ram που σημαίνει πως τρέχουν νεράκι κατι που δεν το λες για το s4 mini συν οτι θα αναβαθμιστούν σε win10. .

 

Μιλας για διαφορετικο λειτουργικο με λιγοτερες απαιτησεις hardware αλλα χωρις παραμετροποιηση.

 

το λειτουργικό windows phone δεν αρέσει σε όλους. σε αυτά τα χρήματα προτείνει κανείς κάποιο καλύτερο android;

 

Οι μονες αξιολογες εναλλακτικες σε android  ειναι το LG G3s με 25 € παραπανω η το LG G2 mini στα 130.Δεν ειναι τοσο πολυ "φορτωμενα" οσο το S4 mini.Αλλα το LG G3s ειναι μεγαλυτερο σε μεγεθος.

 

Νομιζω οτι το S4 mini ειναι ανωτερο απο το LG G2 mini γενικα σαν κινητο.

 

 

ΥΓ:Αν το S4 mini ειναι branded μαλλον θα ειναι χειροτερα τα πραγματα με τις εξτρα εφαρμογες(Αν δεν απενεργοποιουνται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν με το καλό παραλάβουμε ποια είναι τα πρώτα βήματα που πρέπει να κάνει κάποιος; 

Πρώτη φορά android και ελπίζω να μην είναι androidή παρένθεση.

 

Απο ότι είδα οτι δεν υποστηρίζεται η 5 επίσημα αλλα υπάρχει port απο s5 mini. Το θέλουμε η θα τρώει σκαλώματα λόγω port ή λίγης μνήμης που είδα παραπάνω;

 

H σειρά των πραγμάτων είναι root -> cm(ή κάποια custom τέλος πάντων)? Φαντάζομαι οτι με τη cm φεύγει και όλο το bloatware;

Ακόμα και την ίδια 4.?.? έκδοση την προτιμάμε καθαρή για να μην έχει τα σκουπίδια της samsung μέσα ή υπάρχει πιο εύκολος τρόπος να τα ξεφορτωθούμε;

Είναι γεγονός ότι δεν επέλεξες την πιο κατάλληλη συσκευή για πρώτη φορά Android. :)

Αν κάποιος αποφασίσει να πάει σε custom μεριά, υπάρχουν τα πάντα. Port από S5 Mini, από Galaxy Α3, CM11, CM12 και πάει λέγοντας...

 

Γνώμη μου μένεις stock για λίγο καιρό, απλά απενεργοποιείς πολλές άχρηστες εφαρμογές και λειτουργίες της Samsung. Όταν το βαρεθείς, ξεκλειδώνεις bootloader με τα ειδικά εργαλεία για να μην ενεργοποιηθεί το KNOXX και παίζεις όπως θέλεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Όταν το βαρεθείς, ξεκλειδώνεις bootloader με τα ειδικά εργαλεία για να μην ενεργοποιηθεί το KNOXX και παίζεις όπως θέλεις...

 

αν μπορείς γράψε λεπτομέρειες, κάποιους θα τους ενδιαφέρει σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...