Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello θελω να αγορασω μια οθονη που η κυρια χρηση της θα ειναι για gaming.Τα λεφτα που μπορω να δωσω ειναι μεχρι 200 Ε μεχρι 24inches,  θα ηθελα να εχει hdmi,η οθονη ειναι για το συστημα της υπογραφης μου!Εψαξα λιγο στο skroutz βρηκα καποιες 

http://www.skroutz.g...ell-S2316H.htmlUrlAdvisorGoodImage.png

http://www.skroutz.g...g-S24D340H.htmlUrlAdvisorGoodImage.png

ωστοσο δεν ξερω αν αξιζουν η οχι .Ο χρονος αποκρισης(απο τς παραπανω) εχει μεγαλη διαφορα εννοω φαινεται?Αυτα οποιος μπορει ας βοηθησει,Ευχαριστω!

 

Καλησπερα. Η Dell ειναι καλη, η Samsung οχι. Tην Dell θα προτεινα και εγω, εναλλακτικες ειναι η Dell S2415H και οι καλυτερες Acer G257HL και Asus MX259H, αλλα την πρωτη την βρισκεις μονο απο εξωτερικο, ενω η δευτερη ειναι λιγο υπερκοστολογημενη (οπως και η S2415H ανα περιοδους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα. Η Dell ειναι καλη, η Samsung οχι. Tην Dell θα προτεινα και εγω, εναλλακτικες ειναι η Dell S2415H και οι καλυτερες Acer G257HL και Asus MX259H, αλλα την πρωτη την βρισκεις μονο απο εξωτερικο, ενω η δευτερη ειναι λιγο υπερκοστολογημενη (οπως και η S2415H ανα περιοδους).

Καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση σου,επειδη βλεπω οτι γενικα το χεις και σου κοβει πανω σε αυτο το θεμα :P σε αυτα τα λεφτα και για τν χρηση που τν θελω η dell ειναι η καλυτερη επιλογη(δεν εννοω μονο για τις 2 που ποσταρα εγω αλλα γενικα αμα εχεις καμια αλλη προταση)

??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση σου,επειδη βλεπω οτι γενικα το χεις και σου κοβει πανω σε αυτο το θεμα :P σε αυτα τα λεφτα και για τν χρηση που τν θελω η dell ειναι η καλυτερη επιλογη(δεν εννοω μονο για τις 2 που ποσταρα εγω αλλα γενικα αμα εχεις καμια αλλη προταση)

??

 

Παρακαλω. Οι καλυτερες ειναι οι 25" που ποσταρα, γιατι εχουν καλυτερο panel με πιο ζωντανα χρωματα και λιγοτερο glow. Aν ομως δε θελεις να κανεις παραγγελεια απο εξω για την Acer ή να δωσεις τα 250 που θελει η Asus, η S2316H ειναι η καλυτερη επιλογη σου.

αυτη τι λεει?

https://www.skroutz.gr/s/6962017/Dell-P2416D.html

 

ειμαι σε αποσταση 1 μετρο περιπου απο την οθονη θα εχω θεμα?κ απο φωτεινοτητα πως παει?

 

Kαλη οθονη ειναι, καλυτερη απο τις 1080p πλην των 25" 1080p, οι οποιες ειναι εξισου καλες. Το 1 μετρο ειναι μεγαλη αποσταση ομως για το μεγεθος της σε σχεση με την αναλυση της, εκτος και αν εχεις τελεια οραση. Δεν χρησιμοποιει PWM dimming.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μια 25αρα 1080 θα ηταν καλυτερα σε τετοια αποσταση?

η U2515H εχει μεγαλη διαφορα απο την P2416D ,αξιζει να δωσεις τα παραπανω λεφτα που εχει?

 

 

 

Nαι. Αξιζει τα παραπανω χρηματα συνηθως, αλλα οχι για την περιπτωση σου, παλι μικρα θα ειναι τα στοιχεια. Μπορει ομως να μην σ πειραζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μονόδρομος δεν είναι, αλλά είναι πολύ καλή επιλογή και μάλλον η καλύτερη εναλλακτική σου. Εγώ αυτήν πήρα τελικά αν σε βοηθάει να πάρεις την απόφαση.

Το καταλαβα...Επισης απο οτι ειδα στο θεμα με την 27xw πρεπει να κανω oc?επειδη δεν εχω την παραμικρη ιδεα απο αυτα  ...η LG δεν χρειαζεται Oc ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καταλαβα...Επισης απο οτι ειδα στο θεμα με την 27xw πρεπει να κανω oc?επειδη δεν εχω την παραμικρη ιδεα απο αυτα  ...η LG δεν χρειαζεται Oc ε?

Καμία δε χρειάζεται oc, αλλά αξίζει να κάνεις στην HP. Ή hp έχει 60hz refresh rate και με oc (το οποίο είναι απλή διαδικασία και σύντομη) φτάνει τα 75hz, ή lg έχει 144hz ή 120hz με back-light strobbing.

εχεις να προτινεις στις 25ιn καποια καλη 1080p με χαμηλη φωτεινοτητα κ γενικα πολυ καλο πανελ,ας ειναι κ απο αυτες με τα 1200 πιξελς

Στα 220 απ έξω την acer g257hl, στα 250 από εδώ την asus mx259h. Το θέμα είναι ότι αν δίνεις 250 ευρώ, καλύτερα να δώσεις 265 και να πάρεις την hp 27xw, που αν και 27" είναι καλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην Παρέα. 

 

Εδώ και πολλά χρόνια έχω μία HP w2207h , η οποία ήρθε η ώρα της να αντικατατσταθεί από κάτι μεγαλύτερο. 

Η εν λόγω επιλογή πάντως από πλευράς χρωμάτων και απεικόνισης έχει περγαμινές και δεν θα ήθελα να "πέσω"

σε κάτι χειρότερο . Το κακό με αυτή την οθόνη ήταν το TN panel, έτσι και κάτσεις λίγο πιο άνετα στην καρέκλα 

(πιο ψηλά ή πιο χαμηλά ) χάνεις αυτόματα το sweetspot και οι ρυθμίσεις πάνε περίπατο. 

 

Πήγα μία βόλτα από πλαίσιο ( είναι δίπλα μου ) και είδα κάποια monitor , αυτό που με χάλασε είναι ότι ενώ ψάχνω για 27άρι 

όταν έβαλα και διάβασα κείμενο σε 1080p ... σχεδόν έβλεπα τα pixel. 

Στην σημερινή μου οθόνη από την οποία απέχω περίπου +-70cm με το 16:10 aspect ratio και την ανάλυση

των 1680 * 1050 βγάζω 90.05 PPI, 0.2821mm dot pitch . 
Είδα λοιπόν όταν γύρισα σπίτι ότι στις 27inces τα αντίστοιχα νούμερα σε 16:9 aspect ratio και την ανάλυση 

των 1920 * 1080 βγάζει 81.59 PPI, 0.3113mm dot pitch . 

 

Ετσι προκείπτει το 0,2831 vs 03113 που κάνει την διαφορά.

 

Σκέφτηκα ότι η λύση είναι :
Α) να πάω σε 16:10 aspect ratio και την ανάλυση 

των 1920 * 1200 για να δώ το 83.86 PPI, 0.3029mm dot pitch . ( που λογικά θα δείχνει καλύτερο )

ή

Β) να πάω σε 16:09 aspect ratio και την ανάλυση 

των 2560 * 1440  ( όπου όλα θα γίνουν πιο όμορφα ) 

ή 
Γ) να πέσω στις 25 inches ( που μου φαίνονται λίγες )

 

Χρήση , τα πάντα ( κείμενο , παιχνίδι FPS )
Budget ... λίγο πάνω από τα 200 . 
Σύστημα που θα τρέχει:  στην υπογραφή μου. 

 

Σας ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορω να δωσω κ παραπανω αν οντως αξιζει,μεχρι 350

Πήγαινε σε ένα πλαίσιο και δες τις p2416d και u2515h χωρίς να είναι upscaled. Αν τις βλέπεις άνετες στο 1 μέτρο μπορείς να πάρεις μία από αυτές, αλλιώς παρε την 27xw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλω. Οι καλυτερες ειναι οι 25" που ποσταρα, γιατι εχουν καλυτερο panel με πιο ζωντανα χρωματα και λιγοτερο glow. Aν ομως δε θελεις να κανεις παραγγελεια απο εξω για την Acer ή να δωσεις τα 250 που θελει η Asus, η S2316H ειναι η καλυτερη επιλογη σου.

 

ειδα την samsung και την dell απο κοντα η dell πολυ πιο ομορφο design αλλα γυαλιζε και πιο πολυ ,θα εχω θεμα με το φως?Επισης ο υπαλληλος μου προτεινε την samsung επειδη εχει μικροτερο χρονο αποκρισης,Ποια ειναι η γνωμη σου θα εχει διαφορα στα games?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στην Παρέα. 

 

Εδώ και πολλά χρόνια έχω μία HP w2207h , η οποία ήρθε η ώρα της να αντικατατσταθεί από κάτι μεγαλύτερο. 

Η εν λόγω επιλογή πάντως από πλευράς χρωμάτων και απεικόνισης έχει περγαμινές και δεν θα ήθελα να "πέσω"

σε κάτι χειρότερο . Το κακό με αυτή την οθόνη ήταν το TN panel, έτσι και κάτσεις λίγο πιο άνετα στην καρέκλα 

(πιο ψηλά ή πιο χαμηλά ) χάνεις αυτόματα το sweetspot και οι ρυθμίσεις πάνε περίπατο. 

 

Πήγα μία βόλτα από πλαίσιο ( είναι δίπλα μου ) και είδα κάποια monitor , αυτό που με χάλασε είναι ότι ενώ ψάχνω για 27άρι 

όταν έβαλα και διάβασα κείμενο σε 1080p ... σχεδόν έβλεπα τα pixel. 

Στην σημερινή μου οθόνη από την οποία απέχω περίπου +-70cm με το 16:10 aspect ratio και την ανάλυση

των 1680 * 1050 βγάζω 90.05 PPI, 0.2821mm dot pitch . 

Είδα λοιπόν όταν γύρισα σπίτι ότι στις 27inces τα αντίστοιχα νούμερα σε 16:9 aspect ratio και την ανάλυση 

των 1920 * 1080 βγάζει 81.59 PPI, 0.3113mm dot pitch . 

 

Ετσι προκείπτει το 0,2831 vs 03113 που κάνει την διαφορά.

 

Σκέφτηκα ότι η λύση είναι :

Α) να πάω σε 16:10 aspect ratio και την ανάλυση 

των 1920 * 1200 για να δώ το 83.86 PPI, 0.3029mm dot pitch . ( που λογικά θα δείχνει καλύτερο )

ή

Β) να πάω σε 16:09 aspect ratio και την ανάλυση 

των 2560 * 1440  ( όπου όλα θα γίνουν πιο όμορφα ) 

ή 

Γ) να πέσω στις 25 inches ( που μου φαίνονται λίγες )

 

Χρήση , τα πάντα ( κείμενο , παιχνίδι FPS )

Budget ... λίγο πάνω από τα 200 . 

Σύστημα που θα τρέχει:  στην υπογραφή μου. 

 

Σας ευχαριστώ

Καλησπέρα. Ή διάφορα στην ευκρίνεια είναι μικρή στους 70 πόντους, σε λίγη ώρα θα την έχεις συνηθίσει και δε θα σου κάνει αίσθηση με μία 27" 1080p. Οι επιλογές σου είναι 25" 1080p, 27" 1080p, 24" 1440p, 29" ultrawide 1080p και 24" 1080p με freesync.

 

Τα μοντέλα είναι οι Acer g257hl, Asus mx259h, HP 27xw (καλύτερη 1080p), dell p2416d, lg 29um58, και Samsung s24e370dl (χειρότερο panel και περισσότερο glow από τις άλλες αλλά στους 70 πόντους με bias lighting είναι διαχειρισιμο, πάλι είναι πολύ καλύτερη από την παλιά tn σου και το freesync κάνει διάφορα στο gaming, δε νομίζω να την προτιμούσα έναντι των άλλων αλλά έχε την στις επιλογές).

 

Οι 24" 16:10 δεν αξίζουν πλέον ως επιλογές, το format δεν έχει υποστήριξη πλέον και οι 24" και 25" 1440p δίνουν περισσότερο real estate. Αν όμως θέλεις τέτοια, δες την Asus vs24ahl.

Επεξ/σία από XMorsX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...