Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν θέλω 24 καθόλου γιαυτό δεν τις ανέφερα πουθενά . 25 + 

Δεν υπάρχει 2Κ στις 27 σε λογική τιμή ? 

 

Oι 24" απο τις 25" δεν εχουν ουσιαστικη διαφορα, υπαρχουν πιο σημαντικα κριτηρια που διαχωριζουν τις οθονες. Δεδομενου οτι το budget σου ειναι περιορισμενο πρεπει να μπουν προτεραιοτητες, οποτε οι προτασεις μου παραμενουν. Αν ομως φτανεις τα 350 ευρω, μπορεις να αγορασεις την Dell U2515H που ειναι καλη IPS 25" 1440p και να μην χρειαστει να κανεις συμβιβασμους. Σε αυτο το budget βρισκεις και την LG 29um68 με freesync.

 

Οι καλες 27" 1440p αρχιζουν απο τα 450 ευρω.

μεχρι 600ε 27αρα με χαμηλη φωτεινοτητα ?

 

1) Αν εχεις amd gpu με freesync, δες αν μπορεις να βρεις την crossover 27s ips dp freedom, αλλιως δες την asus mg279q απο εξωτερικο.

 

2) Αν εχεις nvidia gpu και επομενως μπορεις να εκμεταλλευτεις το G-sync, δες μηπως βρισκεις οικονομικα την acer xb270hu απο εξωτερικο.

 

3) Εναλλακτικα δες την LG 27mb85r απο ελλαδα.

 

Υποψιν οτι την τελευταια φορα που κοιταξα η crossover δεν ερχοταν ελλαδα, και οι 144Hz AHVA εχουν φτωχο quality control οποτε ενδεχεται να χρειαστει να κανεις αλλαγες μεχρι να πετυχεις καλο κομματι. Η LG ειναι η πιο αξιοπιστη λυση (χωρις να ειναι καμια 100% εγγυημενη), αλλα δεν εχει ουτε sync tech ουτε πολλα Hz refresh rate. Φυσικα αν δεν παιζεις παιχνιδια τα τελευταια δεν σε νοιαζουν οποτε και η LG γινεται η καλυτερη λυση σου.

 

Η LG εχει ελαχιστη φωτεινοτητα 110cd/m2, την οποια την θεωρω αρκετα χαμηλη για καθε περιπτωση αλλα δεν ειναι εντελως ιδανικη για απολυτως σκοτεινο χωρο. Εγω που χρησιμοποιω bias lighting δε θα ειχα καποιο προβλημα παντως (θα την χρησιμοπoιουσα στα 120cd/m2).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την LG 27mb85r την ειχα ,πολυ φωτεινοτητα,ακομη κ στο μηδεν με ενοχλουσε


δεν παιζω παιχνιδια ,το προβλημα μου ειναι η φωτεινοτητα,η καλυτερη οθονη που ειχα ηταν του  imac pro  2011 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την LG 27mb85r την ειχα ,πολυ φωτεινοτητα,ακομη κ στο μηδεν με ενοχλουσε

 

Δεν δοκιμασες να βαλεις bias lighting, ετσι? Αν εβαζες δε θα ειχες προβλημα. Eναλλακτικες ειναι οι Qnix QΧ2710 Multi Hot αν μπορεις να την βρεις (μονο η συγκεκριμενη, οχι οι παραλλαγες της) που κλοκαρεται στα 87Hz και η Αsus PB278QR απο Ελλαδα. Αυτες φτανουν χαμηλοτερα επιπεδα φωτεινοτητας (70-90cd/m2 για απολυτως σκοτεινο χωρο θεωρειται το ιδανικο).

 

Παντως οσο χαμηλα και να εχεις την φωτεινοτητα, το bias lighting κανει τη χρηση της οθονης πιο ξεκουραστη.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 οι benq τι λενε?

 

H BL2710PT ειναι εξισου καλη λυση με την Asus αν δεν ειναι ακριβοτερη και δεν παιζεις παιχνιδια, ειναι ακομη καλυτερη αν σκοπευεις να την καλιμπραρεις. Επειδη ομως εχει λιγο παραπανω ghosting και μεγαλυτερο input lag δεν ειναι τοσο καλη οσο η PB278QR αν παιζεις και παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε τι αποσταση?


ειχα καποτε για λιγο αυτην

 

http://www.samsung.com/gr/consumer/it/monitor/tv-monitor/LT27C350EW/EN

 

κ αποφασισα να μην ξαναπαρω 27αρα 1080p

μηπως εχουν αλλαξει τα πραγματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε τι αποσταση?

ειχα καποτε για λιγο αυτην

 

http://www.samsung.com/gr/consumer/it/monitor/tv-monitor/LT27C350EW/EN

 

κ αποφασισα να μην ξαναπαρω 27αρα 1080p

μηπως εχουν αλλαξει τα πραγματα?

 

60 ποντους.

 

Η οθονη δεν ειναι μονο το μεγεθος συναρτησει της αναλυσης. Το πανελ που χρησιμοποιει μαζι με αλλα χαρακτηριστικα της κανουν τη μεγαλυτερη διαφορα. Η 27xw εχει πιο ζωντανα και ακριβη χρωματα απο την παλια tn samsung σου τα οποια δε χαλανε λογω gamma shift και κακιας ομοιομορφοιας γενικοτερα. Το glossy coating (και γενικα τα ελαφρια matte) επισης χαριζουν πιο καθαρη εικονα απο μια αλλη με βαρυτερο coating, ακομη και αν η τελευταια ειχε ενδεχομενως μεγαλυτερη πυκνοτητα pixel.

 

Δε μπορω να σου πω τι θα σου αρεσει περισσοτερο, αλλα ουτε εσυ μπορεις να κρινεις τοσο επιφανειακα ποσο καλη ειναι η καθε οθονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 σκεφτομαι οτι ισως δεν ειναι η φωτεινοτητα μονο που με ενοχλει,μπορει  να φταιει κ η αναλυση,ισως ειναι καλυτερα μια 1080p κ ποιο μικρη αποσταση παρα μια 1440 που θα την εχω στο 1μιση μετρο


τα εικονιδια τα γραματα κλπ τα εχω σε μεγαλη κλιμακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 σκεφτομαι οτι ισως δεν ειναι η φωτεινοτητα μονο που με ενοχλει,μπορει  να φταιει κ η αναλυση,ισως ειναι καλυτερα μια 1080p κ ποιο μικρη αποσταση παρα μια 1440 που θα την εχω στο 1μιση μετρο

τα εικονιδια τα γραματα κλπ τα εχω σε μεγαλη κλιμακα

 

Τα upscaled στοιχεια σε μεγαλη αναλυση φαινονται χειροτερα απο οτι τα τα φυσιολογικου μεγεθους στοιχεια σε μικροτερη αναλυση. Το εναμιση μετρο ειναι μεγαλη αποσταση για 27" 1440p, καλυτερα να παρεις μια 1080p και να μην χρειαζεται να κανεις upscale τιποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...