Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H Dell ειναι καλυτερη, αλλα το freesync ειναι σημαντικο στο gaming. Εγω την Dell θεωρω οτι θα επερνα.

Επειδή δεν είμαι hardcore gamer θα προτιμήσω την dell. Είδα σήμερα από κοντά τις 58vq και 57vq αλλά δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα κάποια διαφορά πέραν της εξωτερικής εμφάνισης.Μέσα στις διακοπές του Πάσχα θα δω και τις dell από κοντά και θα αποφασίσω. Σε ευχαχριστώ πολύ για την βοήθειά σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα αγόρασα την εν λόγω οθόνη και θα ήθελα μία δεύτερη γνώμη για τις αναλογίες χρωμάτων: https://www.skroutz.gr/s/6319631/Asus-MX259H/discussion#js_sku_comment_55381

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα αγόρασα την εν λόγω οθόνη και θα ήθελα μία δεύτερη γνώμη για τις αναλογίες χρωμάτων: https://www.skroutz.gr/s/6319631/Asus-MX259H/discussion#js_sku_comment_55381

 

:)

 

Kαλησπερα και καλοριζικη. Δυστυχως δεν εχουμε review της 25" Asus οποτε δε θα βρεις ευκολα settings. Επειδη ομως χρησιμοποιει το ιδιο panel με τις 25" HP και Acer ομως περιμενω οτι δε θα χρειαζεται πειραγμα για να εχεις καλη εικονα. Aσε την στο Standard mode και κλεισε το VividPixel αν το χρησιμοποιει.

 

Τo overdrive μονο βαλτο σε μια μεσαια επιλογη αν εχεις τη δυνατοτητα για να μην εχεις overshoot. Και βεβαια βαλε τη φωτεινοτητα σε ανεκτα επιπεδα. Aν εχει κρατησει τα "παλια" μενου, αυτο σημαινει φωτεινοτητα 40 (εφοσον χρησιμοποιεις bias lighting οπως εγω, αλλιως σε σκοτεινο δωματιο το ριχνεις στο 30-35 η και ακομη χαμηλοτερα) και Trace Free 40%.

 
Yπαρχει το παρακατω για την MX239H, αλλα εχε υποψιν οτι ειναι πολυ διαφορετικες οθονες οποτε μαλλον δεν ισχυει για την δικια σου Asus. 

 

https://www.overclockers.ru/lab/52985/Esche_odin_bezramochnik_._Obzor_i_testirovanie_monitora_ASUS_MX239H.html

 

Πιο συγχρονη απο την παραπανω αλλα αλλη σειρα και παλι διαφορετικη απο την 25".

 

http://www.overclockers.ru/lab/59177/Versiya_bez_ShIM_obzor_i_testirovanie_monitora_ASUS_VX239H.html

Επεξ/σία από XMorsX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικος ελληναρας πρωτα εκανα νεο θεμα και μετα ειδα οτι υπαρχει το θεμα που χρειαζομαι. Συγγνωμη και ποσταρω εδω για τα φωτα σας!

 

Καλησπέρα σας. Φτιάχνω οσονούπω το εξής σύστημα:

 

Intel i3 6100

Asrock B150-Pro4s

HyperX Fury 16gb 2133

Gigabyte GTX950

Samsung evo 850

 

Η οθόνη του παλιού συστήματος και ενώ δουλεύει και εξυπηρετεί μια χαρά (Samsung 205BW) νομίζω θα χρειαστεί να αντικατασταθεί κάποια στιγμή για να έχω καλύτερα αποτελέσματα και να χαρώ το νέο σύστημα. Θα θελα να μου προτείνετε μερικές οθόνες όσο το δυνατόν οικονομικότερες (κάτω απο 200€ σίγουρα) που να είναι αξιοπρεπείς για gaming και όσο το δυνατον πιο ξεκούραστες αφού τρέχω site και λογιστικό προγραμμα οπότε περνάω πολλές ώρες στο PC.

 

To tricky part ειναι το υψος της που θα πρεπει να είναι όσο το δυνατόν χαμηλότερο αφου υπαρχει θεμα χωρου. Θυμαμαι υπηρχαν καποιες lg σε στυλ κορνιζας υπαρχει κατι αντιστοιχο σημερα και αν ναι αξιζει?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικος ελληναρας πρωτα εκανα νεο θεμα και μετα ειδα οτι υπαρχει το θεμα που χρειαζομαι. Συγγνωμη και ποσταρω εδω για τα φωτα σας!

 

Καλησπέρα σας. Φτιάχνω οσονούπω το εξής σύστημα:

 

Intel i3 6100

Asrock B150-Pro4s

HyperX Fury 16gb 2133

Gigabyte GTX950

Samsung evo 850

 

Η οθόνη του παλιού συστήματος και ενώ δουλεύει και εξυπηρετεί μια χαρά (Samsung 205BW) νομίζω θα χρειαστεί να αντικατασταθεί κάποια στιγμή για να έχω καλύτερα αποτελέσματα και να χαρώ το νέο σύστημα. Θα θελα να μου προτείνετε μερικές οθόνες όσο το δυνατόν οικονομικότερες (κάτω απο 200€ σίγουρα) που να είναι αξιοπρεπείς για gaming και όσο το δυνατον πιο ξεκούραστες αφού τρέχω site και λογιστικό προγραμμα οπότε περνάω πολλές ώρες στο PC.

 

To tricky part ειναι το υψος της που θα πρεπει να είναι όσο το δυνατόν χαμηλότερο αφου υπαρχει θεμα χωρου. Θυμαμαι υπηρχαν καποιες lg σε στυλ κορνιζας υπαρχει κατι αντιστοιχο σημερα και αν ναι αξιζει?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!!

 

Kαλησπερα. Υπαρχουν 25" ultrawide που ειναι πιο κοντες απο τις 16:9, αλλα δεν βολευουν τοσο οσο οι 16:9 oθονες καθως ο κατακορυφος χωρος ειναι σημαντικος. An θελεις ultrawide η lg βγαζει τετοια, αλλα εγω θα προτεινω μονω 16:9 οθονη.

 

Μεχρι τα ~200 περιπου, οι καλυτερες επιλογες ειναι η Acer G257HL απο εξωτερικο, οι Dell S2415H και S2316H και μετα η φθηνοτερη LG 24MP58VQ. Η πρωτη ειναι η καλυτερη καθως οι 25" 1080p εχουν καλυτερα panels απο τις 24". Οι δυο dell ειναι glossy για καθαροτερη εικονα και ζωντανοτερα ανοιχτα χρωματα σε σχεση με τις αντιστοιχες matte και η lg ειναι φθηνοτερη απο τις αλλες και το νεοτερο μοντελο απο τις σειρες της LG.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ! Θα προτιμουσα απο εγχωρια αγορα για θεμα service αλλα και ενισχυσης της οικονομιας (αστειο αλλα φασουλι το φασουλι ολοι πρεπει να βοηθαμε τα μαγαζια μας για μενα). Επισης θα βολευε και 22αρα δεν ειναι αναγκη να παω σε 24+ οποτε καποια προταση και σε αυτες τις ιντσες που θα ειναι 16:9 οπως μου προτεινες? 

 

Και κατι ακομα HDMΙ ή DVI συνδεση και γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ! Θα προτιμουσα απο εγχωρια αγορα για θεμα service αλλα και ενισχυσης της οικονομιας (αστειο αλλα φασουλι το φασουλι ολοι πρεπει να βοηθαμε τα μαγαζια μας για μενα). Επισης θα βολευε και 22αρα δεν ειναι αναγκη να παω σε 24+ οποτε καποια προταση και σε αυτες τις ιντσες που θα ειναι 16:9 οπως μου προτεινες? 

 

Και κατι ακομα HDMΙ ή DVI συνδεση και γιατί?

 

Παρακαλω. Πρωτη επιλογη θα ηταν η glossy Dell S2216H, αλλα κοστιζει μονο 10-15 ευρω φθηνοτερα απο την 23". Επομενη η LG 22MP58VQ. 

 

Tο hdmi περναει και ηχο και χρησιμοποιειται απο κονσολες. Κατα τα αλλα δεν εχουν καμια διαφορα στη συνδεση, χρησιμοποιησε οποια συνδεση ειναι ευκαιρη και μην βασιζεις τα κριτηρια επιλογης οθονης στο αν εχουν hdmi ή dvi. Φυσικα ειναι πλεονεκτημα να εχουν πολλες ψηφιακες εισοδους.

 

H HDMI 2.0 επιτρεπει 60Ηz 4K και G-Sync σε καποιες οθονες, αν και αυτο ειναι αδιαφορο για εσενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ το καταλαβα. Δυστυχως υπαρχει θεμα χωρου οποτε θα κανω και τις μετρησεις οταν ερθει η ωρα και θα παρω οτι ταιριαζει στο γραφειο (εχει βιβλιοθηκη απο πανω του οποτε υπαρχει ''ταβανι'') . Σε ευχαριστω και παλι για την γρηγορη εξυπηρετηση :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να παρω μια οθονη με χρηση development, ιντερνετ,διαβασμα,ταινιες.  Θα ηθελα να ειναι πανω απο 24 ιντες γιατι ισως την χρησιμοποιησω και σαν TV μιας και χαλασε η τηλεοραση μου. Δεν χρειαζεται να εχει δεκτη τηλεορασης ομως γιατι μπορω να χρησιμοποιω αποκωδικοποιητη. Ο περιοριστικος παραγοντας ειναι οτι θελω να την αγορασω απο public γιατι εχω δωροεπιταγη 150 ευρω. bugdet 250 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να παρω μια οθονη με χρηση development, ιντερνετ,διαβασμα,ταινιες.  Θα ηθελα να ειναι πανω απο 24 ιντες γιατι ισως την χρησιμοποιησω και σαν TV μιας και χαλασε η τηλεοραση μου. Δεν χρειαζεται να εχει δεκτη τηλεορασης ομως γιατι μπορω να χρησιμοποιω αποκωδικοποιητη. Ο περιοριστικος παραγοντας ειναι οτι θελω να την αγορασω απο public γιατι εχω δωροεπιταγη 150 ευρω. bugdet 250 ευρω

 

Kαλησπερα. 3 οθονες εχει το public ολες και ολες που αξιζει να κοιταξεις.

 

http://www.public.gr/product/sound-and-vision/monitor-tv/samsung-lt-24e390ew-monitor-tv-24-full-hd/prod7650053pp/

http://www.public.gr/product/perifereiaka/othones-kai-aksesoyar/monitors/othoni-ypologisti-23-asus-vc239h-led-full-hd-ips/prod7852642pp/

http://www.public.gr/product/perifereiaka/othones-kai-aksesoyar/monitors/othoni-ypologisti-235-samsung-curved-ls24e510cs/prod7974020pp/

 

Οι δυο πρωτες ειναι ips (pls η samsung), η τελευταια ειναι VA. Οι δυο πρωτες λοιπον θα εχουν καλυτερα χρωματα και λιγοτερο ghosting, αλλα η τελευταια βαθυτερο μαυρο. Οι ips εχουν glow, η samsung περισσοτερο, η va εχει gamma shift. Η Asus εχει frameless casing με εσωτερικο μαυρο bezel που χαλαει το αντιλαμβανομενο βαθος του μαυρου.

 

Εφοσον καθεσαι τουλαχιστον στους 60-70 ποντους και χρησιμοποιησεις bias lighting για να κρυψεις το glow θα προτιμουσα την T24e390ew, μια και περιμενω να εχει την καλυτερη εικονα. Αν καθεσαι πιο κοντα παρε την asus που εχει λιγοτερο glow απο την samsung. Αν δουλευεις σε απολυτο σκοταδι προτιμησε την va με το βαθυτερο μαυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello θελω να αγορασω μια οθονη που η κυρια χρηση της θα ειναι για gaming.Τα λεφτα που μπορω να δωσω ειναι μεχρι 200 Ε μεχρι 24inches,  θα ηθελα να εχει hdmi,η οθονη ειναι για το συστημα της υπογραφης μου!Εψαξα λιγο στο skroutz βρηκα καποιες 
http://www.skroutz.g...ell-S2316H.htmlUrlAdvisorGoodImage.png
http://www.skroutz.g...g-S24D340H.htmlUrlAdvisorGoodImage.png
ωστοσο δεν ξερω αν αξιζουν η οχι .Ο χρονος αποκρισης(απο τς παραπανω) εχει μεγαλη διαφορα εννοω φαινεται?Αυτα οποιος μπορει ας βοηθησει,Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...