Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H U2515H όντως είναι λίγο μεγαλύτερη αλλά δεν μπορώ να αγοράσω δύο τέτοιες τώρα είναι πολύ, οπότε το να πάρω μόνο μία είναι λίγο θέμα.

 

Σκέφτομαι τώρα να πάρω 2 2415Η

 

@king ναι συμφωνώ ότι ο χώρος είναι απαραίτητος και εγώ με 2 ήμουν γενικώς μία 24" και μία 20".

Καλή λύση είναι η s2415h. Αυτή η την Acer g257hl, επίσης εξίσου καλή με την Acer είναι η Asus mx259h, λίγο υπερτιμημένη όμως. Την αναφέρω γιατί σε αντίθεση με την Acer έρχεται Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

H asus είχε αυτή την φοβερή ιδέα να βάλει τα speakers εκεί που τα έβαλε, και μάλιστα σε πολλές οθόνες τις, κάνοντας και μια φινετσια στο design. Αποτέλεσμα είναι να μην κάθονται καλά δίπλα δίπλα δύο τέτοιες οθόνες, γιατί επάνω εφάπτονται και κάτω έχουν κενό λόγο αυτής της ιδέας.

 

Edit:


Παιδιά εγώ έχω HD Radeon 5850 αυτή την στιγμή. Δηλαδή 2 DVI, 1 Display port και 1 HDMI. Η S2415H έχει VGA και HDMI. Και έρχεται με καλώδιο HDMI. Αν έπαιρνα 2 τέτοιες, και έβαζα την μία στο DVI με DVI to VGA adapter και την άλλη στο HDMI, θα έχανα ποιότητα εικόνας σε αυτή πάνω στο DVI? Ότι θα έχανα ήχο το ξέρω. Νομίζω ότι δεν θέλω και οι δύο να βγάζουν ήχο ούτως η άλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H asus είχε αυτή την φοβερή ιδέα να βάλει τα speakers εκεί που τα έβαλε, και μάλιστα σε πολλές οθόνες τις, κάνοντας και μια φινετσια στο design. Αποτέλεσμα είναι να μην κάθονται καλά δίπλα δίπλα δύο τέτοιες οθόνες, γιατί επάνω εφάπτονται και κάτω έχουν κενό λόγο αυτής της ιδέας.

 

Edit:

Παιδιά εγώ έχω HD Radeon 5850 αυτή την στιγμή. Δηλαδή 2 DVI, 1 Display port και 1 HDMI. Η S2415H έχει VGA και HDMI. Και έρχεται με καλώδιο HDMI. Αν έπαιρνα 2 τέτοιες, και έβαζα την μία στο DVI με DVI to VGA adapter και την άλλη στο HDMI, θα έχανα ποιότητα εικόνας σε αυτή πάνω στο DVI? Ότι θα έχανα ήχο το ξέρω. Νομίζω ότι δεν θέλω και οι δύο να βγάζουν ήχο ούτως η άλλως.

Αν χρησιμοποιήσεις VGA σαφώς και θα χάσεις σε εικόνα, καλό είναι να το αποφυγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως πρώτη οθόνη ή HP είναι καλύτερη. Για δεύτερη, αν έχεις ήδη μια IPS, η LG μετράει.

 

Θα ειναι κυρια οθονη αυτη που θα αγορασω.Η παλια θα παει για 2ο home pc.Οποτε οπως καταλαβα ειναι μονοδρομος η hp ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς ότι δεν έχει νόημα να αγοράσει την συγκεκριμένη οθόνη αν πρέπει να κάνει upscale; Εννοείς συγκεκριμένα για την χρήση που τη θέλει ή γενικά; Γιατί εγώ με 23" 1080p στους 60 περίπου πόντους έχω κάνει ήδη upscale 125%. Να μην προχωρήσω δηλαδή στην αγορά της U2515H;

Upscale κανείς αν δεν μπορείς να διαβάσεις τα γράμματα στο φυσικό τους μέγεθος, και κάνοντας upscale χαλας την ποιότητα εικόνας και χάνεις real estate. Οπότε ναι, αν κάνεις ήδη upscale την οθόνη, μην πάρεις οθόνη με μικρότερη γραμματοσειρά, παρε μια μεγαλύτερη ίδιας ανάλυσης να μην χρειάζεται upscale, το τελικό αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο.

 

Αν την θέλεις για φωτογραφία μπορείς να κάνεις μία εξαίρεση. Αλλιώς το μεγαλύτερο real estate είναι ο μόνος λόγος που πραγματικά σε ενδιαφερει η μεγάλη αναλυση, για multimedia και παιχνίδια τα 1080p είναι καλύτερα.

Θα ειναι κυρια οθονη αυτη που θα αγορασω.Η παλια θα παει για 2ο home pc.Οποτε οπως καταλαβα ειναι μονοδρομος η hp ε?

Μονόδρομος δεν είναι, αλλά είναι πολύ καλή επιλογή και μάλλον η καλύτερη εναλλακτική σου. Εγώ αυτήν πήρα τελικά αν σε βοηθάει να πάρεις την απόφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα! Ενδιαφέρομαι να αναβαθμίσω την οθόνη στο σύστημα της υπογραφής μου. Τώρα έχω την http://www.skroutz.gr/s/53232/LG-M2294D-22.html

 

Το budget είναι αυστηρά μέχρι τα 200 ευρώ δυστηχώς. Θα προτιμούσα η αγορά να γίνει απο πλαίσιο καθώς δικός μου άνθρωπος δουλεύει εκεί και θέλω να τον βοηθήσω.Μην κοιτάτε τις τιμές στο πλαίσιο όμως, αν αγοράσω από εκεί θα είναι σε τιμή skroutz.

 

Είδα πως έχει τις Lg που προτείνετε γενικά γύρω στα 150-180 ευρώ.. Ποιες είναι όμως οι διαφορές ανάμεσα στις mp57vq,mp58vp,mp67vq? Οι samsung που έχει αξίζουν καθόλου?

 

Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις αν μπορώ να βρω κάτι καλύτερο και σε άλλο κατάστημα εντός του budget πάντα.

 

Ευχαριστώ πολύ :)

Λοιπόν. Αν πάρεις εκτός πλαισίου, ή καλύτερη λύση είναι ή dell s2415h και dell s2316h, καθώς είναι glossy IPS και έχουν καθαρότερη εικόνα από τις matte εναλλακτικές. Αν πάρεις από πλαίσιο, λιγότερο καλή λύση, οι καλύτερες είναι οι lg 24mp57/58vq και Samsung ls24e391hl. Ή Samsung έχει λίγο πιο ζωντανά χρώματα από τις lg και άσπρο bezel που αυξάνει το αντιλαμβανομενο βάθος του μαύρου, αλλά έχει πιο πολύ glow. Αν έχεις πάνω από 60 πόντους απόσταση και βάλεις bias lighting για να κρυβεις το glow μπορείς να την προτιμήσεις, αλλιώς παρε μια πιο σίγουρη lg. Ή 58vq είναι πιο νέα από την 57vq και την Samsung, οπότε δε ξέρω πόσο καλύτερη είναι (χειρότερη δεν περιμένω να είναι), για αυτό είναι ακριβότερη.

 

Σε τελική θα προτιμούσα όμως μία glossy dell αν ο χώρος σου δεν είναι τελείως ακατάλληλος για glossy οθόνες.

Πως να το αποφύγω ρε XmorsX? Να πάρω άλλη κάρτα?

Μην πάρεις άλλη κάρτα μόνο για αυτό, το είπα σε περίπτωση που υπήρχε άλλη λύση. Έχε στο νου σου απλώς ότι δεν είναι ισάξιες συνδέσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως απ' ότι βλέπω στο ppi calculator ακόμα και η 27" 1440p έχει μεγαλύτερο ppi από 23" 1080p οπότε πάλι upscale θα έκανα. Βέβαια δεν θέλω να πάω σε 27" γιατί πιστεύω θα μου φαίνεται μεγάλη. Αν δε τη χρησιμοποιήσεις όμως να δεις πως είναι δε μπορείς να πεις με σιγουριά. Τώρα που την ξαναγύρισα στο default 100% scale δε μπορώ να πω ότι μου κακοφαίνεται ιδιαίτερα απλά έχω συνηθίσει την οθόνη λίγο πιο "γεμάτη".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και αν συνδέεται σε DVI με adapter ε

 

Edit: Στο internet λένε ότι το dvi-vga είναι ανάμεσα στο vga-vga και dvi-dvi από άποψη ποιότητας

 

Δε ξερω να σου πω λεμπτομερειες, αλλα απο τη στιγμη που το vga δινει αναλογικο σημα δε θα ειναι το ιδιο. Τες πα, αυτο ειναι κατι που δεν περναει απο το χερι σου χωρις να αλλαξεις καρτα, οποτε δοκιμασε και βλεπεις τι θα κανεις.

Πάντως απ' ότι βλέπω στο ppi calculator ακόμα και η 27" 1440p έχει μεγαλύτερο ppi από 23" 1080p οπότε πάλι upscale θα έκανα. Βέβαια δεν θέλω να πάω σε 27" γιατί πιστεύω θα μου φαίνεται μεγάλη. Αν δε τη χρησιμοποιήσεις όμως να δεις πως είναι δε μπορείς να πεις με σιγουριά. Τώρα που την ξαναγύρισα στο default 100% scale δε μπορώ να πω ότι μου κακοφαίνεται ιδιαίτερα απλά έχω συνηθίσει την οθόνη λίγο πιο "γεμάτη".

 

Η συνηθεια παιζει σημαντικο ρολο. Προτεινω να την κρατησεις στην φυσιολογικη κλιμακα να την συνηθίσεις, και μετα βλεπεις τι θα κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν. Αν πάρεις εκτός πλαισίου, ή καλύτερη λύση είναι ή dell s2415h και dell s2316h, καθώς είναι glossy IPS και έχουν καθαρότερη εικόνα από τις matte εναλλακτικές. Αν πάρεις από πλαίσιο, λιγότερο καλή λύση, οι καλύτερες είναι οι lg 24mp57/58vq και Samsung ls24e391hl. Ή Samsung έχει λίγο πιο ζωντανά χρώματα από τις lg και άσπρο bezel που αυξάνει το αντιλαμβανομενο βάθος του μαύρου, αλλά έχει πιο πολύ glow. Αν έχεις πάνω από 60 πόντους απόσταση και βάλεις bias lighting για να κρυβεις το glow μπορείς να την προτιμήσεις, αλλιώς παρε μια πιο σίγουρη lg. Ή 58vq είναι πιο νέα από την 57vq και την Samsung, οπότε δε ξέρω πόσο καλύτερη είναι (χειρότερη δεν περιμένω να είναι), για αυτό είναι ακριβότερη.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Αύριο θα πάω να δω από κοντά τις lg και samsung και αν δεν μου γεμίσουν το μάτι θα κινηθώ για κάποια από τις δύο dell. Η απόσταση μου από την οθόνη είναι κάτι λιγότερο από 60 πόντους αλλά ευτυχώς δεν πέφτει απευθείας επάνω φως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Αύριο θα πάω να δω από κοντά τις lg και samsung και αν δεν μου γεμίσουν το μάτι θα κινηθώ για κάποια από τις δύο dell. Η απόσταση μου από την οθόνη είναι κάτι λιγότερο από 60 πόντους αλλά ευτυχώς δεν πέφτει απευθείας επάνω φως..

 

Παρακαλω. Aκουγεται ιδανικη περιπτωση για μια glossy dell τοτε. Tην S2316H συγκεκριμενα λογικα θα μπορεις να την δεις σε καποιο Media Markt.

 

Βλεπω οτι εχεις και R9 380 gpu.  Η παρακατω Samsung εχει και περιορισμενο Freesync. Κατα τα αλλα εχει τα συν και πλην των samsung 1080p PLS που περιεγραψα παραπανω.

 

https://www.skroutz.gr/s/7518444/Samsung-S24E370DL.html?keyphrase=samsung+s24e370dl

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mediamarkt δεν έχω κοντά μου αλλά ίσως να περιμένω τις διακοπές του Πάσχα για να πάω σε ένα και να τις δω από κοντά (δεν αγοράζουμε και κάθε μέρα οθόνη :P) Ανάμεσα στην τελευταία samsung που μου προτείνεις και τις dell ποια πιστεύεις είναι καλύτερη?

 

Έχω ξεχάσει να πω τόσα posts ότι η οθόνη προορίζεται για all around χρήση..λίγο ταινίες,λίγο gaming και λίγο coding. Βρίσκομαι μπροστά στην οθόνη αρκετές ώρες την ημέρα αφού κάνω εργασίες αλλά και διασκεδάζω οπότε λογικά η samsung με το περισσότερο glow θα με κουράζει περισσότερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

 

εχω το παρακάτω συστημα και θελω προτάσεις για οθόνο μέχρι 120-130 ευρω.

 

  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε 130e
  2. Για τι χρήση προορίζεται ; league of legents + internet
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ;22-23
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών xfx8800gτ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mediamarkt δεν έχω κοντά μου αλλά ίσως να περιμένω τις διακοπές του Πάσχα για να πάω σε ένα και να τις δω από κοντά (δεν αγοράζουμε και κάθε μέρα οθόνη :P) Ανάμεσα στην τελευταία samsung που μου προτείνεις και τις dell ποια πιστεύεις είναι καλύτερη?

 

Έχω ξεχάσει να πω τόσα posts ότι η οθόνη προορίζεται για all around χρήση..λίγο ταινίες,λίγο gaming και λίγο coding. Βρίσκομαι μπροστά στην οθόνη αρκετές ώρες την ημέρα αφού κάνω εργασίες αλλά και διασκεδάζω οπότε λογικά η samsung με το περισσότερο glow θα με κουράζει περισσότερο?

 

H Dell ειναι καλυτερη, αλλα το freesync ειναι σημαντικο στο gaming. Εγω την Dell θεωρω οτι θα επερνα.

 

Καλημέρα σας,

 

εχω το παρακάτω συστημα και θελω προτάσεις για οθόνο μέχρι 120-130 ευρω.

 

  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε 130e
  2. Για τι χρήση προορίζεται ; league of legents + internet
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ;22-23
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών xfx8800gτ

 

 

Kαλησπερα. Οριστε τρεις προτασεις.

 

https://www.skroutz.gr/s/6233844/LG-22MP57VQ.html

https://www.skroutz.gr/s/8296128/LG-22MP58VQ.html

https://www.skroutz.gr/s/6855339/Samsung-LS22E391HS.html

 

Θα επερνα την 58VQ επειδη ειναι πιο νεα, και συνηθως οι νεοτερες εχουν καλυτερα χρωματα και λιγοτερο glow. Η samsung με το λευκο bezel αυξανει το αντιλαμβανομενο βαθος του μαυρου, αλλα το αναιρει με το περισσοτερο glow σε σχεση με τις LG. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...