Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Η καλύτερη είναι η Acer XB270HU με G-Sync για nVidia καρτες. Ελλάδα όμως βρίσκεις μόνο την Asus Mg279q, η οποία είναι η δεύτερη καλύτερη και θέλει AMD κάρτα γιατί έχει Freesync.

θα περιμενω τοτε καποια καλη οθονη με G-Sync λειτουργια amd καρτα δεν θα αγορασω.

καποια αλλη υπαρχει να μου προτεινεις; 

σε ευχαριστω πολυ παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα παιδια σκεεφτομαι για αγορα νεα οθονης.Τωρα εχω την Samsung SA300 στα 1080p.

 

1. Ποίο είναι το budget (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε : 200 - 250 (το πολυ)

 

Για τι χρήση προορίζεται ; Gaming οπως το CS GO,GTA V και κανα PES 2016 που θα βγει επισης επειδη θα σπουδασω πληροφορικη θα χρησιμοποιω πολλες ωρες των υπολογιστη ειτε με τα προγραμματα της σχολης ειτε με διαφορες εργασιες θα ηθελα οσο πιο πολυ γινεται να ειναι ξεκουραστη για τα ματια,να διαθετει hdmi και να την κρατησω αρκετο καιρο καθως αποτελει ενας μερος του build που μενει.

 

Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; Δεν εχω προβλημα οσο πιο μεγαλη γινεται :)

 

Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών

 

Ο υπολογιστης μου αποτελειται απο :

 

CPU : AMD Phenom II 955 @ 3.7 και μερικες φορες στα 3.8

RAM : Kingston HyperX Blu 8 GB DDR3 1600MHz

GPU : R9 280 @ 1025/1450

2 HDD σκληροι δισκοι και ενας SSD 128αρις

Την οθονη που εχω την ανεφερα παραπανω.

 

Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας και για την βοηθεια σας :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα περιμενω τοτε καποια καλη οθονη με G-Sync λειτουργια amd καρτα δεν θα αγορασω.

καποια αλλη υπαρχει να μου προτεινεις;

σε ευχαριστω πολυ παντως.

Παρακαλώ. Όχι δεν έχω, αυτές είναι οι δυο καλύτερες gaming οθόνες που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή. Μπορείς να αγοράσεις μια φθηνότερη, αλλά δε θα είναι AHVA 144Hz (μέχρι 90 για την Asus) με sync tech, οπότε η τελική εμπειρία θα είναι χειρότερη. Αν τα χρήματα δεν είναι περιοριστικό παράγοντας, δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις.

Καλησπερα παιδια σκεεφτομαι για αγορα νεα οθονης.Τωρα εχω την Samsung SA300 στα 1080p.

1. Ποίο είναι το budget (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε : 200 - 250 (το πολυ)

Για τι χρήση προορίζεται ; Gaming οπως το CS GO,GTA V και κανα PES 2016 που θα βγει επισης επειδη θα σπουδασω πληροφορικη θα χρησιμοποιω πολλες ωρες των υπολογιστη ειτε με τα προγραμματα της σχολης ειτε με διαφορες εργασιες θα ηθελα οσο πιο πολυ γινεται να ειναι ξεκουραστη για τα ματια,να διαθετει hdmi και να την κρατησω αρκετο καιρο καθως αποτελει ενας μερος του build που μενει.

Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; Δεν εχω προβλημα οσο πιο μεγαλη γινεται :)

Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών

Ο υπολογιστης μου αποτελειται απο :

CPU : AMD Phenom II 955 @ 3.7 και μερικες φορες στα 3.8

RAM : Kingston HyperX Blu 8 GB DDR3 1600MHz

GPU : R9 280 @ 1025/1450

2 HDD σκληροι δισκοι και ενας SSD 128αρις

Την οθονη που εχω την ανεφερα παραπανω.

Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας και για την βοηθεια σας :D

Καλησπέρα. Μέχρι τα 250 ευρώ θεωρώ καλύτερη αγορά την glossy Dell S2415H. Ως φθηνοτερη εναλλακτική, δες και την S24E391HL.

 

https://www.skroutz.gr/s/5614660/Dell-S2415H.html?keyphrase=dell+s2415h

https://www.skroutz.gr/s/6962672/Samsung-S24E391HL.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ. Όχι δεν έχω, αυτές είναι οι δυο καλύτερες gaming οθόνες που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή. Μπορείς να αγοράσεις μια φθηνότερη, αλλά δε θα είναι AHVA 144Hz (μέχρι 90 για την Asus) με sync tech, οπότε η τελική εμπειρία θα είναι χειρότερη. Αν τα χρήματα δεν είναι περιοριστικό παράγοντας, δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις.

Καλησπέρα. Μέχρι τα 250 ευρώ θεωρώ καλύτερη αγορά την glossy Dell S2415H. Ως φθηνοτερη εναλλακτική, δες και την S24E391HL.

 

https://www.skroutz.gr/s/5614660/Dell-S2415H.html?keyphrase=dell+s2415h

https://www.skroutz.gr/s/6962672/Samsung-S24E391HL.html

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση.Εχουν μεγαλες διαφορες μεταξυ τους αυτες οι οθονες ;;

Τελος θα ικανοποιουν τις απαιτησεις που ανεφερα παραπανω ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς μελλοντική αναφορά, οι 24αρες PLS Samsung πλεονεκτουν σε σχέση με τις ανταγωνιστικές AH-IPS στο ελαφρυτερο matte coating και μεγαλύτερο πραγματικό contrast, οπότε προσφέρουν καθαρότερη εικόνα και ζωντανοτερα χρώματα. Μειονεκτούν στην εμφάνιση πιο έντονου περιφερειακού pls glow και επιπλέον οι μαύρες χρησιμοποιούν glossy bezels που χαλάνε το αντιλαμβανομενο βάθος του μαύρου. Το τελευταίο αποφεύγεται με την αγορά του μοντέλου με λευκά bezels.

 

Ορίστε review της νέας s24e390hl.

https://pcmonitors.info/reviews/samsung-s24e390hl/

Σε ευχαριστω για την απαντηση.Εχουν μεγαλες διαφορες μεταξυ τους αυτες οι οθονες ;;

Τελος θα ικανοποιουν τις απαιτησεις που ανεφερα παραπανω ;;

Η Dell έχει χαμηλής αντανακλαστικοτητας glossy coating, σε αντίθεση με το ελαφρύ matte coating της Samsung. Έτσι πετυχαίνει μεγαλύτερη ακρίβεια και ζωντάνια, εκτός και αν την χρησιμοποιείς σε πολύ φωτεινό χώρο.

 

Στα συν της Samsung οτι κλοκαρεται στα 75Hz και δεν έχει frameless design όπως η Dell που μειώνει το αντιληπτό βάθος του μαύρου.

 

Η Dell θα σε βολέψει καλύτερα λόγω του glossy coating για διάβασμα, αλλά και οι δυο ικανοποιούν τις απαιτήσεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια σκεεφτομαι για αγορα νεα οθονης.Τωρα εχω την Samsung SA300 στα 1080p.

 

1. Ποίο είναι το budget (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε : 200 - 250 (το πολυ)

 

Για τι χρήση προορίζεται ; Gaming οπως το CS GO,GTA V και κανα PES 2016 που θα βγει επισης επειδη θα σπουδασω πληροφορικη θα χρησιμοποιω πολλες ωρες των υπολογιστη ειτε με τα προγραμματα της σχολης ειτε με διαφορες εργασιες θα ηθελα οσο πιο πολυ γινεται να ειναι ξεκουραστη για τα ματια,να διαθετει hdmi και να την κρατησω αρκετο καιρο καθως αποτελει ενας μερος του build που μενει.

 

Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; Δεν εχω προβλημα οσο πιο μεγαλη γινεται :)

 

Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών

 

Ο υπολογιστης μου αποτελειται απο :

 

CPU : AMD Phenom II 955 @ 3.7 και μερικες φορες στα 3.8

RAM : Kingston HyperX Blu 8 GB DDR3 1600MHz

GPU : R9 280 @ 1025/1450

2 HDD σκληροι δισκοι και ενας SSD 128αρις

Την οθονη που εχω την ανεφερα παραπανω.

 

Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας και για την βοηθεια σας :D

 

 

Καλύτερα να περίμενες να εξομαλύνονταν η κατάσταση στις τιμές αν κοιτάς αποκλειστικά από Ελλάδα*. Αν έχεις ως βασική χρήση το gaming καλύτερα να δίνες κάτι παραπάνω για 24'' 144hz πχ τη καινούρια LG 24GM77,αξίζει περισσότερο από 1080p 60hz των price range που κοιτάς.

 

*Δεν είναι τιμές αυτές που βρίσκει κανείς κάποια μοντέλα όπως την Dell S2415H αλλά και την LG24GM77.

Καλησπερα παιδια θελω να μου προτεινετε μια οθονη για καθαρα gaming χρηση στις 27"

να ενημερωσω οτι θα γινει αγορα καρτας 980 η 980ti

επισης τα παιχνιδια που παιζω ειναι τα παντα απο rpg,racing,fps μεχρι hack and slash κλπ

 

το συστημα μου ειναι:

 

-Cpu : 4770k

-Mobo : Asrock z87 extreme 4

-ram : Corsair vengeance 16gb ddr3

-psu : Corsair hx850i 80plus platinum

-ψυκτρα- noctua nh-d14

 

 

Ποιό είναι το budget; Δες αυτές που πε ο XmorsX αν και αν δεν παίζεις τόσο competitive online μπορείς να κοιτάξεις και σε μια καλή 34'' 21:9 (μη σε μπερδεύει το 34'').

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό είναι το budget; Δες αυτές που πε ο XmorsX αν και αν δεν παίζεις τόσο competitive online μπορείς να κοιτάξεις και σε μια καλή 34'' 21:9 (μη σε μπερδεύει το 34'').

καλησπερα αδερφε ο XmorsΧ μια χαρα οθονες μου προτεινε απλα η Αcer που μου ανεφερε και εχει g-sync  δεν υπαρχει εδω Ελλαδα η αλλη δεν με ενδιαφερει καθως Amd καρτα δεν θα αγορασω οποτε το Freesync για εμενα θα ειναι "αχρηστο".

 

Budget μεχρι 650-700 max!

για την οθονη που γραφεις στις 34" μπορεις να μου στηλεις να δω τι εννοεις; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα αδερφε ο XmorsΧ μια χαρα οθονες μου προτεινε απλα η Αcer που μου ανεφερε και εχει g-sync  δεν υπαρχει εδω Ελλαδα η αλλη δεν με ενδιαφερει καθως Amd καρτα δεν θα αγορασω οποτε το Freesync για εμενα θα ειναι "αχρηστο".

 

Budget μεχρι 650-700 max!

για την οθονη που γραφεις στις 34" μπορεις να μου στηλεις να δω τι εννοεις; :)

 

Καλησπέρα.Αν θες τη γνώμη μου για μένα καλύτερα θα ήταν να τις δοκίμαζες και από κοντά αυτές που προτάθηκαν όπως και καμμιά μεγάλη 21:9 3440x1440 γιατί ειναι στο budget σου και μπορεί να σ'αρέσει περισσότερο η εμπειρία που θα χεις,αν επαναλαμβάνω δε παίζεις τόσο φανατικά ανταγωνιστικά online.

 

Μιλούσα για κάτι τέτοιο http://geizhals.de/aoc-u3477pqu-a1140422.html

 

ή  http://geizhals.de/lg-electronics-34um95c-p-a1270184.html

 

Αν δεν αγόραζες άμεσα ίσως να κοίταζες και σε αντίστοιχη curved αν πέφταν οι τιμές.

 

Αν κοιτάς σε g-sync η Acer είναι πολύ καλή αν και με glossy μαύρα bezels ,θα ήταν καλύτερη με άλλα.Έχε υπόψι σου οτι πληρώνεις αξιοσημείωτο price premium για τη g-sync οθόνη και αν κάποια sync τεχνολογία γίνει κάπως πιο mainstream αυτή από οτι φαίνεται θα είναι το freesync.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Αν θες τη γνώμη μου για μένα καλύτερα θα ήταν να τις δοκίμαζες και από κοντά αυτές που προτάθηκαν όπως και καμμιά μεγάλη 21:9 3440x1440 γιατί ειναι στο budget σου και μπορεί να σ'αρέσει περισσότερο η εμπειρία που θα χεις,αν επαναλαμβάνω δε παίζεις τόσο φανατικά ανταγωνιστικά online.

 

Μιλούσα για κάτι τέτοιο http://geizhals.de/aoc-u3477pqu-a1140422.html

 

ή  http://geizhals.de/lg-electronics-34um95c-p-a1270184.html

 

Αν δεν αγόραζες άμεσα ίσως να κοίταζες και σε αντίστοιχη curved αν πέφταν οι τιμές.

 

Αν κοιτάς σε g-sync η Acer είναι πολύ καλή αν και με glossy μαύρα bezels ,θα ήταν καλύτερη με άλλα.Έχε υπόψι σου οτι πληρώνεις αξιοσημείωτο price premium για τη g-sync οθόνη και αν κάποια sync τεχνολογία γίνει κάπως πιο mainstream αυτή από οτι φαίνεται θα είναι το freesync.

Το καλυτερο ειναι να κανω μια ερευνα και να δω την καθε οθονη που με ενδιαφερει απο κοντα οπως ειπες και εσυ.

Οι 32" δεν μου αρεσουν,παρα πολυ wide για τα γουστα μου.Online γενικα δεν παιζω ιδιαιτερα .

 

Γι αυτη την οθονη την γνωμη εχεις;(πληροφοριακα) Asus pg278q ;

εχει G-Sync και 144hz αλλα εχει TN panel και δεν ξερω κατα ποσο καλο ειναι.

 

Βεβαια με λιγοτερα ακομα χρηματα παιρνω μονιτορ με 3840x2160 αναλυση αλλα δεν θα εχει g-sync και 144hz  και ακομα και η ti θα τα βρει σκουρα σε τετοια αναλυση τεσπα διλημμα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και δοκίμασε από κοντά και τις 21:9 για να βγάλεις ένα κάποιο συμπέρασμα.Το λέω γιατί και εγώ δεν τις έβλεπα πολύ θετικά αλλά τέσταρα για λίγο και πλέον έχω πιο θετική γνώμη.

 

Την PG278Q δεν θα στην πρότεινα γιατί έχει πολλά θέματα σε quality control,πολλές έρχονται με 1.7 gamma και επίσης έχει από τα πιο βαριά grainy coatings. Imo είναι και πολύ ακριβή για αυτά που προσφέρει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια με καλυψες αδερφε μην σε κουραζω αλλο αυτο θα κανω θα παω να τις δω απο κοντα και αποφασιζω.
Σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου και εσενα ΧMorsX.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια με καλυψες αδερφε μην σε κουραζω αλλο αυτο θα κανω θα παω να τις δω απο κοντα και αποφασιζω.

Σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου και εσενα ΧMorsX.

Φυσικά, καλές αγορές.

 

Να πω όμως πρώτα, ότι η gaming εμπειρία που δινουν οι δυο AHVA 144hz Acer και Asus είναι απαραμιλλη. Αν μπορείς να περιμένεις να αλλάξουν τα πράγματα για να πάρεις την XB270HU μαζί με μια 980ti καλώς, είναι ο καλύτερος συνδυασμός. Αν όχι, η Asus μαζί με μια 390 ή μια fury αποτελούν καλύτερη εναλλακτική από το να πάρεις μια χειρότερη οθόνη, μόνο και μόνο για να αποφύγεις την AMD κάρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια οθόνη στα 400 ευρώ περίπου,για videogames την θέλω αλλά θα κάνω και άλλα πράγματα μαζί στο pc μου,επιπλέον σκέφτομαι να συνδέσω και το ps4,xbox one μου αν δώ πώς βολεύει να τα έχω μαζί.Με τις αναλύσεις δεν ξέρω πόσο με συμφέρει να πάω πάνω απο 1080p αλλά αν μπορούμε δεν θα πώ όχι.Στις ίντσες να πώ την αλήθεια μέχρι 27άρα θα ήθελα αλλά προτιμάω 23άρα,αν αξίζει παραπάνω δεν έχω πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια οθόνη στα 400 ευρώ περίπου,για videogames την θέλω αλλά θα κάνω και άλλα πράγματα μαζί στο pc μου,επιπλέον σκέφτομαι να συνδέσω και το ps4,xbox one μου αν δώ πώς βολεύει να τα έχω μαζί.Με τις αναλύσεις δεν ξέρω πόσο με συμφέρει να πάω πάνω απο 1080p αλλά αν μπορούμε δεν θα πώ όχι.Στις ίντσες να πώ την αλήθεια μέχρι 27άρα θα ήθελα αλλά προτιμάω 23άρα,αν αξίζει παραπάνω δεν έχω πρόβλημα.

Τι κάρτα γραφικών έχεις? Αν είναι 290 / 970 και πάνω, θα πρότεινα να πάρεις δυο οθόνες, μια η LG 24GM77 για PC gaming, και μια φθηνή σχετικά IPS για console gaming. Αλλιώς, δες αυτή την multi input IPS.

https://www.skroutz.gr/s/3048302/Asus-PB248Q.html?keyphrase=Asus+pb248

 

Ως φθηνότερη εναλλακτική δες και την LG Samsung S24D590pl με δύο HDMI, δε ξέρω αν υπάρχει ανάλογο μοντέλο σειράς e.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...