Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι κάρτα γραφικών έχεις? Αν είναι 290 / 970 και πάνω, θα πρότεινα να πάρεις δυο οθόνες, μια η LG 24GM77 για PC gaming, και μια φθηνή σχετικά IPS για console gaming. Αλλιώς, δες αυτή την multi input IPS.

https://www.skroutz.gr/s/3048302/Asus-PB248Q.html?keyphrase=Asus+pb248

 

Ως φθηνότερη εναλλακτική δες και την LG Samsung S24D590pl με δύο HDMI, δε ξέρω αν υπάρχει ανάλογο μοντέλο σειράς e.

Την 970 έχω αλλά δεν με πειράζει να μην συνδέσω κ την κονσόλα αφού έχω στο δωμάτιο και μία 32άρα samsung led.Να πώ την αλήθεια δεν μου άρεσε αυτή που μου έδειξες.Πρίν κάποιον καιρό σκεφτόμουν για μία asus 1080p 144hz gaming monitor.Τι άλλες επιλογές έχω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τελικά είμαι ανάμεσα σε 2 την Samsung T24D390EW και την Samsung T27D390EW

1.Ταβάνι 250 ευρώ γιατί πρέπει να γίνουν και άλλες αγορές!

2.Στο Pc τα κλασικά ιντερνετ, ταινίες (γιαυτό την θέλω και tv) από παιχνίδια pro παίζω όποτε τίποτα τρελό!

3.Λόγο της απόστασης θέλω πάνω από 23 αλλά όχι μεγαλύτερη από 27-28

4.Το pc της υπογραφής είναι, στο μέλλον θα γίνει και αγορά νέας κάρτας βέβαια όταν δεν με καλύπτει η 7770 μου!

αυτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σκέφτομαι αν θα άξιζε να παραγγείλω απο αυτό το site: https://www.alternat...tml/index.html 


την ACER XB270HU. αλλά δε ξέρω τη μεταφορικά μπορεί να έχει η οθόνη, και ξέρω οτι παίζουν προβλήματα με το panel της..  τη λέτε?


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την 970 έχω αλλά δεν με πειράζει να μην συνδέσω κ την κονσόλα αφού έχω στο δωμάτιο και μία 32άρα samsung led.Να πώ την αλήθεια δεν μου άρεσε αυτή που μου έδειξες.Πρίν κάποιον καιρό σκεφτόμουν για μία asus 1080p 144hz gaming monitor.Τι άλλες επιλογές έχω?

 

Τι είδη παιχνιδιών παίζεις περισσότερο; Η LG 24GM77 144hz που προτείνεται συχνά μπορεί να σου κάνει αν και με κάποια παραπάνω χρήματα πας σε 27'' 1440p multiinput που για μένα αξίζει περισσότερο.

 

Τελικά είμαι ανάμεσα σε 2 την Samsung T24D390EW και την Samsung T27D390EW

1.Ταβάνι 250 ευρώ γιατί πρέπει να γίνουν και άλλες αγορές!

2.Στο Pc τα κλασικά ιντερνετ, ταινίες (γιαυτό την θέλω και tv) από παιχνίδια pro παίζω όποτε τίποτα τρελό!

3.Λόγο της απόστασης θέλω πάνω από 23 αλλά όχι μεγαλύτερη από 27-28

4.Το pc της υπογραφής είναι, στο μέλλον θα γίνει και αγορά νέας κάρτας βέβαια όταν δεν με καλύπτει η 7770 μου!

αυτα..

 

Ποιά είναι η απόσταση; Γιατί κοιτάς αποκλειστικά σε monitor tv; Μπορείς να βάλεις tuner. Προσοχή στις τιμές από Ελλάδα για κάποια μοντέλα αυτή τη περίοδο (όχι για τα μοντέλα που δείχνεις αλλά σε αυτό το price range κάποιες ανέβηκαν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα, σκέφτομαι αν θα άξιζε να παραγγείλω απο αυτό το site: https://www.alternat...tml/index.html 

την ACER XB270HU. αλλά δε ξέρω τη μεταφορικά μπορεί να έχει η οθόνη, και ξέρω οτι παίζουν προβλήματα με το panel της..  τη λέτε?

 

Πες μου πως ακριβως θα την αγορασεις τωρα που εχουμε Capital Control??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Fulgore: Στέλνει αντικαταβολή το site αυτό. Κάποια μέλη παρήγγειλαν και παρέλαβαν κάρτες γραφικών από εκεί. Παρήγγειλα και εγώ μια οθόνη.

 

Υ.Γ.:αν μπορούσες να με βοηθούσες με καμιά συμβουλή περί εγγύησης εδώ http://www.insomnia.gr/topic/566672-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%BF%CE%B8%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%82-%E2%89%A5-27-inch-2k/page-7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είδη παιχνιδιών παίζεις περισσότερο; Η LG 24GM77 144hz που προτείνεται συχνά μπορεί να σου κάνει αν και με κάποια παραπάνω χρήματα πας σε 27'' 1440p multiinput που για μένα αξίζει περισσότερο.

 

 

Ποιά είναι η απόσταση; Γιατί κοιτάς αποκλειστικά σε monitor tv; Μπορείς να βάλεις tuner. Προσοχή στις τιμές από Ελλάδα για κάποια μοντέλα αυτή τη περίοδο (όχι για τα μοντέλα που δείχνεις αλλά σε αυτό το price range κάποιες ανέβηκαν).

Παιχνίδια παίζω τα πάντα ανάλογα την περίοδο,μία καλή λύση ψάχνω κ στην τελική θα μου άρεσε να συνδέσω και την κονσόλα στην οθόνη αν είναι τόσο καλή(όπως έγραψα όμως δεν είναι τέτοια ανάγκη).Απο 27άρες 1440p τι επιλογές έχω σε αυτό το budget?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιχνίδια παίζω τα πάντα ανάλογα την περίοδο,μία καλή λύση ψάχνω κ στην τελική θα μου άρεσε να συνδέσω και την κονσόλα στην οθόνη αν είναι τόσο καλή(όπως έγραψα όμως δεν είναι τέτοια ανάγκη).Απο 27άρες 1440p τι επιλογές έχω σε αυτό το budget?

Αρα δεν σου κανουν τα 144hz ,καθως τα παιχνιδια σε κονσολες τρεχουν σε 30/60ρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί όμως έχω ένα καλό pc,κάτι που να τα συνδυάζει θα ήθελα.

Οθονη για Pc και κονσολες κοιτας σε ips 60ρι,ειτε 24ρι 1080p monitor με ηχεια για τις κονσολες κυριως ειτε 1440p για το Pc κυριως,αλλα παραπανω απαιτησεις απο την καρτα γραφικων σε βαθος χρονου +οτι τα περισσοτερα 1440p monitor δεν εχουν ενσωματομενα ηχεια για να συνδεσεις την κονσολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την 970 έχω αλλά δεν με πειράζει να μην συνδέσω κ την κονσόλα αφού έχω στο δωμάτιο και μία 32άρα samsung led.Να πώ την αλήθεια δεν μου άρεσε αυτή που μου έδειξες.Πρίν κάποιον καιρό σκεφτόμουν για μία asus 1080p 144hz gaming monitor.Τι άλλες επιλογές έχω?

 

Eχεις ΤΝ 144Ηz, IPS 24", 27" 1080p και 24" 1200p και τις 1080p ultrawide. Θεωρω καλυτερη επιλογη για gaming την LG 24GM77 στα ~320, με αμεσως επομενη την AOC G2460PG στα ~450, η οποια εχει χειροτερη ποιοτητα εικονας απο την LG αλλα εχει G-Sync.

 

Φυσικα αναφερομαι στην περιπτωση που δε θα συνδεσεις την οθονη με κονσολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιχνίδια παίζω τα πάντα ανάλογα την περίοδο,μία καλή λύση ψάχνω κ στην τελική θα μου άρεσε να συνδέσω και την κονσόλα στην οθόνη αν είναι τόσο καλή(όπως έγραψα όμως δεν είναι τέτοια ανάγκη).Απο 27άρες 1440p τι επιλογές έχω σε αυτό το budget?

 

Για 1440p πρέπει να ανέβεις στα χρήματα όπως σου πα.Αν έχεις δυνατό pc και δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα είναι πολύ καλή επιλογή.Αν ανέβεις μπορείς να κοιτάξεις πχ την Asus PB278QR ή την Benq BL2710PT που είναι αξιόλογες για τα χρήματα τους 27αρες AHVA 1440p 60hz με πολλά inputs,καλά color presets (η benq ελαφρώς καλύτερα απο οτι θυμάμαι αλλά η asus έχει καλύτερα response) και με ηχεία.

 

Σε 24'' 1080p 144hz αν δεν θες g-sync υπάρχει και η BenQ XL2420Z αν και η LG 24GM77 συμφέρει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά είναι η απόσταση; Γιατί κοιτάς αποκλειστικά σε monitor tv; Μπορείς να βάλεις tuner. Προσοχή στις τιμές από Ελλάδα για κάποια μοντέλα αυτή τη περίοδο (όχι για τα μοντέλα που δείχνεις αλλά σε αυτό το price range κάποιες ανέβηκαν).

σχεδόν ενάμισι μέτρο! θα είναι σε σαλόνι στο φοιτητικο σπιτι :D γιαυτό θέλω να είναι και tv!

γιατί έτσι με τις τιμές? :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θα θες να τη χρησιμοποιήσεις σαν monitor η 27'' 1080p χάνει πολύ.Δε θα τη πρότεινα ως βασική οθόνη για pc χρήση.Καλύτερα να κοιτάξεις σε μια 24'' μέσα στο budget imo.

 

Αν κοιτάς σε IPS/PLS ένας παράγοντας που μπορεί να παίξει ρόλο στην επιλογή σου είναι το after sales support/πολιτική επιστροφών αν πέσεις σε οθόνη με μεγάλο bleed/glow.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ καλή απόσταση το 1.5 μετρο για 27αρα 1080p. Ποιο μεγάλη ανάλυση θα κουράζει κιόλας σε αυτή την απόσταση.

 

Η σειρά αυτή της Samsung πρέπει να είναι αποδεκτά καλή, όπως έχουμε πει όμως καλύτερα PC monitor και ξεχωριστό TV tuner.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...