Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε xMorsX ησουν πολυ κατατοπιστικος, σ ευχαριστω.

 

Μια τελευταια ερωτηση..την lg 24mb37pm-b την εχει το eshop. Ποια η διαφορα του με την απλη lg24mb37pm ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φιλε xMorsX ησουν πολυ κατατοπιστικος, σ ευχαριστω.

 

Μια τελευταια ερωτηση..την lg 24mb37pm-b την εχει το eshop. Ποια η διαφορα του με την απλη lg24mb37pm ?

 

Αυτο δε το ξερω, υποθετω οτι ειναι η ιδια οθονη. Μηπως το b σημαινει bulk, δλδ χωρις παρελκομενα? Αν το ξερει καποιος ας απαντησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Pavlo. Όλα τα σύγχρονα IPS monitors έχουν γενικα καλά color presets και είναι flicker freearrow-10x10.png. Αυτές που ξεχωρίζουν είναι οι Dell S2415H, HP Envy 23 και Acer S236HL γιατι έχουν glossy coating, καθώς και η Eizo EV2336W γιατί είναι semi-glossy και καλύπτει μεγαλύτερο εύρος του sRGB από τις υπόλοιπες. Η τελευταία είναι η καλύτερη αλλά και η ακριβότερη της κατηγορίας.

 

Από εκεί και πέρα έχουμε matte επιλογές, τις οποίες θα πρότεινα μόνο ανarrow-10x10.png οι παραπάνω σου φαίνονται ακριβές. Καλές είναι η Samsung S24E391HL, καθώς έχει λίγο ελαφρύτερο coating από τις υπόλοιπες matte, η Dell P2414H, η οποία έχει καλή βάση και γίνεται OC, καθώς και η LG 24MB56HQ, η οποία έχει και αυτή βάση ρυθμιζόμενου ύψους και είναι οικονομικοτερη από τις άλλες.

 

:/ παρακαλω ενα τελευταιο , μελετώντας κ την οικονομικοτερη προταση για το Dell monitor, βρηκα ενα βιντεο το οποιο ελεγε κατι για.."Cross - Hatching"  (.https:/ wwwarrow-10x10.png.youtube.com/watch?v=rQgXwkz8VrE. ) .. Δεν καταλαβα βεβαια τι ειναι, αλλα ειναι κατι που θα επιρρεαζε αρνητικα το σκοπο κ τη χρηση που το χρειαζομαι κ ειναι καλυτερα να αποκλεισω την οικονομικη επιλογη του dell ?? 

Την ακριβοτερη επιλογη (θα την πληρωσω με πιστωτικη στο καταστημα) δυστυχως τη βρηκα με 250 περιπου ευρω μονο σε καταστηματα της θεσνικης που βεβαια δεν μπορω να παω ενω στις Αθηνας εχει περιποθ 50ευρω παραπανω οποτε ξεφευγω πολυ απο το μπατζετ μου... :/ 

:/ παρακαλω ενα τελευταιο , μελετώντας κ την οικονομικοτερη προταση για το Dell monitor, βρηκα ενα βιντεο το οποιο ελεγε κατι για.."Cross - Hatching"  (.https:/ wwwarrow-10x10.png.youtube.com/watch?v=rQgXwkz8VrE. ) .. Δεν καταλαβα βεβαια τι ειναι, αλλα ειναι κατι που θα επιρρεαζε αρνητικα το σκοπο κ τη χρηση που το χρειαζομαι κ ειναι καλυτερα να αποκλεισω την οικονομικη επιλογη του dell ?? 

Την ακριβοτερη επιλογη (θα την πληρωσω με πιστωτικη στο καταστημα) δυστυχως τη βρηκα με 250 περιπου ευρω μονο σε καταστηματα της θεσνικης που βεβαια δεν μπορω να παω ενω στις Αθηνας εχει περιποθ 50ευρω παραπανω οποτε ξεφευγω πολυ απο το μπατζετ μου... :/ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Πρόσφατα έκανα αναβάθμιση κ πλέον στρέφω την προσοχή μου στην οθόνη αν κ Από ότι καταλαβαίνω θα έπρεπε να γίνει ανάποδα.

 

Όπως κ να έχει πλέον είμαι με μια 970 I7 2600 8 gb ram και με αυτή την οθόνη http://www.skroutz.gr/s/5014606/Samsung-T24D390EW.html

 

Θέλω να ρωτήσω Κατά Πόσο αξίζει να αναβαθμίσω σε κάποιο πιο ακριβό μόνιτορ με budget 350 περίπου ευρώ...ανάλυση 1080 κατά προτίμηση...προτιμώ να παίζω με ψηλά frames παρά να τα θυσιαζω για την ανάλυση.Μέγεθος προτιμώ Μέχρι 24 αλλά δέχομαι προτάσεις για παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το cross hatching είναι πρόβλημα με artifacts. Δεν το έχουν όλες οι οθόνες και αν το έχει η δικιά σου αποτελεί λόγο αντικατάστασης. Για την s2415h δεν έχουν ακουστεί τόσο έντονα θέματα qc, και ως νεότερη, μαζί με τις Samsung και LG, ίσως να μην αντιμετωπίζουν τόσα πιθανά προβλήματα.

 

Αν η αντικαταβολή είναι επιλογή μπορούν να στην φέρουν από Θεσσαλονίκη, αλλιώς δεν αξίζει 300 ευρώ, αφενως είναι πολλά για τέτοιες οθόνες, αφετέρου η Eizo στα ίδια χρήματα είναι καλύτερη.

Καλησπέρα,

Πρόσφατα έκανα αναβάθμιση κ πλέον στρέφω την προσοχή μου στην οθόνη αν κ Από ότι καταλαβαίνω θα έπρεπε να γίνει ανάποδα.

Όπως κ να έχει πλέον είμαι με μια 970 I7 2600 8 gb ram και με αυτή την οθόνη http://www.skroutz.gr/s/5014606/Samsung-T24D390EW.html

Θέλω να ρωτήσω Κατά Πόσο αξίζει να αναβαθμίσω σε κάποιο πιο ακριβό μόνιτορ με budget 350 περίπου ευρώ...ανάλυση 1080 κατά προτίμηση...προτιμώ να παίζω με ψηλά frames παρά να τα θυσιαζω για την ανάλυση.Μέγεθος προτιμώ Μέχρι 24 αλλά δέχομαι προτάσεις για παραπάνω...

Καλησπέρα. Είναι κρίμα να πετάξεις την υπάρχουσα, αλλά αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να έχεις ταυτόχρονα αυτή για γενική χρήση και μια 144Hz για gaming. Δες τις LG 24GM77 και AOC G2460PG, η πρώτη έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας και είναι φθηνότερη, η δεύτερη έχει G-Sync.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να παω στα 144hz  γιατι δεν εχω δυνατη καρτα. η δικια μου ειναι η gtx 660ti. Απλα ειμαι σε δίλημμα  24" η 27"?.

εκτος απο fifa παιζω και FPS αλλα και MOBA. κυριως για παιχνιδια δηλαδη. 

 

Ποιά είναι τα spec του συστήματος; Δε νομίζω να τα χεις πει.Πιστεύεις πως θα κρατήσεις τη κάρτα πολλά χρόνια; Eίσαι σίγουρος;  :) H θολούρα που πες μπορεί να είναι ghosting/overshoot ή κάποιο blur effect.Με μια καλή 144hz με backlight strobing δεν θα χεις.

Καλησπέρα,

 

Πρόσφατα έκανα αναβάθμιση κ πλέον στρέφω την προσοχή μου στην οθόνη αν κ Από ότι καταλαβαίνω θα έπρεπε να γίνει ανάποδα.

 

Όπως κ να έχει πλέον είμαι με μια 970 I7 2600 8 gb ram και με αυτή την οθόνη http://www.skroutz.gr/s/5014606/Samsung-T24D390EW.html

 

Θέλω να ρωτήσω Κατά Πόσο αξίζει να αναβαθμίσω σε κάποιο πιο ακριβό μόνιτορ με budget 350 περίπου ευρώ...ανάλυση 1080 κατά προτίμηση...προτιμώ να παίζω με ψηλά frames παρά να τα θυσιαζω για την ανάλυση.Μέγεθος προτιμώ Μέχρι 24 αλλά δέχομαι προτάσεις για παραπάνω...

 

Tι παιχνίδια παίζεις περισσότερο και σε τι βαθμό ασχολείσαι;

 

:/ παρακαλω ενα τελευταιο , μελετώντας κ την οικονομικοτερη προταση για το Dell monitor, βρηκα ενα βιντεο το οποιο ελεγε κατι για.."Cross - Hatching"  (.https:/ wwwarrow-10x10.png.youtube.com/watch?v=rQgXwkz8VrE. ) .. Δεν καταλαβα βεβαια τι ειναι, αλλα ειναι κατι που θα επιρρεαζε αρνητικα το σκοπο κ τη χρηση που το χρειαζομαι κ ειναι καλυτερα να αποκλεισω την οικονομικη επιλογη του dell ?? 

Την ακριβοτερη επιλογη (θα την πληρωσω με πιστωτικη στο καταστημα) δυστυχως τη βρηκα με 250 περιπου ευρω μονο σε καταστηματα της θεσνικης που βεβαια δεν μπορω να παω ενω στις Αθηνας εχει περιποθ 50ευρω παραπανω οποτε ξεφευγω πολυ απο το μπατζετ μου... :/ 

 

Ποιά βρήκες 250;

 

 

 

Η τιμή της Dell S2415H έχει πάρει...την ανηφόρα εδώ και κάποιο καιρό βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

Ψαχνω για μια οθονη υπολογιστη που...

 

1) να εχει τιμη μεχρι 400 ευρω

 

2) να εχει χρονο αποκρισης απο 1 εως 3 ms

 

3)4Κ αναλυση

 

4)να ειναι καταλληλη για gaming

 

5)να ειναι τουλαχιστον 27 ιντσων

 

Η καρτα γραφικων μου ειναι η NVIDIA GTX 970.

Ποιες ειναι οι καλυτερες επιλογες μου?

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Την S2415H θα βρήκε 250. Είναι τσιμπημένη λόγω περιορισμένης διαθεσιμότητας μάλλον (ίσως γιατί την προτείνω και πολύ στο forum? :) ).

 

Σίγουρα θα παίζει ρόλο και η κατάσταση στην αγορά.Λες να παίρνουν τόσοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σίγουρα θα παίζει ρόλο και η κατάσταση στην αγορά.Λες να παίρνουν τόσοι;

 

Μπα. Δεν κοβω να υπαρχει μεγαλη ζητηση για οθονες που κοστιζουν πανω απο 150 ευρω, αντε 200. Αλλα αν η προσφορα ειναι περιορισμενη και το προιον δεν εχει ξεπεραστει, η τιμες δεν πεφτουν απο οτι εχω καταλαβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα specs ειναι i5-3570 3.4 Ghz -   8gb μνήμη - gtx 660ti

 

Η οθόνη θα ξεπεράσει σε ζωή τη κάρτα γραφικών σου κατά πολύ.Μπορείς να πας σε καλή σεταρισμένη 144hz ειδικά αν είναι να τη κρατήσεις καιρό.Εκτός αυτού υπάρχουν και αρκετά ελαφρύτερα παιχνίδια (όπως μερικά που ανέφερες) που θα παίζουν μια χαρά και έτσι όπως είσαι με αισθητή διαφορά από 1080p 60hz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

Ψαχνω για μια οθονη υπολογιστη που...

 

1) να εχει τιμη μεχρι 400 ευρω

 

2) να εχει χρονο αποκρισης απο 1 εως 3 ms

 

3)4Κ αναλυση

 

4)να ειναι καταλληλη για gaming

 

5)να ειναι τουλαχιστον 27 ιντσων

 

Η καρτα γραφικων μου ειναι η NVIDIA GTX 970.

Ποιες ειναι οι καλυτερες επιλογες μου?

Ευχαριστω.

 

Kαλησπερα. Τοσο φθηνες καλες 4Κ δε βρισκεις. Η καλυτερη οικονομικη 4Κ απο Ελλαδα ειναι αυτη: https://www.skroutz.gr/s/5168038/Asus-PB287Q.html?keyphrase=Asus+PB287Q

 

Παρολα αυτα πρεπει να γνωριζεις οτι μια 970 δεν ειναι αρκετη για να παιξεις νεα παιχνιδια με ωραια γραφικα με ικανοποιητικα fps στα 4Κ. Kαλυτερα να κοιτουσες σε μια 1440p IPS / AHVA / PLS στα ~500 ευρω, η οποια και καλυτερα χρωματα θα εχει και η καρτα σου θα ανταποκριθει καλυτερα. Καλο παραδειγμα απο Ελλαδα η Asus PB278QR.

 

Φυσικα, επειδη για gaming ο μεγαλος ρυθμος ανανεωσης ειναι σημαντικοτερος απο την υψηλη αναλυση, αξιζει να δεις και τις καλες 1080p 144Hz οθονες, συγεκριμενα τις LG 24GM77 και AOC G2460PG στα 300 και 450 ευρω αντιστοιχα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σίγουρα θα παίζει ρόλο και η κατάσταση στην αγορά.Λες να παίρνουν τόσοι;

 

Κ παλι ευχαριστω πολυ...ναι ..αυτην βρηκα τοσο στα μαγαζια της θεσσνικης...

Στο  4ο που ειναι της Αθηνας την εχει στα 300...

http://www.skroutz.gr/s/5614660/Dell-S2415H.html?keyphrase=S2415H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ παλι ευχαριστω πολυ...ναι ..αυτην βρηκα τοσο στα μαγαζια της θεσσνικης...

Στο  4ο που ειναι της Αθηνας την εχει στα 300...

http://www.skroutz.gr/s/5614660/Dell-S2415H.html?keyphrase=S2415H

 

Αν την έβρισκες γύρω στα 200-220κάτι το συζητούσαμε,τώρα μπαα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...