Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά το ήθελα να είναι μαζί και να είναι και samsung γιατί έτυχε να πάω σε σπίτι φίλου και να έχει μια παρόμοια στο 27 ή 28 και μου άφησε καλές εντυπώσεις και είχε και μικρότερη απόσταση! τελικά τι λέτε? αξίζει το 24ρι ή το 27ρι? αν είναι μόνο monitor ποιο θα μου προτείνατε? με το tv tuner τι κάνω ακριβώς γιατί με τέτοια δεν έχω ιδέα! :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για 1440p πρέπει να ανέβεις στα χρήματα όπως σου πα.Αν έχεις δυνατό pc και δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα είναι πολύ καλή επιλογή.Αν ανέβεις μπορείς να κοιτάξεις πχ την Asus PB278QR ή την Benq BL2710PT που είναι αξιόλογες για τα χρήματα τους 27αρες AHVA 1440p 60hz με πολλά inputs,καλά color presets (η benq ελαφρώς καλύτερα απο οτι θυμάμαι αλλά η asus έχει καλύτερα response) και με ηχεία.

 

Σε 24'' 1080p 144hz αν δεν θες g-sync υπάρχει και η BenQ XL2420Z αν και η LG 24GM77 συμφέρει περισσότερο.

Η lg φαίνεται να συμφέρει γιατί ποιός ο λόγος να δώσω 500 να πάρω μία 27άρα στα 1080p..Τα χρώματα της ξέρουμε αν είναι όντως καλά?Εσείς που προτείνετε αυτές,τι οθόνες έχετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως αν οντως παρεις την συγκεκριμενη Lg να ξερεις οτι θα σου ειναι αχρηστη για τις κονσολες που θες να βαζεις μαζι και τα 144hz αν δεν παιζεις Fps παιχνιδια ειναι ψιλο μαπα το καρπουζι.

 

Επισης που ειδες για 500ευρω σε 27αρες 1080p οθονες??


Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια οθόνη στα 400 ευρώ περίπου,για videogames την θέλω αλλά θα κάνω και άλλα πράγματα μαζί στο pc μου,επιπλέον σκέφτομαι να συνδέσω και το ps4,xbox one μου αν δώ πώς βολεύει να τα έχω μαζί.Με τις αναλύσεις δεν ξέρω πόσο με συμφέρει να πάω πάνω απο 1080p αλλά αν μπορούμε δεν θα πώ όχι.Στις ίντσες να πώ την αλήθεια μέχρι 27άρα θα ήθελα αλλά προτιμάω 23άρα,αν αξίζει παραπάνω δεν έχω πρόβλημα.

Ανεφερε στα παιδια σε παρακαλω τι παιχνιδια παιζεις τωρα στον υπολογιστη σου γιατι μαλλον ο Mors τα παραβλεψανε τα παραπανω.


Απλά το ήθελα να είναι μαζί και να είναι και samsung γιατί έτυχε να πάω σε σπίτι φίλου και να έχει μια παρόμοια στο 27 ή 28 και μου άφησε καλές εντυπώσεις και είχε και μικρότερη απόσταση! τελικά τι λέτε? αξίζει το 24ρι ή το 27ρι? αν είναι μόνο monitor ποιο θα μου προτείνατε? με το tv tuner τι κάνω ακριβώς γιατί με τέτοια δεν έχω ιδέα! :/

Αν την θες και για τηλεοραση και παιζεις κυριως Pro/Nba κλπ τοτε πας καλυτερα σε 27αρι/αρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως αν οντως παρεις την συγκεκριμενη Lg να ξερεις οτι θα σου ειναι αχρηστη για τις κονσολες που θες να βαζεις μαζι και τα 144hz αν δεν παιζεις Fps παιχνιδια ειναι ψιλο μαπα το καρπουζι.

 

Επισης που ειδες για 500ευρω σε 27αρες 1080p οθονες??

Ανεφερε στα παιδια σε παρακαλω τι παιχνιδια παιζεις τωρα στον υπολογιστη σου γιατι μαλλον ο Mors τα παραβλεψανε τα παραπανω.

Αν την θες και για τηλεοραση και παιζεις κυριως Pro/Nba κλπ τοτε πας καλυτερα σε 27αρι/αρα.

Το έχω γράψει πιό πάνω αν κοιτάξεις..παίζω απο όλα τα παιχνίδια,αν κ για κάποιον λόγο έχεις μείνει ότι θα συνδέσω το ps4,xbox one στην οθόνη,αυτό απλά σαν επιλογή να το έχω όχι πώς θα το κάνω αφού έχω 32άρα στο δωμάτιο samsung led.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ εκεί πάτησα, ότι τις κονσόλες θα τις συνδέσεις στην 32" τηλεόραση.

Η lg φαίνεται να συμφέρει γιατί ποιός ο λόγος να δώσω 500 να πάρω μία 27άρα στα 1080p..Τα χρώματα της ξέρουμε αν είναι όντως καλά?Εσείς που προτείνετε αυτές,τι οθόνες έχετε?

Με 500 παίρνεις 1440p 27".

 

Τι παιχνίδια παίζεις περισσότερο? Αν παίζεις first και third person η 144hz LG μετράει περισσότερο καθώς η μείωση του motion blur είναι σημαντικό πλεονέκτημα. Αλλιώς εξαρτάται από το αν θέλεις να δώσεις τα παραπάνω χρήματα η όχι.

Απλά το ήθελα να είναι μαζί και να είναι και samsung γιατί έτυχε να πάω σε σπίτι φίλου και να έχει μια παρόμοια στο 27 ή 28 και μου άφησε καλές εντυπώσεις και είχε και μικρότερη απόσταση! τελικά τι λέτε? αξίζει το 24ρι ή το 27ρι? αν είναι μόνο monitor ποιο θα μου προτείνατε? με το tv tuner τι κάνω ακριβώς γιατί με τέτοια δεν έχω ιδέα! :/

Ορίστε ένα wikihow: http://m.wikihow.com/Connect-an-External-TV-Tuner-Card-to-a-Desktop

 

Δεδομένης χρήσης και απόστασης, θεωρώ θα σε βολέψει μια 27αρα 1080p. Πρώτη μου επιλογη η glossy S2715H. Φθηνότερη εναλλακτική η samsung s27e391h με ελαφρύ matte coating.

 

https://www.skroutz.gr/s/5613646/Dell-S2715H.html?keyphrase=S2715h

https://www.skroutz.gr/s/6872652/Samsung-S27E391H.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά το ήθελα να είναι μαζί και να είναι και samsung γιατί έτυχε να πάω σε σπίτι φίλου και να έχει μια παρόμοια στο 27 ή 28 και μου άφησε καλές εντυπώσεις και είχε και μικρότερη απόσταση! τελικά τι λέτε? αξίζει το 24ρι ή το 27ρι? αν είναι μόνο monitor ποιο θα μου προτείνατε? με το tv tuner τι κάνω ακριβώς γιατί με τέτοια δεν έχω ιδέα! :/

 

27'' 1080p όπως σου πα για μένα δεν αξίζει για κανονική pc χρήση υπό φυσιολογικές συνθήκες.Μαρκετινίστικη βλακεία των εταιριών monitor είναι περισσότερο μιας και βγαίνουν φτηνότερα για τις εταιρίες και σε σύγκριση με τις άλλες που κυκλοφορούν στην αγορά τα μειονεκτήματα τους φαίνονται πιο έντονα.

 

Αν έχεις πάντως μια αξιοπρεπή tv στο σαλόνι θα μπορούσες να βολευόσουν και έτσι.Από την άλλη αν έχεις σκοπό να τη χρησιμοποιήσεις κάποια στιγμή ως οθόνη για μένα καλύτερα να πας σε 24''.Για τα tv tuner δες το λινκ του xmorsx και αυτό http://www.pcworld.com/article/207989/TV_on_PC.html Δεν είναι τίποτα το να το βάλεις (αν είσαι χρήστης windows).

 

 

@kanadesu κοίταξε πιο προσεκτικά τις προτάσεις που σου έχουν γίνει.Δεν σου πρότεινε κανείς 27'' 1080p (και σε αυτό το budget!).Εγώ σου πρότεινα ποιοτικές για τα λεφτά τους 27'' 1440p 60hz 500κάτι με όποια οφέλη συνεπάγεται το αυξημένο μέγεθος αλλά και η ανάλυση (μεγάλο "real-estate",μεγαλύτερη λεπτομέρεια στην εικόνα αλλά και σε clarity σε text,στις σελίδες κτλπ) όπως επίσης σου πρότεινα και κάποιες καλές 24'' 144hz.

 

Με τις τελευταίες μπορεί να δεις διαφορά σχεδόν σε όλα τα παιχνίδια υπό συνθήκες (ακόμα και στο desktop βλέπεις) αλλά το μεγαλύτερο κέρδος το έχεις στα fps και στα racing games.Αν για σένα μετράει περισσότερο ο ρυθμός ανανέωσης, η απόκριση από την ανάλυση/ppi κτλπ πήγαινε σε μια τέτοια αφού όμως πρώτα έχεις δοκιμάσει κάποιες οθόνες ο ίδιος από κοντά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερη σε αυτό το είδος gaming monitor πιστεύετε είναι της 

BenQ XL2430T η της VG248QE,είδα που προτείνατε κ της lg μία αλλά δεν νομίζω να συγκρίνεται τώρα με τις παραπάνω εταιρείες για αυτήν την χρήση.

 

Τέλος είχα δέι αλλά δεν ξέρω αν θα άξιζει να ανεβάσω το budget και να τσιμπήσω κάποια 27 ίντσες ips gaming monitor,για να προλάβω κάποια ερώτηση οι υπόλοιπες οθόνες με 27 ίντσες δεν μου γεμίζουν το μάτι για gaming στο ποσό που ζητάνε.Βέβαια μου φαίνεται λίγο σπατάλη να δώσω 300 ευρώ ακόμα για τέτοια αγορά,απλά είναι πανέμορφη μία της asus που είδα.Οι ανάγκες μου στα videogames είναι κάπου στην μέση δηλαδή την μία θα χρειαστώ κάποιες ρυθμίσεις αλλά την άλλη θα είμαι χαλαρά.

 

Νιώθω λίγο μπερδεμένος γιατί τώρα ασχολήθηκα να δώ τι φάση με τις οθόνες και ψάχνω να πάρω μία ποιοτική και καλή οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για τα πολλά μηνύματα αλλά κάτι με "τρώει" 
Αν δεν είναι και tv και κάνω αυτό με το tuner που μου είπατε ποίες επιλογές έχω? μέχρι 250 ταβάνι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η LG 24GM77 είναι καλύτερη από όλες τις BenQ, αν εξαιρέσουμε τα G-Sync / Freesync, χάρη στα ανώτερα color presets και δυνατό της contrast. Η Asus VG248QE είναι έκτρωμα μπροστά στις σύγχρονες 144ΗZ TN, καθώς χρησιμοποιεί PWM dimming και έχει ποιότητα χρωμάτων ανάλογη με TN panels πενταετίας.

Sorry για τα πολλά μηνύματα αλλά κάτι με "τρώει" 

Αν δεν είναι και tv και κάνω αυτό με το tuner που μου είπατε ποίες επιλογές έχω? μέχρι 250 ταβάνι :)

Οι ανάλογες 24αρες με τα 27" monitors που περίμενα παραπάνω είναι πάλι οι πρώτες μου επιλογές. Dell S2415h και Samsung S24e391hl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, κάτι σε χαμηλότερη τιμή δεν παίζει με ίδια ή έστω να είναι κοντά σε ποιότητα?

Καλημέρα. Η Samsung ειδικά είναι αρκετά φθηνότερη από 250 που έβαλες ως όριο. Αν θες ακόμη φθηνότερη, δες την LG 24MB56HQ, η οποία έχει και καλύτερη βάση από την Samsung αλλά λίγο πιο grainy coating.

 

Αν λες για 27αρα , η φθηνότερη καλή είναι αυτη: https://www.skroutz.gr/s/6507295/LG-27MB67PY.html , όπου ανάλογα σε σχέση με τη Samsung έχει καλύτερη βάση αλλά λίγο πιο grainy coating.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@XMorsX

 

Moυ ειχες προτεινει αυτην https://www.skroutz.gr/s/5728164/LG-24MB56HQ.html .

 

2 ερωτήσεις:

 

1) Υπαρχει οθονη στις 27" τα 160-200? Καλη? (είχαμε πει για πολυωρη εργασια μπροστα στο PC & gaming)

 

2) Αλλιως, αν αποφασιω να δωσω ακομα ένα 40-50 (δηλαδή budget στα 200-220) να παρω μια πιο καλη (αν υπαρχει και αξιζει) σις 27-28"....? Υπαρχει κατι?

 

Eννοειτε με ρυθμιση υψους!

 

Συστημα της υπογραφης μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@XMorsX

 

Moυ ειχες προτεινει αυτην https://www.skroutz.gr/s/5728164/LG-24MB56HQ.html .

 

2 ερωτήσεις:

 

1) Υπαρχει οθονη στις 27" τα 160-200? Καλη? (είχαμε πει για πολυωρη εργασια μπροστα στο PC & gaming)

 

2) Αλλιως, αν αποφασιω να δωσω ακομα ένα 40-50 (δηλαδή budget στα 200-220) να παρω μια πιο καλη (αν υπαρχει και αξιζει) σις 27-28"....? Υπαρχει κατι?

 

Eννοειτε με ρυθμιση υψους!

 

Συστημα της υπογραφης μου

1) Όχι.

2) Δες την LG του ποστ πάνω από το δικό σου ως την φθηνότερη καλή 27".

 

Υπόψιν ότι για να άξιζει η 27αρα έναντι της 24αρας 1080p θα πρέπει να έχεις απόσταση τουλάχιστον 1.2 μέτρα από την οθόνη, για multimedia χρήση έστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόψιν ότι για να άξιζει η 27αρα έναντι της 24αρας 1080p θα πρέπει να έχεις απόσταση τουλάχιστον 1.2 μέτρα από την οθόνη, για multimedia χρήση έστω.

Ενώ με την 24"? Λιγοτερη απόσταση ή μεγαληττερη? Για gaming ποσο η 24" και ποσο η 27"?

 

Τωρα που το βλεπω, αυτή η συγκεκριμενη https://www.skroutz.gr/s/5631263/LG-25UB55-B.html, αξιζει? Αν ναι τοτε τι αποσταση απ'αυτην?

 

Συστημα της υπογραφης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...