Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/3/2020 στις 1:12 ΠΜ, BlueBlood7 είπε

23,5 είναι. Μην παίζουμε με τις λέξεις.

23.3 ! :) 

Το ερώτημα είναι ...  Δύσκολο ... Στα ίδια λεφτά περίπου ... οι 3 21:9 και το μπαλαντέρ 16:9  ... Αγορά από Amazon μάλλον.

Κατά προτίμηση έρχεται πρώτα η ανάλυση 3440x1440 λόγω καλύτερης ευκρίνειας και μικρότερου pixel αλλά θα προτιμηθεί ο all around καλύτερος παίχτης ... 

1. Dell S3220DGF - 2560x1440 - 16Hz - VA

2. AOC CU34G2X - 3440 x 1440 - 144Hz - VA 

3. AOC CU34G - 3440x1440 - 100Hz - VA

4. Optix MAG341CQ - 3440x1440 - 100Hz - VA

5 και η Παλαβή επιλογή ... Philips 436M6VBPAB 3840x2160 - 60Hz - VA

 

Γραφείο το πρωί ... παιχνίδι το βράδυ ... 
Ιδιαίτερα οι γωνίες δεν με ενδιαφέρουν μόνος είμαι στο γραφείο ... 

Αξιοπρεπή χρώματα ... καλό μαύρο ... και όσο το δυνατόν καλύτερη απόδοση στο παιχνίδι ( FPS 1st & 3ρδ person )

 

 

 

Επεξ/σία από zakailiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα! Θελω να αγορασω μια νεα οθονη γιατι εχω μια πολυ παλια!

1. Διαθετω μεχρι 300-350 ευρω

2. Την οθονη την θελω για casual gaming γενικο και ταινιες που και που...

3. Μεχρι 27 αν και σκεφτομαι και για 32 αν υποστηριζει το pc μου σε θεματα γραφικων χωρις θεμα

4. Εχω την εξης καρτα γραφικων και επεξεργαστη : AMD Ryzen 5 2600X Box, XFX Radeon RX 580 8GB GTS XXX Edition

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους ελπίζω πρώτα από όλα να είστε υγιείς και στο σπίτι σας.
Πάμε στο θέμα μας.
Θα ήθελα να αγοράσω ενα gaming monitor και μόνο για τέτοια χρίση.
Είμαι ανάμεσα σε 4 μέχρι στιγμής
To budget είναι ταβάνι τα 600 ευρώ για αυτό λογικά πάμε και σε VA panel και 2κ ανάλυση.
Η οθόνη θα τρέξει με  GPU:gtx1080ti aorus και CPU:ryzen 7 2700x
έχω δει ότι το G-sync είναι συμβατό με αυτά τα 4 από reviews εκτός αν κάπου κατάλαβα λάθος!!!

1) Dell s320dgf κλεινω πολυ  εδω λόγω εγγύησης
https://www.skroutz.gr/s/20706654/Dell-S3220DGF.html?o=DELL+Monitor+S3220DGF+31.5

2) Asus XG32VQR
https://www.skroutz.gr/s/18558325/Asus-XG32VQR.html

3) Samsung C32HG70
https://www.skroutz.gr/s/12178014/Samsung-C32HG70.html

4) LG 34UC79G-B
https://www.skroutz.gr/s/10455522/LG-34UC79G-B.html#reviews

όπως βλέπετε όλα τα monitor είναι curved(τα έχω λατρέψει όταν τα είδα και έπαιξα λίγες ώρες σε αυτά) και μόνο κάτι τέτοιο θα ήθελα!!
Γνωρίζω τα προβλήματα με τα Pixel της samsung και είναι κάτι που με φοβίζει αρκετά θα έλεγα
Εσείς τι θα προτείνατε από αυτά τα 4 και γιατι ή αν έχετε κάποιο άλλο κατά νου δεκτή η πρόταση σας 😁😁

Σας ευχαριστώ πολύ  εκ τον προτέρων

Επεξ/σία από steve_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, steve_89 είπε

Καλησπέρα σε όλους ελπίζω πρώτα από όλα να είστε υγιείς και στο σπίτι σας.
Πάμε στο θέμα μας.
Θα ήθελα να αγοράσω ενα gaming monitor και μόνο για τέτοια χρίση.
Είμαι ανάμεσα σε 4 μέχρι στιγμής
To budget είναι ταβάνι τα 600 ευρώ για αυτό λογικά πάμε και σε VA panel και 2κ ανάλυση.
Η οθόνη θα τρέξει με  GPU:gtx1080ti aorus και CPU:ryzen 7 2700x
έχω δει ότι το G-sync είναι συμβατό με αυτά τα 4 από reviews εκτός αν κάπου κατάλαβα λάθος!!!

1) Dell s320dgf κλεινω πολυ  εδω λόγω εγγύησης
https://www.skroutz.gr/s/20706654/Dell-S3220DGF.html?o=DELL+Monitor+S3220DGF+31.5

2) Asus XG32VQR
https://www.skroutz.gr/s/18558325/Asus-XG32VQR.html

3) Samsung C32HG70
https://www.skroutz.gr/s/12178014/Samsung-C32HG70.html

4) LG 34UC79G-B
https://www.skroutz.gr/s/10455522/LG-34UC79G-B.html#reviews

όπως βλέπετε όλα τα monitor είναι curved(τα έχω λατρέψει όταν τα είδα και έπαιξα λίγες ώρες σε αυτά) και μόνο κάτι τέτοιο θα ήθελα!!
Γνωρίζω τα προβλήματα με τα Pixel της samsung και είναι κάτι που με φοβίζει αρκετά θα έλεγα
Εσείς τι θα προτείνατε από αυτά τα 4 και γιατι ή αν έχετε κάποιο άλλο κατά νου δεκτή η πρόταση σας 😁😁

Σας ευχαριστώ πολύ  εκ τον προτέρων

Για το 3 ειναι λιγο λοτταρια το πραγμα, αλλα αν πεσεις σε καλο πανελ, μαλλον ειναι η ποιοτικοτερη οθονη απο τις 4. Διαβαζω ωστοσο οτι μπορει να εχει θεμα σε καποιες περιπτωσεις με το gsync.

To 4 το ειχα μεχρι προτινος και εχω τις εξης παρατηρησεις:

Ευκολοδηγητη αναλυση.. 2560Χ1080. Mε χαμηλο ppi ωστοσο. Κατα τη γνωμη μου παλευεται πολυ ανετα, αλλα σαφως τα 1440 ειναι πιο κοφτερα. Εξαιρετικα μαυρα για ips monitor, αριστα χρωματα, ηπιο curve και φυσικα ...ultrawide... Aλλη φαση..

ΟΜΩΣ!! Οταν αλλαξα τη vega 56 και πηρα την 2060 super, 1 στις 2 φορες μου εκανε θεματα το gsync. Eιχα stuttering κλπ. Ψαχνοντας βρηκα φιξ, αλλα διαπιστωσα οτι ειναι πολλα τα προβληματα σε πολλες οθονες οχι μονο στη συγκεκριμενη σε οτι αφορα στην ενσωματωση του gsync.

 

Θελει πολλη αναζητηση και τυχη κοινως το παντρεμα nvidia καρτας με freesync μονιτορ, αν θελεις να δουλευει το fast sync οπως πρεπει.

Κατα το ελαχιστο να συγκατελεγεται η οθονη στις πιστοποιημενες απο την ιδια την Nvidia.

 

Υ.Γ: Υπαρχει και gsync compatible μεταγενεστερη εκδοση του 4...

https://www.skroutz.gr/s/20705475/LG-34GL750-B.html

Επεξ/σία από kostiger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Έχω εδώ και 10 χρόνια την τότε προτεινόμενη από το insomnia Dell U2311H. Την έχω ευχαριστηθεί αλλά τώρα νομίζω ήρθε η ώρα για μια αναβάθμιση.

Χρήση: Κυρίως gaming, Open-world RPG, Strategy και λίγο FPS (Overwatch κυρίως)

Budget: Ιδανικά 400 αλλά αν αξίζει πάω και 500.

Σύστημα: Τώρα έχω μια 1060 Ti σε 1-2 χρόνια θα αναβαθμίσω και την οθόνη θέλω να την κρατήσω  7-8 χρόνια/

Μετά από αρκετό λαβυρινθιακό ψάξιμο έχω καταλήξει σε 2k 144Hz και συγκεκριμένα αυτές τις 4:

1. Dell S2719DGF - 370Ε Αν ειναι για 80Ε καλύτερα η 4/

Καλές κριτικές αλλά μου φαίνεται κάπως "basic"

2. Asus TUF Gaming VG27BQ - 500Ε

Καλές κριτικές αλλά ακριβή για ΤΝ

3. AOC Q27G2U - 300Ε λόγω εμφάνισης την απέρριψε η γυναίκα μου...

4. Dell S3220DGF - 450Ε

Καλή αλλά με προβληματίζει το 2k για τη διάστασή της. 

 

Αν και συνηθισμένος σε IPS με αυτά που διάβασα για τις παραπάνω δε θα έχω θέμα με τα χρώματα.

Τι λέτε?

Επεξ/σία από remalis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Θέλω να βάλω ενα 2ο monitor στο γραφείο για να το χρησιμοποιώ σαν 2η βοηθητική οθόνη για τα windows ( οταν παίζω καποιο game στην κύρια οθόνη μου ) και ισως συνδέσω επάνω και το nintendo switch ή καποιο xbox ή ps4 για χαλαρό gaming.

Αυτό που θέλω απαραίτητα να έχει ειναι ενσωματομένα ηχεία και 2 εξόδους για hdmi , τιμή αυστηρά μέχρι 100 euro καθώς οπως είπα το θέλω για συγκεκριμένα πράγματα γισ 2ο monitor , οποτε θα ήθελα με τα παραπάνω τι προτείνετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους, ψάχνω μια οθόνη για το σπίτι για να αντικαταστήσω μια lg w2261vp που έχω εδώ και πολλά χρόνια.

1. Το Budget της θέλω να είναι χαμηλό καθώς σπίτι δουλεύουμε ελάχιστα εγώ και η σύζυγος.

2. Η χρήση της θα είναι κυρίως για Excel, word, photoshop, erp και browsing. Ίσως μεγαλώνοντας τα μικρά μας να παίζουν και παιχνίδια.

3. Ο διαθέσιμος χώρος είναι μέχρι 68cm πλάτος, οπότε νομίζω μπορώ να πάω σε 27'' .

4. Δουλεύω με έναν i5 7400 (Intel® HD Graphics 630) με Mb GIGABYTE GA-B250-HD3P B250, οπότε υπάρχει δυνατότητα τοποθέτησης κάρτας αν χρειαστεί μελλοντικά.

5. Απαραίτητη προϋπόθεση για την επιλογή μου είναι να παίρνει βάση στήριξης σε τοίχο και καλό θα ήταν να έχει ενσωματωμένα ηχεία καθώς ο χώρος εκεί είναι περιορισμένος. Επίσης να αναφέρω ότι υπάρχει μεγάλη μπαλκονόπορτα αντικρυστά της οθόνης και πρωινές ώρες δεν βλέπεις καλά, λόγο ανακλάσεων και με την Lg αναγκάζομαι να κλείσω κουρτίνα για να δουλέψω.

Τέλος να πώ οτι στη δουλειά είμαι όλη μέρα σε ενα monitor AOC Q3279WG5B, το οποίο μου φαίνεται πολύ καλό.

Με μια γρήγορη αναζήτηση, το μάτι μου έπεσε εδώ https://www.skroutz.gr/s/12265432/Philips-273V7QDAB.html

Ευχαριστώ για τις προτάσεις και καλή δύναμη σε όλους!

 

Επεξ/σία από Da_rudakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2020 στις 1:35 ΜΜ, remalis είπε

Καλησπέρα. Έχω εδώ και 10 χρόνια την τότε προτεινόμενη από το insomnia Dell U2311H. Την έχω ευχαριστηθεί αλλά τώρα νομίζω ήρθε η ώρα για μια αναβάθμιση.

Χρήση: Κυρίως gaming, Open-world RPG, Strategy και λίγο FPS (Overwatch κυρίως)

Budget: Ιδανικά 400 αλλά αν αξίζει πάω και 500.

Σύστημα: Τώρα έχω μια 1060 Ti σε 1-2 χρόνια θα αναβαθμίσω και την οθόνη θέλω να την κρατήσω  7-8 χρόνια/

Μετά από αρκετό λαβυρινθιακό ψάξιμο έχω καταλήξει σε 2k 144Hz και συγκεκριμένα αυτές τις 4:

1. Dell S2719DGF - 370Ε Αν ειναι για 80Ε καλύτερα η 4/

Καλές κριτικές αλλά μου φαίνεται κάπως "basic"

2. Asus TUF Gaming VG27BQ - 500Ε

Καλές κριτικές αλλά ακριβή για ΤΝ

3. AOC Q27G2U - 300Ε λόγω εμφάνισης την απέρριψε η γυναίκα μου...

4. Dell S3220DGF - 450Ε

Καλή αλλά με προβληματίζει το 2k για τη διάστασή της. 

Αν και συνηθισμένος σε IPS με αυτά που διάβασα για τις παραπάνω δε θα έχω θέμα με τα χρώματα.

Τι λέτε?

Πάρε τη καλύτερη να ησυχάσεις https://www.skroutz.gr/s/20192961/LG-27GL850-B.html?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω στις επιλογές οθόνης του skroutz να βάλω και web-camera αλλά δεν την έχει.

Υπάρχει τρόπος να βρούμε ποιες την έχουν ή πρέπει αναγκαστικά να αγοράσουμε εξωτερική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεπερασμένο εργαλείο είναι για τον υπολογιστή. Άλλωστε έχουν όλοι στα κινητά. Δεν βοηθάει ούτε στην εκπαίδευση να βλέπεις τον εκπαιδευτή, προτιμάμε να βλέπεις έγγραφο ή πίνακα. Μόνο ο ψυχολόγος και ο ψυχίατρος απομακρυσμένα έχει λόγο να φαίνεται για να έχεις την αίσθηση ότι μιλάς με άτομο και όχι μόνος σου.

Θεωρώ ότι δεν βγαίνουν σήμερα οθόνες με webcamera και αυτές που υπάρχουν αν υπάρχουν είναι παρωχημένης τεχνολογίας.

Βέβαια δεν είμαι και ειδικός, μπορεί να κάνω και λάθος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω τη σκέψη σου, για παρωχημένο εργαλείο, όταν, ειδικά αυτή την περίοδο, όλοι χρησιμοποιούν web camera και Skype για την επικοινωνία τους με τα κανάλια.

Εγώ προσωπικά, χρησιμοποιώ χρόνια την camera της οθόνης μου, για να επικοινωνήσω με τον ξάδελφό μου στο Μόντρεαλ,  και άλλους φίλους, μέσω Skype. Γνωρίζω ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις το κινητό σου, ως camera, αλλά αυτή δεν είναι πρακτική λύση, ειδικά, όταν χρησιμοποιείς συχνά το Skype. Άλλοι, βέβαια, χρησιμοποιούν το κινητό τους, για το Skype, αλλά υπάρχουν και μερικοί που δεν χρησιμοποιούν κινητό (όπως ο ξάδελφός μου). Υπάρχει, βέβαια, και η λύση της αγοράς ξεχωριστής κάμερας, αλλά η ερώτησή μου είχε σχέση με τη συγκεκριμένη αναζήτηση στον skroutz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι, ίσως να κάνω και λάθος, αλλά για μένα και το skype παρωχημένο εργαλείο είναι. Ήταν πρωτοποριακό μέχρι που το πήρε η microsoft και το απαξίωσε. Από τότε υπάρχουν πάρα πολλά και εύκολα προγράμματα να μιλήσεις με κάμερα διαδικτυακά και έχουν κερδίσει την νεολαία που δείχνει τον δρόμο. Δεν έχει νόημα να τα αναφέρω εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, lefta_yparxoun είπε

δεν μου πέφτει λόγος αλλά δεν νομίζω να πρότεινε οθόνη στα 150 και να μπορεί να φτάσει στα 500

Αν πάει σε μένα το σχόλιο, μάλλον λάθος πάει. Ο φίλος που ψάχνει για οθόνη έχει ως επιλογή μια Asus με TN panel στα 500€...

2 ώρες πριν, lefta_yparxoun είπε

 

 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, makfil said:

Ψάχνω στις επιλογές οθόνης του skroutz να βάλω και web-camera αλλά δεν την έχει.

Υπάρχει τρόπος να βρούμε ποιες την έχουν ή πρέπει αναγκαστικά να αγοράσουμε εξωτερική;

Δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά, αλλά μου φαίνεται ότι θα πας αναγκαστικά σε "εξωτερική"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...