Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα σκέφτομαι για αγορά  gaming monitor μέχρι 24 -27 ιντσες  μεχρι 200-250 ευρω  pc specs i7 3770 rx 480 4gb φίλος μου πρότεινε να παω σε μονιτορ AOC 24G1 144hz αλλά φοβάμαι σε παιχνίδια με κατο απο 60 fps μίπος έχω shuttering 

Επεξ/σία από panathasg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Προϋποθέσεις 1440p 144Hz
  2. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε -> 350 ευρώ 
  3. Για τι χρήση προορίζεται ; -> 70% Gaming 30% Καθημερινή χρήση 
  4. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; 32
  5. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών -> 3600x ,5700xt

το ερώτημα είναι πάω σε 32? χώρο στο γραφείο έχω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα παιδια,μια ερωτηση για οποιον μπορει να βοηθησει.H oθονη μου ειναι η 19αρα LG E1942 και δεν ειχα ποτε θεμα μαζι της.Με την αγορα της 1050 ti low profile αναγκαστηκα να παρω ανταπτορα hdmi αφου η οθονη εχει μονο vga θυρα ενω η καρτα hdmi.Ολα ειναι μια χαρα εκτος οτι στα videos των παιχνιδιων(και ποτέ ή σπανια στο gameplay)αναβοσβηνει για 1,2 δευτερολεπτα αλλα το κανει πολυ συχνα που καταντα σπαστικο.Οποτε επανερχεται η εικονα μου βγαζει πανω δεξια την ονομασια της συνδεσης,vga.Αυτο που φταιει ειναι οτι δεν εχω απευθειας συνδεση διχως ανταπτορα;

Επειδη ομως δεν εχω και κανενα θηριο psu και δε μπορω να το αλλαξω(fix κουτι της hp)σκεφτομαι μηπως φταιει αυτο.Το συστημα ειναι i5 2400,8 gb ram 1333 hz,1050 ti low profile,psu 320 watt.

Αν φταιει ο ανταπτορας(και μακαρι να ισχυει αυτο)υπαρχουν αριστες προσφορες οπως με 70 ευρω fhd samsung  22αρα και ειναι η ιδανικη ευκαιρια για αγορα.Ειναι ομως αυτος ο λογος;για να μην την παρω τζαμπα γιατι κατα τα αλλα ειμαι ευχαριστημενος απο την οθονη,δεν εχω μεγαλες απαιτησεις.Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θέλω monitor για FPS Games, LoL κ.α. Αλλά κυρίως FPS & LoL παίζω. Κοιτούσα το γνωστό μόνιτορ της AOC με το IPS Panel αλλά διαθεσιμότητα σε 25-30 μέρες πλέον. Έχετε τίποτα άλλο να προτείνετε; Σαν εναλλακτικές; 

 

Ευχαριστώ.

 

ΥΓ. Αυτη τη στιγμη εχω το ASUS VG248QE αλλά το έδωσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

Έχει κάποιος/α πάρει αυτή την οθόνη που σκέφτομαι να αγοράσω να μου πει μια γνώμη..?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ψάχνω για οθόνη

μέγεθος:24"

μπατζετ ~320 ευρώ

κυρίως δουλεία γραφείου οπότε να είναι ξεκούραστη για τα μάτια( IPS panel με freesync) . Καμιά ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

έχω μια RX480 4gb και ο χρόνος είναι 30% gaming (witcher, diablo, starcraft, wow, assasins ... ) 70% browsing. Budget max250.

Aπο Dell u2311 23' σκέφτηκα αρχικά να πάω σε 27' Dell πάλι σε 1080, ομως είδα και αυτές τις επιλογές:

https://www.skroutz.gr/s/15946483/AOC-Q3279VWFD8.html

https://www.skroutz.gr/s/20006280/LG-29WL500-B.html

https://www.skroutz.gr/s/15799067/LG-27MK600M-B.html

τι κάνουμε οεο ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/3/2020 στις 8:25 ΜΜ, Fusion7 είπε

Καλησπέρα σε όλους,

https://www.skroutz.gr/s/15946483/AOC-Q3279VWFD8.html

Με κλειστά μάτια την AOC ... πολλοί λόγοι 
Αλλά δες και την αδελφή της με το VA panel που έχει καλύτερο μαύρο.

1ος την έχω.
2ος το real estate μίας 32άρας δεν συγκρίνεται όταν δουλεύεις με κάτι λιγότερο.
3ος το pixel density είναι σημαντικά καλύτερο από την 1080p 27άρα.
4ον Πριν κάνεις το λάθος και αγοράσεις 29 UW πήγαινε να τις δεις ( είναι πολύ στενό ) πιο κοντό από αυτό που έχεις περίπου το ύψος μία 21,5 16:9 ... Εξαιρετικό λοιπόν format από 34 inches και πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και υγεία  σε όλους!!

Ψάχνω για νέα οθόνη προς αντικατάσταση μονιτορ 10+ ετων, το οποίο είναι 22αρι HD (1680Χ1050).

Η χρήση θα ειναι productivity (office, word, excel, browsing, reading etc,) 60%, ταινίες/σειρές 30% και gaming 10%.

Budget γυρω στα 200-220 ευρω.

Κάρτα γραφικών έχω μία RX480 8gb O/C.

Λόγω χώρου δύσκολο να ανέβω πάνω από τις 24 ιντσες (οριακο το 27αρι), συν του οτι ενα 27αρι μονιτορ για να δειξει θελει μινιμουμ 2Κ αναλυση με οτι αυτο συνεπαγεται για τις δυνατοτητες gaming της καρτας γραφικων σε High ρυθμισεις.

Σκεφτομουν την AOC 24G2U λογω των ¨διθυραμβικών" σχολίων και κριτικών ως προς την ποιοτητα εικονας και τα hz (θεωρω ότι θα εκμεταλλευτώ το freesync της καρτας γραφικων).

Από την άλλη κοιταγα και κατι σε πιο "γραφειου" από πιο "εμπιστο" κατασκευαστη ως προς το after sales οπως η Dell. Την:

Dell P2418D για 2Κ αν εμενα στο ιδιο budget με την AOC αλλα με μεγαλυτερη αναλυση απλα δεν ξερω πως θα την παλευει στο gaming η καρτα γραφικων (εννοω αν θα μπορει να τα τρεχει στο High) ή αν θα πρεπει να εχω τα games σε Full HD και αν θα εχει επιπτωση αυτο στην ποιοτητα απεικονισης (πχ πιξελινγκ)

Dell SE2419HR για απλο 24αρι οικονομικο που θα εχει και Freesync αρα αναβαθμιζω απο απλο HD σε Full HD, παιρνω και Freesync.

Απόψεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2020 στις 8:33 ΜΜ, zakailiou είπε

Με κλειστά μάτια την AOC ... πολλοί λόγοι 
Αλλά δες και την αδελφή της με το VA panel που έχει καλύτερο μαύρο.

1ος την έχω.
2ος το real estate μίας 32άρας δεν συγκρίνεται όταν δουλεύεις με κάτι λιγότερο.
3ος το pixel density είναι σημαντικά καλύτερο από την 1080p 27άρα.
4ον Πριν κάνεις το λάθος και αγοράσεις 29 UW πήγαινε να τις δεις ( είναι πολύ στενό ) πιο κοντό από αυτό που έχεις περίπου το ύψος μία 21,5 16:9 ... Εξαιρετικό λοιπόν format από 34 inches και πάνω.

ήμουν σχεδόν σίγουρος, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2020 στις 8:33 ΜΜ, zakailiou είπε

Με κλειστά μάτια την AOC ... πολλοί λόγοι 
Αλλά δες και την αδελφή της με το VA panel που έχει καλύτερο μαύρο.

1ος την έχω.
2ος το real estate μίας 32άρας δεν συγκρίνεται όταν δουλεύεις με κάτι λιγότερο.
3ος το pixel density είναι σημαντικά καλύτερο από την 1080p 27άρα.
4ον Πριν κάνεις το λάθος και αγοράσεις 29 UW πήγαινε να τις δεις ( είναι πολύ στενό ) πιο κοντό από αυτό που έχεις περίπου το ύψος μία 21,5 16:9 ... Εξαιρετικό λοιπόν format από 34 inches και πάνω.

Λάθος. Είναι περίπου στο ύψος μια 24αρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους,

  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε -> ιδανικά μέχρι 200 ευρώ
  2. Για τι χρήση προορίζεται ; -> 80% Gaming 20% Καθημερινή χρήση
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; μέχρι 27
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών -> Sapphire Radeon RX 550 4GB Pulse (11268-1-20G)

Ψάχνω ένα budget monitor με τα παραπάνω χαρακτηριστικά για να παίζω λίγο wow, hearthstone καθώς και για καθημερινή χρήση. 

Δεν είμαι σχετικός, είμαι απλός casual player και γι' αυτό ζητάω την βοήθειά σας. 

Σκεφτόμουν να αγοράσω την  AOC C24G1 μόνο και μόνο επειδή είναι εντός budget και πιο δημοφιλή στο skroutz. Μετά όμως μπλέχτηκα με συχνότητες, comments για ενοχλήσεις περί blacklight bleedings, καθώς και επειδή είναι curved (για τις οποίες έχω μία αμφιβολία γιατί βλέπω ότι οι τηλεοράσεις πήγαν άπατες και δεν βόλεψαν πολύ κόσμο) κτλ.

Εάν πιστεύετε ότι αξίζει να δώσω κάποια παραπάνω χρήματα για κάποια άλλη , παρακαλώ μη διστάσετε να το αναφέρετε , καθώς όλες οι προτάσεις είναι καλοδεχούμενες.

Για την αγορά δεν βιάζομαι, γιατί έτσι και αλλιώς raid έχω αύριο που αποκλείεται να την έχουν παραδώσει :P

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν κούρασα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...