Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, θα ήθελα και εγώ την γνώμη σας για οθόνη σε ένα σύστημα με 2600x και RTX2070 Super.

 Η χρήση της gaming, browsing και ταινίες.  Στον νου μου έχω την LG 27GL850 αλλά με τσιμπάει λίγο η τιμή της.

Επίσης μήπως θα ήταν καλύτερα να πάω σε 24" 1080p monitor ώστε η κάρτα να βγάλει και 3+ χρόνια gaming;

Επίσης το παλιό monitor το οποίο ειναι 22" 1080p θα χρησιμοποιηθεί ως δευτερεύον 

 

Επεξ/σία από darks1de
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, darks1de είπε

Καλημέρα, θα ήθελα και εγώ την γνώμη σας για οθόνη σε ένα σύστημα με 2600x και RTX2070 Super.

 Η χρήση της gaming, browsing και ταινίες.  Στον νου μου έχω την LG 27GL850 αλλά με τσιμπάει λίγο η τιμή της.

Επίσης μήπως θα ήταν καλύτερα να πάω σε 24" 1080p monitor ώστε η κάρτα να βγάλει και 3+ χρόνια gaming;

Επίσης το παλιό monitor το οποίο ειναι 22" 1080p θα χρησιμοποιηθεί ως δευτερεύον 

Όχι 1080 με την 2070s. Κρίμα ειναι..

Φοβερή οθονη η Lg και gsync compatible. Τη χτυπάς.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ο υπολογιστής μου είναι:

I7 7700k

M/B Gigabyte Aorus z270x Gaming 5

Ram: 32GB Corsair 3200mhz

GPU: Gigabyte 1070 G1 Gaming

 

Σκέφτομαι να αγορασω την LG 27GL850 θα έχω κάποιο θέμα με τον υπολογιστή ή με GPU?

Gaming παιζω πιο πολυ BnS , League of Legends και καμια dota

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα σας .

Αυτη την στιγμή εχω την LG 29UM69G 75 HZ Ultrawide και κάρτα γραφικών 2080 Nvdia

Θέλω να πάω σε WQhd 34 intch ultrawide αλλα μου τα χαλάνε λίγο τα HZ μιας και οι οθόνες είναι είτε Freesync είτε 60 ΗΖ

Τι επιλογές υπάρχουν για gaming ; Ψάχνω αλλα δεν βρίσκω κάτι που να με ικανοποιεί με τα παραπάνω χαρακτηριστικά

Τώρα παίζω σταθερά στα 75HZ και η διαφορά ειναι εμφανής απο τα 60 οπότε δεν υπάρχει λόγος επιστροφής.. Πάω για 75 το λιγότερο και ιδανικά περισσότερα .

Επεξ/σία από Prof_Chaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Prof_Chaos είπε

καλησπέρα σας .

Αυτη την στιγμή εχω την LG 29UM69G 75 HZ Ultrawide και κάρτα γραφικών 2080 Nvdia

Θέλω να πάω σε WQhd 34 intch ultrawide αλλα μου τα χαλάνε λίγο τα HZ μιας και οι οθόνες είναι είτε Freesync είτε 60 ΗΖ

Τι επιλογές υπάρχουν για gaming ; Ψάχνω αλλα δεν βρίσκω κάτι που να με ικανοποιεί με τα παραπάνω χαρακτηριστικά

Τώρα παίζω σταθερά στα 75HZ και η διαφορά ειναι εμφανής απο τα 60 οπότε δεν υπάρχει λόγος επιστροφής.. Πάω για 75 το λιγότερο και ιδανικά περισσότερα .

To freesync γιατί σε χαλάει ? 

Αυτη σου ταιριαζει https://www.skroutz.gr/s/17238678/LG-34GK950F-B.html αλλά δεν τη βλέπω διαθέσιμη και δεν ξερω αν ταιριάζει και στη τσέπη σου  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, leros2004 είπε

To freesync γιατί σε χαλάει ? 

Αυτη σου ταιριαζει https://www.skroutz.gr/s/17238678/LG-34GK950F-B.html αλλά δεν τη βλέπω διαθέσιμη και δεν ξερω αν ταιριάζει και στη τσέπη σου  

Ευχαριστώ. Μεχρι 700-800 

Γιατι είχα την LG UC88 απίθανη αλλα με την Geforce έπαιζε εως 60HZ.. 

Eναλλάκτικά κοιτάζω για 32 16:9 gaming monitor

Επεξ/σία από Prof_Chaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Prof_Chaos είπε

καλησπέρα σας .

Αυτη την στιγμή εχω την LG 29UM69G 75 HZ Ultrawide και κάρτα γραφικών 2080 Nvdia

Θέλω να πάω σε WQhd 34 intch ultrawide αλλα μου τα χαλάνε λίγο τα HZ μιας και οι οθόνες είναι είτε Freesync είτε 60 ΗΖ

Τι επιλογές υπάρχουν για gaming ; Ψάχνω αλλα δεν βρίσκω κάτι που να με ικανοποιεί με τα παραπάνω χαρακτηριστικά

Τώρα παίζω σταθερά στα 75HZ και η διαφορά ειναι εμφανής απο τα 60 οπότε δεν υπάρχει λόγος επιστροφής.. Πάω για 75 το λιγότερο και ιδανικά περισσότερα .

Εισαι ατυχος, οι τιμες μετα το lockdown εχουν αυξηθει σημαντικα στα μεγαλα ultrawide.

https://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/6444557_-optix-mag341cq-msi.html

Η συγκεριμενη θα ηταν μια πολυ τιμια προταση, δεν εχει height adjustment ομως. Eπισης εχε υποψη σου οτι πολλες απο τις freesync που θα μπορουσαν να ειναι υποψηφιες εχουν θεμα στην ενσωματωση του gsync. Παιζει και σε αυτο η MSI που σου προτεινα ειναι η καλυτερη. 

Αυτη ας πουμε ενω σε επιπεδο χαρακτηριστικων ειναι αψογη, εχει θεμα διαβαζω ακομα και στο freesync..

https://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/6959677_-cu34g2x-aoc.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Prof_Chaos είπε

Ευχαριστώ. Μεχρι 700-800 

Γιατι είχα την LG UC88 απίθανη αλλα με την Geforce έπαιζε εως 60HZ.. 

Eναλλάκτικά κοιτάζω για 32 16:9 gaming monitor

Αυτή κοστίζει τα μισά από αυτά που διαθέτεις είναι τίμια και Gsync compatible. 
https://www.rtings.com/monitor/reviews/dell/s3220dgf

Σε ultrawide 34αρι αν επιμένεις σε gsync επειδή η αντιστοιχη Dell ξεφεύγει, δες στα 849€ από Amazon την εξίσου καλή Acer x34p.

Εμενα η επιλογή μου θα ήταν η aoc που έβαλε ο kostiger. Αν υπάρχει σε σοβαρό  review περιγραφή του προβλήματος με το FreeSync θα ήθελα να το δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, radiohead είπε

Αυτή κοστίζει τα μισά από αυτά που διαθέτεις είναι τίμια και Gsync compatible. 
https://www.rtings.com/monitor/reviews/dell/s3220dgf

Σε ultrawide 34αρι αν επιμένεις σε gsync επειδή η αντιστοιχη Dell ξεφεύγει, δες στα 849€ από Amazon την εξίσου καλή Acer x34p.

Εμενα η επιλογή μου θα ήταν η aoc που έβαλε ο kostiger. Αν υπάρχει σε σοβαρό  review περιγραφή του προβλήματος με το FreeSync θα ήθελα να το δω.

https://www.displayninja.com/best-ultrawide-monitors/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Ενδιαφερομαι να αγορασω μια 2k 144hz 27" με budget περίπου μεχρι 300Ε. Απ' όσο έχω κοιτάξει, η Q27G2U είναι ίσως η μοναδική καλή επιλογή, αλλα δεν εχω ιδεα σχετικα πχ με το ghosting στα παιχνιδια λόγω VA (ουτε γενικα εχω αλλαξει/δοκιμασει πολλα panel για να βλεπω τις διαφορες), όπως και για την εγγυηση που δινει η AOC για dead pixels, καθως εχω διαβασει οτι μερικες φορες το panel που θα ερθει ειναι λιγο κορωνα-γραμματα.

Η χρηση: 75% διαβασμα/κωδικας 25% gaming τυπου csgo κ καποια strategy/building.

Το πισι μου ειναι αρκετα αδυναμο για ο,τιδηποτε αλλο αυτη την στιγμη σε 2k 144hz(i5 3570, 8gb ddr3, gtx1060 6gb), αλλα πιθανοτατα μεχρι/μετα το καλοκαιρι θα αναβαθμιστει εκ βαθρων. Η οθονη που εχω αυτη την στιγμη ειναι μια παλια LG E2442 η οποια θα μεινει ως 2η. Επίσης, δε ξερω αν θα εχω θεματα με το freesync μιας και χρησιμοποιω σχεδον αποκλειστικα linux.

Σας ευχαριστω! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kostiger είπε

Πολλη κακη ζάρια ομως..

Δεν αντιλεγω. Αν έχεις υπομονή  από Αμαζον ξεκινα το πάρε δώσε κάποια στιγμή θα κάτσει δε μπορεί 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, radiohead είπε

Δεν αντιλεγω. Αν έχεις υπομονή  από Αμαζον ξεκινα το πάρε δώσε κάποια στιγμή θα κάτσει δε μπορεί 😂

Θα εχει γενικοτερη εφαρμογη αυτη η τακτικη. Εγω πουλησα την παλια, χρεωθηκα και λιγο και κατεληξε καπως ετσι η αναζητηση του ιερου δισκοποτηρου. 😀

Επεξ/σία από kostiger
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...