Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχεδόν έτοιμο το set up μένει οθόνη και χρειάζομαι την βοήθεια σας!

Ι5 6600Κ 

16gb 3000hz

Rx vega 56

Θέλω 2κ στις 27 ιντσες και 144 hz και freesync

Nemesis NC27QGH τι γνώμη έχετε για αυτήν????

https://www.plaisio.gr/turbo-x-monitor-27-nemesis-nc27qgh-gaming-curved-hdr_3363759

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, patsakos. D είπε

Σχεδόν έτοιμο το set up μένει οθόνη και χρειάζομαι την βοήθεια σας!

Ι5 6600Κ 

16gb 3000hz

Rx vega 56

Θέλω 2κ στις 27 ιντσες και 144 hz και freesync

Nemesis NC27QGH τι γνώμη έχετε για αυτήν????

https://www.plaisio.gr/turbo-x-monitor-27-nemesis-nc27qgh-gaming-curved-hdr_3363759

Σίγουρα θα προτιμούσα μια επώνυμη στα ίδια χρήματα και όχι curved 

https://www.skroutz.gr/s/21850734/AOC-Q27G2U.html

Αν είναι προσωπική σου επιλογή βγαίνει και curved 

https://www.skroutz.gr/s/22017715/AOC-CQ27G2U.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, patsakos. D είπε

Σχεδόν έτοιμο το set up μένει οθόνη και χρειάζομαι την βοήθεια σας!

Ι5 6600Κ 

16gb 3000hz

Rx vega 56

Θέλω 2κ στις 27 ιντσες και 144 hz και freesync

Nemesis NC27QGH τι γνώμη έχετε για αυτήν????

https://www.plaisio.gr/turbo-x-monitor-27-nemesis-nc27qgh-gaming-curved-hdr_3363759

Την πηρα εγω πριν 1 μηνα και ειμαι πολυ ικανοποιημενος

Φυσικα και δεν εχω πολυ εμπιστοσυνη στα προϊοντα turbo x γενικα αλλα μετα απο αρκετο ψαξιμο ειπα να παρω το ρισκο

εχει πανελ απο σαμσουνγκ και ειναι ιδιο ουσιαστικα με αυτο το μοντελο viotek gn27d που εχει πολυ καλες κριτικες

προσωπικα ομως ηθελα δοσεις και τα 3 χρονια εγγυηση και 0 πιξελ που εδιναν...κατεληξα εκει

κοιτουξα και γω για AOC CQ27G2U που ειπε ο φιλος παραπανω αλλα με γνωμονα τις ατοκες δοσεις πηγα στη nemesis

τεσπα, ειμαι πολυ ευχαριστημενος, θα δειξει το μελλον φυσικα

υγ εχω το μοντελο χωρις HDR ,μετα το ειδα στο λινκ οτι αφορουσε το hdr μοντελο

Επεξ/σία από teo_k
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Καλημέρα σε όλους, θα επαναλάβω το post, μερικών ημερών πίσω, προφανώς χάθηκε σε συζητήσεις.

Ψάχνω μια οθόνη για το σπίτι για να αντικαταστήσω μια lg w2261vp που έχω εδώ και πολλά χρόνια.

1. Το Budget της θέλω να είναι χαμηλό καθώς σπίτι δουλεύουμε ελάχιστα εγώ και η σύζυγος.

2. Η χρήση της θα είναι κυρίως για Excel, word, photoshop, erp και browsing. Ίσως μεγαλώνοντας τα μικρά μας να παίζουν και παιχνίδια.

3. Ο διαθέσιμος χώρος είναι μέχρι 68cm πλάτος, οπότε νομίζω μπορώ να πάω σε 27'' .

4. Δουλεύω με έναν i5 7400 (Intel® HD Graphics 630) με Mb GIGABYTE GA-B250-HD3P B250, οπότε υπάρχει δυνατότητα τοποθέτησης κάρτας αν χρειαστεί μελλοντικά.

5. Απαραίτητη προϋπόθεση για την επιλογή μου είναι να παίρνει βάση στήριξης σε τοίχο και καλό θα ήταν να έχει ενσωματωμένα ηχεία καθώς ο χώρος εκεί είναι περιορισμένος. Επίσης να αναφέρω ότι υπάρχει μεγάλη μπαλκονόπορτα αντικρυστά της οθόνης και πρωινές ώρες δεν βλέπεις καλά, λόγο ανακλάσεων και με την Lg αναγκάζομαι να κλείσω κουρτίνα για να δουλέψω.

Τέλος να πώ οτι στη δουλειά είμαι όλη μέρα σε ενα monitor AOC Q3279WG5B, το οποίο μου φαίνεται πολύ καλό.

Με μια γρήγορη αναζήτηση, το μάτι μου έπεσε εδώ https://www.skroutz.gr/s/12265432/Philips-273V7QDAB.html

Μήπως θα με ενοχλεί η ανάλυση 1920 x 1080, να πάω σε 2Κ οικονομική ή κάτι αντίστοιχο ; https://www.skroutz.gr/s/14054047/Viewsonic-VA2719-2K-SMHD.html#reviews

Ευχαριστώ για τις προτάσεις και καλή δύναμη σε όλους!

Επεξ/σία από Da_rudakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, radiohead είπε

Σίγουρα θα προτιμούσα μια επώνυμη στα ίδια χρήματα και όχι curved 

https://www.skroutz.gr/s/21850734/AOC-Q27G2U.html

Αν είναι προσωπική σου επιλογή βγαίνει και curved 

https://www.skroutz.gr/s/22017715/AOC-CQ27G2U.html

Η q27g2u είναι η πρώτη επιλογή αλλά διάβασα πως έχει πολύ ghosting

Η δεύτερη είναι https://www.skroutz.gr/s/18721336/Samsung-S27R750Q.html#specs

Αυτή δεν έχει freesync από το εργοστάσιο αλλά την κανείς update και έχει 

Υ.Γ ψαχνωντας να βρω το πάνελ της turbo x κατέληξα ότι είναι όμοια με την aoc cq27g2u και με την nitro EI272urpb

Μόνο αυτές οι 3 έχουν καμπυλότητα 1500r ίδιο πάνελ ίδια hz ίδιο srgb!

Για αυτό ρωταω αν έχουν το ίδιο πάνελ με την aoc τότε ψιλομετραει η nemesis γιατί έχει καλύτερη εγγυηση

Επεξ/σία από patsakos. D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, patsakos. D είπε

Η q27g2u είναι η πρώτη επιλογή αλλά διάβασα πως έχει πολύ ghosting

Η δεύτερη είναι https://www.skroutz.gr/s/18721336/Samsung-S27R750Q.html#specs

Αυτή δεν έχει freesync από το εργοστάσιο αλλά την κανείς update και έχει 

Υ.Γ ψαχνωντας να βρω το πάνελ της turbo x κατέληξα ότι είναι όμοια με την aoc cq27g2u και με την nitro EI272urpb

Μόνο αυτές οι 3 έχουν καμπυλότητα 1500r ίδιο πάνελ ίδια hz ίδιο srgb!

Για αυτό ρωταω αν έχουν το ίδιο πάνελ με την aoc τότε ψιλομετραει η nemesis γιατί έχει καλύτερη εγγυηση

Δεν ξέρω τι να σου πω, όταν έχει ίδια τιμη δε θα το συζητούσα καν μονο επειδη είναι πλαίσιο και θα έχεις πιο γρήγορο doa θα κρίνω σαν θετικό και μόνο. Τη βάση της την ειδες; 

Εκτός αν την κρεμάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα,

Επειδη ειμαι και γω στη φαση αναζητησης οθονης με τα χαρακτηριστικα που συζητατε απο πανω, την Q27G2u την εχει δοκιμασει κανεις; Επισης στην (σχετικα) ιδια χρηματικα κατηγορια ειναι και η Dell S2719DGF.

Το ghosting στην AOC ειναι το τοσο τραγικο; προσωπικα ερχομαι απο οθονη 8αετιας (LG E2442) με ΤΝ πανελ.

Επεξ/σία από Alouvatar
Incomplete post.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Alouvatar είπε

Καλημερα,

Επειδη ειμαι και γω στη φαση αναζητησης οθονης με τα χαρακτηριστικα που συζητατε απο πανω, την Q27G2u την εχει δοκιμασει κανεις; Επισης στην (σχετικα) ιδια χρηματικα κατηγορια ειναι και η Dell S2719DGF.

Το ghosting στην AOC ειναι το τοσο τραγικο; προσωπικα ερχομαι απο οθονη 8αετιας (LG E2442) με ΤΝ πανελ.

Είμαι κάτοχος της CQ27G2U εδώ κ ένα μήνα, ghosting δεν έχω παρατηρήσει σχεδόν καθόλου στα 144hz κ με την επιλογή strong στο overdrive.Αυτο που που σίγουρα δεν έχει είναι το 1 ms απόκριση (είναι 6-7)

Σε αυτά τα χρήματα νομίζω ότι είναι η ιδανική επιλογή γιαυτα που προσφέρει

Επεξ/σία από Hades_Pylis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Hades_Pylis είπε

Είμαι κάτοχος της CQ27G2U εδώ κ ένα μήνα, ghosting δεν έχω παρατηρήσει σχεδόν καθόλου στα 144hz κ με την επιλογή strong στο overdrive.Αυτο που που σίγουρα δεν έχει είναι το 1 ms απόκριση (είναι 6-7)

Σε αυτά τα χρήματα νομίζω ότι είναι η ιδανική επιλογή γιαυτα που προσφέρει

Εγινε σε ευχαριστω πολυ! Μαλλον θα την παρω κ εγω τη flat version, φαινεται οντως αρκετα καλη για τα λεφτα της. Επίσης, ειχες κανενα θεμα με καμμενα/κολλημενα πιξελ κτλπ; Το μονο που φοβαμαι ειναι μηπως το service της aoc ειναι λιγο χαλι, αλλα απο την αλλη ο,τι πληρωνεις παιρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, radiohead είπε

Δεν ξέρω τι να σου πω, όταν έχει ίδια τιμη δε θα το συζητούσα καν μονο επειδη είναι πλαίσιο και θα έχεις πιο γρήγορο doa θα κρίνω σαν θετικό και μόνο. Τη βάση της την ειδες; 

Εκτός αν την κρεμάσεις.

Επικοινώνησα μαζί τους και με είπαν το πάνελ είναι της samsung και είναι σαν την viotek(δεν με είπε μοντέλο)

Αλλά δεν βρήκα κανενα μόνιτορ της viotek με αυτά τα χαρακτηριστικά!

Βασικά η nemesis NC27QG είναι ίδια με την GNV27DB της Viotek

Αλλα η nemesis NC27QGH πρέπει να έχει ίδιο πάνελ με την aoc

Αν και τα αποφεύγω τα τουβλο-χ σ' αυτήν την περίπτωση αν όντως μιλάμε για το ίδιο πανελ,ετοιμοπαροδητη η aoc μου βγαίνει στα 330 ενώ η άλλη στα 280 και έχει και καλύτερη εγγύηση η nemesis 

Για την βάση δεν ξέρω θα δω αλλά θα χρειαστώ σίγουρα την βοήθεια σου με το ambillight

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Alouvatar είπε

Εγινε σε ευχαριστω πολυ! Μαλλον θα την παρω κ εγω τη flat version, φαινεται οντως αρκετα καλη για τα λεφτα της. Επίσης, ειχες κανενα θεμα με καμμενα/κολλημενα πιξελ κτλπ; Το μονο που φοβαμαι ειναι μηπως το service της aoc ειναι λιγο χαλι, αλλα απο την αλλη ο,τι πληρωνεις παιρνεις.

Μέχρι τώρα κανένα απολύτως πρόβλημα.Νομιζω ότι είναι το καλύτερο vfm αυτή την περίοδο σε gaming monitor ανάλογα βέβαια κ με της απαιτήσεις του καθενός

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hades_Pylis είπε

Μέχρι τώρα κανένα απολύτως πρόβλημα.Νομιζω ότι είναι το καλύτερο vfm αυτή την περίοδο σε gaming monitor ανάλογα βέβαια κ με της απαιτήσεις του καθενός

Σε ευχαριστω και παλι :) Εριξα παραγγελια .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, radiohead είπε

Δεν ξέρω τι να σου πω, όταν έχει ίδια τιμη δε θα το συζητούσα καν μονο επειδη είναι πλαίσιο και θα έχεις πιο γρήγορο doa θα κρίνω σαν θετικό και μόνο. Τη βάση της την ειδες; 

Εκτός αν την κρεμάσεις.

Καλησπέρα πήρα στο mg manager να κάνω μια παραγγελία για μια οθόνη 24 άρα της lg που μου  είχατε προτείνει αλλά μου είπαν ότι θα την έχουν σε κάνα μήνα .....αλλά επειδή δεν μπορώ να κάθομαι ακόμη με την 19 άρια που έχω για να κάνω την δουλειά Μ και να παίζω και κανα παιχνίδι που και που ....εχεις κάποια άλλη 24 να μου πρωτινεις που να είναι άμεσα διαθέσιμη μέχρι τα 130 ευρώ ..για να μπορέσω να την συνδέσω με την κάρτα του συστήματος μου !!

Επεξ/σία από life is music
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, patsakos. D είπε

Επικοινώνησα μαζί τους και με είπαν το πάνελ είναι της samsung και είναι σαν την viotek(δεν με είπε μοντέλο)

Αλλά δεν βρήκα κανενα μόνιτορ της viotek με αυτά τα χαρακτηριστικά!

Βασικά η nemesis NC27QG είναι ίδια με την GNV27DB της Viotek

Αλλα η nemesis NC27QGH πρέπει να έχει ίδιο πάνελ με την aoc

Αν και τα αποφεύγω τα τουβλο-χ σ' αυτήν την περίπτωση αν όντως μιλάμε για το ίδιο πανελ,ετοιμοπαροδητη η aoc μου βγαίνει στα 330 ενώ η άλλη στα 280 και έχει και καλύτερη εγγύηση η nemesis 

Για την βάση δεν ξέρω θα δω αλλά θα χρειαστώ σίγουρα την βοήθεια σου με το ambillight

Η βάση είναι μουφα και σου ξαναλέω σκέψου τη non curved aoc που βγαίνει στα ίδια ετοιμοπαραδοτη. Anyway για το ambi στείλε pm οποτε θες!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Hades_Pylis είπε

Είμαι κάτοχος της CQ27G2U εδώ κ ένα μήνα, ghosting δεν έχω παρατηρήσει σχεδόν καθόλου στα 144hz κ με την επιλογή strong στο overdrive.Αυτο που που σίγουρα δεν έχει είναι το 1 ms απόκριση (είναι 6-7)

Σε αυτά τα χρήματα νομίζω ότι είναι η ιδανική επιλογή γιαυτα που προσφέρει

Στα χρήματα της είναι καλή επιλογή αλλά τουλάχιστον στο Pro 2020 το ghosting ήταν αρκετά εμφανές και ενοχλητικό ακόμα και στο strong.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...