Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα θελω να παρω ενα 22αρι μονιτορ για τον υπολογιστη,

Μην ξεφυγουμε πανω απο 120€

Τι να προσεξω?

8ελω vga και hdmi και vesa mount.

Δεν ξερω αν αξιζει να κοιταξω καμμια refurbished απο κανενα καταστημα τυπου cosmodata.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, STORM1978 είπε

Αν είναι να κάνεις upgrade τότε ναι είναι πολύ καλή οθόνη και σε καλή τιμή. Εγώ σου απάντησα βάση του τωρινού σου υπολογιστή και μόνο. Η κάρτα θα είναι οκ μέχρι 1080 με medium/high settings.

Εαν πάω να παίξω πάνω απο 1080 τι θα πάθει ? με πιο low γραφικά εννοείται .. Γιατί εχω δεί κάτι βιντεάκια στο yt  οπου ''testaroun'' την 1050 και σε πιο μεγάλες αναλυσεις και δεν έχει θέματα . Εξάλλου το λέει κιόλας οτι αντέχει και παραπάνω απο 1080 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, lambros είπε

Καλημερα θελω να παρω ενα 22αρι μονιτορ για τον υπολογιστη,

Μην ξεφυγουμε πανω απο 120€

Τι να προσεξω?

8ελω vga και hdmi και vesa mount.

Δεν ξερω αν αξιζει να κοιταξω καμμια refurbished απο κανενα καταστημα τυπου cosmodata.

120 ευρώ και δεν θα φτάσουν για 24άρι θα πω εγώ; Τις τιμές στην αγορά τις έχεις δει να υποθέσω. 22άρι θα την έλεγα μικρή, καλό θα ήταν να πας σε 24. Κάτι σαν αυτή που είναι τίμια https://www.skroutz.gr/s/14327830/LG-24MK430H-B.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Χαρμανης είπε

Εαν πάω να παίξω πάνω απο 1080 τι θα πάθει ? με πιο low γραφικά εννοείται .. Γιατί εχω δεί κάτι βιντεάκια στο yt  οπου ''testaroun'' την 1050 και σε πιο μεγάλες αναλυσεις και δεν έχει θέματα . Εξάλλου το λέει κιόλας οτι αντέχει και παραπάνω απο 1080 

Θα πάει μια χαρά απλά πρέπει να ρίξεις τα settings για να αντέξει χωρίς να πέσουν πάρα πολύ τα frames.

 

8 ώρες πριν, lambros είπε

Καλημερα θελω να παρω ενα 22αρι μονιτορ για τον υπολογιστη,

Μην ξεφυγουμε πανω απο 120€

Τι να προσεξω?

8ελω vga και hdmi και vesa mount.

Δεν ξερω αν αξιζει να κοιταξω καμμια refurbished απο κανενα καταστημα τυπου cosmodata.

Ή την δική μου https://www.skroutz.gr/s/12101411/LG-24MP59G-P.html αν μπορείς να ζήσεις χωρίς vesa mount.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
 
11 ώρες πριν, lambros είπε

Vesa αναγκαίο

Wall Mountable

Αυτή η συμβατή με VESA οθόνη, σας δίνει την ελευθερία να την αφαιρέσετε από το γραφείο και να την κρεμάσετε στον τοίχο. Απελευθερώστε τις επιλογές προβολής και εξοικονομήστε χώρο στην επιφάνεια εργασίας με αυτήν την οθόνη LG που μπορεί να τοποθετηθεί στον τοίχο.

Επεξ/σία από netagra
double
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, netagra είπε
 

Wall Mountable

Αυτή η συμβατή με VESA οθόνη, σας δίνει την ελευθερία να την αφαιρέσετε από το γραφείο και να την κρεμάσετε στον τοίχο. Απελευθερώστε τις επιλογές προβολής και εξοικονομήστε χώρο στην επιφάνεια εργασίας με αυτήν την οθόνη LG που μπορεί να τοποθετηθεί στον τοίχο.

δεν είναι. Έτσι έγραφε και η δική μου οταν την πήρα και τον ήπια. Θέλει κάτι σαν αντάπτορα για να μπει σε vesa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα μετά από πολύ ψάξιμο είμαι ανάμεσα στην dell s2721dgf και στην Samsung Odyssey g7 27" τι προτείνετε ως καλύτερη επιλογή αν και η Samsung είναι ποιο ακριβή

 Στην dell μαρεσει που είναι ips και βγάζει ζωντανά χρώματα το 1000r της Odyssey δεν με χαλάει και στα υπέρ της τα 240hz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnmt2 είπε

Καλημέρα μετά από πολύ ψάξιμο είμαι ανάμεσα στην dell s2721dgf και στην Samsung Odyssey g7 27" τι προτείνετε ως καλύτερη επιλογή αν και η Samsung είναι ποιο ακριβή

 Στην dell μαρεσει που είναι ips και βγάζει ζωντανά χρώματα το 1000r της Odyssey δεν με χαλάει και στα υπέρ της τα 240hz

samsung είναι φυσικά καλύτερη, ωστόσο δεν μπορείς να τις συγκρίνεις γιατί η μία έχει 430 και η άλλη 590 (ίδιο μαγαζί ετοιμοπαράδοτες)

Ωστόσο η sammy  έχει ένα θέμα με flickering όταν είσαι εκτός του freesyng/gsync (το οποίο είναι 89-239 hz). Οπότε θέλει και την ανάλογη gpu. 

Πάντως, αν δεν την δεις από κοντά , μην την πάρεις. Το 1000r σε 27 ίντσες είναι πολύ. Δεν φαντάζεσαι πόσο πολύ. Σου χαλάει όλο το immersion. Βοηθάει σε fps games, αλλά σε όλα τα άλλα είναι ότι χειρότερο έχω δει. Δεν είναι 1500r ούτε 1800. Είναι ΠΟΛΥ πιο μεγάλη η καμπύλη.  Αν περιμένεις να έρθει ευρώπη οι ViewSonic Elite XG270QG (τώρα έχει 750 η φθηνότερη από εξωτερικό επειδή την φέρνουν από US). ΣΤα ίδια λεφτά υπάρχει και η Gigabyte Aorus FI27Q-P

Από την άλλη η Dell δεν έχει sRGB οπότε θα χρειαστεί λίγο ρύθμιση στα χρώματα για να πετύχεις σωστό άσπρο και κόκκινο. 

Samsung's 1000R gaming monitor is super curved and super Ultrawide |  TechRadar

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Sakiz105 το Elite XG270QG που αναφερεις στα χαρτια τουλαχιστον δειχνει ενα κλασικο μονιτορ παρομοιο σε χαρακτηριστικά με αλλα φτηνοτερα και η τιμη του υπερβολικα ψηλα κανω λαθος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

@Sakiz105 το Elite XG270QG που αναφερεις στα χαρτια τουλαχιστον δειχνει ενα κλασικο μονιτορ παρομοιο σε χαρακτηριστικά με αλλα φτηνοτερα και η τιμη του υπερβολικα ψηλα κανω λαθος? 

Πρακτικά να το βλέπεις σαν την Dell (ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά/επιδόσεις) με την διαφορά ότι έχει g-sync module (κοστίζει από μόνο του 250+ ευρώ).

έχει g-sync module που σημαίνει ότι ο ρυθμός ανανέωσης των pixel είναι όσο είναι τα fps του παιχνιδιού. ελαχιστοποιεί το ghosting/motion blur (αλλάζοντας το overdrive του μόνιτορ ανάλογα με τα fps της οθόνης). To VRR (variable refresh rate) είναι 1-165 και όχι 48-165 όπως του dell (89-239 η samsung). 

Εγώ προσωπικά αύριο θα πάρω τηλέφωνο στο mrcheap να ρωτήσω τι ισχύει με την εγγύηση της Dell για τα pixel, και αν αλλάζει με 1 καμμένο την παραγγέλνω :P .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

Εγώ προσωπικά αύριο θα πάρω τηλέφωνο στο mrcheap να ρωτήσω τι ισχύει με την εγγύηση της Dell για τα pixel, και αν αλλάζει με 1 καμμένο την παραγγέλνω :P .

απο οσο ξερω η dell κανει αντικατασταση οθονης με τουλαχιστον 6 και πανω προβληματικα pixel

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

απο οσο ξερω η dell κανει αντικατασταση οθονης με τουλαχιστον 6 και πανω προβληματικα pixel

Ναι και πέρυσι που είχα ρωτήσει στο κατάστημα τους στο Mall μου είχαν πει πως πρέπει να είναι και συνεχόμενα μεταξύ τους...

 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, soiramk είπε

Ναι και πέρυσι που είχα ρωτήσει στο κατάστημα τους στο Mall μου είχαν πει πως πρέπει να είναι και συνεχόμενα μεταξύ τους...

 

1 ώρα πριν, johnmt2 είπε

απο οσο ξερω η dell κανει αντικατασταση οθονης με τουλαχιστον 6 και πανω προβληματικα pixel

από blb/ ips glow? 

Πω, δεν είχα ποτέ καμμένο pixel, δεν ξέρω πως θα αντιδράσω αν έχει :P

@soiramk @johnmt2 wtf. Τα τελειώς καμμένα θέλει 6, και τα κολλημένα θέλει 1.  Τουλάχιστον με την εντολή υπαναχώρησης αν έχουμε πρόβλημα ως καινούργια την γυρνάμε πίσω. dell.png.988cfc155911fc96c038a461c5b3fcd5.png

Επεξ/σία από Sakiz105
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.kotsovolos.gr/computing/monitors/202683-dell-ultrathin-s2419hm-24

Καλημερα,

Εχει κάποιος γνωμη για την παραπάνω οθονη; 

Χρήση γραφείου και σύνδεση με dell latitude 3310 & MacBook pro 

Δεν εχω αγοράσει ξανα monitor οποτε δεν εχω γνώση της κατηγορίας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...