Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ρώτησα ευθέως εάν είναι αληθινό, στο ιντερνετ έχω δει πολλά (όπως και έξω από αυτό). Δεν θα βγάλουμε τα posts μας να τα μετρήσουμε, υπάρχουν και άτομα που περισσότερο διαβάζουν παρά γράφουν. Αν σου πέρασε ποτέ αυτό από το μυαλό. Θα το πάρω απλά ως ναι είναι αληθινό, και θα προσπεράσω την αναίτια επίθεση σου.

 

Όπως και να έχει, είσαι ο μόνος που γνωρίζω να λέει πως αγόρασε κάτι με κάρτα από το εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μίλησα πριν μισο λεπτό με Πειραιώς. ΕΠΙΣΗΜΑ δεν γίνεται συναλλαγή με ελληνική κάρτα απο online μαγαζί του εξωτερικού. Προσωπικά δοκίμασα και με vpn χωρίς ιδιαίτερη τύχη. Αυτά. Μην παιδευόμαστε τζάμπα. Δε ξέρω αν η apple ή κάποιες εταιρείες διαθέτουν τοπικά ελληνικούς λογαριασμούς (αμφιβάλλω) και όποιος θέλει ας κάτσει να δοκιμάζει. Δοκιμάζοντας απο τις 10 το πρωί πάντως, έκανα το λογικό, πήρα τηλέφωνο και έφαγα και official άκυρο. Αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον επειδή ειμαι ενας απο αυτους που ανεφεραν στο iphonehellas οτι αγορασα απο το appstore, να πω τη δική μου σκεψη. Iσως εχει να κανει οτι το appstore αποδίδει φπα στην ελλαδα, το ιδιο ισως να ισχυει και για τις αγορες απο amazon.co.uk αλλά εκει δεν μπορώ να δοκιμασω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα πριν κανένα 3ωρο να αγοράσω κάτι απο amazon.de με πιστωτική citibank mastercard (τωρα alphabank) και έφαγα άκυρο. Διάβασα οτι περνάνε οι κάρτες της Πειραιώς και όντως η αγορά έγινε κανονικά με πιστωτική visa Πειραιώς και μέχρι στιγμής, μια ώρα μετά, δεν έχει ακυρωθεί η παραγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα πριν κανένα 3ωρο να αγοράσω κάτι απο amazon.de με πιστωτική citibank mastercard (τωρα alphabank) και έφαγα άκυρο. Διάβασα οτι περνάνε οι κάρτες της Πειραιώς και όντως η αγορά έγινε κανονικά με πιστωτική visa Πειραιώς και μέχρι στιγμής, μια ώρα μετά, δεν έχει ακυρωθεί η παραγγελία.

Για  attica gift card έχει κανείς εμπειρία;

 

Πάντως το amazon γενικά χρεώνει τη στιγμή που είναι να στείλει την παραγγελία.

Οπότε ίσως ακυρωθεί τελικά. Για δες και πες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για  attica gift card έχει κανείς εμπειρία;

 

Πάντως το amazon γενικά χρεώνει τη στιγμή που είναι να στείλει την παραγγελία.

Οπότε ίσως ακυρωθεί τελικά. Για δες και πες μας.

Ισχύει αλλά την πιστωτική citibank που είχα ήδη μέσα, την απέρριψε στο 5λεπτο. Αυτή την ξεχασμένη Πειραιώς που είχα την πέρασα σήμερα κανονικά και δεν έχει ακυρωθεί ακόμα. Πολύ πιθανόν όταν πάει να γίνει η χρέωση να φάω άκυρο  :-D  :-D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που είναι πιο εκνευριστικό σε όλη την ιστορία είναι ότι δε ρωτάνε και οι δημοσιογράφοι (ρώτησε βέβαια ο άλλος στο Mega αλλά έγινε όλη η παρεξήγηση) ευθέως τί θα γίνει με αυτή την συγκεκριμένη κατάσταση.

Αν το συζητάνε δηλ., ή πότε υπολογίζουν να αρθούν τα μέτρα με τις αγορές από εξωτερικό, τί ενέργεις θα γίνουν επ'αυτού κτλ.

Βέβαια στην όλη ιστορία που φτάσαμε, είναι το λιγότερο, αλλά είναι και αυτή μια παράμετρος που ταλαιπωρεί χιλιάδες Έλληνες.

Να ξέρουμε να έχουμε να περιμένουμε κάτι. Σε 1 μήνα; Σε 2; Σε 6;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εχω μείνει με τα λεγόμενα Τσίπρα που είπε στην ΕΡΤ ότι μετά το άνοιγμα των τραπεζών τα CC θα φύγουν σε 1-1,5 μηνά.

Πότε το είπε αυτό;

 

Αν και δε νομίζω. Μου φαίνεται πολύ λίγο διάστημα για να επανέλθουν όλα ακριβώς όπως ήταν πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τηλεοπτική συνέντευξη που έδωσε μετά τον συμβιβασμό που είχαν στο Eurogroup. Κάπου στο youtube θα υπάρχει.


https://www.youtube.com/results?search_query=%CE%B5%CF%81%CF%84+%CF%84%CF%83%CE%B9%CF%80%CF%81%CE%B1%CF%82

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ εχω μείνει με τα λεγόμενα Τσίπρα που είπε στην ΕΡΤ ότι μετά το άνοιγμα των τραπεζών τα CC θα φύγουν σε 1-1,5 μηνά.

Fool me once shame on you, fool me twice shame on me...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...