Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ote cosmote Mastercard της Eurobank η πιστωτική.

Παρόλο που αγόρασα με αυτή παλαιότερα εφαρμογές, μου ζήτησε πριν πατήσω το buy και επιβεβαίωση τον τριψηφιο κωδικό ασφαλείας της κάρτας. Και μετά declined. Κατάντια αγορά 0.80 ευρώ πήγα να κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς εάν μπορούμε να κάνουμε αγορές με ελληνική κάρτα μέσω κάποιου VPN VPS εφόσον αν κατάλαβα καλά αν είσαι έξω μπορείς?

 

Επίσης, off topic, σοβαρά τώρα. Τα προβλήματα του καθενός είναι για τον καθένα σημαντικά. Και δεν υπάρχουν μόνο οι αγορές apps και gadgets από το εξωτερικό. Ακόμα όμως κι αν υπήρχαν, ναι είναι σοβαρό για κάποιους, δεν το καταλαβαίνω που πολλοί νοιώθουν την ανάγκη να εγκαλέσουν κόσμο σε "προσγείωση" στα πραγματικά προβλήματα.

 

Αν το πάμε έτσι σε βάθος χρόνου και υπό το πρίσμα του σύμπαντος και της μικρότητας μας τίποτα δεν είναι σημαντικό και όλα είναι το ίδιο σημαντικά. Φιλοσοφήστε λίγο την ζωή σας και αφήστε ήσυχα τα παιδιά που ανησυχούν για αγορές από το ίντερνετ. Έτσι γουστάρουν έτσι κάνουν.

Έχουμε γίνει όλοι άβουλα γρανάζια παραγωγής ανθρώπων που παράγουν άλλους ανθρώπους κ.ο.κ.

Γιατί? Για να μην ζουν χαμογελώντας και κάνοντας τα πράγματα που τους ευχαριστούν? Αλλά τότε? Για να δουλεύουν ώστε οι επόμενες γενιές να έχουν, τι ακριβώς? Την υποχρέωση να κάνουν το ίδιο για τις μεθεπόμενες γενιές? Και ξανά και ξανά και ξανά.

 

Ελευθερία είναι να ορίζεις μόνος σου τι είναι σημαντικό για εσένα, ανάμεσα σε άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς εάν μπορούμε να κάνουμε αγορές με ελληνική κάρτα μέσω κάποιου VPN VPS εφόσον αν κατάλαβα καλά αν είσαι έξω μπορείς?

 

 

οχι σε καμια περιπτωση, δεν μπλοκαρεται το I.P. αλλα ο αριθμος της καρτας, εχω δοκιμασει μεσω αμερικης, αγγλιας και αλβανιας.

βασικα μου εληξε και η υπηρεσια vpn σημερα και ψαχνομαι να αγορασω, ξερετε κανενα reseller vpn στην Ελλαδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

για τον spect που καίγεται νομίζω για εισητήρια από παραδίπλα forum "Δημοσίευση πριν από 4 λεπτά

Πειραιώς δουλεύει κανονικά. 176€ για αγορά αεροπορικών στην Ryanair!!! " 

 

ps1: με κάρτα από pireos εάν δεν κάνω λάθος είναι το παιδί

ps2: δεν ξέρω εάν την πήραν επειδή είναι ελληνική εταιρεία. 
ps3: στο ίδιο είναι 2 παιδιά που έκαναν αγορά από apple store εφαρμογές σήμερα

 

ξενοδοχειο και ενα deposit θελω να κανω αεροπορικα εχω κλεισει!

 

Αλήθεια, αυτό συνδράμεις με την απάντηση σου; Αν δεν σου αρέσει φύγε;

Δηλαδή αν αύριο δεν του αρέσει κάτι άλλο, πάλι να φύγει;

Και γιατί να μην φύγουν οι άλλοι και να μείνει αυτός δεν κατάλαβα.

Και τι είναι "η χώρα" αν δεν είναι οι πολίτες της?

 

Ελπίζω ειλικρινά να κατάλαβες τι ακριβώς έγραψες. Βασικά ελπίζω να τρολάρεις. Δεν σε βάλαμε πορτιέρη στην χώρα που μένουμε. Αν δεν μας αρέσει κάτι πρέπει και οφείλουμε να το φωνάζουμε και να παλεύουμε για να αλλάξει με τα σχεδόν μηδενικά μέσα που έχουμε. Αν δεν αντέξουμε ας φύγουμε, καλώς θα κάνουμε, δεν είμαι υπέρ του να δώσεις τα χρόνια σου έτσι σαν να είναι στραγάλια.

 

Αλλά θα το κάνει ο καθένας με την δική του θέληση. Δεν θα μας πει κανένας "αν δεν σου αρέσει φύγε". Το ξέρουμε αδερφέ πως αν δεν μας αρέσει μπορούμε να φύγουμε. Το μπορούμε αυτό και το φύγουμε δεν είναι τόσο απλά βέβαια όσο το να τα γράφεις. Και σίγουρα δεν περιμέναμε εσένα να μας το υποδείξεις ως εναλλακτική.

 

δεν καταλαβενεις. Και εγω σηματνικες δουλειες να κανω και χρειαζομαι την καρτα αλλα καταλαβαινω την κατασταση που γινετε και δεν

"κλαιγομε" ολη την ωρα. Δεν ειμαι μονο εγω αυτος που δεν μπορει αλλα ολοι. Ομως κατανοω την κατασταση στην οποια ειμαστε κατι που δεν το κανουν ολοι και σκεφτονται απλα την παρτυ τους! Και ναι αν δεν σ'αρεσει κατι απλα φευγεις! οπως θα κανω εγω! δεν μου αρεσει εδω και καιρο αυτη η χωρα και για αυτο φευγω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://youtu.be/3boa0S4ovLQ?t=465 

 

ακριβώς από εκεί που έχω το timestamp και μετά

Τί λέει μωρέ;

Αφού στην πράξη νομοθετικού περιεχομένου που διαβάσαμε πριν λέει ότι δε γίνεται.

Μαζί τα λένε και χώρια συννενοούνται;

 

Η Κατσέλη λέει για όταν είσαι στο εξωτερικό!

Όχι όταν είσαι στην Ελλάδα και θες να χρησιμοποιήσεις την κάρτα για να αγοράσεις από εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξενοδοχειο και ενα deposit θελω να κανω αεροπορικα εχω κλεισει!

 

 

δεν καταλαβενεις. Και εγω σηματνικες δουλειες να κανω και χρειαζομαι την καρτα αλλα καταλαβαινω την κατασταση που γινετε και δεν

"κλαιγομε" ολη την ωρα. Δεν ειμαι μονο εγω αυτος που δεν μπορει αλλα ολοι. Ομως κατανοω την κατασταση στην οποια ειμαστε κατι που δεν το κανουν ολοι και σκεφτονται απλα την παρτυ τους! Και ναι αν δεν σ'αρεσει κατι απλα φευγεις! οπως θα κανω εγω! δεν μου αρεσει εδω και καιρο αυτη η χωρα και για αυτο φευγω 

 

Φίλε μου και καταλαβαίνω και επίθεση δεν σου κάνω. Απλά σου τονίζω δύο πράγματα. 1ον, το γνωρίζουμε πως τα σύνορα είναι ανοιχτά για να φύγουμε. Δεν χρειάζεται υπόδειξη. Λύσεις ψάχνουμε για εντός της χώρας. 2ον, δεν είναι το ίδιο εύκολο απλό ή και δυνατό να φύγουν όλοι.

 

Καλά κάνεις και φεύγεις, δεν μπορούν όμως όλοι. Το thread είναι φτιαγμένο για "κλάψα" επί του θέματος του, για τι άλλο να λέμε δηλαδή για τον καιρό? Καλά να περάσεις εκεί που πας και σου εύχομαι πολύ καλύτερη ζωή από εδώ. Όσο καλή κι αν είναι ή δεν είναι ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 13 χρόνια κοινής πορείας, το eBay και το PayPal αποφάσισαν να τραβήξουν χωριστούς δρόμους.


Η ανακοίνωση του «χωρισμού» τους έγινε γνωστή την περασμένη Παρασκευή, με την υπηρεσία διαδικτυακών πληρωμών PayPal να κάνει πρεμιέρα σήμερα, Δευτέρα 20 Ιουλίου, στο χρηματιστήριο, με τις μετοχές του να διαπραγματεύονται στο Nasdaq.


«Το eBay, ξαφνικά, θα γίνει εταιρεία με πολύ πιο αργή ανάπτυξη, το ενδιαφέρον θα στραφεί περισσότερο προς το PayPal, που θα γίνει δημόσια εταιρεία», εκτιμά ο αναλυτής μετοχών Σκοτ Κέσλερ, μιλώντας στο Euronews.


Τονίζει μάλιστα, ότι «το μέλλον του PayPal θα είναι πολύ πιο λαμπρό από το αντίστοιχο του eBay, το οποίο αναγκάζεται πλέον να αντιμετωπίσει μόνο του το σκληρό ανταγωνισμό του ηλεκτρονικού εμπορίου, από εταιρείες όπως η Amazon»


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Φίλε μου και καταλαβαίνω και επίθεση δεν σου κάνω. Απλά σου τονίζω δύο πράγματα. 1ον, το γνωρίζουμε πως τα σύνορα είναι ανοιχτά για να φύγουμε. Δεν χρειάζεται υπόδειξη. Λύσεις ψάχνουμε για εντός της χώρας. 2ον, δεν είναι το ίδιο εύκολο απλό ή και δυνατό να φύγουν όλοι.

 

Καλά κάνεις και φεύγεις, δεν μπορούν όμως όλοι. Το thread είναι φτιαγμένο για "κλάψα" επί του θέματος του, για τι άλλο να λέμε δηλαδή για τον καιρό? Καλά να περάσεις εκεί που πας και σου εύχομαι πολύ καλύτερη ζωή από εδώ. Όσο καλή κι αν είναι ή δεν είναι ήδη.

ποτε δεν το βλεπω σαν επιθεση οποιο υφος και αν υπαρχει ειτε απο τη μερια μου ειτε απο την απεναντι! Φορουμ ειναι και ανταλζουμε αποψεις. 

Το θρεντ δεν ειναι για κλαψα αλλα για να λυσουμε αποριες και να βοηθησουμε οσο μπορουμε.

 

Και γω θελω να ανοιξουν παλι οι αγορες αλλα οτι και να λεμε εμεις εδω οσο και να φωναζουμε δεν αλλαζει κατι οποτε απλα υπομονη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός πως η πρόεδρος των ελληνικών τραπεζών βγαίνει στον αέρα και λέει πράγματα που δεν ισχύουν, είναι απίστευτα ανησυχητικό αλλά και ενδεικτικό του πως φτάσαμε εδώ. 

 

http://prntscr.com/7utw65

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...