Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Εγω πιστευω, οτι οταν ανοιξει, θα ανοιξει για ολους εμας τους μικρους,

ειτε ειμαστε χαρακτηρισμενοι ως 'επαγγελματιες' ειτε ως 'ιδιωτες'.

 

Αν δεν το κανουν, και κανουν αρση του περιορισμου μονο για τους επαγγελματιες,

θα παω με τα μετρητα στο χερι σε φιλους μου επαγγελματιες ή θα τους κανω ενα transfer με ebanking,

και θα τους παρακαλεσω να τα ανεβασουν πρωτα στο δικο τους paypal και κατοπιν να μου τα περασουν στον δικο μου paypal account.

Problem solved.

 

Μονο για να μας παιδεψουν θα αφηναν εναν τετοιο διαχωρισμο.

καταλαβε ενα πραγμα αν ανοιξουν ολα για ολους θα φυγουν απειρα δις μονομιας εξω για αυτο δεν γινεται τιποτα για την ωρα και θα ανοιξει μονο σε συγκεκριμενες κατηγοριες! 

 

Αν δεν σου αρεσει καθολου αυτο που σου προσφερει αυτη η χωρα απλα φυγε! Problem solved

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελευταία νέα..

10. Μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική, χρεωστική ή/και προπληρωμένη μου κάρτα για να κάνω αγορές στο internet;
ΝΑΙ, εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα που λειτουργεί στην Ελλάδα.
Αντίθετα, δεν επιτρέπεται η χρήση καρτών εάν τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα του εξωτερικού.

 

http://www.financialbox.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=10420&Itemid=179

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι αλλο που εχω απορια ειναι το εξης.Αν υπαρχει συγγενης στο εξωτερικο και συγκεκριμενα γερμανια μπορει να αγορασει απο κει paysafe να με στειλει τον αριθμο και να την χρησιμοποιησω εγω απο δω οπου θελω;

 

Από άλλη ευρωπαϊκή χώρα που δοκίμασα δεν δούλεψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβε ενα πραγμα αν ανοιξουν ολα για ολους θα φυγουν απειρα δις μονομιας εξω για αυτο δεν γινεται τιποτα για την ωρα και θα ανοιξει μονο σε συγκεκριμενες κατηγοριες! 

 

Αν δεν σου αρεσει καθολου αυτο που σου προσφερει αυτη η χωρα απλα φυγε! Problem solved

 

Αν ανοιξει για συγκεκριμενες κατηγοριες,

οι υπολοιποι 'μαυροι' που θα ειναι υπο περιορισμον,

θα εξυπηρετηθουν απο τις κατηγοριες που θα εχουν προσβαση.

 

Εσυ μπορει να εχεις αμφιβολιες γι'αυτο,

εγω δεν εχω καμια ομως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβε ενα πραγμα αν ανοιξουν ολα για ολους θα φυγουν απειρα δις μονομιας εξω για αυτο δεν γινεται τιποτα για την ωρα και θα ανοιξει μονο σε συγκεκριμενες κατηγοριες! 

 

Αν δεν σου αρεσει καθολου αυτο που σου προσφερει αυτη η χωρα απλα φυγε! Problem solved

 

Αλήθεια, αυτό συνδράμεις με την απάντηση σου; Αν δεν σου αρέσει φύγε;

Δηλαδή αν αύριο δεν του αρέσει κάτι άλλο, πάλι να φύγει;

Και γιατί να μην φύγουν οι άλλοι και να μείνει αυτός δεν κατάλαβα.

Και τι είναι "η χώρα" αν δεν είναι οι πολίτες της?

 

Ελπίζω ειλικρινά να κατάλαβες τι ακριβώς έγραψες. Βασικά ελπίζω να τρολάρεις. Δεν σε βάλαμε πορτιέρη στην χώρα που μένουμε. Αν δεν μας αρέσει κάτι πρέπει και οφείλουμε να το φωνάζουμε και να παλεύουμε για να αλλάξει με τα σχεδόν μηδενικά μέσα που έχουμε. Αν δεν αντέξουμε ας φύγουμε, καλώς θα κάνουμε, δεν είμαι υπέρ του να δώσεις τα χρόνια σου έτσι σαν να είναι στραγάλια.

 

Αλλά θα το κάνει ο καθένας με την δική του θέληση. Δεν θα μας πει κανένας "αν δεν σου αρέσει φύγε". Το ξέρουμε αδερφέ πως αν δεν μας αρέσει μπορούμε να φύγουμε. Το μπορούμε αυτό και το φύγουμε δεν είναι τόσο απλά βέβαια όσο το να τα γράφεις. Και σίγουρα δεν περιμέναμε εσένα να μας το υποδείξεις ως εναλλακτική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία νέα..

10. Μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική, χρεωστική ή/και προπληρωμένη μου κάρτα για να κάνω αγορές στο internet;

ΝΑΙ, εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα που λειτουργεί στην Ελλάδα.

Αντίθετα, δεν επιτρέπεται η χρήση καρτών εάν τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα του εξωτερικού.

 

http://www.financialbox.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=10420&Itemid=179

 

θα έρθει το αμαζον να ανοιξει λογαριασμο σε τραπεζα της ελλάδας και οταν θα μαζευτουν 3-4 εκατομμυρια ευρω μέσα απο ηλεκτρονικες μας αγορες, θα του πει το κρατος βγαζε τα 60-60 ευρω... αλλα σου περνω το 23% εφαπαξ απο το πρωτο ευρω και αμεσα :devil: . ΔΩΣΕ ΑΝΑΠΤΥΞΗ!

 

Περαν της πλακας καταλαβαινεις οτι αυτο το αρθρο απλα σου λεει οτι απλα μπορεις να αγορασεις μεσω ιντερνετ απο ελληνικα καταστηματα. Δηλαδη το δεδομενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις εκανα μια ΚΑΝΟΝΙΚΗ , (ΟΧΙ εικονικη)  αγορα απο amazon.co.uk (Ηνωμενο Βασιλειο), με χρεωστικη Πειραιως και την δεχτηκε κανονικα.

Στην συνεχεια βεβαια την ακυρωσα, αφου δεν χρειαζομουν το προιον.

 

Ειμαι Ελλαδα, και Εχω καταστημα στο eBay, κ ΑΓΟΡΑΖΩ Κ ΠΟΥΛΑΩ , κανονικα τελευταιο μηνα, αφου εχω χρηματα στον PayPal λογαριασμο μου, (κ δεν χρειαζεται να την φορτωνω.)

 

Τι ακριβώς εννοείς με το ΚΑΝΟΝΙΚΉ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελλαδα, η χαρα του μαυραγοριτη!

 

Περιμενω (καποιος μου πε οτι ηδη το κανουν!),

να δω αγγελιες να αναλαμβανουν να μας φερουν πραγματα απο το εξωτερικο, εναντι μιας προμηθειας.

 

Μπραβο, προοδος, αναπτυξη!

 

Μετα τις 'αγορες χρυσου' σε καθε γωνια της χωρας, να βαλουμε και 'φρουτακια', κι απο εναν 'μαυραγοριτη' για αγορες εξωτερικου,

και κλεισαμε ως τριτοκοσμικη χωρα!!!!

 

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλέπω την συνδρομή που δίνουν τα ηλεκτρονικά καταστήματα στο σκρουτζ αν συνεχίσουν τα capital control να διπλασιαζεται το λιγοτερο...Λόγω ανοδου της επισκεψιμοτητας φυσικά. Και ο σκρουτζ δε χαριζει, εδω αφησε ολοκληρο eshop να του φυγει για μια συνδρομη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mentoras99 θα δικαιολογησω την παραφρονη κατασταση που σε εχει πιασει, υποθετωντας οτι σχετιζεσαι με κατασκευη και συντηρηση ιστοσελιδων και μονο τοτε θα θεωρησω λογικο τον παραλογισμο που σε εχει πιασει.

Αν εχεις επιχειρηση, μπορεις να υποβαλλεις αιτημα να κανεις εισαγωγη εμπορευματος και να γινει δεκτη, οπως κανουν ενα καρο σ/μ σημερα.

 

Αν γκρινιαζεις γιατι δε μπορεις να παραγγειλεις το κινητο/θηκη/γκατζετακι απο κινα, εισαι απλα στη κοσμαρα σου. Και οχι, οι πανες ενος παιδιου δεν ειναι σοβαρο εξοδο που θες να παρεις απο εξωτερικο, οταν μπορεις να βρεις στην Ελλαδα, οχι επωνυμες αλλά εστω noname σε χαμηλες τιμες σε διαφορα σ/μ.

 

Αν θελετε το νημα να παραμεινει ανοιχτο, λογικευτειτε.

 

mary δε θέλουμε όλοι γκατζετάκια που υπάρχουν εδώ και απλώς στο εξωτερικό είναι φθηνότερα.

Προσωπικά εγώ ψωνίζω συχνά πράγματα από το εξωτερικό που σχετίζονται με τις σπουδές μου και τη δουλειά μου (όταν λέω δουλειά δεν εννοώ επιχείρηση), και δεν υπάρχουν εδώ! (αν υπήρχαν, θα τα πλήρωνα και 5 και 10 ευρώ παραπάνω)

Όπως είπα και πριν, καταλαβαίνω ότι υπάρχουν πολύ σοβαρότερα προβλήματα, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορούμε να διαμαρτυρηθούμε που μας έχουν δέσει τα χέρια έτσι.

 

Αν σου λέγανε εσένα, απαγορεύεται να βγεις έξω να πάρεις καφέ τί θα έλεγες;

θα σου άρεσε να σου έλεγα εγώ, "εδώ ο κόσμος χάνεται εσένα ο καφές σε μάρανε!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συμφωνω.

 

Αναμενόμενη απάντηση αλλά τόσο εγώ όσο και όλοι όσοι σχολίασαν αρνητικά τις απόψεις σου, δεν περιμέναμε να συμφωνήσεις σε όσα έγραψα, αλλά αυτό είναι ένα πρόβλημα που σε χαρακτηρίζει.

 

Το αν εγω και αλλοι 'δεν την βγαζω', και εκανα απολυτως αναγκαιες αγορες απο το εξωτερικο σε τιμες κοψοχρονιας, ωστε να τα φερνω βολτα, δεν το γνωριζεις.

 

Όσοι έκαναν αγορές από το εξωτερικό είχαν και έχουν συγκεκριμένους λόγους αλλά δεν τους έβαλαν ως μοναδικό στόχο και απαίτηση από την κυβέρνηση, στη σημερινή κατάσταση που περνάει η χώρα, όπως κάνεις εσύ.

 

Αρα, οταν μας κοβουν το 'εξωτερικο', με αναγκαζει να πληρωσω πολλαπλασια για να τα αγορασω στην Ελλαδα, αν υπαρχουν στην Ελλαδα.

Με τι? Με πενιχρους μισθους.

Και μου λες να μην 'φωναζω'; Κι οτι λεω για το 'προσωπικο μου προβλημα';

ΣΟΒΑΡΑ????

 

Κατ΄αρχάς, κανείς δεν σε "αναγκάζει" να πληρώσεις πολλαπλάσια για να ασχοληθείς με το "άθλημα" που λέγεται "αγορές από το εξωτερικό". Και λέω "άθλημα" γιατί δεν πιστεύω ότι δεν υπάρχει μέλος του forum αλλά και οποιοσδήποτε Έλληνας που αγοράζει από το εξωτερικό τα αναγκαία της καθημερινής του διαβίωσης (ψωμί, ντομάτες, σουβλάκι κλπ), ειδικά, στη δύσκολη περίοδο της χρεωκοπίας που περνάει.

Και μην υποστηρίξεις ότι τα 11 εκατ, Ελλήνων που ζουν σ' αυτή την ταλαιπωρημένη χώρα ασχολούνται με το "άθλημα" αυτό και ότι αγοράζουν τα είδη καθημερινής ανάγκης και διαβίωσης από το εξωτερικό.

Οι πενιχροί μισθοί που επικαλείσαι έχουν διαμορφωθεί στα χρόνια της κρίσης και θα γίνουν ανύπαρκτοι εάν θα εφαρμοζόταν η πρότασή σου για εθνικό νόμισμα που, άλλωστε, αποκρούει η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων.

Αυτά τα λόγια είναι ΣΟΒΑΡΑ και, επιτέλους, πρέπει κάποια στιγμή να τα σκεφτείς ώριμα, όπως σε προτρέπουν οι περισσότεροι που συμμετέχουν σ' αυτό το νήμα.

 

 σε αλλο φορουμ για πολλα χρονια ελληνες χρηστες ελεγαν οτι επαιρναν τις πανες των παιδιων τους απο αμαζον αγγλιας, κι οι 'πανες' ειναι σοβαρο εξοδο για μια οικογενεια με μικρα, και θα βγεις εσυ να μας πεις 'για το σοβαρο προβλημα της χωρας που δεν κατανοοουμε';

Αυτος που χρησιμοποιουσε το εξωτερικο, είτε για την δουλεια του, το επαγγελμα του, είτε για την ιδια την επιβιωση του, τι θα του πεις;;; 'Οτι δεν κατανοει το προβλημα της χωρας, και οτι νοιαζεται για το προσωπικο του προβλημα';;;;;

ΣΟΒΑΡΑ;;;

 

Όπως έγραψα παραπάνω, η αγορά αγαθών από το εξωτερικό εξυπηρετεί κάποιους αλλά όχι την πλειοψηφία των Ελλήνων και, φυσικά, όχι όλους εκείνους που στήθηκαν στις ουρές τις προηγούμενες βδομάδες για να εισπράξουν τα 60€ την ημέρα και ακόμη χειρότερα τα 120€ τη βδομάδα, από τις κλεισμένες τράπεζες.

Καταλαβαίνεις, επιτέλους, τι σημαίνει κλεισμένες τράπεζες;

Έχεις συνειδητοποιήσει αυτό που βιώνει ο Έλληνας από τότε που άρχισε το capital control;

Σίγουρα όχι, αφού το μοναδικό σου μέλημα είναι πότε θα ανοίξει το σύστημα για να ασκήσεις το αγαπημένο σου "άθλημα".

 

Παψτε να σκεφτεστε σαν χαζα 20χρονα.

 

Καλή η αυτοκριτική

 

Να μην πω δε, οτι με την απαγορευση των εισαγωγων, οι τιμες των προϊοντων στην Ελλαδα, αυξανονται!!!!!

Τσεκαρετε και θα δειτε οτι εχω δικιο. Προσφορα και ζητηση. Οσοι εχουν στην Ελλαδα ακομη αποθεμα (ενα μηνα χωρις εισαγωγες) αρχιζουν να μοσχοπουλανε.

 

Αντε σε λιγο και με μαυρη αγορα, για τα πλεον αυτονοητα.

 

Άντε πάλι με το 2ο κλισέ που επαναλαμβάνεις συνεχώς και πεισματικά.

 

Τελικά, νομίζω ότι η περίπτωσή σου είναι αθεράπευτη και, δυστυχώς, δεν προβλέπεται να υπάρξει ελπίδα διόρθωσης.

Για τους λόγους αυτούς, δεν θα ασχοληθώ ξανά με τα γραφόμενά σου αλλά θα συνεχίσω τη συζήτηση με ώριμους και συνειδητοποιημένους συνομιλητές.

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι για να λειτουργησει παλι το paypal με ελληνικες καρτες πρεπει και το ιδιο το paypal να επιτρεψει τη χρηση τους,

οχι μονο να σταματησουν καποιοι περιορισμοι απο εδω...

και για να γινει αυτο πολυ φοβαμαι οτι πρεπει να αρθουν εντελως τα cc.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το pockee μου πιστωνει κανονικα λεφτα στο paypal balance. Δεν ξερω πως το κανει αλλα τρεξτε ολοι στα super με τα κουπονια του pockee!:P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τον spect που καίγεται νομίζω για εισητήρια από παραδίπλα forum "Δημοσίευση πριν από 4 λεπτά

Πειραιώς δουλεύει κανονικά. 176€ για αγορά αεροπορικών στην Ryanair!!! " 

ps1: με κάρτα από pireos εάν δεν κάνω λάθος είναι το παιδί
ps2: δεν ξέρω εάν την πήραν επειδή είναι ελληνική εταιρεία. 
ps3: στο ίδιο είναι 2 παιδιά που έκαναν αγορά από apple store εφαρμογές σήμερα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...