Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

απο αμερικη να μου στειλουν περιπου 250 δολλαρια γινεται? απο την τραπεζα του στη δικη μου και πως?

 

Γίνεται. Δεν υπάρχει πρόβλημα για εμβάσματα απο εξωτερικό προς τα μέσα μέχρι ένα όριο (όχι 250 ευρω ας πούμε αλλά μεγαλύτερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το έχω ξαναπεί. Θα μπορούσαν να βάλουν κάποιο όριο για συναλλαγές στο εξωτερικό. Πότε επιτέλους θα το καταλάβουν ότι είμαστε εντελώς αποκλεισμένοι με αυτόν τον τρόπο; Δεν εγκρίνονται ούτε τα 2 ευρώ για αγορά 100GB στο Onedrive για παράδειγμα.

 

Επιπλέον μην ακούτε τι λέν στα media. Οι τύποι είναι άσχετοι από ηλεκτρονικό εμπόριο. Μπερδεύονται οι ίδιοι με τις λέξεις και τι ισχύει και τι όχι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ δυο πράγματα και συγνώμη αν έχουν ξαναπαντηθεί.

 

1. Μπορούν να μου βάλουν χρήματα στον ελληνικό λογαριασμό μου από μιά άλλη ευρωπαϊκή χώρα?

2. Μπορούν να μου βάλουν χρήματα στο PayPal από άλλη ευρωπαϊκή χώρα?

3. Αν ισχύει το 2 τότε μπορώ να χρησιμοιποιήσω αυτά τα χρήματα για αγορές στο εξωτερικό?

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ δυο πράγματα και συγνώμη αν έχουν ξαναπαντηθεί.

 

1. Μπορούν να μου βάλουν χρήματα στον ελληνικό λογαριασμό μου από μιά άλλη ευρωπαϊκή χώρα?

2. Μπορούν να μου βάλουν χρήματα στο PayPal από άλλη ευρωπαϊκή χώρα?

3. Αν ισχύει το 2 τότε μπορώ να χρησιμοιποιήσω αυτά τα χρήματα για αγορές στο εξωτερικό?

 

Ευχαριστώ πολύ

 

 

1) Κανονικά μπορούν να σου βάλουν

 

2) Αν αυτός που είναι στο εξωτερικό τα έχει στο balance στο paypal, και είναι σε χωρα της ευρωζώνης τότε ναι μπορεί. Κρατω μια επιφύλαξη για χώρες εκτός ευρω. Τονίζω ότι πρέπει να τα έχει στο Balance του στο Paypal

 

3) Τα χρήματα που θα σου μεταφερθούν στο balance σου μπορούν να χρησιμοποιηθούν για αγορές στο εξωτερικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφερθηκε σε διαδικτυακο παιχνιδι απο καποιον παικτη πως αγορασε καποια πραγματα στο παιχνιδι με paysafe απο γερμανια που του εστειλαν τον κωδικο.Επισης οπως ειπε μπορει να γινει και απο βουλγαρια.Αν γνωριζει κανεις κατι παραπανω πανω σαυτο ας το αναφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αναφερθηκε σε διαδικτυακο παιχνιδι απο καποιον παικτη πως αγορασε καποια πραγματα στο παιχνιδι με paysafe απο γερμανια που του εστειλαν τον κωδικο.Επισης οπως ειπε μπορει να γινει και απο βουλγαρια.Αν γνωριζει κανεις κατι παραπανω πανω σαυτο ας το αναφερει.

απο τη στιγμη που ο κωδικος εκδιδεται σε αλλη χωρα και οχι στην ελλαδα μπορεις κανονικα να την χρησιμποιησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ δυο πράγματα και συγνώμη αν έχουν ξαναπαντηθεί.

 

1. Μπορούν να μου βάλουν χρήματα στον ελληνικό λογαριασμό μου από μιά άλλη ευρωπαϊκή χώρα?

2. Μπορούν να μου βάλουν χρήματα στο PayPal από άλλη ευρωπαϊκή χώρα?

3. Αν ισχύει το 2 τότε μπορώ να χρησιμοιποιήσω αυτά τα χρήματα για αγορές στο εξωτερικό?

 

Ευχαριστώ πολύ

 Για το 2, εκτός από τις πολύ σωστές απαντήσεις που έλαβες παραπάνω, μπορείς εναλλακτικά να σου βάλουν χρήματα στο paypal με έμβασμα από τράπεζα εξωτερικού (εντός ευρώ, εκτός είναι πολύ υψηλές οι προμήθειες) και όχι μόνο από balance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μου μπήκαν χρήματα στο PayPal Balance από πωλήσεις στο eBay και άλλα site κανονικότατα και από χώρες εκτός Ευρώπης (Ασία κλπ).

 

Αδυνατώ να καταλάβω γιατί έχει διαφορά αν ο άλλος θα με πληρώσει από το balance του ή μέσω κάρτας του, αφού και στις 2 περιπτώσεις τα χρήματα πηγαίνουν στο balance μου και εγώ δεν μπορώ να δω από πού με πλήρωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εμένα πάντως μου μπήκαν χρήματα στο PayPal Balance από πωλήσεις στο eBay και άλλα site κανονικότατα και από χώρες εκτός Ευρώπης (Ασία κλπ).

 

Αδυνατώ να καταλάβω γιατί έχει διαφορά αν ο άλλος θα με πληρώσει από το balance του ή μέσω κάρτας του, αφού και στις 2 περιπτώσεις τα χρήματα πηγαίνουν στο balance μου και εγώ δεν μπορώ να δω από πού με πλήρωσε.

δεν εχει διαφορα πως θα σου τα στειλει ο αλλος απο εξω! ειτε σε balance τα εχει ειτε στην καρτα το ιδιο ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έγραψα βάσει αυτού:

 

2) Αν αυτός που είναι στο εξωτερικό τα έχει στο balance στο paypal, και είναι σε χωρα της ευρωζώνης τότε ναι μπορεί. Κρατω μια επιφύλαξη για χώρες εκτός ευρω. Τονίζω ότι πρέπει να τα έχει στο Balance του στο Paypal

 

Είναι διαφορετικό δλδ όταν σε πληρώνει κάποιος για κάτι, και διαφορετικό όταν απλά στέλνει λεφτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...