Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρεωστικη πειραιως εχω και λήγει 6/2015.Εσας οταν πηγατε να αγορασετε μετα τα capital control τι σας εβγαλε;Στην paypal ματε δεν ειχατε θεμα που δεν μπορουσε να τραβηξει λεφτα;

 

Τότε δεν λήγει...

 

Έληξε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εβγαλα. Την πήρα απο περίπτερο, δεν περίμενα ένα μήνα. Ακόμα και τωρα υπάρχει μινι μάρκετ στην Αθήνα που έχει (είχε πριν λίγες μέρες τουλάχιστον). Που δεν παιζει η κάρτα;

Aliexpress δεν μπορεις να κανεις αγορες. Και οι καρτες αυτες έχουν πολυ μικρο ποσο 20-30 ευρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aliexpress δεν μπορεις να κανεις αγορες. Και οι καρτες αυτες έχουν πολυ μικρο ποσο 20-30 ευρω. 

 

Ποιος στο λέει; Γιατι εγω έκανα κανονικότατα απο εκεί....

Τι εννοείς μικρό ποσό; Αγοράζεις κουπόνια τα οποία φορτωνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την άμαζον κανένα θέμα.

Με τις ελληνικές κάρτες όμως...

Έχω στην paypal.Πριν την πληρωμή το βγάζει.Μπορεί να κάνω κάτι λάθος εγώ.ΑΠλα στην βοήθεια μου βγάζει γενικά τι μπορεί να φταίει κι όχι κάτι συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πειστεί οτι το Paypal παίζει καθυστερήσεις και τραινάρει την αποκατάσταση της κανονικής διαδικασίας πληρωμών για να τσεπώνει την προμήθεια. Διότι απο την στιγμή που σου επιτρέπει να κάνεις την πληρωμή μέσω Request Money η ελληνική τράπεζα δεν είναι πια θέμα capital controls.. Ασε που οι κάρτες πλέον περνάνε σε αρκετά μαγαζιά του εξωτερικού στο ίντερνετ. Θα μπορούσε να αποκαταστήσει το "φόρτωμα" χρημάτων απευθείας στο Balance με όριο οσο το ημερήσιο όριο αναλήψεων.. Αν θέλει κάποιος να βάζει ολα τα λεφτά του εκεί τι το νοιάζει το κράτος;

 

+1

Δεν είμαι 100% βέβαιος, αλλά το θεωρώ πολύ πιθανό. Πόσο μεγάλα "τεχνικά προβλήματα" (όπως διάβασα σε άλλο post) μπορεί να έχει ένας κολοσσός σαν το PayPal, προκειμένου ν' αποκαταστήσει τη δυνατότητα χρήσης πιστωτικών καρτών ελληνικών τραπεζών;

 

Κι επειδή εκνευρίστηκα μ' αυτή την ιστορία, τους έστειλα χθες ένα μήνυμα -μέσω webform- απ' το λογαριασμό μου στο PayPal, όπου τους ρωτούσα γιατί δεν γίνεται confirmed μια χρεωστική κάρτα που έβαλα & πότε επιτέλους θα λήξει η ιστορία με την απαγόρευση χρήσης από το PayPal των πιστωτικών/χρεωστικών καρτών ελληνικών τραπεζών, αφού πλέον έχουν χαλαρώσει τα capital control & οι κάρτες μας γίνονται αποδεκτές για αγορές από διάφορα site του εξωτερικού.

 

Μου ήρθε μια αυτοματοποιημένη απάντηση που δεν έλεγε τίποτα. Παρέπεμπε σε FAQ's κι έλεγε ότι αν δεν με καλύπτουν να τους απαντήσω στο email που μου έστειλαν. Αυτό κι έκανα, στέλνοντας τους το ακόλουθο:

 

As I wrote, I' d like to know the reason I can't pay using a confirmed credit card in my PayPal account and why a new card I've added in my profile can't be confirmed.

 

I guess it must be because of PayPal's policy regarding credit/debit cards from Greek banks, a policy that rejects them due to the capital control situation in Greece.

 

As you I'm sure you must know, this situation is very "lighter" during the last weeks, allowing the holders of credit/debit cards issued from Greek banks to make purchases (up to a maximum amount of money) from abroad.

 

Please inform when PayPal will -finally!- allow purchases from members that are using confirmed (verified) credit/debit cards issued from Greek banks.

 

 

Νομίζω πως καλό θα ήταν όλοι οι Έλληνες-μέλη να πιέσουμε το PayPal με κάποια αντίστοιχη λογική. Άμα τους πρήξουμε στέλνοντας ένα κάρο μηνύματα που θα πρέπει ν' απαντάνε, κάτι μπορεί να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν 5~ μερες εβαλα στο στο paypal κανονικα λεφτα με το γνωστο πλεον κολπο, σημερα πηγα να βαλω παλι και δεν με αφηνει..επρεπε να εχω βαλει οσα ηθελα με την 1η φορα και να μην κανω δοκιμη με μικροποσο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με τις αγορές μέσω paypal για τις οποίες έχουν υπόθει πολλά και με έχουν μπερδέψει!

Προσέθεσα στον λογαριασμό paypal μου μια prepaid της Πειραιώς που έχω , την οποία έκανα verification χθες. Έχω σκοπό (ή τουλάχιστον είχα μέχρι πρότινως) να αγοράσω ένα κινητό από γνωστό site (minideal.net, για όσους το γνωρίζουν) και θέλω να θέσω τα εξής ερωτήματα.

1ον, ισχύουν αύτα που έχω διαβάσει πως επιτρέπονται οι αγορές μέσω paypal εως 500Ε ανά φυσικό πρόσωπο ή τζάμπα χαρά πήρα?

2ον, το ποσό που έχω σκόπο να προσθέσω θα φανεί στο διαθέσιμο ποσό στο λογαριασμό της paypal?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μια ερωτηση και απο εμενα. Εχω μια Αγγλικη καρτα φιλου. Για να την κανω confirm στο paypal  ωστε  πληρωσω κατι στο ebay ,παιρνει καιρο να γινει ή μπορω να την βαλω και την προηγουμε μερα(πριν ληξει η αγγελια)  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μια ερωτηση και απο εμενα. Εχω μια Αγγλικη καρτα φιλου. Για να την κανω confirm στο paypal ωστε πληρωσω κατι στο ebay ,παιρνει καιρο να γινει ή μπορω να την βαλω και την προηγουμε μερα(πριν ληξει η αγγελια) ?

Όχι 2 λεπτά χρειάζεται.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...