Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λογικά ανέβασες σε ευρώ και προσπαθείς να αγοράσεις σε άλλο νόμισμα. Οπότε η PayPal προσπαθεί να μετατρέψει σε άλλον νόμισμα και δεν φτάνουν τα χρήματα για την αγορά και την προμήθεια μετατροπής στο άλλο νόμισμα.

Κάποιος είπε πως του έφαγε 4...€ για μετατροπή .

 

 

Προτιμότερο θα ήταν να δηλώνεις primary νόμισμα ....αυτό που θα αγοράσεις.

 

Δικιά μου γνώμη.

δήλωσα και british pound, τίποτα πάλι, δεν κολλάει στο ότι μπορεί να μην φτάνει το ποσό, λέει δεν έχω συνδέσει την κάρτα...η συγκεκριμένη κάρτα όμως έχει επιβεβαιωθεί στο παρελθόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500022935

 

Για να δουμε.

Αυτοι ειναι ικανοι να επιτρεπουν συναλλαγες δικτυακες 'οτι να ναι', και να εξαιρουν ebay/paypal/amazon.

 

Συγκρίνοντας αυτό το κείμενο, που φαίνεται να είναι η πλήρης συνέντευξη, με το προηγούμενο, βγαίνει αβίαστα το συμπέρασμα ότι ο τρόπος παρουσίασης μιας είδησης μπορεί να τη διαστρεβλώσει εντελώς.

 

Στην ουσία τώρα. Αυτή βρίσκεται στις δύο πρώτες παρ. και, κυρίως, στη βασική προϋπόθεση που είναι η οικονομική σταθερότητα. Και αυτή δεν είναι κάτι που μπορεί να επιτευχθεί την επόμενη βδομάδα ή τον επόμενο μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρίνοντας αυτό το κείμενο, που φαίνεται να είναι η πλήρης συνέντευξη, με το προηγούμενο, βγαίνει αβίαστα το συμπέρασμα ότι ο τρόπος παρουσίασης μιας είδησης μπορεί να τη διαστρεβλώσει εντελώς.

 

Στην ουσία τώρα. Αυτή βρίσκεται στις δύο πρώτες παρ. και, κυρίως, στη βασική προϋπόθεση που είναι η οικονομική σταθερότητα. Και αυτή δεν είναι κάτι που μπορεί να επιτευχθεί την επόμενη βδομάδα ή τον επόμενο μήνα.

Φιλικα τωρα, μου θυμιζεις τον κλασσικο ελληνα που ξεψαχνιζει κατι για να φανει εξυπνος. Οικονομικη σταθεροτητα την αναφερει για οριστικη αρση. Τα 7 σημεια αναφερονται οτι χαλαρωνουν ισως και απο Δευτερα συμφωνα με το εγκυροτατο capital.gr. Μην μπερδευομαστε και ας χαλαρωσουμε και εμεις

 

www.capital.gr/oikonomia/3059136/n-xristodoulakis-erxontai-7-3-allages-sta-capital-controls

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δήλωσα και british pound, τίποτα πάλι, δεν κολλάει στο ότι μπορεί να μην φτάνει το ποσό, λέει δεν έχω συνδέσει την κάρτα...η συγκεκριμένη κάρτα όμως έχει επιβεβαιωθεί στο παρελθόν

Τότε υποθέτω πως η κάρτα είναι τέτοια που ανήκει στην κατηγορία που δεν δουλεύει και στην περίπτωση που θα την χρησιμοποιούσες ώστε να ανεβάσεις χρήματα με την γνωστή μέθοδο request.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Πάντως κάποιος είπε πως έκανε request και πλήρωσε με την ίδια κάρτα που είχε δηλωμένη και στο PayPal λογαριασμό του και 

έκανε αρκετές αγορές το Σ/Κ που πέρασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσπάθησα με κάρτα eurobank ( πιστωτική ) και έστειλα σε μένα σε 2 λεπτά τα λεφτά.

Έστειλα 160 € και πήρα

PayPal balance: €154.21 EUR

 

Αν στην περίπτωση που δεν θέλω κάτι τα χρήματα πως μπορώ να τα στείλω σε έναν λογαριασμό μου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσπάθησα με κάρτα eurobank ( πιστωτική ) και έστειλα σε μένα σε 2 λεπτά τα λεφτά.

Έστειλα 160 € και πήρα

PayPal balance: €154.21 EUR

 

Αν στην περίπτωση που δεν θέλω κάτι τα χρήματα πως μπορώ να τα στείλω σε έναν λογαριασμό μου ?

Δεν μπορείς, τα χρήματα θα παραμείνουν στο balance

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αν στην περίπτωση που δεν θέλω κάτι τα χρήματα πως μπορώ να τα στείλω σε έναν λογαριασμό μου ?

μπαινεις στο paypal και επιλεγεις withdraw ,απλα θα πρεπει να δηλωσεις το IBAN της τραπεζας σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλικα τωρα, μου θυμιζεις τον κλασσικο ελληνα που ξεψαχνιζει κατι για να φανει εξυπνος. Οικονομικη σταθεροτητα την αναφερει για οριστικη αρση. Τα 7 σημεια αναφερονται οτι χαλαρωνουν ισως και απο Δευτερα συμφωνα με το εγκυροτατο capital.gr. Μην μπερδευομαστε και ας χαλαρωσουμε και εμεις

 

www.capital.gr/oikonomia/3059136/n-xristodoulakis-erxontai-7-3-allages-sta-capital-controls

 

 

1. Προφανώς, ήθελες να πεις "κλασικό Έλληνα που προσπαθεί να διαβάσει σωστά μια είδηση και όχι αυτή που θέλουν να του σερβίρουν κάποιοι", γιατί αυτό ακριβώς έκανα διαβάζοντας το πλήρες κείμενο της συνέντευξης και όχι την προσαρμοσμένη (ίσως και περιληπτική) έκδοση που θέλησαν να διαμορφώσουν οι συντάκτες της Ναυτεμπορικής και του capital.

 

2. Στις δύο πρώτες παρ. του κειμένου του in.gr αναφέρεται ότι:

Έως το τέλος του χρόνου είναι εφικτό να αρθούν οι περιορισμοί στην κίνηση κεφαλαίων, υπό την προϋπόθεση της οικονομικής σταθερότητας. Αυτό ανέφερε ο υπουργός Οικονομίας Νίκος Χριστοδουλάκης σε συνέντευξη Τύπου, ανακοινώνοντας παράλληλα ότι θα δοθεί σε νέους φοιτητές ή σε φοιτητές Erasmus η δυνατότητα να ανοίγουν νέους λογαριασμούς.

Ο κ. Χριστοδουλάκης εκτίμησε ότι, μέχρι το τέλος του έτους, είναι εφικτό να αρθούν οι περιορισμοί στην κίνηση κεφαλαίων, υπό την προϋπόθεση της οικονομικής σταθερότητας. Μετά από σύσκεψη που είχε την Τετάρτη, ανακοίνωσε ότι τα capital controls χαλαρώνουν στα εξής σημεία:

 

Και το κείμενο συνεχίζει με τα γνωστά 7 σημεία.

Είναι άλλη είδηση να διαβάσεις σκέτα τα 7 σημεία και άλλη αν τα διαβάσεις μετά από τις 2 προηγούμενες παρ.

 

3. Εάν είχες διαβάσει το νήμα από την αρχή, θα είχες προσέξει τις θέσεις που είχα διατυπώσει για τις προυποθέσεις αλλά και χρόνο άρσης των CC και, μετά από 2 μήνες και πλέον, φαίνεται ότι εξακολουθεί να παραμένει χλωμό το τοπίο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπαινεις στο paypal και επιλεγεις withdraw ,απλα θα πρεπει να δηλωσεις το IBAN της τραπεζας σου

Εάν είχε δηλωμένο IBAN πριν τα Capital Control.

 

Τώρα δεν μπορείς να δηλώσεις IBAN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα πριν απο λίγο μια αγορά απο το sports direct αλλα στο PayPal το ποσο το γράφει σαν pending. Στο λογαριασμό μου στο sports direct φαίνεται ότι έχει ολοκληρωθεί η παραγγελία. Τα λεφτά μου έφτασαν, έχουν μείνει και αλλα 30 ευρώ στο balance. Οσες αλλες αγορες εχω κανει δεν ειχα κανενα προβλημα. Τι μπορεί να έχει γίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλήσετε στο τηλέφωνο με Paypal, θα σας προσθέσουν τραπεζικό λογαριασμό στο paypal σας.

Πρίν ελάχιστες μέρες που δοκίμασα δεν μου επέτρεπε να δηλώσω IBAN. Κάποια είπαν οτι δεν γίνεται για να μην κάνουμε top up.

 

Δεν γνωρίζω ότι γίνεται τηλεφωνικώς όμως η διαδικασία. 

Ανακαλώ τότε. B)

 

EIKONA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Προφανώς, ήθελες να πεις "κλασικό Έλληνα που προσπαθεί να διαβάσει σωστά μια είδηση και όχι αυτή που θέλουν να του σερβίρουν κάποιοι", γιατί αυτό ακριβώς έκανα διαβάζοντας το πλήρες κείμενο της συνέντευξης και όχι την προσαρμοσμένη (ίσως και περιληπτική) έκδοση που θέλησαν να διαμορφώσουν οι συντάκτες της Ναυτεμπορικής και του capital.

 

2. Στις δύο πρώτες παρ. του κειμένου του in.gr αναφέρεται ότι:

Έως το τέλος του χρόνου είναι εφικτό να αρθούν οι περιορισμοί στην κίνηση κεφαλαίων, υπό την προϋπόθεση της οικονομικής σταθερότητας. Αυτό ανέφερε ο υπουργός Οικονομίας Νίκος Χριστοδουλάκης σε συνέντευξη Τύπου, ανακοινώνοντας παράλληλα ότι θα δοθεί σε νέους φοιτητές ή σε φοιτητές Erasmus η δυνατότητα να ανοίγουν νέους λογαριασμούς.

Ο κ. Χριστοδουλάκης εκτίμησε ότι, μέχρι το τέλος του έτους, είναι εφικτό να αρθούν οι περιορισμοί στην κίνηση κεφαλαίων, υπό την προϋπόθεση της οικονομικής σταθερότητας. Μετά από σύσκεψη που είχε την Τετάρτη, ανακοίνωσε ότι τα capital controls χαλαρώνουν στα εξής σημεία:

 

Και το κείμενο συνεχίζει με τα γνωστά 7 σημεία.

Είναι άλλη είδηση να διαβάσεις σκέτα τα 7 σημεία και άλλη αν τα διαβάσεις μετά από τις 2 προηγούμενες παρ.

 

3. Εάν είχες διαβάσει το νήμα από την αρχή, θα είχες προσέξει τις θέσεις που είχα διατυπώσει για τις προυποθέσεις αλλά και χρόνο άρσης των CC και, μετά από 2 μήνες και πλέον, φαίνεται ότι εξακολουθεί να παραμένει χλωμό το τοπίο.

 

Πλεον ο κλασσικος ελληνας ειναι ο και καλα υποψιασμενος με τα media (προσωπικη αποψη).

Επισης κανενα site δεν διαστρεβλωσε τις δηλωσεις του υπουργου.

Μια χαρα την αναμετεδωσαν την ειδηση.

Χαλαρωση αναμενουμε και οχι οριστικη αρση.

Ουσιαστικα να επεκταθει στα τραπεζικα ιδρυματα η δυνατοτητα μεταφορας κεφαλαιων στο εξωτερικο εως ενα οριο.

Φιλικα παντα.

Τελος απο εμενα στο offtopic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...