Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Προφανώς, ήθελες να πεις "κλασικό Έλληνα που προσπαθεί να διαβάσει σωστά μια είδηση και όχι αυτή που θέλουν να του σερβίρουν κάποιοι", γιατί αυτό ακριβώς έκανα διαβάζοντας το πλήρες κείμενο της συνέντευξης και όχι την προσαρμοσμένη (ίσως και περιληπτική) έκδοση που θέλησαν να διαμορφώσουν οι συντάκτες της Ναυτεμπορικής και του capital.

 

2. Στις δύο πρώτες παρ. του κειμένου του in.gr αναφέρεται ότι:

Έως το τέλος του χρόνου είναι εφικτό να αρθούν οι περιορισμοί στην κίνηση κεφαλαίων, υπό την προϋπόθεση της οικονομικής σταθερότητας. Αυτό ανέφερε ο υπουργός Οικονομίας Νίκος Χριστοδουλάκης σε συνέντευξη Τύπου, ανακοινώνοντας παράλληλα ότι θα δοθεί σε νέους φοιτητές ή σε φοιτητές Erasmus η δυνατότητα να ανοίγουν νέους λογαριασμούς.

Ο κ. Χριστοδουλάκης εκτίμησε ότι, μέχρι το τέλος του έτους, είναι εφικτό να αρθούν οι περιορισμοί στην κίνηση κεφαλαίων, υπό την προϋπόθεση της οικονομικής σταθερότητας. Μετά από σύσκεψη που είχε την Τετάρτη, ανακοίνωσε ότι τα capital controls χαλαρώνουν στα εξής σημεία:

 

Και το κείμενο συνεχίζει με τα γνωστά 7 σημεία.

Είναι άλλη είδηση να διαβάσεις σκέτα τα 7 σημεία και άλλη αν τα διαβάσεις μετά από τις 2 προηγούμενες παρ.

 

3. Εάν είχες διαβάσει το νήμα από την αρχή, θα είχες προσέξει τις θέσεις που είχα διατυπώσει για τις προυποθέσεις αλλά και χρόνο άρσης των CC και, μετά από 2 μήνες και πλέον, φαίνεται ότι εξακολουθεί να παραμένει χλωμό το τοπίο. 

 

Μίλησε ξεκάθαρα για χαλάρωση περιορισμών για τις διαδικτυακές αγορές από εξωτερικό. Ίσως ακούγεται λίγο αόριστο όλο αυτό  (γιατi μας καίει για amazon/ebay κ κυριως paypal)  αλλά με αυτά που είπε ενδέχεται να το δούμε και σύντομα. Επίσης είπε ότι είναι δυνατόν να αρθούν τα cc μέχρι τέλος του έτους υπό προυποθέσεις. ¨Αλλο το ένα θέμα άλλο το άλλο.

Οπότε καλό είναι να μην κάνουμε τους ξερόλες και να κάνουμε λίγο υπομονή μερικές μέρες που θα βγει νέα ΠΝΠ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ισχύει. Δε βγαίνουν κουπόνια Paysafe στην Ελλάδα. Η παραπληροφόρηση πάει σύννεφο...

Εγω το ανεφερα γτ μου το ειπαν...Μπορεις να μην κατηγορεις γτ απλα δεν εδωσα καποια πληροφορια με 100%...calm...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά από Greenmangaming με cashcard Eurobank και προχώρησε κανονικά.

Ίσως η Greenmangaming να έχει σύνδεση με Ελληνική τράπεζα;

Greenmangaming δουλευει και σε αλλους απ'ότι διαβασα στο reddit. Οπως και το g2a και humble store.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!
προσπάθησα να ολοκληρώσω αγορά αθλητικού εξοπλισμού από γνωστό σαιτ sportsshoes.com αρχικά με προπληρωμένη της πειραιώς και στη συνέχεια με american express της alpha,τζίφος η δουλειά όπως και με paypal μέσω αυτών των καρτών, υπάρχει καμιά πιθανότητα με άλλη καρτα να κάνω την αγορά η άδικα ψάχνω δανεική κάρτα?
ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλαρωση αναμενουμε και οχι οριστικη αρση.

Ουσιαστικα να επεκταθει στα τραπεζικα ιδρυματα η δυνατοτητα μεταφορας κεφαλαιων στο εξωτερικο εως ενα οριο.

Φιλικα παντα.

Τελος απο εμενα στο offtopic

 

 

Διαφωνώ ριζικά με την άποψη ότι η συζήτηση για τη χαλάρωση/άρση των CC θεωρείται ως εκτός θέματος σ' αυτό το νήμα, αλλά καθένας μπορεί να έχει διαφορετική άποψη, που πρέπει να είναι σεβαστή.

 

Στην ουσία τώρα. Χαλάρωση των CC στις αγορές από το εξωτερικό, όπως σ' αυτό το νήμα τις εννοούμε, δεν είναι εύκολο να γίνουν, αφού, στην πραγματικότητα, αυτό σημαίνει χαλάρωση στη διακίνηση κεφαλαίων στο εξωτερικό.

 

Εάν σκεφτούμε ότι το κόλπο, που ανακάλυψε μέλος του forum, κυκλοφόρησε σε όλη την Ελλάδα και εφαρμόστηκε από χιλιάδες άτομα, δεν είναι αποτέλεσμα (κυβερνητικής) χαλάρωσης των μέτρων, διαπιστώνουμε ότι, στο δίμηνο εφαρμογής των CC, δεν έχει ανακοινωθεί κανένα μέτρο χαλάρωσης, στον τομέα των αγορών από το εξωτερικό, με κάρτες, όπως τις ξέραμε πριν από τα CC.

 

Εάν προσθέσουμε και το γεγονός ότι πριν από την αξιολόγηση, που θα ξεκινήσει τον ΟΚΤ, δεν προβλέπεται χρηματοδότηση της χώρας, εύκολα βγαίνει το συμπέρασμα ότι, εάν πρόκειται να γίνει κάποια χαλάρωση, αυτή δεν πρόκειται να τη δούμε πριν από τη λήξη της αξιολόγησης.

 

Μπορεί οι σκέψεις αυτές να έρχονται σε αντίθεση με τις επιθυμίες των μελών του forum που συμμετέχουν σ' αυτό το νήμα, αλλά, κατά την ταπεινή μου γνώμη, στηρίζονται σε πραγματικά δεδομένα και όχι σε αόριστες υποσχέσεις και στις επιθυμίες μας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ξέρω είδη την απάντηση, αλλά τέλος πάντων, ας το δοκιμάσω:

 

 Προσωπικά είμαι συλλέκτης collectibles (1/6th, comics & minimates) αλλά το πρόβλημα είναι ότι τα παίρνω όλα από το εξωτερικό, εφόσον δεν υπάρχουν εδώ (ούτε καν τα εισάγουν). Τα comic τα κάνω subscription από Αθήνα οπότε είμαι καλυμμένος. Όμως έχω παραγγείλει μια φιγούρα από Αγγλική εταιρία, την έχω πληρώσει και όλα αυτά, αλλά τώρα πρέπει να δώσω και τα μεταφορικά ώστε να σταλθεί. Και ιδού το πρόβλημα, αφού λόγο CC δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω ούτε PP, ούτε πιστωτική ούτε τίποτα. Έχει κανείς καμιά λύση? Κανονικά θα περίμενα ώώώώώώώώώσπου, αλλά είναι συλλεκτικό κομμάτι και ανησυχώ λίγο (επικοινώνησα με την εταιρία και θα την κρατήσουν εκεί για όσο χρειαστεί αλλά....).

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΤΑΦΕΡΑ αγορα απο ALIEXPRESS :)

Καλημέρα φίλε μου , επειδή και εγω ψάχνω τρόπο για αγορά απο αυτο το site πως το κατάφερες ; ευχαριστώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ξέρω είδη την απάντηση, αλλά τέλος πάντων, ας το δοκιμάσω:

 

Προσωπικά είμαι συλλέκτης collectibles (1/6th, comics & minimates) αλλά το πρόβλημα είναι ότι τα παίρνω όλα από το εξωτερικό, εφόσον δεν υπάρχουν εδώ (ούτε καν τα εισάγουν). Τα comic τα κάνω subscription από Αθήνα οπότε είμαι καλυμμένος. Όμως έχω παραγγείλει μια φιγούρα από Αγγλική εταιρία, την έχω πληρώσει και όλα αυτά, αλλά τώρα πρέπει να δώσω και τα μεταφορικά ώστε να σταλθεί. Και ιδού το πρόβλημα, αφού λόγο CC δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω ούτε PP, ούτε πιστωτική ούτε τίποτα. Έχει κανείς καμιά λύση? Κανονικά θα περίμενα ώώώώώώώώώσπου, αλλά είναι συλλεκτικό κομμάτι και ανησυχώ λίγο (επικοινώνησα με την εταιρία και θα την κρατήσουν εκεί για όσο χρειαστεί αλλά....).

 

Ευχαριστώ!

Επειδη ειναι αγγλικη κ εχω προσπαθησει σε αρκετες αγγλικες κ περασαν χωρις προβλημα συναλλαγες προσπαθησε ετσι να πληρωσεις καλυτερα μετα τα μεσανυχτα.

 

Αλλιως δισβασε για το πως μπορεις να στειλεις λεφτα απο την καρτα σου στο paypal balance , φροντισε να ειναι λιρες για να μη σε κλεψει το pp στη μετατροπή κ θα κανεις κανονικα την αγορα σου!

 

Απλά, ψαξε! Google & search is your friend!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

G2A χθες που δοκίμασα Alpha Visa Enter αλλά δεν πέρασε. 

 

H Alpha Bank American Express Bonus λειτουργεί κανονικά με GMG. Με όλες τις άλλες που δοκίμασα (Alpha Enter Visa, Eurobank Visa, NBG Maestro) έφαγα άκυρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...