Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το ερώτημα είναι οσοι έχουν δυο λογαριασμούς σε τράπεζα θα μπορούν να στείλουν 500 από τον καθένα?

το λέω γιατί στο κείμενο αναφέρει από πελάτη ID, προφανώς είναι νωρίς ακόμα για να ξέρουμε, απλά εξέθεσα το ερώτημα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το ερώτημα είναι οσοι έχουν δυο λογαριασμούς σε τράπεζα θα μπορούν να στείλουν 500 από τον καθένα?

το λέω γιατί στο κείμενο αναφέρει από πελάτη ID, προφανώς είναι νωρίς ακόμα για να ξέρουμε, απλά εξέθεσα το ερώτημα μου.

Αν είναι στην ίδια τράπεζα όχι δε θα μπορουν. Αν είναι σε διαφορετικές θα μπορουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για το έμβασμα μόνο μέσω ταμείου, και εγώ πιστεύω οτι δεν ισχύει. Θα μπορείς να κάνεις και μέσω ebanking.

 

Αυτή η διαδικασία ίσχυε προ CC και είναι άλλο το τι θα θέλαμε να γίνεται και άλλο το τι γίνεται.

Σήμερα ισχύει άλλη διαδικασία που περιγράφεται αναλυτικά, για τις εξαιρούμενες περιπτώσεις, στην απάντηση της ερώτησης 22 του δελτίου τύπου της ΕΕΤ (19/8/15), που παρέθεσα στο post #6323.

 

Όλη η διαδικασία γίνεται μέσω τράπεζας και το μόνο που έχει αλλάξει, στην ουσία, με την νέα απόφαση, είναι ότι στις εξαιρέσεις που προβλέπονταν τότε προστίθενται και οι μεταφορές χρημάτων (εμβάσματα) στο εξωτερικό μέχρι 500€/μήνα και ανά Customer ID.

 

Πιστεύω, όμως, ότι την επόμενη βδομάδα θα κυκλοφορήσει το νέο δελτίο τύπου της ΕΕΤ στο οποίο θα διευκρινίζονται οι σχετικές λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εχω μια debit mastercard της εθνικης και προσπαθω να αγορασω απο ebay μεσω PayPal και μου βγαζει αυτο We're sorry, but your transaction couldn't be completed using the selected card, MasterCard x-8511. This happened because it has been denied by the card issuer.

 

Δεν μπορουμε πλεον να κανουμε αγορες; Τι γινεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να πληρώσεις απευθείας με την κάρτα χωρίς paypal.

Μπορεί να το πάρει.

πως μπορω να το κανω αυτο στο ebay? εψαχνα αλλα δεν εβρισκα τον τροπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση:

Όταν έχεις Paypal balance και κάρτα δηλωμένη, δε μπορείς να επιλέξεις απο που θα κρατήσει το ποσό?

πχ απο τη κάρτα και όχι απο το balance?

 

Επίσης μπορείς να φτιάξεις 2ο paypal account και να δηλώσεις την ίδια κάρτα (για να μην τρως το balance του άλλου λογαριασμού...)?

Ρε παιδια μπας και εχει κανεις καμια ιδεα γιατι δε με αφηνει το paypal να χρησιμοποιησω τη καρτα για πληρωμη και οχι το balance?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια σκεψη για υο πως μπορεις να παρακαμψεις τα cc καθως και να ασφαλισεις τα χρηματα σου, η ιδανικη λυση φανταζει λογαριασμος σε ξενη τραπεζα, εκδοση debit card σε αυτην και αγορες με χρηση της καθως και χειρισμος μεσω ebanking για τα βασικα.

 

Φυσικα δεν ειναι καθολου ευκολο να ανοιξεις τετοιο λογαριασμο... Εκει ομως σκεφτηκα οτι τι Paypal που ολοι εχουμε ειναι στην ουσια ενας τετοιος λογαριασμος στο εξωτερικο. Το να μεταφερεις τα λεφτα σου εκει ας υποθεσουμε οτι το καταφερνεις αργα η γρηγορα...500-500 πχ με τις αλλαγες που γινονται. Ειδα οτι λοιπον και το Paypal εχει debit mastercard που μπορεις να εκδοσεις... Δε μπορεσα να βρω καποιο περιορισμο για US only ουτε και καποια συνδρομη να θελει, αρα αν εκδοσεις τετοια καρτα δε θα μπορεις να ψωνιζεις και οτιδηποτε θελει πιστωτικη και οχι paypal χρεωνοντας το balance σου? Το εχει ψαξει κανεις περεταιρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα του paypal είναι πολύ καλή.

Χωρίς προμήθειες και χρεώνει κατευθείαν το balance που έχεις.

 

Πριν κανά μήνα που το έψαχνα ήθελε

- Να είσαι κάτοικος USA

- Να έχεις τραπεζικό λογαριασμό σε αμερικανική τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μπας και εχει κανεις καμια ιδεα γιατι δε με αφηνει το paypal να χρησιμοποιησω τη καρτα για πληρωμη και οχι το balance?

Δεν γίνεται. Δίνει αυτόματα προτεραιώτητα στο balance

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται. Δίνει αυτόματα προτεραιώτητα στο balance

Σε ευχαριστω για την επιβεβαιωση, αν και ειχα την εντυπωση οτι στη check out σελιδα θα μπορουσες να επιλεξεις καρτα αντι για balance.οκ.

Αρα φτιαχνω εναν δευτερο λογαριασμο business με τα ιδια στοιχεια (επιτρεπεται απο οτι διαβαζω) και βαζω εκει μονο καρτες και δοκιμαζω την τυχη μου.

Σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν ήθελες να κάνεις έμβασμα στο εξωτερικό ή να ανοίξεις λογαριασμό και όσες άλλες αλλαγές περιλαμβάνονται στο ΦΕΚ, εκτός από αυτές που ενδιαφέρουν αυτό το νήμα, ΝΑΙ, πράγματι, "τέλος η αναμονή".

 

Πάντως, το έμβασμα στο εξωτερικό γίνεται μόνο στην τράπεζα και όχι μέσω e-banking, και πρέπει να πληρώσεις και τις σχετικές προμήθειες που ορίζει κάθε τράπεζα με βάση το τιμολόγιό της.

 

Φίλε μου. στην Winbank της Πειραιώς έχει επιλογή μεταφοράς εμβάσματος. Οπότε ίσως μπορούμε να στείλουμε ένα έμβασμα στον τραπεζικό λογαριασμό που μας δίνει το paypal έτσι ώστε να φορτώσουμε το balance; Δεν ξέρω δεν το έχω δοκιμάσει μια υπόθεση είναι αν ξέρεις εσύ ή κάποιος άλλος ας μας απαντήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου. στην Winbank της Πειραιώς έχει επιλογή μεταφοράς εμβάσματος. Οπότε ίσως μπορούμε να στείλουμε ένα έμβασμα στον τραπεζικό λογαριασμό που μας δίνει το paypal έτσι ώστε να φορτώσουμε το balance; Δεν ξέρω δεν το έχω δοκιμάσει μια υπόθεση είναι αν ξέρεις εσύ ή κάποιος άλλος ας μας απαντήσει...

 

Αυτη τη στιγμη μπορείς να στείλεις έμβασμα στο λογαριασμο του paypal μέσω της winbank ΜΟΝΟ εαν έχεις δεχτεί σε αυτο το λογαριασμό εμβασμα απο εξωτερικό μετά τις 18.7.15. Μόλις ενεργοποηθεί η νέα δυνατότητα θα μπορείς να στέλνεις με τους περιορισμούς που αναφέραμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα του paypal είναι πολύ καλή.

Χωρίς προμήθειες και χρεώνει κατευθείαν το balance που έχεις.

 

Πριν κανά μήνα που το έψαχνα ήθελε

- Να είσαι κάτοικος USA

- Να έχεις τραπεζικό λογαριασμό σε αμερικανική τράπεζα.

αρα δε μπορουμε να τη βγαλουμε :( κριμας, θα ελυνε το προβλημα μια για παντα...

Φανταζομαι αυτους τους περιορισμους τους λεει αφου αρχισεις τη διαδικασια για να τη βγαλεις...γιατι εγω δε μπορεσα να βρω κατι τετοιο, το μονο αρνητικο που ειδα ειναι οτι για αγορες εκτος US ειχε 1% προμηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...