Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mια χαρα θυμάμαι τη διαχρονική εξέλιξη των Cc. Ακριβως επειδή τη θυμάμαι καλα γράφω υπευθυνα όσα γράφω. Αν ψάξεις στο θέμα αυτο θα βρεις χρήστη ο οποίος έκανε μετα τις 20.7.15 εμβασμα στο εξωτερικό επειδή είχε δεχτεί κεφάλαια από το εξωτερικό στο λογαριασμό του. Επίσης θα δεις ότι όσα γραφω έχουν ξαναγραφτεί και από άλλους χρήστες. Παρόλαυτα μια και επιμένεις:

 

Ειδικά για τα εμβάσματα εξωτερικού και σε εφαρμογή της παραγράφου 11, περίπτωση στ. του άρθρου πρώτου της Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου 18/07/2015 όπως ισχύει, τα χρηματικά ποσά που από την 20η Ιουλίου 2015 έχουν μεταφερθεί από την αλλοδαπή με μεταφορά πίστωσης σε λογαριασμούς που τηρούνται σε πιστωτικό ίδρυμα που λειτουργεί στην Ελλάδα, επιτρέπονται να μεταφέρονται εκ νέου, εν μέρει ή στο σύνολό τους σε λογαριασμό που τηρείται σε πιστωτικό ίδρυμα που λειτουργεί στο εξωτερικό.

 

Επανέρχομαι, για τελευταία φορά, στη συζήτησή μας που άνοιξες (post #6320), διατυπώνοντας διαφορετική άποψη στην εκτίμησή μου ότι η διαδικασία μεταφοράς στο εξωτερικό 500€/μήνα και ανά Customer ID, που εγκρίθηκε με την απόφαση 25.9.15, θα γίνεται μέσω τράπεζας, και υποστηρίζοντας ότι θα γίνεται "μέσω όλων των γνωστών καναλιών των τραπεζών (π.χ. ebanking, ταμείο κλπ)".

 

1. Στο post #6351 ανέλυσες τα επιχειρήματά σου στο θέμα αυτό, επικαλούμενος την ΠΝΠ 18.7.15 και ειδικά τη διάταξη του άρθρου πρώτου, παρ. 10 εδαφ. στ, για τη δυνατότητα επανεξαγωγής κεφαλαίων που είχαν εισαχθεί μετά την 20.7.15, ισχυριζόμενος ότι αυτή η διαδικασία "γίνεται και μέχρι σήμερα  κανονικότατα μέσω ebanking". Στο ίδιο σχόλιο αναφέρεις, επιπλέον ότι, η απόφαση στην οποία αναφέρομαι (δεν είχα αναφέρει καμία απόφαση αλλά είχα παραθέσει, σε απάντηση προς άλλο συμφορουμίτη, την απάντηση στην ερώτηση 22 του κωδικοποιημένου δελτίου τύπου της ΕΕΤ 19.8.15) "αφορά συναλλαγές στο εξωτερικό για τις οποίες απαιτείται προσκόμιση δικαιολογητικών (π.χ. φοιτητές, νοσήλεια, εισαγωγές κλπ). Γιαυτό και γίνεται μέσω καταστήματος". Και μάλιστα, στο τελευταίο σου σχόλιο επαναλαμβάνεις το ίδιο επιχείρημα και επικαλείσαι και κάποιο συμφορουμίτη ο οποίος έκανε χρήση αυτής της διαδικασίας, σύμφωνα με τα λεγόμενά σου.

 

Ουδέποτε, όμως, ασχολήθηκα με το θέμα της επανεξαγωγής κεφαλαίων στο εξωτερικό, δεδομένου ότι δεν έχω εισάγει κεφάλαια, και γιαυτό το λόγο δεν μπορώ να επιβεβαιώσω τη σχετική διαδικασία, η οποία, πάντως, περιγράφεται στην απάντηση της ερώτησης 25 του κωδικοποιημένου δελτίου τύπου της ΕΕΤ 19.8.15. 

 

2. Στο post #6356 προσπάθησα να αποδείξω, με την παράθεση όλων των σχετικών διατάξεων, ότι είναι α) άλλο θέμα και άλλη διαδικασία η επανεξαγωγή κεφαλαίων (ερώτηση 25 και απάντηση στο δελτίο τύπου), β) άλλο θέμα και άλλη διαδικασία η έγκριση μεταφοράς κεφαλαίων για νοσήλεια, φοιτητές κλπ (ερώτηση και απάντηση 23 και 24 στο δελτίο τύπου) και γ) άλλο θέμα και άλλη διαδικασία η σταδιακή χαλάρωση της απαγόρευσης μεταφοράς κεφαλαίων στο εξωτερικό, όπως έγινε αφενός με την απόφαση 17.8.15 (ΦΕΚ 1721/Β/17.8.15) και η διαδικασία περιγράφεται στην απάντηση της ερώτησης 22 στο δελτίο τύπου, για 500€ ανά φυσικό πρόσωπο ανά μήνα μέσω ιδρυμάτων πληρωμών, αφετέρου με την απόφαση 25.9.15 (ΦΕΚ 2100/Β/26.9.15), για 500€ ανά μήνα και ανά Customer ID, μέσω τραπεζών. Όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό, η διαφορά μεταξύ των δύο, φαινομενικά παρόμοιων, εγκρίσεων μεταφοράς κεφαλαίων στο εξωτερικό είναι ότι η μεν πρώτη αφορά σε μεταφορά μέσω ιδρυμάτων πληρωμών, ενώ η δεύτερη σε μεταφορά μέσω τραπεζών.

 

Όπως έγραψα στο post #6347, επειδή οι δύο εξαιρέσεις μεταφοράς κεφαλαίων στο εξωτερικό, από τη γενική απαγόρευση, που εγκρίθηκαν με τις αποφάσεις της 17.8.15 και 25.9.15, ανήκουν στην ίδια κατηγορία, υποστήριξα την εκτίμηση ότι θα ακολουθήσουν την ίδια διαδικασία, δηλαδή μέσω της τράπεζας, όταν ολοκληρωθούν οι σχετικές προυποθέσεις (αποφάσεις Επιτροπών κλπ).

 

Όλα αυτά, βέβαια, θα ξεκαθαρίσουν με το νέο δελτίο τύπου της ΕΕΤ που περιμένουμε να εκδοθεί στην επόμενη βδομάδα. Υπομονή, λοιπόν, μέχρι τότε.

 

 

Edit

Ένα πρόσθετο ερώτημα που πρέπει να απασχολήσει όλους είναι και η ερμηνεία του όρου Customer ID που μπήκε στην απόφαση της 25.9.15.

Υπάρχει η ερμηνεία, για κάθε τράπεζα, που συμφέρει όσους έχουν λογαριασμό σε περισσότερες από μια τράπεζες, αλλά και η ερμηνεία, για κάθε φυσικό πρόσωπο, που δεν μας συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όσοι θεωρούν άχρηστες τις γόνιμες και παραγωγικές συζητήσεις, μπορούν κάλλιστα, να τις προσπερνούν.

 

Σχόλια αυτού του τύπου θεωρώ ότι είναι, τουλάχιστον, απαράδεκτα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικά το ανα customer id είναι ξεκάθαρο. Αφορά τον πελάτη ως πελάτη για κάθε τράπεζα ανεξάρτητα απο πόσους λογαριασμούς έχει σε αυτην. Επίσης δε μπήκε για πρώτη φορά υπάρχει ήδη από την ΠΝΠ της 18.7.15 και έχει ερμηνευτεί με τον τρόπο που ισχυρίστηκα.

 

Για όλα τα υπόλοιπα που γράφεις θεωρώ ότι έχω απαντήσει επαρκως στα προηγούμενα μηνύματα μου και δε χρειάζεται να επανέλθω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μονο εντύπωση σου, ειναι πραγματικότητα :-D

 

Μην τα ξαναγράφω, περισσότερα εδω

http://www.insomnia.gr/topic/583465-paypal-ερωτησεις-για-πληρωμη-κατευθειαν-στο-balance/?p=54305565

 

 

Αν δεν γνωρίζεις μην απαντάς

 

με "ο"

 

Μετά το κόλπο με το balance έχω κάνει 3 αγορές και σε καμία δεν εμφανίστηκε η επιλογή "change" κατά την πληρωμή με paypal και δεν είχα την επιλογή να διαλέξω πληρωμή μέσω του balance ή μέσω της πιστωτικής μου.

 

Επισημαίνω ότι στο λογαριασμό έχω συνδεδεμένη κάρτα ελληνικής τράπεζας που εδώ και πολύ καιρό είναι πιστοποιημένη.

 

Μήπως επειδή βλέπει ελληνική κάρτα δεν σε αφήνει να διαλέξεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με βαση αυτο το Link.png Site: link καταφερα και περασα απο διαφορετικη χρεωστικη στο balance του paypal 50€(49 δλδ) και εκανα ηδη την πρωτη μου αγορα στο ebay.co.uk  :-)

Ελπιζω να μπορω να το ξανακανω με την ιδια καρτα και να μην εχω θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το κόλπο με το balance έχω κάνει 3 αγορές και σε καμία δεν εμφανίστηκε η επιλογή "change" κατά την πληρωμή με paypal και δεν είχα την επιλογή να διαλέξω πληρωμή μέσω του balance ή μέσω της πιστωτικής μου.

 

Επισημαίνω ότι στο λογαριασμό έχω συνδεδεμένη κάρτα ελληνικής τράπεζας που εδώ και πολύ καιρό είναι πιστοποιημένη.

 

Μήπως επειδή βλέπει ελληνική κάρτα δεν σε αφήνει να διαλέξεις;

Τι account type είναι το Paypal που έχεις?

 

Δεν το έχεις προσέξει, το change το βγάζει σε ολες τις περιπτώσεις

 

Καλησπέρα σε όλους,

 

NikosKallithea έτσι νόμιζα και γω αλλά δες το screenshot μου:

Δεν υπάρχει επιλογή "change"

post-185889-0-30988500-1443351182_thumb.jpg

Μήπως επειδή είναι "Account Type: Personal "....???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ο λογαριασμος είναι Personal, αλλά αυτό που έχεις στην εικόνα δεν είναι ή εισαγωγική σελίδα του ππ μετά το login

 

Τι νά σου πω δύο λογαριασμού που έχω, εμφανίζουν την σελίδα που έχω στο λινκ με το change

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσους δεν σας εμφάνιζε το change χρησιμοποιήστε αλλο browser

Η εικόνα χωρίς το change είναι απο firefox...

Θα δοκιμάσω με chrome την επόμενη φορά και θα ενημερώσω αν και νομίζω οτι κάτι γίνεται στο account...

 

Όχι ο λογαριασμος είναι Personal, αλλά αυτό που έχεις στην εικόνα δεν είναι ή εισαγωγική σελίδα του ππ μετά το login

 

Τι νά σου πω δύο λογαριασμού που έχω, εμφανίζουν την σελίδα που έχω στο λινκ με το change

 

Αυτή που έβαλα είναι ακριβώς μετά το login. Εδώ και ολόκληρη... όπως φαίνεται...

 

post-185889-0-52597800-1443355334_thumb.jpg

 

 

Να σε ρωτήσω: Τους 2 λογαριασμούς που έχεις είναι Personal και οι δύο με τα ίδια στοιχεία (ονοματεπώνυμο, διεύθυνση και κάρτες)...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν γνωρίζεις μην απαντάς

 

με "ο"

 

Ωπα ρε πολυξερίδη !!! Πάνε πολλά τα χρόνια από τη φίμωση του λόγου.

Καλύτερα πήγαινε να μεγαλώσεις και ξαναρχεσε πιο μετά.

 

Τώρα αν κάποιος πιο σοβαρός ξέρει πως κάνεις change (και που είναι το change) μεταξύ balance και πιστωτικής (και αναφέρομαι για μόνο ΜΙΑ πιστωτική δηλωμένη στο paypal, όπως οι περισσότεροι), ας μας πει γιατί το ψάχνω κι εγώ 8 χρόνια περίπου.

post-357854-0-70000400-1443357152_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εικόνα χωρίς το change είναι απο firefox...

Θα δοκιμάσω με chrome την επόμενη φορά και θα ενημερώσω αν και νομίζω οτι κάτι γίνεται στο account...

 

 

 

Αυτή που έβαλα είναι ακριβώς μετά το login. Εδώ και ολόκληρη... όπως φαίνεται...

 

attachicon.gifscreenshot_c.jpg

 

 

Να σε ρωτήσω: Τους 2 λογαριασμούς που έχεις είναι Personal και οι δύο με τα ίδια στοιχεία (ονοματεπώνυμο, διεύθυνση και κάρτες)...?

...και οι δύο Personal ειναι

 

Έχεις κάρτα ενεργή συνδεμένη με το ππ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από προσωπική εμπειρία σε άλλες περιπτώσεις μου το βγάζει το "change" (για επιλογή balance ή πιστωτικής) και σε άλλες όχι

πχ για μια αγορά από ebay μου το εμφάνισε το change ενώ για μια συνδρομή για hosting δε μου το εμφάνιζε.

και οι δύο περιπτώσεις με τον ίδιο paypal λογαριασμό (personal)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...