Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου. στο Winbank της Πειραιώς έχει επιλογή μεταφοράς εμβάσματος. Οπότε ίσως μπορούμε να στείλουμε ένα έμβασμα στον τραπεζικό λογαριασμό που μας δίνει το paypal έτσι ώστε να φορτώσουμε το balance; Δεν ξέρω δεν το έχω δοκιμάσει μια υπόθεση είναι αν ξέρεις εσύ ή κάποιος άλλος ας μας απαντήσει...

 

Όλες οι τράπεζες έχουν στο λογισμικό τους δυνατότητα μεταφοράς χρημάτων στο εξωτερικό (έμβασμα) αλλά, μετά την ισχύ των CC, έχει απαγορευτεί η διαδικασία αυτή, γενικά, δηλαδή ούτε από το ταμείο ούτε μέσω e-banking.

 

Όπως έγραψα στο post #6323, επιτράπηκε, κατ΄εξαίρεση, η μεταφορά χρημάτων στο εξωτερικό (δελτίο τύπου ΕΕΤ 19/8/15) με διαδικασία που γίνεται μόνο μέσω τράπεζας. Στις εξαιρέσεις αυτές προστέθηκε χθες και η δυνατότητα μεταφοράς κεφαλαίων μέχρι 500€/μήνα και ανά Customer ID, με διαδικασία που γίνεται και πάλι μέσω της τράπεζας, όπως περιγράφεται στο ΦΕΚ 2100/Β/25.9.2015.

 

Με βάση αυτά τα δεδομένα, υποστήριξα ότι το έμβασμα θα γίνεται μέσω τράπεζας, όταν ολοκληρωθούν οι σχετικές διαδικασίες (επιτροπές κλπ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε μια σκεψη για υο πως μπορεις να παρακαμψεις τα cc καθως και να ασφαλισεις τα χρηματα σου, η ιδανικη λυση φανταζει λογαριασμος σε ξενη τραπεζα, εκδοση debit card σε αυτην και αγορες με χρηση της καθως και χειρισμος μεσω ebanking για τα βασικα.

 

Πάρα πολύς κόσμος με την ίδια λογική κινήθηκε έτσι και άνοιξε λογαριασμούς έξω.. Ειδικά στη Βουλγαρία, το μόνο που ζητάνε είναι ταυτότητα, ούτε άλλα στοιχεία και χαρτιά ούτε τίποτα.. Κάποιες μάλιστα σου δίνουν την δυνατότητα να παραλάβεις την χρεωστική (που δεν εκδίδεται αμέσως) με συστημένο στο σπίτι σου, χωρίς να αναγκαστείς να ξαναπας σε κατάστημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη τη στιγμη μπορείς να στείλεις έμβασμα στο λογαριασμο του paypal μέσω της winbank ΜΟΝΟ εαν έχεις δεχτεί σε αυτο το λογαριασμό εμβασμα απο εξωτερικό μετά τις 18.7.15. Μόλις ενεργοποηθεί η νέα δυνατότητα θα μπορείς να στέλνεις με τους περιορισμούς που αναφέραμε

 

Οπότε, μόλις ενεργοποιηθεί η νέα δυνατότητα θα μπορώ να στείλω λεφτά στο Paypal μέσω winbank και ας μην έχω δεχτεί έμβασμα από εξωτερικό μετά τις 18.7.15?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Όπως έγραψα στο post #6323, επιτράπηκε, κατ΄εξαίρεση, η μεταφορά χρημάτων στο εξωτερικό (δελτίο τύπου ΕΕΤ 19/8/15) με διαδικασία που γίνεται μόνο μέσω τράπεζας. Στις εξαιρέσεις αυτές προστέθηκε χθες και η δυνατότητα μεταφοράς κεφαλαίων μέχρι 500€/μήνα και ανά Customer ID, με διαδικασία που γίνεται και πάλι μέσω της τράπεζας, όπως περιγράφεται στο ΦΕΚ 2100/Β/25.9.2015.

Η ΠΝΠ της 18.7.15 είναι αυτη που επέτρεψε εμβάσματα στο εξωτερικό για φυσικά προσωπα με την προυπόθεση τα χρήματα να είχαν έρθει στο λογαριασμό τους μετα τις 20.7.15. Δηλαδή αν είχα λάβει στο λογαριασμό μου χρήματα απο εξωτερικό μετά τις 20.7.15 αυτα και μονο αυτα μπορούσα να στείλω ξανά έξω με τραπεζικό έμβασμα. Αυτη η διαδικασία γίνεται μέχρι και σήμερα κανονικότατα μέσω ebanking

 

Αυτη η απόφαση στην οποία αναφέρεσαι αφορά συναλλαγές στο εξωτερικό για τις οποίες απαιτείται προσκόμιση δικαιολογητικών (π.χ φοιτητές, νοσήλεια, εισαγωγές κλπ). Γιαυτο και γίνεται μέσω καταστήματος

Οπότε, μόλις ενεργοποιηθεί η νέα δυνατότητα θα μπορώ να στείλω λεφτά στο Paypal μέσω winbank και ας μην έχω δεχτεί έμβασμα από εξωτερικό μετά τις 18.7.15?

 

Σωστά. Αλλά μέχρι 500/μήνα (με την προυπόθεση ότι όταν το επιχειρήσεις δε θα έχει εξαντληθεί το όριο της τράπεζας)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά για τις κάρτες δεν άλλαξε κάτι έτσι; Ακόμα τρώω άκυρα στο amazon. Μετά από 7-8 προσπάθειες ακόμα δε λέει να δεχτεί καμία κάρτα.  :cry:

 

Να ρωτήσω. Έχω άτομο στην Κύπρο. Μπορώ να του πω να ανοίξει ένα λογαριασμό με χρεωστική στην Κύπρο. Πως θα του στείλω τα λεφτά όμως ώστε να τα περάσει εκεί μέσα για να τα χρησιμοποιήσω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε και στο "Purchase History" για να βρεις αυτο που αγόρασες και να το ακυρωσεις

Κοίταξα και εκεί και δεν υπάρχει τίποτα.

Τελευταίο προιόν που μου δείχνει είναι προιόν που αγόρασα και παρέλαβα.

Τι γίνεται? Σε 6-7 προιόντα έχω πατήσει buy it now αλλα τρώω το γνωστό άκυρο.

Παίζει απλά να μην έχουν αποθηκευτεί?

Φοβάμαι μη μου μπλοκαρουν το λογ/μο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μπας και εχει κανεις καμια ιδεα γιατι δε με αφηνει το paypal να χρησιμοποιησω τη καρτα για πληρωμη και οχι το balance?

 

Σε ευχαριστω για την επιβεβαιωση, αν και ειχα την εντυπωση οτι στη check out σελιδα θα μπορουσες να επιλεξεις καρτα αντι για balance.οκ.

Αρα φτιαχνω εναν δευτερο λογαριασμο business με τα ιδια στοιχεια (επιτρεπεται απο οτι διαβαζω) και βαζω εκει μονο καρτες και δοκιμαζω την τυχη μου.

Σωστα?

Δεν είναι μονο εντύπωση σου, ειναι πραγματικότητα :-D

 

Μην τα ξαναγράφω, περισσότερα εδω

http://www.insomnia.gr/topic/583465-paypal-ερωτησεις-για-πληρωμη-κατευθειαν-στο-balance/?p=54305565

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Δεν γίνεται. Δίνει αυτόματα προτεραιώτητα στο balance

Αν δεν γνωρίζεις μην απαντάς

 

με "ο"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταφερα και φορτωσα 50 ευρω στο Balance με το γνωστο κολπο γυρω στις 7 το απογευμα

 

Εμεινα εκπληκτος, το δοκιμασα πρωτη φορα σημερα και εγινε με την πρωτη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΠΝΠ της 18.7.15 είναι αυτη που επέτρεψε εμβάσματα στο εξωτερικό για φυσικά προσωπα με την προυπόθεση τα χρήματα να είχαν έρθει στο λογαριασμό τους μετα τις 20.7.15. Δηλαδή αν είχα λάβει στο λογαριασμό μου χρήματα απο εξωτερικό μετά τις 20.7.15 αυτα και μονο αυτα μπορούσα να στείλω ξανά έξω με τραπεζικό έμβασμα. Αυτη η διαδικασία γίνεται μέχρι και σήμερα κανονικότατα μέσω ebanking

 

Αυτη η απόφαση στην οποία αναφέρεσαι αφορά συναλλαγές στο εξωτερικό για τις οποίες απαιτείται προσκόμιση δικαιολογητικών (π.χ φοιτητές, νοσήλεια, εισαγωγές κλπ). Γιαυτο και γίνεται μέσω καταστήματος

 

 

 

Ίσως δεν θυμάσαι καλά τη διαχρονική εξέλιξη των CC και καλό είναι να την επαναλάβουμε, για να αποκατασταθεί η πραγματικότητα.

 

1. Στην ΠΝΠ/18.7.15, άρθρο 1 παρ. 4 αναφέρεται:

Η μεταφορά κεφαλαίων ή μετρητών στο εξωτερικό, με κάθε τρόπο, απαγορεύεται, περιλαμβανομένης της
εντολής μεταφοράς κεφαλαίων σε λογαριασμούς που τηρούνται σε πιστωτικά ιδρύματα που εδρεύουν και λειτουργούν στο εξωτερικό, καθώς και της μεταφοράς κεφαλαίων με τη χρήση πιστωτικών, προπληρωμένων και χρεωστικών καρτών για διασυνοριακές πληρωμές.
 
2. Στην παρ. 10 εδάφιο στ, όπως αντικαταστάθηκε με υπ. απόφαση (ΦΕΚ 1561/Β/24.7.15), αναφέρεται η διαδικασία επανεξαγωγής χρηματικών ποσών που μεταφέρονται από την αλλοδαπή στην Ελλάδα. Η διαδικασία αυτή δεν είναι απλή, όπως την περιγράφεις, αλλά αρκετά μπλεγμένη και απαιτούνται πολλές εγκρίσεις Επιτροπών, όπως διαβάζεις:
"Χρηματικά ποσά τα οποία μετά την έναρξη ισχύος της παρούσας, μεταφέρονται από την αλλοδαπή
με μεταφορά πίστωσης σε λογαριασμούς που τηρούνται σε πιστωτικό ίδρυμα που λειτουργεί στην Ελλάδα, και μεταφέρονται εκ νέου, εν μέρει ή εν συνόλω, σε λογαριασμό που τηρείται σε πιστωτικό ίδρυμα που λειτουργεί στο εξωτερικό. Πέραν των ανωτέρω, ειδικώς οι ναυτιλιακές εταιρείες που αναφέρονται στους Ν. 27/1975, 959/1979 και στο Ν.δ. 2687/1953 μπορούν να πραγματοποιούν και αναλήψεις μετρητών εκ των ποσών που αναφέρονται στο πρώτο εδάφιο της παρούσας έως του ποσού των πενήντα χιλιάδων (50.000) ευρώ ημερησίως. Με απόφαση της Επιτροπής Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών δύναται να επιτρέπεται η ανάληψη και να ορίζεται όριο ποσού ανάληψης μετρητών ανά ημέρα και για άλλους κλάδους επιχειρήσεων, που εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής του πρώτου εδαφίου της παρούσας. Η σχετική τεκμηρίωση της συναλλαγής εισροής κεφαλαίων από την αλλοδαπή, εκροής εκ νέου στην αλλοδαπή και ανάληψης μετρητών, ανήκει στην ευθύνη του πιστωτικού ιδρύματος και πρέπει να είναι πλήρης.Οι διοικήσεις των πιστωτικών ιδρυμάτων θα ανακοινώσουν τον τρόπο και το χρόνο υλοποίησης της εφαρμογής των προβλεπόμενων στην παρούσα περίπτωση εντός ευλόγου χρόνου»..
 
3. Με την απόφαση της 17.8.15 (ΦΕΚ 1721/17.8.15) προστέθηκε παρ. 5α στο άρθρο 1 της ΠΝΠ/18.7.15, με την οποία εξαιρέθηκε, από τη γενική απαγόρευση, η μεταφορά κεφαλαίων προς το εξωτερικό ύψους 500€ ανά φυσικό πρόσωπο ανά μήνα, όπως ορίζεται αναλυτικά:
«Κατά παρέκκλιση των προβλεπομένων στην παράγραφο 4 του παρόντος άρθρου, επιτρέπεται η εντολή μεταφοράς κεφαλαίων προς το εξωτερικό από τα εποπτευόμενα από την Τράπεζα της Ελλάδος ιδρύματα πληρωμών, συμπεριλαμβανομένων των αντιπροσώπων αυτών, έως του ποσού των ευρώ πεντακοσίων (500) ανά συναλλασσόμενο φυσικό πρόσωπο ανά μήνα, και μέχρι μηνιαίου ορίου σε ευρώ για το σύνολο των ανωτέρω ιδρυμάτων πληρωμών, το οποίο θα ορίζει και θα κατανέμει, ανά ίδρυμα πληρωμών, με απόφασή της η Επιτροπή Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών».

 

Είμαι βέβαιος ότι θυμάσαι τη φασαρία που έγινε στο νήμα την εποχή εκείνη, για το θέμα αυτό. Κωδικοποιώντας όλες τις ισχύουσες διατάξεις, η ΕΕΤ εξέδωσε το δελτίο τύπου της 19.8.15, στο οποίο αναφέρθηκα, και στην ερώτηση 22 δίνει την απάντηση που έγραψα σε προηγούμενο σχόλιο, για τη διαδικασία μεταφοράς κεφαλαίων στο εξωτερικό. Στο ίδιο δελτίο και στις επόμενες ερωτήσεις (22-24) δίνονται απαντήσεις στα ερωτήματα σχετικά με την πληρωμή νοσηλίων, διδάκτρων και επανεξαγωγή ποσών που είχαν εισαχθεί, τα οποία αναφέρεις στο σχόλιό σου.

 

Ελπίζω να βοήθησα με την παράθεση των διατάξεων και των διαδικασιών που ισχύουν και έχουν σχέση με τη μεταφορά κεφαλαίων στο εξωτερικό, στην περίοδο των CC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια χαρα θυμάμαι τη διαχρονική εξέλιξη των Cc. Ακριβως επειδή τη θυμάμαι καλα γράφω υπευθυνα όσα γράφω. Αν ψάξεις στο θέμα αυτο θα βρεις χρήστη ο οποίος έκανε μετα τις 20.7.15 εμβασμα στο εξωτερικό επειδή είχε δεχτεί κεφάλαια από το εξωτερικό στο λογαριασμό του. Επίσης θα δεις ότι όσα γραφω έχουν ξαναγραφτεί και από άλλους χρήστες. Παρόλαυτα μια και επιμένεις:

 

Ειδικά για τα εμβάσματα εξωτερικού και σε εφαρμογή της παραγράφου 11, περίπτωση στ. του άρθρου πρώτου της Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου 18/07/2015 όπως ισχύει, τα χρηματικά ποσά που από την 20η Ιουλίου 2015 έχουν μεταφερθεί από την αλλοδαπή με μεταφορά πίστωσης σε λογαριασμούς που τηρούνται σε πιστωτικό ίδρυμα που λειτουργεί στην Ελλάδα, επιτρέπονται να μεταφέρονται εκ νέου, εν μέρει ή στο σύνολό τους σε λογαριασμό που τηρείται σε πιστωτικό ίδρυμα που λειτουργεί στο εξωτερικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή γίνεται λίγο χαμός με 6300 απαντήσεις και έχω ψιλοχαθεί. Ο τρόπος για αγορά από εξωτερικό (από minideal.net) είναι το πόστ του akpe ακόμα ή έχουμε τίποτα αλλαγές. Έχω "mastercard debit Πειραιώς" και "Maestro ΕΘΝΟCASH PLUS" της Εθνικής. Ποια από τις δύο να προτιμήσω. Το ποσό που θέλω να δώσω για την αγορά θα πρέπει να το καταθέσω την δευτέρα. Όποτε πρέπει να επιλέξω μία από τις δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταφερα και φορτωσα 50 ευρω στο Balance με το γνωστο κολπο γυρω στις 7 το απογευμα

 

Εμεινα εκπληκτος, το δοκιμασα πρωτη φορα σημερα και εγινε με την πρωτη!!

 

Στον παρακάτω τρόπο αναφέρεσαι;

 

http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-αγορές-εξωτερικού/?p=54206878

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...