Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα τα έκανες αυτά;

Έλαβες απόδειξη των συναλλαγών σου από το paypal;

Τις βλέπεις στο history;

 

Αν εννοείς τις μεταφορές με το κολπάκι, ΝΑΙ  φαίνονται κανονικά όλα τα σημερινά transactions στο PayPal και οι επιτυχείς μεταφορές και οι ακυρωμένες. Στη συνέχεια έκανα μια αγορά στο eBay απο το balance, ειδα το προϊόν να μπαίνει στο Purchase history, να παίρνω feedback απο τον seller, να αφαιρείται το ισόποσο απο το PP balance ΑΛΛΑ να μην εμφανίζεται στο transaction history και να μην έρχεται ως αυτή τη στιγμή το σχετικό email απο το PP. Απο το eBay ήλθε κανονικά η επιβεβαίωση της παραγγελίας. Αρα η περισσότερη δουλειά έγινε. Απλά θα περιμένω.

 

 

Σημείωση.. ΟΚ έστρωσε το PayPal . ήλθε και μύνημα, ενημερώθηκε και το PP History για την αγορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια, επειδη το thread εχει και πολλες σελιδες μια συντομη ερωτηση:

 

Μπορω να αγορασω ενα βιβλιο, απο amazon.uk; Εχω μια καινουρια χρεωστικη Mastercard απο Εθνικη (οχι  Maestro) και μια prepaid visa απο Eurobank.

 

EDIT: Γυρω στα 60 ευρω με μεταφορικα ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν είχε αυτό που ήθελα. Στην Κίνα είναι αυτός, όπως και οι περισσότεροι από τους άλλους 15 που δοκίμασα. Τι διαφορετικό να έχει;

Διαφορετικό MCC. Φυσικά πάντα υπάρχει η περίπτωση να πέρασε τυχαία η αγορα των 7 ευρώ, το έχουμε δει ότι το όλο σύστημα έχει τρύπες αλλά μέχρι στιγμής δεν έχουμε καταφέρει να καταλάβουμε το μοτίβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, παιδιά. Έκανα account εδώ γιατί παρακολουθώ εδώ και μέρες το thread και θέλω να κάνω μία ερώτηση. Θέλω να στείλω 360 ευρώ σε μία φίλη μου στη Δανία. Παίρνω μέρος σε ένα tv show convention στο εξωτερικό και επειδή θέλω να αγοράσω κάτι extras και δεν μπορώ εγώ η ίδια να στείλω απευθείας μέσω τραπέζης χρήματα στην τράπεζα των οργανωτών *στην Ιταλία*, σκέφτηκα να στείλω χρήματα στη φίλη μου ώστε να πληρώσει εκείνη για μένα. Έχω paypal αν και το έχω χρησιμοποιήσει μόνο 2-3 φορές και πρόσφατα το έκανα verified με το 1.5 ευρώ χρέωση που μετά στο βάζουν στο balance. Πιστεύετε με το γνωστό κολπάκι, θα καταφέρω να βάλω τα χρήματα στο balance? Επίσης, κάτι διάβασα πως τα λεφτά που βάζεις στο balance στα δεσμεύει το paypal για 21 μέρες αλλά εγώ θέλω να της στείλω τα χρήματα άμεσα. Τι λέτε να κάνω?

 

Btw, ρώτησα στην Πειραιώς για το δικαίωμα που υποτίθεται έχουμε όλοι πλέον να στέλνουμε μέχρι 500 ευρώ το μήνα στο εξωτερικό χωρίς δικαιολογητικά αλλά μου είπαν ναι μεν έχει βγει η ανακοίνωση αλλά ακόμα είναι στα στάδια επεξεργασίας. Επίσης ρώτησα γενικά αν μπορώ πλέον να βάζω λεφτά στο paypal και μου τα μάσαγαν και επίσης είπαν πως οι αγορές συσκευών, παιχνιδιών, ρούχων κλπ κλπ με κάρτες *οποιεσδήποτε κάρτες* δεν μπορούν να πραγματοποιηθούν γιατί είναι ακόμα υπό τους περιορισμούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οποιος θελει να αγορασει απο εξωτερικο μπορω να τον εξυπηρετησω αλλα μονο για αγορες του paypal μιας και εχω παρε δωσε με τραπεζα στο εξωτερικο.
Στειλτε μου πμ να το κανονισουμε 

 

 επειδη μου εχουν στειλει πολλα παιδια για να τους φτιαξω δεν θα μπορεσω να εξυπηρετησω αλλους δωρεαν.
Ευχαριστω

Επεξ/σία από sepsekasan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω στο thread για τα προβήματα με το paypal και αναρωτιέμαι πως δέχτηκαν την αγορά μου κανονικά...You sent a payment of $299.99 USD to...Βέβαια η αγορά μου αφορούσε βιβλία και ιατρικές διαλέξεις και  έγινε μέσω paypal(δεν είχα χρήματα στο balance) οπότε η τράπεζα (Πειραιώς ) δεν θα μπορούσε να γνωρίζει το αντικείμενο της αγοράς.Ίσως φάνηκα τυχερός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαινονται τα χρηματα που ανεβάζεις στο ππ, τωρα πως αυτο μπορει να το χρησιμοποιήσει σε βαρος σου το κρατος, μόνο ο Υπ. Οικ. το ξερει, οι αγορες δεν φαίνονται γιατι δεν υπαρχει καποια κίνηση που να καταγράφεται στις τράπεζες απο το balance

 

Μα τα χρηματα δεν θα τα στελνω εγω στο ππ. Θα τα στελνει αλλος. Ο αλλος εχει εταιρια οπου εχει υψηλο εισοδημα και λογικα δεν εχει θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεις να πληρωσω κατ ευθειαν με την χρεωστικη ετσι? Χωρις paypal καθολου δηλαδη.

Έτσι ακριβώς. Εμένα έτσι μου έχει περάσει και μάλιστα με prepaid.

Το Paypal έχει "διάφορα" θέματα αυτή την εποχή οπότε κάντο έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καπου ειχα διαβασει για ενα ελληνικο Site οπου βοηθουσε εισαγωγικες εταιριες για εισαγωγες με Capital Controls. Το θυμαται κανενας να μου το Linkαρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρες σε όλους! 
Ρε παιδιά να ρωτήσω...ξέρουμε τι γίνεται με το αν μπορούμε να κάνουμε ή όχι αγορές στο amazon.co.uk? Έχει αλλάξει τίποτα? 
Γενικά με την maestro της εθνικής δεν μπορώ να πω ότι είχα καμμιά επιτυχία μέχρι στιγμής...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, παιδιά. Έκανα account εδώ γιατί παρακολουθώ εδώ και μέρες το thread και θέλω να κάνω μία ερώτηση. Θέλω να στείλω 360 ευρώ σε μία φίλη μου στη Δανία. Παίρνω μέρος σε ένα tv show convention στο εξωτερικό και επειδή θέλω να αγοράσω κάτι extras και δεν μπορώ εγώ η ίδια να στείλω απευθείας μέσω τραπέζης χρήματα στην τράπεζα των οργανωτών *στην Ιταλία*, σκέφτηκα να στείλω χρήματα στη φίλη μου ώστε να πληρώσει εκείνη για μένα. Έχω paypal αν και το έχω χρησιμοποιήσει μόνο 2-3 φορές και πρόσφατα το έκανα verified με το 1.5 ευρώ χρέωση που μετά στο βάζουν στο balance. Πιστεύετε με το γνωστό κολπάκι, θα καταφέρω να βάλω τα χρήματα στο balance? Επίσης, κάτι διάβασα πως τα λεφτά που βάζεις στο balance στα δεσμεύει το paypal για 21 μέρες αλλά εγώ θέλω να της στείλω τα χρήματα άμεσα. Τι λέτε να κάνω?

 

Btw, ρώτησα στην Πειραιώς για το δικαίωμα που υποτίθεται έχουμε όλοι πλέον να στέλνουμε μέχρι 500 ευρώ το μήνα στο εξωτερικό χωρίς δικαιολογητικά αλλά μου είπαν ναι μεν έχει βγει η ανακοίνωση αλλά ακόμα είναι στα στάδια επεξεργασίας. Επίσης ρώτησα γενικά αν μπορώ πλέον να βάζω λεφτά στο paypal και μου τα μάσαγαν και επίσης είπαν πως οι αγορές συσκευών, παιχνιδιών, ρούχων κλπ κλπ με κάρτες *οποιεσδήποτε κάρτες* δεν μπορούν να πραγματοποιηθούν γιατί είναι ακόμα υπό τους περιορισμούς. 

Εάν θέλεις να στείλεις τα χρήματα άμεσα, υπάρχει κ η λύση του western union που σε καλύπτει στα 500€ μηνιαίως

πληρώνοντας βέβαια έξοδα αποστολής ...Όμως...τα χρήματα θα τα πάρει η φίλη σου άμεσα, την ίδια στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρες σε όλους! 

Ρε παιδιά να ρωτήσω...ξέρουμε τι γίνεται με το αν μπορούμε να κάνουμε ή όχι αγορές στο amazon.co.uk? Έχει αλλάξει τίποτα? 

Γενικά με την maestro της εθνικής δεν μπορώ να πω ότι είχα καμμιά επιτυχία μέχρι στιγμής...

 

 

Πρωτα απ'ολα το amazon.co.uk δεν δεχεται maestro, οπως μπορεις να δεις Link.png Site: εδω το amazon.co.uk δεχεται μονο:

  • Visa
  • Delta
  • Visa Electron
  • MasterCard
  • EuroCard
  • American Express
  • UK based Maestro and Solo cards

Δευτερον το αν θα καταφερει να γινει η αγορα κρινετε απο τον πωλητη, εχω βρει πολλους πωλητες (κυριως βιβλιων) στο amazon.co.uk οι οποιοι δεν στελνουν Ελλαδα (αυτο συνεβαινε και πριν απο τo capital control).

 

Τριτον το αν θα καταφερει να περασει η αγορα κρινετ επισης απο το τι θελεις να αγορασεις, τι MCC εχει ο πωλητης και την τυχη σου (αυτα ισχυουν λογω του capital control).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...