Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρες σε όλους!

Ρε παιδιά να ρωτήσω...ξέρουμε τι γίνεται με το αν μπορούμε να κάνουμε ή όχι αγορές στο amazon.co.uk? Έχει αλλάξει τίποτα?

Γενικά με την maestro της εθνικής δεν μπορώ να πω ότι είχα καμμιά επιτυχία μέχρι στιγμής...

 

Και ούτε πρόκειτε αφού το amazon δεν δέχεται maestro.

Γενικά δεν την δέχονται για αγορές μέσω ίντερνετ.

Πήγαινα και ζήτα να στην αλλάξουν με mastercard που δίνουν τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια sos, βοήθεια

 

κάνοντας το "κόλπο" έφτιαξα balance στον λογαριασμό μου στο paypal.

 

Το πρόβλημα είναι πως όταν πάω να πληρώσω αγορά από το ebay δεν με αφήνει να επιλέξη την χρήση του υπολοίπου αλλά με αναγκάζει να επιλέξω πιστωτική κάρτα. Τότε ακριβώς τρώω και την μούντζα των capital controls....

 

Πως θα πληρώσω κάνοντας χρήση το balance το ebay???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει περίπτωση χωρίς να εχει ενεργοποιηθεί, να απενεργοποιηθεί μια και καλή το verified by visa?

πετάει την ελληνική ιστοσελίδα ώστε να γίνει ενεργοποιήσει με αποτέλεσμα να μην ολοκληρώνετε η πληρωμή ακόμα και αν επιλέξω ''όχι ευχαριστώ'' στην φόρμα της visa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετε κ απο μενα!!

Στον νεο λογαριασμο paypall που δημιουργουμε βαζουμε λεφτα;; Κ μετα τα στελνουμε στον 1ο λογαριασμο ;; Ή γινεται χωρις λεφτα;; δηλαδη εικονικη μεταφορα χρηματων;;

Οποιος μπορει να μου απαντησει γιατι μπερδευτικα!!

Αν γινεται καποιος να κανει copy paste ολη την διαδικαδια και να την ανεβασει γιατι γινεται λιγο χαμος εδω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

DHL έγραψα Fed Ex εννούσα same difference που λένε στο Αμέρικα ... αλλά στο off topic θέμα μας  ... απο το site της FedEx ... 

How We Move Your Mail

  • Put your international mail items in a FedEx International MailService bag or box.
  • Your FedEx courier picks it up.
  • FedEx delivers your mail items to a FedEx mail sorting facility.
  • The mail facility sorts, stamps and transports your mail directly to the appropriate destination country postal authorities.
  • The foreign postal authorities deliver your mail.

Δύο τρείς παραγγελείες δεν είχα θέμα αν λόγο cc κάτι άλλαξε ... ατυχία ...

 

Για την ιστορία σήμερα παρέλα το δέμα απο iHerb, ουτε τελωνείο ούτε τπτ, ολά καλα  :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναλλακτικά μπορείτε να κάνετε Top Up το paypal λογαριασμό σας με IBAN διατραπεζική. Στο Τop Up διαλέγετε το "Top Up (takes a few days)" και

 

Payee PayPal Europe Payee's bank Deutsche Bank PayPal IBAN DE79120700883002573703 BIC

DEUTDEDBPAL

Κάνει μια εργάσιμη μέρα, στην Alpha είναι 2-3€ τα φέσια και δε χρειάζεται κόλπα. 

Πάντως και σήμερα η Alpha Visa παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναλλακτικά μπορείτε να κάνετε Top Up το paypal λογαριασμό σας με IBAN διατραπεζική. Στο Τop Up διαλέγετε το "Top Up (takes a few days)" και

 

Payee PayPal Europe Payee's bank Deutsche Bank PayPal IBAN DE79120700883002573703 BIC

DEUTDEDBPAL

Κάνει μια εργάσιμη μέρα, στην Alpha είναι 2-3€ τα φέσια και δε χρειάζεται κόλπα. 

Πάντως και σήμερα η Alpha Visa παίζει.

 

Το δοκίμασες και πήγαν τα χρήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναλλακτικά μπορείτε να κάνετε Top Up το paypal λογαριασμό σας με IBAN διατραπεζική. Στο Τop Up διαλέγετε το "Top Up (takes a few days)" και

 

Payee PayPal Europe Payee's bank Deutsche Bank PayPal IBAN DE79120700883002573703 BIC

DEUTDEDBPAL

Κάνει μια εργάσιμη μέρα, στην Alpha είναι 2-3€ τα φέσια και δε χρειάζεται κόλπα. 

Πάντως και σήμερα η Alpha Visa παίζει.

Για να το κάνετε αυτό πρέπει να προσθέσετε τον IBAN του τραπεζικού σας λογαριασμού από τον οποίο θα κάνετε τη μεταφορά. Στο μενού "Top Up" επιλέγετε "Add Money (takes a few days)" και σας εμφανίζει το πεδίο στο οποίο μπορείτε να συμπληρώστε τον IBAN σας. Στη συνέχεια θα σας εμφανίσει τον IBAN και τα στοιχεία της τράπεζας προορισμού που θα χρειαστείτε για να κάνετε το έμβασμα (έχει μάλιστα επιλογή για εκτύπωση).

Προσοχή:

- Μου είπαν σε τηλεφωνική επικοινωνία με το PayPal ότι ο παραπάνω IBAN της τράπεζας προορισμού είναι virtual και αντιστοιχεί στον συγκεκριμένο δικό σας λογαριασμό PayPal.

- Αν δεν σας εμφανίζει την επιλογή να βάλετε τον δικό σας IBAN στο μενού "Top Up" πρέπει να επικοινωνήσετε με το PayPal να σας το ξεμπλοκάρουν (έτσι είχε γίνει σ' εμένα).

- Σε κατάστημα Πειραιώς μου είπαν σήμερα ότι γίνονται εμβάσματα μέχρι 500 € ανά μήνα και φυσικό πρόσωπο με έξοδα 10 € ανά έμβασμα. Μου είπαν ότι δεν γίνεται μέσω Winbank όπου θα είχε χρέωση μόνο 1 € (το δοκίμασα και το επιβεβαίωσα ότι δεν γίνεται).

- Στην Alpha bank μου είπαν τηλεφωνικά ότι επίσης δεν γίνονται online εμβάσματα παρά μόνο σε κατάστημα. Είδα στο site τους ότι η χρέωση για εμβάσματα προς εξωτερικό από κατάστημα είναι 12 € (το pdf είχε ημερομηνία του 2013 επομένως ίσως να έχει πέσει στα 2-3 €, δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το κάνετε αυτό πρέπει να προσθέσετε τον IBAN του τραπεζικού σας λογαριασμού από τον οποίο θα κάνετε τη μεταφορά. Στο μενού "Top Up" επιλέγετε "Add Money (takes a few days)" και σας εμφανίζει το πεδίο στο οποίο μπορείτε να συμπληρώστε τον IBAN σας.

εμένα έβγαλε "You cannot add a bank at this time."

Λογαριασμός Πειραιώς.

Πήγα χθες να ανοίξω έναν στην Alpha Bank αλλά δεν επιτρέπεται :P

- Σε κατάστημα Πειραιώς μου είπαν σήμερα ότι γίνονται εμβάσματα μέχρι 500 € ανά μήνα και φυσικό πρόσωπο με έξοδα 10 € ανά έμβασμα.

 

Αν ισχύει είναι σούπερ. Βάζεις 500€ με κόστος 10€ = μόνο 2%. Πιο φθηνά και από τα request money και μεταφορές με κάρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...