Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρω πολύ καλά τι λέω και το τόνισα από την αρχή! Πιθανόν αυτοί που χρησιμοποιούν τον όρο Business να μην ξέρουν τι λένε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το Paypal έχει 3 τύπους Account: Personal, Premier, Business δεν το έβγαλα από το μυαλό!

 

Υπάρχουν αρκετοί σαν κι εμένα που έχουν Premier λογαριασμούς και χρειάζονται το paypal για να πληρώσουν τις υποχρεώσεις τους στο εξωτερικό κι όχι να αγοράσουν κινέζικα γκατζετάκια. 

 

Από τη στιγμή λοιπόν που κάποιοι αναμασούν τον όρο business, απλά παραπληροφορούν και απωθούν κάποιους από πιθανή λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Compare PayPal Account Types

 

Account Benefits Personal Premier Business Send money scr_bulletCheck_14x13.gifscr_bulletCheck_14x13.gifscr_bulletCheck_14x13.gif 24-hour fraud surveillance scr_bulletCheck_14x13.gifscr_bulletCheck_14x13.gifscr_bulletCheck_14x13.gif Customer Service availability scr_bulletCheck_14x13.gifscr_bulletCheck_14x13.gifscr_bulletCheck_14x13.gif eBay Tools Limited scr_bulletCheck_14x13.gifscr_bulletCheck_14x13.gif Merchant Services Limited scr_bulletCheck_14x13.gifscr_bulletCheck_14x13.gif Accept credit or debit cards scr_bulletCheck_14x13.gifscr_bulletCheck_14x13.gifscr_bulletCheck_14x13.gif Multi-user Access

 

https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/webscr?cmd=xpt/Marketing/general/PayPalAccountTypes-outside

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκριτικά στοιχεία Premier και Business Account

 

https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=p/gen/personal_vs_business-outside

 

Πολλά περισσότερα για τους λογαριασμούς PayPal μπορεί να βρει όποιος ενδιαφέρεται με σχετικό googlάρισμα.

 

 

ΥΓ

Περισσότερη αυτοσυγκράτηση χρειάζεται στους χαρακτηρισμούς που γράφονται, ειδικότερα, όταν αυτοί απευθύνονται σε μέλη του forum.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσακώνεστε άνευ λόγου και αιτίας. Το paypal έχει τρεις (3) τύπους λογαριασμών με τον premier να βρίσκεται ανάμεσα στους δύο "ακραίους" personal και business. Ανοίχτε personal account και κάντε upgrade σε premier.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσα άποψη.. Πού την βασίζεις? Εγώ μέχρι τώρα στο amazon αποκλειστικά με paypal πλήρωνα ...

Για -επισήμως- καταγεγραμμένα και επί της πράξης αποδεδειγμένα -υφιστάμενα ή μη- γεγονότα, δεν κατέχω "άποψη" (=υποκειμενική εκτίμηση-γνώμη-θεωρία), αλλά κατέχω -σωστή ή λάθος- πληροφορία.

 

Επί της ουσίας τώρα, η "αποψη" μου βασίζεται στη χρήση του αμαζον από το 2005. Το άμαζον δεν δεχόταν ποτέ και δεν δέχεται AΠΕΥΘΕΙΑΣ (/κλασσική) χρήση του pp ως τρόπο πληρωμής (ακούγεται ότι ίσως αλλάξει τώρα που χωριστηκαν τα ebay-pp).

 

ΑΛΛΑ, εσύ και ο Τmark, μάλλον εννοείτε πληρωμή με την mastercard debit του pp, που είναι ο έμμεσος/"μουλωχτός" τρόπος χρήσης του pp, αφού η συγκεκριμένη mastercard σε αφήνει να χρησιμοποιείς το balance σου.

 

OΜΩΣ, ακόμη κι έτσι, αυτό ισχύει μόνο για US (και δεν θυμάμαι αν και επιπλέον περιορίζεται μόνο στο αμερικάνικο άμαζον), διότι για να την βγάλεις:

 

 

To be eligible for the PayPal Debit MasterCard, you must meet the following requirements:

  • Have a U.S. Premier/Business account.
    • If you have a U.S. Personal account, you must have received at least $500 within the last 12 months.
  • Have a confirmed physical street address (not a P.O. Box). This can be done by:
    • Linking a credit card whose monthly statement is sent to a physical street address.
    • Applying and being approved for a PayPal card that confirms your physical street address.
    • Completing the location confirmation process.
  • Provide your Social Security number and your date of birth.
  • Be an active PayPal member in good standing.

If you meet those requirements, you can apply here

 

 

Eν κατακλείδι -και όπως αναφέρουν και οι επίσημες σελίδες που ήδη σου παρέθεσαν, αφού η "αποψη" μου δεν είναι αρκετή- το Αμαζον δεν δεχόταν ποτέ και δεν δεχεται pp. Επίσημα, άμεσα, ως κλασσικη χρήση για τον μέσο χρήστη, για την συντριπτικότατη πλειοψηφία του παγκόσμιου υποψήφιου καταναλωτικού κοινού, δεν υφίσταται ως επιλογή.

Λάθος μου που δεν πήγε το μυαλό να απαντήσω με βάση την έμμεση -[πλεονασμός]και ιδιαίτερα μειοψηφική[/πλεονασμος]- εξαίρεση; Δεκτό, αλλά η παράθεση και υπενθύμιση αυτής της εξαίρεσης/περίπτωσης, θα ήταν πολύ πιο εποικοδομητική από τα passive-aggressive "ενδιαφέρουσα άποψη, που την βασίζεις". Αν μου/μας διαφεύγει κάτι και υπάρχουν περαιτέρω κενά στην "άποψη" μας, elaborate.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακος χαμος, ετσι;

 

Μπορει ρε παιδια, να πει καποιος που οντως το ξερει (το χει δοκιμασει, το χει διαβασει καπου, καπως τεκμηριωμενα ομως),

να πει αν απο personal account pp, μπορουμε να κανουμε request money?

 

Απλα πραγματα. Εχουμε μπλεξει τα μπουτια μας με αλχημειες, αναθεμα τους ολους με τα cc.


Παιδια καντε λιγο υπομονη, φιλη που δουλευει στην Πειραιως μου λεει οτι την παρασκευη θα εχουμε νεα..

 

Κρατω πολυ μικρο καλαθι....

Κανε της ενα τηλεφωνο αυριο, να μαθουμε απο inside info, αν και το υπ.οικ. μας εχει σκισει κανονικα με την ΠΝΠ.

Πρωτοφανες στα ευρωπαϊκα χρονικα, ο πληρης αποκλεισμος ευρωπαϊκης χωρας και μελος της ευρωζωνης απο οποιαδηποτε αγορα εξωτερικου, χωρις ελαχιστοτατο πλαφον εστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακος χαμος, ετσι;

 

Μπορει ρε παιδια, να πει καποιος που οντως το ξερει (το χει δοκιμασει, το χει διαβασει καπου, καπως τεκμηριωμενα ομως),

να πει αν απο personal account pp, μπορουμε να κανουμε request money?

 

Απλα πραγματα. Εχουμε μπλεξει τα μπουτια μας με αλχημειες, αναθεμα τους ολους με τα cc.

 

Κρατω πολυ μικρο καλαθι....

Κανε της ενα τηλεφωνο αυριο, να μαθουμε απο inside info, αν και το υπ.οικ. μας εχει σκισει κανονικα με την ΠΝΠ.

Πρωτοφανες στα ευρωπαϊκα χρονικα, ο πληρης αποκλεισμος ευρωπαϊκης χωρας και μελος της ευρωζωνης απο οποιαδηποτε αγορα εξωτερικου, χωρις ελαχιστοτατο πλαφον εστω.

 

φίλε διάβασε λίγο περισσότερο!

 

πρέπει να αναβαθμίσεις σε PREMIUM PERSONAL

σκέτο premium δεν υπάρχει που έλεγε ο άλλος που του τα χωσα δικαιολογημένα θεωρώ

 

 

ΠΡΩΤΟΦΑΝΕΣ τελείως για Ε.Ε. δεν ειναι

μάλλον δεν πήραμε ΧΑΜΠΑΡΙ πώς φέρθηκαν στην ΚΥΠΡΟ και επιμέναμε ΜΕΝΟΥΜΕ ΕΥΡΩ και ευρω παση θυσία

τον πίνουμε τωρα τον πικρό καφέ :(

για να διαφωτίσω πραγματικά όσους θέλουν να το κάνουν:

 

https://help.yahoo.com/kb/SLN21481.html

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν το έχεις ούτε με την ανάγνωση, ούτε με την κατανόηση κειμένου, γιατί ανακατεύεις το forum;

 

Υπάρχουν 3 είδη λογαριασμών στο paypal :

 

1) Presonal

2) Premier

3) Business

 

Όποιος έχει Prersonal και θέλει να λαμβάνει λεφτά θα πρέπει να αναβαθμίσει τον λογαριασμό του σε Premier

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε διάβασε λίγο περισσότερο!

 

πρέπει να αναβαθμίσεις σε PREMIUM PERSONAL

σκέτο premium δεν υπάρχει που έλεγε ο άλλος που του τα χωσα δικαιολογημένα θεωρώ

 

 

ΠΡΩΤΟΦΑΝΕΣ τελείως για Ε.Ε. δεν ειναι

μάλλον δεν πήραμε ΧΑΜΠΑΡΙ πώς φέρθηκαν στην ΚΥΠΡΟ και επιμέναμε ΜΕΝΟΥΜΕ ΕΥΡΩ και ευρω παση θυσία

τον πίνουμε τωρα τον πικρό καφέ :(

για να διαφωτίσω πραγματικά όσους θέλουν να το κάνουν:

 

https://help.yahoo.com/kb/SLN21481.html

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

 

 

Ετσι απλα, αναβαθμιζομαστε σε premiere?

Και μπορουμε να δεχομαστε χρηματα;

Εχει καποια χρεωση διαφορετικη, η κατι αλλο που πρεπει να ξερουμε;

Ποιος ο λογος τοτε να υπαρχει ο σκετος λογαριασμος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν το έχεις ούτε με την ανάγνωση, ούτε με την κατανόηση κειμένου, γιατί ανακατεύεις το forum;

 

Υπάρχουν 3 είδη λογαριασμών στο paypal :

 

1) Presonal

2) Premier

3) Business

 

Όποιος έχει Prersonal και θέλει να λαμβάνει λεφτά θα πρέπει να αναβαθμίσει τον λογαριασμό του σε Premier

 

 

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ το δοκίμασα υπάρχει ΠΡΟΒΛΗΜΑ που δεν αντιμετωπίζω προφανώς ΜΟΝΟ εγώ ΑΣΧΕΤΕ

 

https://www.paypal-community.com/t5/About-Settings/Unable-to-Upgrade-to-Premier-Account/td-p/799846

 

ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΞΙΟΣ ΤΟΤΕ ΒΟΗΘΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ όπως εμεις τόσες μέρες

 

 

δεν φταίει η πλειοψηφία ΟΛΩΝ εδώ αν κάποιοι ελάχιστοι που τυγχάνει να τους το χε φτιάξει κάποιος έτσι το paypal (που ήξερε καλύτερα) δεν μπορούν να εξηγήσουν στην ελληνική γλώσσα επακριβώς τι εννοούν

 

 

για του λόγου το αληθές λοιπόν κι επειδή εδώ οι περισσότεροι ειμαστε εδώ για να αλληλοβοηθούμαστε:

 

https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=p/xcl/rec/subscription-outside

 

This is a Premier and Business Account feature.

 

 

συνεπώς ο PREMIER PERSONAL που είναι παρακλάδι του PERSONAL και ο Business επιδέχονται το REQUEST MONEY το ΠΟΛΥΠΟΘΗΤΟ :)

(ΕΝΩ Ο ΑΛΛΟΣ ΜΑΣ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ PERSONAL ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΩΣ ΤΟΥ ΤΑ ΧΩΣΑ ΤΑΞΙΖΕ!)

 

 

ΑΝΤΕ ΚΑΛΕΣ ΑΓΟΡΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειδα και αποειδα και ετσι κατεληξα και εγω στην λυση των bitcoins , και ετσι σημερα εκανα κανονικα αγορα απο ebay και πληρωσα με το paypal... το αντικειμενο ειχε 60 ευρω αλλα μετα απο την αγορα των bc , τα fees κλπ πληρωσα συννολικα 70 ευρω, δηλαδη  10 ευρω παραπανω απο οτι θα πληρωνα κανονικα αν δεν υπηρχαν τα cc , αλλα απο το τιπποτα ?  τουλαχιστον κανεις τηνδουλεια σου εστω και με 10 ευρω καπελο αν υπαρχει αναγκη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού βλέπετε ότι δεν συμφωνείτε γιατί ο ένας προσπαθεί να πείσει τον άλλον; Αφήστε τον καθένα να νομίζει ότι νομίζει και να κάνει ότι θέλει, όπως το θέλει. Τρώγεστε μεταξύ σας για μια χαζομάρα, αφήστε τον καθένα να "δράσει" όπως θέλει. Τρώγεστε άδικα. Γι' αυτό και εγώ σταμάτησα να συμβουλεύω. Peace!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού βλέπετε ότι δεν συμφωνείτε γιατί ο ένας προσπαθεί να πείσει τον άλλον; Αφήστε τον καθένα να νομίζει ότι νομίζει και να κάνει ότι θέλει, όπως το θέλει. Τρώγεστε μεταξύ σας για μια χαζομάρα, αφήστε τον καθένα να "δράσει" όπως θέλει. Τρώγεστε άδικα. Γι' αυτό και εγώ σταμάτησα να συμβουλεύω. Peace!

 

ψάχνουμε να βρούμε τρόπους και την αλήθεια για να εξυπηρετηθούμε φίλε

 

κάποιοι μπαινουν για μαγκιά χωρίς να εξηγούν σε στύλ ότι εγώ μπορώ εσείς δεν μπορείτε

άμα θέλουν να δουν ποιος την έχει ποιο μεγάλη να μαζευτούν να παίξουν μπαλίτσα μηπως και εκτονωθούν λίγο

 

αν ήταν έτσι κι εγώ που έχω balance paypal να σταματαγα να βοηθάω και στα ... μην πω

αλλά δεν είναι αυτό το πνεύμα μας!

 

μετά ΛΟΙΠΟΝ από πάτημα στο πλήκτρο UPGRADE δεν παει να τον κάνει PREMIUM PERSONAL αλλά μονο bussiness ζητάει

 

όποιος σοφότερος ξέρει κάτι παραπάνω ας διαφωτίσει και τους υπόλοιπους για να εξυπηρετηθούν με αυτό τον τρόπο

 

ΕΧΩ PAYPAL BALANCE ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΘΕΛΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...