Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σήμερα μίλησα με υπάλληλο της Πειραιώς και μου είπε πως το Πεντακοσάρικο έμβασμα εξωτερικού είναι σε ημερολογιακό μήνα, δηλαδή ανανεώνεται κάθε πρώτη του μηνός και ότι η Πειραιώς έχει περάσει το μηνιαίο όριο εμβασμάτων. Ακόμη μου είπε πως μπορώ να στείλω 500 από κάθε τράπεζα, αν έχω δηλαδή λογαριασμούς σε 3 τράπεζες στέλνω 1500 συνολικά το μήνα. Επειδή πιστεύω πως ο υπάλληλος δεν ξέρει τι του γίνεται, μήπως μπορείτε να με φωτίσετε εσείς γιατί το προηγούμενο έμβασμά μου είναι στις 26 Οκτωβρίου και σήμερα δεν περνάει από καμία τράπεζα που δοκίμασα. Πειραιώς Εθνική και Γιούρομπανκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος το εξής; 

 

Έχω prepaid της Eurobank, μέχρι πρότεινος μπορούσα να κάνω κανονικά συναλλαγές μέσω paypal μέσω αυτής. (έστειλα χρήματα σε μια φίλη στο εξωτερικό, ψώνισα στο etsy και ebay) κάτι που ίσχυε από τον προηγούμενο μήνα. Δεν έχω ξεπεράσει το όριο των 500 ευρώ αυτό το μήνα. 

 

Πάω να πληρώσω ένα μικρο transaction 7 ευρώ στο steam εχθές μέσω paypal και τρώω κόκκινο, βάζω να δοκιμάσω με την debit mastercard της eurobank πάλι μπας και και το steam τη δέχεται κανονικά. Τι μπορεί να έφταιγε με την prepaid visa? 

 

Επίσης πάω να στείλω χρήματα μέσω request από τη mastercard μου στο paypal σήμερα μιας και δούλεψε εχθές (19 ευρώ) και η συναλλαγή αποτυγχάνει... what's going on??? =/ 

 

κανένας καμιά ιδέα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εμβάσματα στη πειραιώς θα είναι απο 1/12/15 ξανά διαθέσιμα προς το εξωτερικό. Γιατί; Capital Controls. Έχει ένα μέγιστο όριο συναλλαγών οι τράπεζα το μήνα και το έχει ξεπεράσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γειά σας να ρωτήσω λίγο γιατί έχω χάσει τα αυγά κ υα πασχάλια....έχω διαβάσει πολλές τις προηγούμενες σελίδες κ πίστευα πως τα έχω κατανοήσει σχετικά με το πως μπορούμε να κάνουμε add μία κάρτα μας στο pp  και πως να στείλουμε έμβασμα μέσω τραπεζικού λογαριάσμου αλλά στην πράξη διαπίστωσα ότι τα είχα κάνει ολίγον τουρλού μέσα στο μυαλό μου  :ph34r:  λοιπόν μετά από την επιβολή των cc έφτιαξα ένα λογαριασμό pp,φυσικά τότε δεν μπορούσα να το χρησιμοποιήσω γιατί δεν μπορούσα να συνδέσω την κάρτα,την προηγούμενη εβδομάδα έκανα αντ την κάρτα μου αφαιρέθηκε 1.5ευρώ και μου ήρθε ένα μην ότι έκανα αντ την κάρτα μου,χτες έμαθα από την ΕΤΕ και τον τετραψήφιο κωδικό που ζήταγε κ το έβαλα κ αυτό κ ενημερώθηκα ότι μέσα σε 24 ώρες θα μου έχει επιστραφεί το 1.5....μέχρι έδω ας πούμε κατανοητά!μου ήρθε ένα εμαιλ που έλεγε "Congratulations! Your withdrawal limit has now been lifted. You can now withdraw unlimited funds from your PayPal account."  γιατί με ενημερώνουν για κάτι τέτοιο?εγώ δεν ζήτησα να μπορώ να πάρω πίσω τα χρήματα από το balance? αφήστε που είναι κ 0  :P που μπορώ να δω στο pp την κάρτα που έχω συνδέσει για να δω αν όντως έχει συνδεθεί κ εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι λάθος?προσπάθησα επίσης να συνδέσω και bank account και έλαβα το κλασσικό μην ότι δεν γίνεται,έστειλα εμαιλ μου απάντησαν να στειλω τα απαραίτητα στοιχεία για να το συνδέσουν αλλά επειδή δεν είναι κ πολύ εύκολο τους απάντησα εαν μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί μου για να το προσθέσουμε ,το μην που μου εστειλαν αυτοι το βλεπω στο message center αλλά την τελευταία απάντηση την δικη μου δεν την βρίσκω....που είναι οεο???? να τους στείλω ξανά μέσα από το message center τους???να περιμένω μπας κ απαντήσουν??? αν δεν συνδέσω το bank account δεν μπορώ να στείλω έμβασμα στο pp? ή αν συνδέσω το λογαριασμό απλά το pp θα τραβάει λεφτά από εκεί εάν θέλω να κάνω αγορές???όλα μπερδεμένα μου φαίνονται γκκρρρρ (μην μου πείτε να διαβάσω τα προηγούμενα,ειλικρινά τα διάβασα...αλλά παραμένω μπερδεμένη το μόνο απλό μου φαίνεται το revoult ,απλά δεν ήθελα να μπω σε αυτή την διαδικασία )   ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα top up την περασμενη εβδομαδα.

Λογ/μος συνδεδεμενος κανονικα.

Κατα την εκτελεση του εμβασματος, δεν ειδα καποιο μηνυμα λαθους.

Ωστοσο, τα λεφτα ακομη δεν μπηκαν στο pp.

Αυτο σημαινει, οτι γιοκ εμβασματα εξωτερικου γι'αυτο το μηνα, και τα λεφτα μενουν εντος της τραπεζας;

Ή μπορει να μεταφερθουν στις επομενες μερες; Κοντευω να κλεισω βδομαδα ομως, απο περασμενη Πεμπτη.

Αν δεν προκειται να γινει, να παω να τα σηκωσω τουλαχιστον, να τα εχω σε μετρητα γιατι τα χρειαζομαι.

Αλλα μην τα σηκωσω, και μετα παει να εκτελεστει το εμβασμα και δεν εχει.

Θα γινει, ή κολησε το top up λογω cc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα top up την περασμενη εβδομαδα.

Λογ/μος συνδεδεμενος κανονικα.

Κατα την εκτελεση του εμβασματος, δεν ειδα καποιο μηνυμα λαθους.

Ωστοσο, τα λεφτα ακομη δεν μπηκαν στο pp.

Αυτο σημαινει, οτι γιοκ εμβασματα εξωτερικου γι'αυτο το μηνα, και τα λεφτα μενουν εντος της τραπεζας;

Ή μπορει να μεταφερθουν στις επομενες μερες; Κοντευω να κλεισω βδομαδα ομως, απο περασμενη Πεμπτη.

Αν δεν προκειται να γινει, να παω να τα σηκωσω τουλαχιστον, να τα εχω σε μετρητα γιατι τα χρειαζομαι.

Αλλα μην τα σηκωσω, και μετα παει να εκτελεστει το εμβασμα και δεν εχει.

Θα γινει, ή κολησε το top up λογω cc?

 

Για ποια τράπεζα πρόκειται;

Το εκανες μέσω ebanking? Αν ναι το ποσό έφυγε απο το λογαριασμό σου; Αυτη τη στιγμη το ποσό που έστειλες υπάρχει στο λογαριασμό σου ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα top up την περασμενη εβδομαδα.

Λογ/μος συνδεδεμενος κανονικα.

Κατα την εκτελεση του εμβασματος, δεν ειδα καποιο μηνυμα λαθους.

Ωστοσο, τα λεφτα ακομη δεν μπηκαν στο pp.

Αυτο σημαινει, οτι γιοκ εμβασματα εξωτερικου γι'αυτο το μηνα, και τα λεφτα μενουν εντος της τραπεζας;

Ή μπορει να μεταφερθουν στις επομενες μερες; Κοντευω να κλεισω βδομαδα ομως, απο περασμενη Πεμπτη.

Αν δεν προκειται να γινει, να παω να τα σηκωσω τουλαχιστον, να τα εχω σε μετρητα γιατι τα χρειαζομαι.

Αλλα μην τα σηκωσω, και μετα παει να εκτελεστει το εμβασμα και δεν εχει.

Θα γινει, ή κολησε το top up λογω cc?

εγω εκανα τοπ απ με πειραιως γουεμπ μπανκινγκ στο πειπαλ τριτη βραδυ και παρασκευη μεσημερι μπηκαν κ ειδοποιηθηκα με μειλ. Χρεωση για τη μεταφορα 200 ευρω 1 ευρω
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποια τράπεζα πρόκειται;

Το εκανες μέσω ebanking? Αν ναι το ποσό έφυγε απο το λογαριασμό σου; Αυτη τη στιγμη το ποσό που έστειλες υπάρχει στο λογαριασμό σου ή όχι;

 

winbank, μεσω ebanking, το ποσο ειναι ακομη εντος λογαριασμου.

Πεμπτη το εκανα, σημερα φτασαμε Τριτη, τα λεφτα ειναι ακομη μες την winbank.

Αρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

winbank, μεσω ebanking, το ποσο ειναι ακομη εντος λογαριασμου.

Πεμπτη το εκανα, σημερα φτασαμε Τριτη, τα λεφτα ειναι ακομη μες την winbank.

Αρα;

 

Αν το ποσό είναι στο λογαριασμό δεν εφυγε το έμβασμα. Σε πρόλαβε η συμπλήρωση του ορίου. Μέχρι 30/11 δε μπορείς να στείλεις εξωτερικό εμβασμα απο Πειραιώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα το κολπο με το request money στον δικο μου λογαριασμο αυτη τη φορα και μου εβγαλε αυτο "Because you have recently started to sell with PayPal, payments you receive will be temporarily placed in your pending balance for up to 21 days. The funds are kept to settle payments in case there's a problem with transactions." Αυτο γινετραι επειδη ειναι καινουργιος ο λογαριασμος στο paypal και κανω πρωτη φορα request money ή θα γινεται καθε φορα ? επελεξα goods και οχι family

O φιλος ,ου π μου εδωσε τα λεφτα δεν ειχε δημιουργησει λογαριασμο paypal μπορει να ειναι αυτος ο λογος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...