Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Φίλτατε πως γίνεται να ισχυρίζονται κάποιοι οτι δουλεύει οταν η ιδια η Revolut απαντάει πως δεν συνεργάζεται με το PayPal;  Δουλευόμαστε μεταξύ μας;  Δεν θέλω να πιστέψω πως ίσως κάποιοι σπρώχνουν την μεταφορά χρημάτων προς την συγκεκριμένη κάρτα. Οι καιροί είναι πονηροί....Εγω πάντως θα περάσω ενα μικρό έμβασμα 5 ευρώ (τι είχαμε τι χάσαμε) για δοκιμή και μετά θα προσπαθήσω να την συνδέσω και θα ενημερώσω το φόρουμ για το αποτέλεσμα.

Αν μπηκατε στο φορουμ για βοηθεια καλως ηρθατε , αν μπηκατε για να κανετε τους εξυπνους καθηστε εκει που εισασταν. Στα 10 ατομα που συνδεσαν την revolut με paypal και εκαναν αγορες ,στους 2 δεν εκατσε . Μαλλον ειμαστε 8 υπαλληλοι της revolut και οι 2 ειναι υπαλληλοι paypal. Μπειτε στον κοπο να διαβασετε και πιο πισω ,ισως σας λυθουν αποριες για αυτους τους "πονηρους' καιρους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

χαιρετε!

 

λοιπον εβαλα στο PayPal το IBAN του λογαριασμου για να κανω top up και μετα μου εβγαλε τα στοιχεια για να τους κανω το εμβασμα (τραπεζα,παραληπτη,iban,bic). μεσω ebanking eurobank,  στο πεδιο "κωδικος ταυτοποιησης συναλλαγης" βαζω κατι η το αφηνω κενο;

 

γενικα πως υποτιθεται οτι βλεπουν αυτοι απο ποιο χρηστη ειναι το καθε εμβασμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποιες υπηρεσίες συμβαίνει αυτό που λες... βάζεις εκεί ένα reference.

Στο paypal δεν βάζεις τίποτα γιατί βλέπουν τον iban που ήδη έχεις συνδεδεμένο με αυτούς. Θέλει μόνο προσοχή το όνομα του λογαριασμού τραπέζης να συμπίπτει με το όνομα του λογαριασμού paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος το εξής; 

 

Έχω prepaid της Eurobank, μέχρι πρότεινος μπορούσα να κάνω κανονικά συναλλαγές μέσω paypal μέσω αυτής. (έστειλα χρήματα σε μια φίλη στο εξωτερικό, ψώνισα στο etsy και ebay) κάτι που ίσχυε από τον προηγούμενο μήνα. Δεν έχω ξεπεράσει το όριο των 500 ευρώ αυτό το μήνα. 

 

Πάω να πληρώσω ένα μικρο transaction 7 ευρώ στο steam εχθές μέσω paypal και τρώω κόκκινο, βάζω να δοκιμάσω με την debit mastercard της eurobank πάλι μπας και και το steam τη δέχεται κανονικά. Τι μπορεί να έφταιγε με την prepaid visa? 

 

Επίσης πάω να στείλω χρήματα μέσω request από τη mastercard μου στο paypal σήμερα μιας και δούλεψε εχθές (19 ευρώ) και η συναλλαγή αποτυγχάνει... what's going on??? =/ 

 

Λίγη βοήθεια; Πρέπει να πληρώσω κάποια πράγματα, μέχρι προχθές δούλευαν οι κάρτες μου, ξαφνικά τιποτα... 

 

ΕΠΙΣΗΣ; μέσω eurobank web banking πως κάνω έμβασμα; οταν φτάνω στο τέλος δεν μ' αφήνει να επιβεβαιώσω, μου βγάζει μόνο κουτάκι για ακύρωση. Μέχρι και το m-banking προσπάθησα να χρησιμοποιήσω αλλα δεν μ' αφήνει να προσθέσω το λογαριασμό μου για να το χρησιμοποιήσω. Τι να κάνω;;;; Δεν μππορώ να στείλω ούτε για top up στο paypal ούτε για να δοκιμάσω τη revolut... :( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το leupay είναι ολοκληρωμένο σύστημα τραπεζικής, είναι τράπεζα.

θέλει προσοχή με όλα, όπως και με της ελληνικές τράπεζες.

 

η leupay δεν είναι τράπεζα (με τη κλασική έννοια του όρου). για την ακρίβεια η εταιρία που έχει βγάλει το leupay (iPay International SA) είναι ένα χρηματοπιστωτικό ίδρυμα διαχείρισης ηλεκτρονικού χρήματος.

 

...για να το πούμε απλά είναι ένα εξελιγμένο paypal που σου δίνει λογαριασμό με ΙΒΑΝ συνδεδεμένο με χρεωστική Mastercard.

 

το χρησιμοποιώ από αρχές του έτους και είναι super και για αγορές απο φυσικά καταστήματα και για αγορές από e-shop (συνδέεται και με paypal) και για αναλήψεις από ΑΤΜ (1000 euro / μέρα το όριο).

 

επίσης έχουν βγάλει το προϊόν και στα Ελληνικά.

 

https://www.facebook.com/posgreece/photos/pcb.887095908048085/887095741381435/?type=3&theater 

 

https://www.facebook.com/posgreece/photos/p.887145701376439/887145701376439/?type=3&theater 

Επεξ/σία από Braker1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπέρα

 

θελω να κάνω μια αγορα τηλεφώνου αξίας ~500ευρώ από ebay.uk από Ευρωπαική αποθήκη.

 

Αν φορτόσω το ποσό (500ευρω πχ) στο paypal με το ''κόλπο'', θα μπορώ να πληρώσω μετά μέσω ebay με το paypal balance μου και θα το στείλουν το προιόν έτσι; Δεν θα μου πουν μα μου επειδή μένω Ελλάδα κτλ..;

 

Ευχαριστω για την βοηθεια σας μην τυχον και κολλήσουν τα χρήματα στο paypal και δεν μπορώ να τα κάνω τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπέρα

 

θελω να κάνω μια αγορα τηλεφώνου αξίας ~500ευρώ από ebay.uk από Ευρωπαική αποθήκη.

 

Αν φορτόσω το ποσό (500ευρω πχ) στο paypal με το ''κόλπο'', θα μπορώ να πληρώσω μετά μέσω ebay με το paypal balance μου και θα το στείλουν το προιόν έτσι; Δεν θα μου πουν μα μου επειδή μένω Ελλάδα κτλ..;

 

Ευχαριστω για την βοηθεια σας μην τυχον και κολλήσουν τα χρήματα στο paypal και δεν μπορώ να τα κάνω τπτ.

 

λογικά δε θα έχεις κανένα πρόβλημα (από τη στιγμή που έχεις χρήματα στο paypal σου)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μπορείτε να κάνετε έμβασμα προς το εξωτερικό από alpha web banking?? Απο πειραιώς ξέρω το έκοψαν μέχρι τον άλλο μήνα...

Πατάω εκτέλεση του εμβάσματος, φορτώνει αλλά μετά δεν συμβαίνει τίποτα... Ούτε τα έχει στην κατηγορία "Εκκρεμείς εντολές"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Να πω ενα μεγάλο ευχαριστώ στην παρέα εδω πέρα, που διαβάζοντας το νήμα βρήκα την λύση για αγορές απο το ιντερνετ. Ειχα μια απορία. Με την κάρτα revolut για οποιαδήποτε συναλλαγή μου αφαιρεί και ένα ποσο 0,93 με 0,94 € για τις αγορες μέσω paypal το οποίο έχουν περάσει 8 μέρες και ακόμη εκρεμμεί. Ξέρετε καταρχήν αν τα χρήματα αυτά θα επιστραφούν στον λογαριασμο της revolut ή είναι μια πάγια χρέωση που συμβαίνει σε κάθε αγορα.

 

Ενα άλλο ερώτημα εχει να κανει με το συνάλλαγμα. Το έμβασμα για να φορτίσω την κάρτα το έκανα σε ευρώ. Μπαίνω στο reportspami αγοράζω ένα κινητό οπότε και κάνει την μετατροπη το ίδιο το σαιτ απο δολλάριο σε ευρώ. Προχωρώντας την παραγγελία  μπαίνω κατόπιν στην φόρμα πληρωμής που είναι supported by paypal όπου και επιλέγω πληρωμή με credit/debit και πριν πατήσω το confirmation μου δείχνει το ποσό πληρωμής σε λίρες οπου και πληρώνω.

 

Δηλαδή για ένα ποσό περιπου 57 ευρώ πληρωσα 61€ καθώς επίσης και τα 0,94€ του paypal. Μήπως το γνωρίζει κάποιος το θέμα να μου εξηγήσει? Eυχαριστώ

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όσοι έχετε leupay δείτε και αυτό www.leupost.com
 

είναι η νέα εφαρμογή τους (προς το παρόν μόνο για android αλλά θα βγει και για iPhone).

 

με λίγα λόγια όποιος θέλει μέσα από την εφαρμογή μπορεί να ανοίξει λογαριασμό με IBAN συνδεδεμένο με virtual mastercard την οποία μπορεί να χρησιμοποιεί για αγορές σε e-shop.

 

Επίσης με χρήση του NFC του smartphone μπορεί να πληρώνει σε τερματικά POS τα οποία έχουν δυνατότητα ανέπαφων συναλλαγών.

 

.. και τέλος μέσα από το chat της εφαρμογής ο χρήστης μπορεί να στέλνει χρήματα σε άλλους χρήστες της εφαρμογής.

 

Η εφαρμογή συνδέεται και με τον leupay λογαριασμό σας (μέσα στο e-banking και στην επιλογή transfers έχει εμφανιστεί η υποεπιλογή leupost transfers)

 

 

 

 

….. οι άνθρωποι είναι πολύ μπροστά…. 

post-57234-0-72554700-1447863293_thumb.jpg

Επεξ/σία από Braker1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η leupay δεν είναι τράπεζα (με τη κλασική έννοια του όρου). για την ακρίβεια η εταιρία που έχει βγάλει το leupay (iPay International SA) είναι ένα χρηματοπιστωτικό ίδρυμα διαχείρισης ηλεκτρονικού χρήματος.

 

...για να το πούμε απλά είναι ένα εξελιγμένο paypal που σου δίνει λογαριασμό με ΙΒΑΝ συνδεδεμένο με χρεωστική Mastercard.

 

 

 

το paypal είναι μεσάζοντας

η leupay είναι προιόν όπως έγραψες της ipay int sa, η οποία είναι επικυρωμένη τράπεζα και στην οποία ανά τακτά χρονικά διαστήματα τις γίνονται αξιολογήσεις από τους γνωστούς οίκους, κατέχει δικό της πιστοποιητικό τράπεζας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το paypal είναι μεσάζοντας

η leupay είναι προιόν όπως έγραψες της ipay int sa, η οποία είναι επικυρωμένη τράπεζα και στην οποία ανά τακτά χρονικά διαστήματα τις γίνονται αξιολογήσεις από τους γνωστούς οίκους, κατέχει δικό της πιστοποιητικό τράπεζας.

 

Ναι όπως το θέτεις έχεις δίκιο απλά εννοούσα ότι δεν μπορεί να δώσει δάνεια, πιστωτικές κάρτες, τόκους καταθέσεων και λοιπά τραπεζικά προϊόντα που μπορούν να δώσουν οι κλασικές τράπεζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσοι έχετε leupay δείτε και αυτό www.leupost.com

 

είναι η νέα εφαρμογή τους (προς το παρόν μόνο για android αλλά θα βγει και για iPhone).

 

με λίγα λόγια όποιος θέλει μέσα από την εφαρμογή μπορεί να ανοίξει λογαριασμό με IBAN συνδεδεμένο με virtual mastercard την οποία μπορεί να χρησιμοποιεί για αγορές σε e-shop.

 

Επίσης με χρήση του NFC του smartphone μπορεί να πληρώνει σε τερματικά POS τα οποία έχουν δυνατότητα ανέπαφων συναλλαγών.

 

.. και τέλος μέσα από το chat της εφαρμογής ο χρήστης μπορεί να στέλνει χρήματα σε άλλους χρήστες της εφαρμογής.

 

Η εφαρμογή συνδέεται και με τον leupay λογαριασμό σας (μέσα στο e-banking και στην επιλογή transfers έχει εμφανιστεί η υποεπιλογή leupost transfers)

 

 

….. οι άνθρωποι είναι πολύ μπροστά…. 

αφου την εχεις θαλω να κανω μια ασχετη ερωτηση...γτ θα με ενδιαφερε να βγαλω μια αλλα να την εχω κ να μου κανουν καταθεσεις .μπορει να με καλυψει για μισθοδοσιες η θα εχω τπτ χρεωσεις αν ειναι μεγαλα τα ποσα η καποιο πιστωτικοκ οριο να καταθετω κ να μου βαζουν...

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...