Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

συμπληρώνω τα πάντα και η συναλλαγή βγάζει ότι έχετε ξεπεράσει το όριο

Στην εθνική επιλέγεις χρήση "μηνιαίου ορίου" καπως έτσι ή χρήση ελεύθερων κεφαλαίων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα το κολπο με το request money στον δικο μου λογαριασμο αυτη τη φορα και μου εβγαλε αυτο "Because you have recently started to sell with PayPal, payments you receive will be temporarily placed in your pending balance for up to 21 days. The funds are kept to settle payments in case there's a problem with transactions." Αυτο γινετραι επειδη ειναι καινουργιος ο λογαριασμος στο paypal και κανω πρωτη φορα request money ή θα γινεται καθε φορα ? επελεξα goods και οχι family

O φιλος ,ου π μου εδωσε τα λεφτα δεν ειχε δημιουργησει λογαριασμο paypal μπορει να ειναι αυτος ο λογος ?

Τι σημασία έχει ο λογος;, πιθανόν επειδή είναι νέος λογαριασμος

γειά σας να ρωτήσω λίγο γιατί έχω χάσει τα αυγά κ υα πασχάλια....έχω διαβάσει πολλές τις προηγούμενες σελίδες κ πίστευα πως τα έχω κατανοήσει σχετικά με το πως μπορούμε να κάνουμε add μία κάρτα μας στο pp  και πως να στείλουμε έμβασμα μέσω τραπεζικού λογαριάσμου αλλά στην πράξη διαπίστωσα ότι τα είχα κάνει ολίγον τουρλού μέσα στο μυαλό μου  :ph34r:  λοιπόν μετά από την επιβολή των cc έφτιαξα ένα λογαριασμό pp,φυσικά τότε δεν μπορούσα να το χρησιμοποιήσω γιατί δεν μπορούσα να συνδέσω την κάρτα,την προηγούμενη εβδομάδα έκανα αντ την κάρτα μου αφαιρέθηκε 1.5ευρώ και μου ήρθε ένα μην ότι έκανα αντ την κάρτα μου,χτες έμαθα από την ΕΤΕ και τον τετραψήφιο κωδικό που ζήταγε κ το έβαλα κ αυτό κ ενημερώθηκα ότι μέσα σε 24 ώρες θα μου έχει επιστραφεί το 1.5....μέχρι έδω ας πούμε κατανοητά!μου ήρθε ένα εμαιλ που έλεγε "Congratulations! Your withdrawal limit has now been lifted. You can now withdraw unlimited funds from your PayPal account."  γιατί με ενημερώνουν για κάτι τέτοιο?εγώ δεν ζήτησα να μπορώ να πάρω πίσω τα χρήματα από το balance? αφήστε που είναι κ 0  :P[/size] που μπορώ να δω στο pp την κάρτα που έχω συνδέσει για να δω αν όντως έχει συνδεθεί κ εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι λάθος?προσπάθησα επίσης να συνδέσω και bank account και έλαβα το κλασσικό μην ότι δεν γίνεται,έστειλα εμαιλ μου απάντησαν να στειλω τα απαραίτητα στοιχεία για να το συνδέσουν αλλά επειδή δεν είναι κ πολύ εύκολο τους απάντησα εαν μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί μου για να το προσθέσουμε ,το μην που μου εστειλαν αυτοι το βλεπω στο message center αλλά την τελευταία απάντηση την δικη μου δεν την βρίσκω....που είναι οεο???? να τους στείλω ξανά μέσα από το message center τους???να περιμένω μπας κ απαντήσουν??? αν δεν συνδέσω το bank account δεν μπορώ να στείλω έμβασμα στο pp? ή αν συνδέσω το λογαριασμό απλά το pp θα τραβάει λεφτά από εκεί εάν θέλω να κάνω αγορές???όλα μπερδεμένα μου φαίνονται γκκρρρρ (μην μου πείτε να διαβάσω τα προηγούμενα,ειλικρινά τα διάβασα...αλλά παραμένω μπερδεμένη το μόνο απλό μου φαίνεται το revoult ,απλά δεν ήθελα να μπω σε αυτή την διαδικασία )   ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Λοιπόν σε συντομία, στο πρώτο μνμ το ππ σου λέει ότι αφαιρέθηκε το limit, προφανώς ο λογαριασμος είχε περιορισμούς.

 

Αν συνδέσεις λογαριασμό στο ππ δηλαδή "Add IBAN" όχι δεν μπορείς να κανείς αγορές και να τραβάει χρήμα από εκεί

 

Το add του λογαριασμου το κανεις για να σου δώσει το ππ τα στοιχεια της τράπεζας προκειμένου να κανείς σε αυτό εμβασμα και να στείλεις τα λεφτά στο balance σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

 

Μόλις επιχείρησα αγορά 173 usd από Banggood μέσω paypal (χρεωστική visa πειραιώς) αλλά τίποτα. Στον λογαριασμό του paypal είχα και 10 usd balance , αν και δεν νομίζω να έπαιξε κάποιο ρόλο.

 

Αμέσως μετά επιχείρησα αγορά χωρίς paypal, μονο με την χρεωστική visa πειραιώς, Η παραγγελία έγινε δεκτή αλλά μου ήρθε αυτό το μήνυμα. "Your credit card transaction needs to be manually reviewed by your bank; this will be completed within 1 business day."

 

Αυτό σημαίνει ότι μάλλον θα φάω πόρτα, ή υπάρχει και η πιθανοτητα να περάσει η αγορά?

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων.

 

 

τερμα η πειραιως γι αυτο τον μηνα μην το παλευετε καν!!

γραφει στην αρχικη σελιδα του winbanking πειραιως.

Σας ενημερώνουμε πως η αποστολή χρημάτων στο εξωτερικό, έως το ύψος του ορίου των €500, δεν είναι δυνατή μέχρι και την 30/11/2015. Εξαιρούνται οι περιπτώσεις για τις οποίες προηγουμένως έχει εισαχθεί τουλάχιστον ισόποσο κεφάλαιο από την αλλοδαπή.

 

γραφουν καπου και οι αλλες τραπεζες αν εχουν συμπληρωσει τα μηνιαια ποσα για εμβασματα εξωτερικου?αν ναι να τα γραφετε εδω!!

υ.γ. και ολα αυτα στα μισα του μηνα!

Σε συνέχεια του προηγούμενού μου μηνύματος, σήμερα στις 2:21 πμ έκανα την παραγγελία με την visa debit της πειραιώς και στης 10:45 μου ήρθε email που με ενημέρωσε ότι η συναλλαγή ολοκληρώθηκε.

 

Ίσως να ήμουν τυχερός και να πρόλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα στα μέλη του forum,

Σήμερα προσπάθησα και εγω να παρακάμψω τα cc ανεπιτυχώς... :mad:

 

1. Προσπάθεια πρώτη να συνδέσω τραπεζικό λογαριασμό στο paypal για να μου δώσει τα στοιχεία και να στείλω έμβασμα για να προσθέσω στο balance. Εδωσα ΙΒΑΝ λογαριασμού (Eurobank) αλλά...το paypal δεν με αφήνει να προσθέσω λογαριασμό προς το παρόν.!

 

2. Προσπάθεια δεύτερη, μέσω κάρτας εξωτερικού Revolut. Κατέβασα το συγκεκριμενο app μέσω Google Playstore δημιούργησα την εικονική mastercard και προσπάθησα πριν την φορτίσω (για ευνόητους λόγους) να δώ αν συνδέεται με τον λογαριασμό μου στο paypal. Δυστυχώς απορίφθηκε γιατι δεν την αναγνωρίζει ως mastercard !  Εστειλα μήνυμα στην Revolut και αναμένω απάντηση.

 

Το γνωστό κολπο με το request money δεν το δοκίμασα αλλά δεν νομίζω να δουλέψει, εδω δεν σε αφήνει να συνδέσεις λογαριασμό για να κάνεις έμβασμα, ή να προσθέσεις νεα καρτα για να στείλεις χρήματα.

 

Κάποια άλλη πρόταση;  :unsure:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημασία έχει ο λογος;, πιθανόν επειδή είναι νέος λογαριασμος

 

Λοιπόν σε συντομία, στο πρώτο μνμ το ππ σου λέει ότι αφαιρέθηκε το limit, προφανώς ο λογαριασμος είχε περιορισμούς.

 

Αν συνδέσεις λογαριασμό στο ππ δηλαδή "Add IBAN" όχι δεν μπορείς να κανείς αγορές και να τραβάει χρήμα από εκεί

 

Το add του λογαριασμου το κανεις για να σου δώσει το ππ τα στοιχεια της τράπεζας προκειμένου να κανείς σε αυτό εμβασμα και να στείλεις τα λεφτά στο balance σου

σε  ευχαριστώ πολύ για την επεξήγηση!! τώρα τι να κάνω?να περιμένω μήπως μου στείλουν νέο μην???να στείλω πάλι reply στο μην που μου ζητάγανε να στείλω τα αποδεικτικά της ταυτότητας μου κ του λογαριασμού μου?στο message center βλέπω το εμαιλ που μου έστειλαν αλλά όχι την δική μου απάντηση,που πήγε?σίγουρα έφτασε άραγε σε αυτούς? 

πάντως προσπάθησα να κάνω αγορά από site με έδρα την Πολωνία και η πληρωμή δεν πραγματοποιήθηκε,λεφτά έχει μέσα ο λογαριασμός με τον οποιο είναι συνδεδεμένη η κάρτα που συνέδεσα στο ππ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Προσπάθεια δεύτερη, μέσω κάρτας εξωτερικού Revolut. Κατέβασα το συγκεκριμενο app μέσω Google Playstore δημιούργησα την εικονική mastercard και προσπάθησα πριν την φορτίσω (για ευνόητους λόγους) να δώ αν συνδέεται με τον λογαριασμό μου στο paypal. Δυστυχώς απορίφθηκε γιατι δεν την αναγνωρίζει ως mastercard !  Εστειλα μήνυμα στην Revolut και αναμένω απάντηση.

 

Έπρεπε πρώτα να βάλεις χρήματα στη Revolut & μετά να τη συνδέσεις στο PP. Παραθέτω από το 1ο post του οδηγού Revolut, κάπου στο σημείο 11:

 

Όσοι θέλετε να συνδέσετε την κάρτα Revolut στο PayPal σας, ΠΡΟΣΟΧΗ: πρέπει να έχετε ήδη χρήματα στο Revolut account σας (τουλάχιστον 3-4 Ευρώ), αλλιώς θα αποτύχουν οι δοκιμαστικές χρεώσεις του PayPal και δε θα μπορείτε να συνδέσετε την κάρτα σας. Οπότε, βεβαιωθείτε πρώτα ότι έχετε στείλει ένα έμβασμα (βλ. βήματα 10-11) και τα χρήματα έχουν πιστωθεί στο λογαριασμό Revolut σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα στα μέλη του forum,

Σήμερα προσπάθησα και εγω να παρακάμψω τα cc ανεπιτυχώς... :mad:

 

1. Προσπάθεια πρώτη να συνδέσω τραπεζικό λογαριασμό στο paypal για να μου δώσει τα στοιχεία και να στείλω έμβασμα για να προσθέσω στο balance. Εδωσα ΙΒΑΝ λογαριασμού (Eurobank) αλλά...το paypal δεν με αφήνει να προσθέσω λογαριασμό προς το παρόν.!

 

2. Προσπάθεια δεύτερη, μέσω κάρτας εξωτερικού Revolut. Κατέβασα το συγκεκριμενο app μέσω Google Playstore δημιούργησα την εικονική mastercard και προσπάθησα πριν την φορτίσω (για ευνόητους λόγους) να δώ αν συνδέεται με τον λογαριασμό μου στο paypal. Δυστυχώς απορίφθηκε γιατι δεν την αναγνωρίζει ως mastercard !  Εστειλα μήνυμα στην Revolut και αναμένω απάντηση.

 

Το γνωστό κολπο με το request money δεν το δοκίμασα αλλά δεν νομίζω να δουλέψει, εδω δεν σε αφήνει να συνδέσεις λογαριασμό για να κάνεις έμβασμα, ή να προσθέσεις νεα καρτα για να στείλεις χρήματα.

 

Κάποια άλλη πρόταση;  :unsure:

Εμενα μου δουλεψε το request πριν 2 μερες. Απλα στο απαντητικο μαιλ δεν μπηκα στο paypal αλλα εβαλα κατευθειαν μια παλια καρτα που δεν την ειχα δηλωσει πουθενα αλλου(αγροτικης τραπεζας συνδεδεμενη με λογαριασμο πειραιως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

 

Μόλις επιχείρησα αγορά 173 usd από Banggood μέσω paypal (χρεωστική visa πειραιώς) αλλά τίποτα. Στον λογαριασμό του paypal είχα και 10 usd balance , αν και δεν νομίζω να έπαιξε κάποιο ρόλο.

 

Αμέσως μετά επιχείρησα αγορά χωρίς paypal, μονο με την χρεωστική visa πειραιώς, Η παραγγελία έγινε δεκτή αλλά μου ήρθε αυτό το μήνυμα. "Your credit card transaction needs to be manually reviewed by your bank; this will be completed within 1 business day."

 

Αυτό σημαίνει ότι μάλλον θα φάω πόρτα, ή υπάρχει και η πιθανοτητα να περάσει η αγορά?

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων.

 

Αυτό σημαίνει ότι πιθανότατα θα περάσει η αγορά απο τη δική μου εμπειρία με το bangood.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συνέχεια του προηγούμενού μου μηνύματος, σήμερα στις 2:21 πμ έκανα την παραγγελία με την visa debit της πειραιώς και στης 10:45 μου ήρθε email που με ενημέρωσε ότι η συναλλαγή ολοκληρώθηκε.

 

Ίσως να ήμουν τυχερός και να πρόλαβα.

λιγο πριν απο σενα προσπαθουσα και γω.ειχα ξανακανει αγορες ebay πριν κανα μηνα και περασαν τωρα ειτε alpha ειτε πειραιως ακυρο..

οτι να ναι η κατασταση...

πειρα στην alpha και μου παν ολα τα εμβασματα περνανε .δεν εκατσα να ασχοληθω ποιανου ειναι τελικα το προβλημα paypal ή gr τραπεζες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για πειτε καποιο site απ'εξω  με ρουχα που ξεπερνα τα cc , υπαρχει καποιο;θελω να δοκιμασω χωρις κολπα

 

edit επισης αν εχει καποιος να μου στειλει στο balance κανα ψιλο  ας μου πει

Επεξ/σία από arma1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπρεπε πρώτα να βάλεις χρήματα στη Revolut & μετά να τη συνδέσεις στο PP. Παραθέτω από το 1ο post του οδηγού Revolut, κάπου στο σημείο 11:

 

Eπίσημη απάντηση απο Revolut στο chat "We are currently don't support PayPal. We are working on extending our services so please stay in tune for any updates regarding this service."  Δηλαδή ειτε την φορτίσεις την κάρτα τους με έμβασμα είτε όχι δεν μπορείς να την συνδέσεις με το paypal !!! Αρα πως κάποιοι υποστηρίζουν οτι γίνεται;  :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε παιδιά, τι ομοιότητα μπορεί να έχει ένα screenshot με τα άτομα που δεν μπήκαν καν στον κόπο να το δοκιμάσουν?!

για να μην πω για τα άτομα που επιβεβαιώνουν καθημερινά την σύνδεση του paypal με την revolut. όσων αφορά την ερώτηση στο support της revolut, η απάντηση τους αφορά για το top up μέσω paypal, που το δουλεύουν και απλά όπου δουν την λέξη paypal σε ερώτηση απαντούν το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπίσημη απάντηση απο Revolut στο chat "We are currently don't support PayPal. We are working on extending our services so please stay in tune for any updates regarding this service."  Δηλαδή ειτε την φορτίσεις την κάρτα τους με έμβασμα είτε όχι δεν μπορείς να την συνδέσεις με το paypal !!! Αρα πως κάποιοι υποστηρίζουν οτι γίνεται;  :confused:

 

Δεν ξέρω τι λένε αλλά εμένα δουλευει κανονικά το paypal με την Revolut

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...