Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και εγω με την χρεωστική πειραιως και sportsdirect kai ebay πακετο αν και το paypal mου εστειλε ένα μυνημα 

you submitted an order in the amount of 214.46 EUR to Sportsdirect.com.

Thanks for using PayPal. Please note that this is not a charge. Your account will be charged when the merchant processes your payment. You may receive multiple emails as the merchant processes your order.

Your funds will be transferred when the merchant processes your payment. Any money in your PayPal account at that time will be used before any other payment source.

To see the full transaction details, log in to your PayPal account.

ti lete?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση ίσως λίγο χαζή.Είναι προτιμότερο  να βάζω ευρώ η δολλάρια στον λογαριασμό του paypal?(Εχω συνδέσει τον λογαριασμό μου)Να κάνει δηλαδή την μετατροπή η τράπεζα εδώ και να στέλνω δολλάρια ή κατευθείαν ευρώ? Και τέλος με την alupay και την skrill με συμφέρει οι λογαριασμοί να είναι σε δολλάρια αφου τις χρειάζομαι για αγορές σε δολλάρια και μόνο.Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δημιουργησα λογαριασμο στο wmtransfer (Web Money) και μου ζητανε αντιγραφο διαβατηριου ή ταυτοτητας ή καποιο αλλο δημοσιο εγγραφο για πιστωποιηση της ταυτοτητας μου....

αυτο χρειαζεται μονο αν θελεις να κανεις καποιες παραπανω ενεργειες, οπως να κανεις "πορτοφολι" σε ευρο το οποιο θα συνδεσεις απευθειας με καρτα ή λογαριασμο....

 

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ

 

εχει κανει καποιος απο εσας λογαριασμο στο στο wmtransfer (Web Money) ?

ειναι ασφαλες να δωσω τετοια αντιγραφα ?

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση ίσως λίγο χαζή.Είναι προτιμότερο να βάζω ευρώ η δολλάρια στον λογαριασμό του paypal?(Εχω συνδέσει τον λογαριασμό μου)Να κάνει δηλαδή την μετατροπή η τράπεζα εδώ και να στέλνω δολλάρια ή κατευθείαν ευρώ? Και τέλος με την alupay και την skrill με συμφέρει οι λογαριασμοί να είναι σε δολλάρια αφου τις χρειάζομαι για αγορές σε δολλάρια και μόνο.Ευχαριστώ.

Ανάλογα σε τί νόμισμα αγοράζεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα σε τί νόμισμα αγοράζεις.

Τις πιο πολλές φορές σε δολλάριο.Για ευρώ θα χρησιμοποιώ την revolut.Προσπαθώ να γλιτώσω τις μετατροπές και τα χαράτσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά διάβασα 5-6 σελίδες και δεν κατάλαβα ακριβώς τι παίζει ΠΛΕΟΝ με το paypal. Μπορούμε να αγοράζουμε μέχρι να φτάσει ένα όριο/μήνα η τράπεζχα με την οποία συνεργαζόμαστε.

 

Εγω παλια είχα μι prepaid της Κύπρου και τώρα έβαλα μία debit της Alpha. Μου είπε οτι θα με χρεώσει και εγω θα πάρω τηλ. την τράπεζα μου για να μου πει έναν κωδικό που θα φαίνεται στην χρέωση. Μετα θα μπορώ κανονικά να κάνω αγορές μέσω paypal; Θέλω να πάρω κάτι αξίας 30€ απο Ισπανία. Θα μπορέσω ή μόλις έχασα 1,5€;

 

Sorry αν έχει υποθεί 100 φορές η ερώτηση μου αλλα αυτό το θέμα των 600 σελίδων είναι σωστή π!#$ζαλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απόρριψη των συναλλαγών με κάποιες κάρτες που έχει δηλωθεί ότι άλλες φορές περνάνε, θεωρώ πολύ πιθανό να οφείλεται στο ότι από τραπεζικό λογαριασμό μας επιτρέπεται η αποστολή εμβάσματος στο εξωτερικό μέχρι 500 €/μήνα (τέτοιο είναι & το φόρτωμα του PP balance από τραπεζικό λογαριασμό μας), αλλά & στο ότι οι τράπεζες έχουν ένα συνολικό όριο συναλλαγών προς το εξωτερικό που μπορούν να κάνουν κάθε μήνα. Αυτό σημαίνει πως ακόμη κι αν εμείς δεν έχουμε κάνει έμβασμα 500 € μέσα στο μήνα, αν έχει ξεπεραστεί το συνολικό όριο της τράπεζας, τότε δεν μπορεί να κάνει αποστολή εμβασμάτων μέχρι τον επόμενο μήνα (γνωρίζω π.χ. ότι σήμερα η Πειραιώς το έχει ξεπεράσει). Γι' αυτό το λόγο, όποιος θέλει να κάνει αγορές με πιστωτική ή/& εμβάσματα στο εξωτερικό, καλό είναι να τα κάνει στις αρχές του μήνα.


Εγω παλια είχα μι prepaid της Κύπρου και τώρα έβαλα μία debit της Alpha. Μου είπε οτι θα με χρεώσει και εγω θα πάρω τηλ. την τράπεζα μου για να μου πει έναν κωδικό που θα φαίνεται στην χρέωση. Μετα θα μπορώ κανονικά να κάνω αγορές μέσω paypal; Θέλω να πάρω κάτι αξίας 30€ απο Ισπανία. Θα μπορέσω ή μόλις έχασα 1,5€;

 

Sorry αν έχει υποθεί 100 φορές η ερώτηση μου αλλα αυτό το θέμα των 600 σελίδων είναι σωστή π!#$ζαλάδα.

 

Έχει χιλιοειπωθεί αλλά ας σου απαντήσω. Το 1,5€ δεν το έχασες. Μόλις μάθεις τον 4ψήφιο κωδικό του PP (π.χ. από την ανάλυση λογαριασμού που σου στέλνει η τράπεζα ή από το web-banking) θα πας να κάνεις link & confirm την κάρτα σου. Θα περάσεις εκεί τον 4ψήφιο κωδικό & θα σου πιστωθεί το 1,5€ στο λογαριασμό σου.

Το αν θα μπορέσεις να κάνεις μέσω της κάρτας την αγορά από το εξωτερικό είναι μια άλλη μεγάλη ιστορία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω οτι δεν έχασα το 1,5€. Εννοούσα οτι το έχασα με την λογική οτι άμα δεν μπορώ να κάνω την αγορά που θέλω θα μείνει για πάντα στο paypal balance, όπου θα μου είναι άχρηστο, άρα χαμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω οτι δεν έχασα το 1,5€. Εννοούσα οτι το έχασα με την λογική οτι άμα δεν μπορώ να κάνω την αγορά που θέλω θα μείνει για πάντα στο paypal balance, όπου θα μου είναι άχρηστο, άρα χαμένο.

 

Αν δεν ξανακάνεις ΠΟΤΕ αγορά μέσω PP, τότε πράγματι "χάθηκε".

Αν ξανακάνεις κάποια στιγμή (αφού πρώτα έχεις κάνει link & confirm την κάρτα σου), τότε δεν χάθηκε. Είναι εκεί & σε περιμένει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ενδιαφέρομαι για μια αγορά απο gearbest.com ..Θα υπάρξει θέμα? Ας απαντήσει κάποιος/α που έχει δοκιμάσει..

Από την τράπεζα όχι αλλά το gearbest εξελίσσεται σε απάτη μαγαζί. Μακρία. Πολλοί την έχουν πατήσει και μαζί τους και εγώ ( όχι πολλά 22 $ ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την τράπεζα όχι αλλά το gearbest εξελίσσεται σε απάτη μαγαζί. Μακρία. Πολλοί την έχουν πατήσει και μαζί τους και εγώ ( όχι πολλά 22 $ ) 

Μπορείς να μου προτείνεις άλλα site ίδιας κατηγορίας αλλά φερέγγυα από την μεριά σου και διαθέσιμα (ελεγμένα) για αγορές απο Ελλάδα? το gearbest διαφημίζεται απο πολλούς και όπως είδα έχει ποικιλία γιατί θέλω να πάρω ένα xiaomi redmi note 2 και πολλά παρεπλεκόμενα  της ίδιας εταιρίας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω οτι δεν έχασα το 1,5€. Εννοούσα οτι το έχασα με την λογική οτι άμα δεν μπορώ να κάνω την αγορά που θέλω θα μείνει για πάντα στο paypal balance, όπου θα μου είναι άχρηστο, άρα χαμένο.

 

 

Αν και είμαστε πάλι off topic, μάλλον δεν έγινε αντιληπτό αυτό που σου είπε.

 

Το 1,50€ είναι μια προσωρινή χρέωση, που έχει σκοπό την επιβεβαίωση ότι η κάρτα είναι δική σου.

Μόλις συνδέσεις την κάρτα, θα γίνει η χρέωση στο λογαριασμό που είναι συνδεδεμένη η κάρτα και εσύ μπορείς να μάθεις τον 4ψήφιο κωδικό είτε μέσω e-banking είτε τηλεφωνικά στην τράπεζα.

 

Αμέσως μπαίνεις στο paypal, ακολουθείς τη διαδικασία που έγραψε ο kwgwkou, και σχεδόν αμέσως το paypal πιστώνει το 1,50€ και ολοκληρώνεται η διαδικασία επιβεβαίωσης.

 

Όλη η διαδικασία μπορεί να κρατήσει λίγη ώρα και, προφανώς, δεν πρόκειται να το "χάσεις" και στο μέλλον αφού έχει επιστραφεί στο λογαριασμό από τον οποίο αφαιρέθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...