Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έτσι είναι παιδιά. 

Ακόμα και σήμερα 23/12/2015, ΔΕΝ γινονται δεκτές οι πιστωτικές/χρεωστικές κάρτες στο PAYPAL, όταν πας να αγοράσεις κάποιο αγαθό.

 

Δεν φταίει το paypal όταν δεν πραγματοποιείται μια συναλλαγή με κάρτα, στις περιπτώσεις που ο πωλητής το δέχεται.

 

Φταίει η κατηγοριοποίηση που έχει κάθε τράπεζα για τους πωλητές (σε άλλη κατηγορία πωλήσεων τον έχει η Χ τράπεζα και σε άλλη η Ψ), φταίει η ίδια η κάρτα (περνάει στον ίδιο πωλητή σήμερα και δεν περνάει αύριο), φταίει το όριο που έχει κάθε τράπεζα, φταίνε ένα σωρό λόγοι αλλά όχι το paypal.

 

Για όλους αυτούς τους (πολλούς) λόγους, λέμε ότι η αγορά με κάρτα είναι λαχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

στο humble bundle με απευθείας αγορά με την κάρτα ανάληψης(mastercard) eurobank όπως και στο indiegala,έγινε η αγορά..

Επίσης και στο steam περνάει εδώ και 3 μέρες η κάρτα αυτή και γίνονται επιτυχείς οι αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Για παραγγελίες μέσω amazon (γερμανικού) έχουμε κάτι συγκεκριμένο για το τι παίζει με τα capital, από εμπειρίες εδώ μέσα;

 

Μόλις προσπάθησα να κάνω μία αγορά από γερμανικό Amazon με χρεωστική VISA της Πειραιώς. Όλα φαίνονται κομπλέ, τη δέχτηκε τη παραγγελία, αλλά επειδή το προϊόν αναμένεται στις 26 Δεκέμβρη παίζει τότε που θα πάει να γίνει η συναλλαγή να φάω το άκυρο; Πρόκειται για ένα ρολόι Motorola στα 373 ευρώ με τον φου που α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ευρωπαικές αμαζόνες περνάνε οι κάρτες και αν δεν περάσει κάποια, σου έρχεται μήνυμα να προσπαθήσεις με άλλη ή άλλο τρόπο.

Αυτή που περνάει σίγουρα είναι η Alpha/Amex Debit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά άλλαξα από Γερμανικό σε Αγγλικό. Ακύρωσα παραγγελία και έκανα καινούρια. Καλύτερα να τρέχω τώρα παρά να περιμένω να δω πότε θα στοκαριστεί το motorola, να γίνει η συναλλαγή και να μου πούνε τρέξε. Φαίνεται σαν να την πήρε την χρεωστική της Πειραιώς. Μου έβγαλε να κάνω στο fb share την αγορά μου (για ποιο λόγο να στο κάνει αν δεν προχωράει η συναλλαγή). Στο ebanking πάντως δε βλέπω ακόμα χρέωση, απλά λείπει ένα στρογγυλό ευρώ από κάπου. Άντε να δούμε τι θα δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Είχα παραγγείλει απ το  ebay μια θήκη για το κινητό μου και πέρασε σχεδόν ενάμιση μήνας άλλα τίποτα. Μια μέρα έτυχε να πάει ο θείος μου στο ταχυδρομείο για κάτι δικές του δουλείες και επειδεί έχουμε το ίδιο επίθετο τον ρώτησε ο ταχυδρόμος αν με ξέρει γιατί είχε ένα δέμα για μένα, τέλος πάντων το πήρε ο θείος μου και του είπε ο ταχυδρόμος να γράφω την ταχυδρομική θυρίδα για να μου τα στέλνει εκεί, αν όμως παραγγείλω κάτι μεγάλο εκεί τι γίνετε; πάλι θα περιμένω μήπως πάει κάποιος γνωστός στο ταχυδρομείο για να του το δώσουν;  (Στην γειτονία μου δεν έχουμε οδό και αριθμό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Για παραγγελίες μέσω amazon (γερμανικού) έχουμε κάτι συγκεκριμένο για το τι παίζει με τα capital, από εμπειρίες εδώ μέσα;

 

Μόλις προσπάθησα να κάνω μία αγορά από γερμανικό Amazon με χρεωστική VISA της Πειραιώς. Όλα φαίνονται κομπλέ, τη δέχτηκε τη παραγγελία, αλλά επειδή το προϊόν αναμένεται στις 26 Δεκέμβρη παίζει τότε που θα πάει να γίνει η συναλλαγή να φάω το άκυρο; Πρόκειται για ένα ρολόι Motorola στα 373 ευρώ με τον φου που α.

 

ακομη και το μηνα που ειχαμε εδω τρομερη κριση με τα καπ.κοντρολ (νομιζω ιουλιο που ολοι ητανε κολλημενοι στα ΑΤΜ τη 1η βδομαδα που εφαρμοστηκαν καπ.κοντρολ) το γερμανικο κ αγγλικο αμαζον ητανε απο τα μονα καταστηματα που δεχονταν κανονικα καρτες ελληνικες (3 δοκιμασα κ οι 3 περασαν με την μια) οποτε δυσκολα να εχεις/συναντησεις καποιο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορά με συνάλλαγμα από το paypal balance θα σου κοστίσει 2-3% παραπάνω από ότι με πιστωτική (είτε ελληνική είτε ξένη).

Επίσης η Leupay μπορεί να έχει 0,4% πάνω από την ισοτιμία της visa αλλά οι ελληνικές τράπεζες σε χρεώνουν έξοδα συναλλάγματος οπότε ίσως και να συμφέρει οριακά η Leupay (εξαρτάται από την τράπεζα και την κάρτα που έχεις).

 

Το σημαντικότερο ερώτημα όμως είναι:

Πως κατάφερςες να εξαιρέσεις την κάρτα σου από τα capital control;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η Alpha American Express περνάει κανονικά από την αρχή των CC σε όλα τα ξένα sites. Έχει αναφερθεί και εδώ απο πολλούς αλλά και από εμένα. Προσωπικά είτε μέσω paypal που είναι συνδεδεμένη είτε κατευθείαν έχω κάνει δεκάδες αγορές. Δεν ξέρω λοιπόν γιατί ψάχνετε "τρελές" λύσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω κατ' αρχην. Την καρτα δεν την εξαιρεσα εγω αλλα η τραπεζα. Ειναι prepaid και με το capital control to καλοκαιρι μου την ειχανε ακυρωσει μια παραγγελια απο αγγλια. Πριν απο λιγο καιρο μου ειπαν οτι εχει χαλαρωσει αυτο το καθεστως, πολλες καρτες περνανε,  και ετσι γραφτηκα και εδω περα για να βρω πληροφοριες για αυτο το πραγμα. Ετσι εκανα παλι παραγγελια και περασε, και μετα και αλλες συνεχεια. (amazon). Kai το amazon exει 4 % στη μετατροπη συναλλαγματος. Αυτη η καρτα δεν με χρεωνει παραπανω. Το εγραψα ποια ειναι σε προηγουμενη απαντηση σε καποιον. Δεν εχει νοημα σημερα γιατι ακομα δεν μπορεις να ανοιξεις λογαριασμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανει κανονικα παραγγελια με paypal balance απο iherb κανονικα απο 20/11 αλλα ακομη δεν εχει ερθει το πακετο.

Γνωριζει κανεις ποσο καιρο κανει να ερθει παραγγελια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω κανει κανονικα παραγγελια με paypal balance απο iherb κανονικα απο 20/11 αλλα ακομη δεν εχει ερθει το πακετο.

Γνωριζει κανεις ποσο καιρο κανει να ερθει παραγγελια?

 

Και η δική μου που έγινε μια βδομάδα πριν απο σένα δεν έχει φτάσει ακόμα...

Εχει περάσει πάνω από ένας μήνας

H μεθοδος αποστολής που χρησιμοποιούν είναι φτηνή αλλά όχι αξιόπιστη στους χρόνους παράδοσης....

Επεξ/σία από spartak1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...