Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρε παιδιά, ξέρει κανείς αν τελικά θα γίνει κάτι με αυτά τα ριμαδο capital controls?? Προσπάθησα και σήμερα να αγοράσω από e-bay και έφαγα πόρτα.... Έχω αρχίσει να τα παίρνω άσχημα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια σας παιδια εχω το εξης προβλημα ειχα καταργησει την χρεωστικη μου καρτα (πειραιως) απ το paypal και τωρα δεν μπορω να την ξανα βαλω. τι να κανω για να την ξανα βαλω στο paypal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια εχω το εξης προβλημα ειχα καταργησει την χρεωστικη μου καρτα (πειραιως) απ το paypal και τωρα δεν μπορω να την ξανα βαλω. τι να κανω για να την ξανα βαλω στο paypal;

Όταν πας να την κάνεις link στο Paypal τι σου λέει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά, ξέρει κανείς αν τελικά θα γίνει κάτι με αυτά τα ριμαδο capital controls?? Προσπάθησα και σήμερα να αγοράσω από e-bay και έφαγα πόρτα.... Έχω αρχίσει να τα παίρνω άσχημα......

 

Εάν προσπαθείς να αγοράσεις με κάρτα, έχει ειπωθεί τόσες φορές ότι είναι λαχείο και οι λόγοι είναι πάρα πολλοί. Όσο για την άρση των CC, νομίζω ότι θα περάσει αρκετός καιρός ακόμη και γιαυτό φρόντισε μα βρεις μια εναλλακτική από τις τόσες που έχουν αναφερθεί και εφαρμόζονται με επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν ο φίλος σου έχει paypal, μπορεί να σου στείλει χρήματα αλλά πρέπει να έχει συνδεδεμένη μια οποιαδήποτε κάρτα, μέσω της οποίας θα σου τα στείλει στο balance. Μ' αυτή τη μέθοδο η προμήθεια του paypal είναι 3,4%+0,35€.

 

Εάν έχει μόνο λογαριασμό σε ελληνική τράπεζα (εννοείς στην Ελλάδα) μπορεί να σου στείλει χρήματα αλλά πρέπει να έχεις συνδέσει τραπεζικό λογαριασμό στο paypal, και αυτό θέλει μια διαδικασία που έχω περιγράψει στη σελ. 594 #8897.

Εαν πατησει αυτος φορτισει το paypal του(απο ελβετια) κ πατησει send to family/friends θα εχει προμηθεια;;κ επιπλεον,εφοσων εχω λεφτα στο balance υπαρχει περιπτωση να μην μπορω να κανω την αγορα τελικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Εάν έχει paypal και σου στείλει χρήματα από το balance του, το paypal δεν κρατάει προμήθεια.

Εάν σου στείλει από την κάρτα του, θα κρατήσει 3,4%+0,35€

 

2. Όταν θα έχεις χρήματα στο balance, μπορείς να αγοράσεις οτιδήποτε και από οποιονδήποτε πωλητή που δέχεται paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν πας να την κάνεις link στο Paypal τι σου λέει;;

The bank that issued your card didn't approve this transaction. Please contact the card issuer's customer service department if you have any questions. Or you can add a different card now to continue

Επεξ/σία από fanikos88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έβαλα λεφτά στο balance σε ένα δεύτερο paypal account που έχω άλλα δεν μου τα εμφανίζει στο τοταλ ΄, τα έχει στο Pending και μου γράφει από πάνω αυτό 

Because you have recently started to sell with PayPal, payments you receive will be temporarily placed in your pending balance for up to 21 days. For more information, please go to the 
Resolution Centre.

 

σε άλλη συναλλαγή παλαιότερα δεν είχα αυτό το πρόβλημα τι κάνω τώρα ;;

στο details μου γράφει να κάνω Mark as Shipped Mark as Processed

την συναλλαγή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν προσπαθείς να αγοράσεις με κάρτα, έχει ειπωθεί τόσες φορές ότι είναι λαχείο και οι λόγοι είναι πάρα πολλοί. Όσο για την άρση των CC, νομίζω ότι θα περάσει αρκετός καιρός ακόμη και γιαυτό φρόντισε μα βρεις μια εναλλακτική από τις τόσες που έχουν αναφερθεί και εφαρμόζονται με επιτυχία.

Μπορείς να μου πεις μια από αυτές μιας και οι σελίδες που θα πρέπει να ψάξω ξεπερνούν τις 600 από ότι βλέπω εδώ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου πεις μια από αυτές μιας και οι σελίδες που θα πρέπει να ψάξω ξεπερνούν τις 600 από ότι βλέπω εδώ :P

 

http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B2%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82/

 

http://www.insomnia.gr/topic/591637-number26-%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B9%CE%BA%CE%AE-startup-%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-mastercard/

 

Διαβάζεις και επιλέγεις αυτό που σε βολεύει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!

Εν ολιγοις,επειδη καποιοι εχουν προβλημα με τη μεθοδο request/send το καλυτερο ειναι μαλλον απο ο,τι εχω καταλαβει να στα βαλει καποιος απο το εξωτερικο..paypal to paypal δηλαδη...Σας ευχαριστω και παλι.

 

Υ.Γ Κατι τελευταιο,τα χρηματα που θα μου στειλει ο φιλος απο εξωτερικο(αφου φορτισει το paypal του,για να μη πληρωσω προμηθεια)ειναι προτιμοτερο να τα βαλει στο δικο μου ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΣΕΙ ΚΑΡΤΑ/ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ή στης κοπελας μου που ειχε απο παλια paypal κ εχει συνδεσει την καρτα της???το ρωταω αυτο,μηπως σε ενδεχομενη αγορα που θα κανω το paypal μου ζητησει ν συνδεσω καρτα/λογαριασμο για να ολοκληρωσω την αγορα παροτι εχω μοναδες στο balance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου πεις μια από αυτές μιας και οι σελίδες που θα πρέπει να ψάξω ξεπερνούν τις 600 από ότι βλέπω εδώ :P

 

Εκτός από τις ξένες κάρτες που αναφέρθηκαν πιο πάνω, υπάρχουν 3 μέθοδοι φόρτωσης του balance του paypal είτε με Request/Send Money είτε με έμβασμα που χρειάζεται μια διαδικασία που έχω περιγράψει στη σελ 594 #8897. Για τις άλλες 2 (Request/Send Money) υπάρχουν σχετικά νήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας μάγκες τελικά τι γίνετε?

Προσπαθώ 2 μερες να παραγγείλω με απευθείας χρέωση της χρεωστικής απο Πειραιώς και δε γίνετε με πετάει denied ενώ 3-4 παραγγελίες τελευταία της περνούσα κανονικά. Μάλλον πρέπει να επιστρέψω στο κολπάκι με το request money?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...