Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εάν είναι πράγματι από Αγγλία όχι.

Ευχαριστώ για την βοήθεια, ακολουθώντας τα βήματα σου, κατάφερα να φορτώσω το paypal balance,

Τώρα όμως είμαι διστακτικος στο να αγοράσω οτιδήποτε, Αν θέλω να αγοράσω και κάτι άλλο, από τα είδη που απαγορευονται(πχ ρούχα , παπούτσια, κινητα κλπ) δεν θα έχω θέμα επιβάρυνσης, απλά αν δεν γίνεται η αγορά, θα μου την απορρίψει αυτόματα το σύστημά έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτό που έγραψα εννοώ ότι, εκτός από τα αγγλικά μαγαζιά και αποθήκες, υπάρχουν και κινέζικα (και άλλα) μαγαζιά που γράφουν στα sites τους ότι έχουν έδρα στην Αγγλία (ή και άλλες ευρωπαικές χώρες) αλλά στέλνουν από τη χώρα τους, οπότε, είναι ενδεχόμενο, να αντιμετωπίσεις θέμα με τελωνείο.

 

Με το balance αγοράζεις κανονικά, με τις κάρτες υπάρχει περίπτωση απόρριψης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτό που έγραψα εννοώ ότι, εκτός από τα αγγλικά μαγαζιά και αποθήκες, υπάρχουν και κινέζικα (και άλλα) μαγαζιά που γράφουν στα sites τους ότι έχουν έδρα στην Αγγλία (ή και άλλες ευρωπαικές χώρες) αλλά στέλνουν από τη χώρα τους, οπότε, είναι ενδεχόμενο, να αντιμετωπίσεις θέμα με τελωνείο.

 

Με το balance αγοράζεις κανονικά, με τις κάρτες υπάρχει περίπτωση απόρριψης.

 

Οτιδήποτε θέλω με το balance; δηλαδή ακόμα και κινητο μπορώ να αγοράσω; θα γίνει κανονικά η αγορά, γιατί ρωτάω συχνά στις τράπεζες και μου λενε δεν γίνεται να αγοράσεις κάποια είδη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σου λένε αφορά στις αγορές με κάρτες και είναι σωστό.

Με το balance αγοράζεις οτιδήποτε από πωλητή που δέχεται paypal.

Το Amazon πχ δεν δέχεται paypal αλλά κάρτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδήποτε θέλω με το balance; δηλαδή ακόμα και κινητο μπορώ να αγοράσω; θα γίνει κανονικά η αγορά, γιατί ρωτάω συχνά στις τράπεζες και μου λενε δεν γίνεται να αγοράσεις κάποια είδη

Με λεφτά στο balance αγοράζεις οποιοδήποτε είδος απο οποιοδήποτε ηλεκτρονικό κατάστημα δέχεται ως πληρωμή Paypal, τελεία και παύλα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έλαβα απάντηση με mail και στο μισάωρο αναμονής στο τηλ. εγκατέλειψα την προσπάθεια.

 

Στειλτους ενα εμαιλ, θα σου απαντήσουν αμεσα με ενα αυτοματοποιημένο, απαντησε σε αυτο το αυτοματοποιημένο προσθέτοντας το ιδιο ακριβως κειμενο που έγραψες στο πρωτο εμαιλ, μετα 2-3 μερες θα σου ξεμπλοκάρουν το λογαριασμό και θα μπορείς να προσθέσεις iban

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στειλτους ενα εμαιλ, θα σου απαντήσουν αμεσα με ενα αυτοματοποιημένο, απαντησε σε αυτο το αυτοματοποιημένο προσθέτοντας το ιδιο ακριβως κειμενο που έγραψες στο πρωτο εμαιλ, μετα 2-3 μερες θα σου ξεμπλοκάρουν το λογαριασμό και θα μπορείς να προσθέσεις iban

Το έκανα αυτό...έχει περάσει 1 ημέρα...για να δούμε...το ξεμπλοκάρισμα θα γίνει κάποια στιγμή και απλά θα μου περάσει το iban, ενώ πριν δεν το πέρναγε;

Έτσι θα το καταλάβω δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα αυτό...έχει περάσει 1 ημέρα...για να δούμε...το ξεμπλοκάρισμα θα γίνει κάποια στιγμή και απλά θα μου περάσει το iban, ενώ πριν δεν το πέρναγε;

Έτσι θα το καταλάβω δηλαδή;

Οχι θα σου στείλουν το παρακάτω email και απλα σου λεει οτι μπορείς να προσθέσεις ιβαν μέσα στις επόμενες 4 ωρες

 

 

Thank you for contacting PayPal regarding issue with adding you bank account.

 

My name is Dorota and I am delighted to assist you today in resolving your query.

 

After reviewing your account, I have made some minor changes which now allow you to add a bank to your account. However, these changes will time out in four hours’ time. If by chance you miss this time frame, please reply to this e-mail or call us. I would be more than happy to make these changes again.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου απάντησαν πριν λίγο πως με πήραν και δεν με βρήκαν, λογικό λόγω δουλειάς.

Τους είπα οτι πήρα και δεν απάντησαν μετά απο πολυ ώρα.

Ας ελπίσουμε να μου απαντήσουν με παρόμοιο mail οπως αυτό που παρέθεσες.

 

Τελευταίο update...μου ζήτησαν να στείλω φωτογραφία με το όνομα μου και τον αριθμό του IBAN και επίσης φωτογραφία μου.

 

Λίγο περίεργο δεν είναι αυτό;

 

Καταρχήν φαίνεται κάπου το όνομα στα αγγλικά σε ελληνικό λογαριασμό;

Επίσης η φωτογραφία τι σχέση έχει;

Επεξ/σία από AccelDrag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα τις μικρογραφιες με τις ισοτιμιες νομισματων που εβαλε καποιος  φιλος. (τον οποιο και ευχαριστω). Η ερωτηση μου απευθυνεται αποκλειστικα σε οσους αγοραζουν σε ξενο νομισμα με το paypal balance KAI TAYTOXPONA χρησιμοποιουν την καρτα leupay (για αγορες εκτος paypal) : Eστω οτι αγοραζω το ταδε πραγμα απο Αμερικη μεσω του paypal  απο το ΒΑLANCE   που κανει $100. Και μετα το αγοραζω παλι  π.χ. απο το amazon.com και παλι με $100 και με την καρτα leupay αυτη τη φορα.  Εχω πληρωσει  το ιδιο? Τι διαφορα εχει? Με αλλα λογια εχω καποιο συμφερον με την καρτα leupay σε αγορες σε αλλο νομισμα? εχω δει τι χρεωνει κλπ. αλλα ποιο θα ηταν το πλεονεκτημα σε σχεση με το paypal balance, η με  την ελληνικη καρτα που εχω και με την οποια αγοραζω κανονικα απο ολο τον κοσμο (VISA prepaid). (γιατι η τραπεζα την εχει ξεμπλοκαρει απο το τιμημενο capital control του ΤΙΜΗΜΕΝΟΥ Tsiπρa και του ακομα πιο ΤΙΜΗΜΕΝΟΥ Τsakaλοtου). ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα τις μικρογραφιες με τις ισοτιμιες νομισματων που εβαλε καποιος  φιλος. (τον οποιο και ευχαριστω). Η ερωτηση μου απευθυνεται αποκλειστικα σε οσους αγοραζουν σε ξενο νομισμα με το paypal balance KAI TAYTOXPONA χρησιμοποιουν την καρτα leupay (για αγορες εκτος paypal) : Eστω οτι αγοραζω το ταδε πραγμα απο Αμερικη μεσω του paypal  απο το ΒΑLANCE   που κανει $100. Και μετα το αγοραζω παλι  π.χ. απο το amazon.com και παλι με $100 και με την καρτα leupay αυτη τη φορα.  Εχω πληρωσει  το ιδιο? Τι διαφορα εχει? Με αλλα λογια εχω καποιο συμφερον με την καρτα leupay σε αγορες σε αλλο νομισμα? εχω δει τι χρεωνει κλπ. αλλα ποιο θα ηταν το πλεονεκτημα σε σχεση με το paypal balance, η με  την ελληνικη καρτα που εχω και με την οποια αγοραζω κανονικα απο ολο τον κοσμο (VISA prepaid). (γιατι η τραπεζα την εχει ξεμπλοκαρει απο το τιμημενο capital control του ΤΙΜΗΜΕΝΟΥ Tsiπρa και του ακομα πιο ΤΙΜΗΜΕΝΟΥ Τsakaλοtου). ευχαριστω εκ των προτερων.

Oι ρητορικές ερωτήσεις....θα παραμείνουν ρητορικές. :-)  Αφου αγαπητέ συμφορουμίτη (δεν ξέρω πως) βρήκες τρόπο "να βγάλεις την ελληνική κάρτα σου" απο την μαύρη λίστα των cc που εξακολουθούν να ισχύουν για τους υπόλοιπους κοινούς θνητούς και γνωρίζεις τα ποσά που σε χρεώνει "η κάρτα σου" για μετατροπή συναλλάγματος καθώς και τι χρεώνει το paypal (2,5% αν θυμάμαι καλά εκτος και αν τσεκάρεις στις ρυθμίσεις η μετατροπή να γίνεται απο την συνδεδεμένη κάρτα) και τι η leupay (νομίζω σχεδόν τίποτα 0,4%) γιατι ρωτάς;  :confused:  Δώσε μας εσύ την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω balance στο paypal αλλα αυτό που θέλω να αγοράσω είναι ακριβότερο , θα τραβήξει λεφτά απο την κάρτα που έχω συνδεδεμένη ? 

επίσης δεν με αφήνει να κάνω add iban ... είναι δύσκολη διαδικασία με το support του paypal ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μια απορια γιατι στο εξωτερικο οι καρτες χρεωστικες προπληρωμενες με φυσικη παρουσια περνανε ολες οι συναλλαγες και απο το ιντερνετ στην ελλαδα οι αντιστοιχες συναλλαγες δεν περνανε?...με εξαιρεση τις αναληψεις που δεν γινονται.Ενα απο τα πολλα παραδειγματα εισητηρια για ντισνευλαντ 250 ευρω οχι εκει ναι με φυσικη παρουσια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...